Gudručio vaistinė

Spalvų psichologija: namų kolorito schemos pasirinkimas

spalvų psichologija

Spalvų schema suteikia nuoseklumo namų išvaizdai. Tačiau kaip išsirinkti tokią, kuri atspindėtų jūsų asmenybę ir skonį? Tobulai spalvų schemai sukurti reikia laiko ir bandymų. Šis straipsnis padės jums suprasti spalvų poveikį psichologijai ir įsirengti kambarius ypač stilingai.

Atsižvelkite į įvairius veiksnius

Laikai, kai namų dekoras ir spalvos buvo laikomi paprastu estetikos dalyku, jau praeityje. Dabar kruopščiai svarstoma, kokios spalvos turėtų būti naudojamos konkrečiuose kambariuose. Priklausomai nuo to, kokią nuotaiką norima sukurti erdvėje, ir nuo to, kiek laiko bus praleidžiama tame kambaryje, priklauso, kokią spalvų schemą reikėtų naudoti.

Tokie veiksniai kaip temperatūra, šviesa, aplinka ir kt. taip pat gali turėti įtakos tam, kaip konkrečias spalvas suvokia kambario gyventojai. Kiekvienas žmogus gali reaguoti skirtingai, todėl, jei kambariu naudosis daugiau nei vienas asmuo, svarbu atsižvelgti į jo asmenybę ir nuomonę apie spalvas.

Balta – atveria erdvę

Balta spalva yra intensyvi ir galinga interjero dizaino spalva. Ji ne sugeria šviesą, kaip juoda, o visiškai ją atspindi. Dėl to kambarys gali atrodyti didesnis ir atviresnis. Balta spalva dažnai siejama su švaros, tyrumo, ramybės, paprastumo ir rafinuotumo jausmais.

Tačiau per daug baltos spalvos gali priblokšti, o akys gali įsitempti. Derinama su šiltais atspalviais, balta spalva gali atrodyti griežta, todėl kitos spalvos gali atrodyti rėksmingos.

Raudona – galios spalva

Raudona yra laikoma galios spalva – ji jaudinanti, gyvybinga ir stimuliuojanti. Ji prikausto dėmesį ir dažnai yra linkusi sukelti tiesioginę fizinę reakciją. Raudona spalva gali padidinti kraujospūdį, todėl padažnėja pulsas. Šviesesni raudoni tonai dažnai atpalaiduoja raumenis, be to, ji taip pat laikoma aistros spalva.

Tačiau ji taip pat gali suaktyvinti „kovos arba bėgimo“ instinktą, todėl kai kurie žmonės dėl raudonų atspalvių gali pasidaryti labiau linkę į pyktį, nerimą ir irzlumą.

Oranžinė – komfortas ir linksmybės

Oranžinė yra šilta spalva, siejama su komfortu, maistu, saugumu ir linksmybėmis. Ji žinoma tuo, kad sutelkia protą ir kūną į fizinį komfortą. Todėl kartais ji gali turėti teigiamą poveikį savijautai, virškinimo sistemai ir bendram saugumo jausmui. Skamba lyg puikus variantas virtuvei, tiesa?

Kita vertus, oranžinė spalva taip pat gali priversti protą sutelkti dėmesį į nepriteklių. Per didelis jos kiekis gali pasirodyti pernelyg lengvabūdiškas.

Geltona – laimės atspalvis

Geltona yra šilta pagrindinė spalva, dažnai siejama su laime ir saulėtu nusiteikimu. Kadangi tai ryškus tonas, geltona gali padidinti budrumą ir energiją, pakylėti dvasią, pašalinti įtemptas mintis, sustiprinti atmintį, paaštrinti protą ir padidinti optimizmą.

Tiesa, šis poveikis paprastai būdingas ryškesnėms ir šviesesnėms geltonos spalvos variacijoms. Patariama vengti per daug geltonos ir blankių jos atspalvių, nes jie gali turėti priešingą poveikį, labiau sutelkdami emocijas į neigiamą pusę.

Žalia – gamtos priminimas

Žalia spalva siejasi su gamta ir yra laikoma žemišku tonu. Kadangi ji stipriai asocijuojasi su natūralumu, dažnai sukuria raminančią ir atpalaiduojančią atmosferą. Ji padeda subalansuoti kūną, o tai gali padėti širdžiai. Žalia numaldo emocijas ir sukelia komforto bei ramybės jausmą.

Iš neigiamos pusės, žalia spalva gali perteikti sąstingį, dėl kurio kartais gali atsirasti nuobodulio ar nykumo jausmas.

Mėlyna – nuramina protą

Mėlyna yra šalta pagrindinė spalva, dažnai siejama su protu. Žinoma, kad mėlyni tonai nuramina protą, o tai gali padėti sumažinti kraujospūdį ir sukelti atpalaiduojančią atmosferą. Tai yra populiari miegamojo spalva, padedanti gyventojams ramiai, tyliai ir atpalaiduojančiai miegoti. Taip pat žinoma, kad mėlyna spalva padeda susikaupti, o tai gali įkvėpti ir padėti kūrybiškumui.

Be to, mėlyna stipriai asocijuojasi su vandeniu, tad yra dažnai naudojama vonios kambariuose. Norintiems įsirengti atpalaiduojančią, melsvų tonų vonios aplinką, padės įrenginiai geromis kainomis.

Tačiau per daug mėlynos arba per tamsi mėlyna spalva kartais gali būti suvokiama kaip šalta ir neemocinga, perteikianti nedraugišką arba depresyvią atmosferą.

Violetinė – karališkumas ir kokybė

Violetinė yra sodri spalva, siejama su karališkumu ir kokybe. Ji paprastai naudojama valdžiai, elegancijai, turtui, išminčiai, prabangai, kilnumui ir ambicijoms reikšti. Violetinė arba purpurinė skatina introspekciją ir gilesnius apmąstymus, kurie leidžia geriau suvokti savo mintis ir padeda subalansuoti protą, kūną ir dvasią.

Tačiau per didelis jos kiekis arba netinkamas tonas kartais gali atrodyti prastai. Violetinė net gali atrodyti rėksminga, jei jos per daug arba ji nesubalansuota.

Juoda – intensyvi ir galinga

Juoda yra stipri, galinga spalva. Tačiau kadangi ji tokia intensyvi, greitai gali užvaldyti. Ji paprastai siejama su paslaptingumu, rafinuotumu, prestižu ir oficialumu. Galimas juodos spalvos trūkumas yra tai, kad ji siejama su mirtimi, blogiu, baime, ligomis, ir yra sielvarto simbolis.

Jei juodos spalvos kambaryje naudojama per daug, jis gali atrodyti mažesnis, nes ji sugeria šviesą, užuot ją atspindėjusi, kaip tai daro šviesesnės spalvos. Juoda spalva gali būti suvokiama kaip sunki ir rimta, todėl kambaryje gali susidaryti niūrumo ir sunkumo įspūdis. Tačiau tinkamai ją pritaikius, patalpa gali būti matoma kaip elegantiška ir rafinuota, netgi suteikti saugumo jausmą.

Maksimalietis

TAIP PAT SKAITYKITE