Spalio 18d. Pirmadienis

Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

Peržiūrų skaičius: 28988
Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

Psichologinė būsena turi didžiulės įtakos siekiant tikslo. Krepšinio ekspertai čempionato išvakarėse pastebėjo, kad Lietuvos rinktinės psichologinė pusiausvyra sutrikusi. Kaip ją atkurti, kiekvienam iš mūsų įgyti pasitikėjimo savimi, kai jo trūksta? Šių receptų paprašėme sporto ir vadovavimo psichologijos mokslų daktaro Juozo Kasiulio.

– Nėra žmogaus, nepatyrusio streso. Jis kankina vis dažniau ir vis daugiau žmonių, bet psichologų paslaugomis naudojasi vos vienas kitas. Kodėl?

– Pirmiausia žmonės neturi pakankamai informacijos ir nė nepagalvoja, kad jiems gali padėti psichologai. Visuomenėje vis dar dominuoja samprata, kad žodis, kurio šaknis yra "psich-" – tai kažkas nenormalaus. Pas mus kol kas dar nėra deramos diferenciacijos tarp psichologo, psichoterapeuto ir psichiatro veiklos. Užsienyje psichologų konsultacijos labai populiarios, vos ne nuo mažens vaikai bendrauja su jais. Jei pas mus prisipažinsi, kad eini pas psichologą, vos ne pirštais rodys, sakys, kad esi nesveikas, nenormalus.

Iš tikrųjų psichologinis konsultavimas yra dviejų normalių sveikų žmonių tarimasis. Graikų filosofas Aristotelis rašė: "Pasakei – sielą palengvinai." Iš tiesų su bet kuo pasišnekėjus palengvėja.

Antra priežastis, kodėl menkai naudojamės psichologų paslaugomis, yra ta, kad pas mus šios srities specialistai rengiami abstrakčiai, jų žinios nekonkrečios, sunkiai pritaikomos praktikoje, o ir taikyti jokia institucija neskuba.

– Jūs – buvęs krepšininkas, rankininkas, treneris, dėstytojas. Esate socialinės psichologijos mokslų daktaras. Patarkite, kaip pasiekti gerų rezultatų bet kur – darbe, sporte?

– Sėkmė priklauso nuo žmogaus bendrosios filosofijos, jo pozicijos, požiūrio į gyvenimą. Kiekviena veikla pasižymi savitomis psichologinėmis ypatybėmis. Kiekvienas žmogus – taip pat. Jei jis pasirenka užsiėmimą, kuriam būtinos būtent jo turimos savybės, jaučiasi esąs, kaip sakoma, savo vietoje, jam viskas sekasi, jis tuo gyvena ir yra laimingas. Imdamiesi bet kokios veiklos įvertinkite, kokių savybių reikės ir tai, ar jų turite. Jei ne – kankinsitės.

– Šiomis dienomis mes gyvename krepšiniu. Kai kurie jo profesionalai įžvelgė, kad mūsų šalies rinktinės žaidėjai Europos čempionatui dar neprasidėjus atrodo psichologiškai sutrikę. Kaip treneriui pažadinti jų ambicijas?

– Tikrai nesutinku, kad rinktinės nariai yra palūžę, kad jie nepasižymi sveikomis ambicijomis. Jie nėra abejingi, kaip pasirodys, kokį indėlį įneš į Lietuvos pasiekimus. Puikūs rezultatai – garantas gauti kvietimą į garsiausius pasaulio klubus. Daug kas priklauso ir nuo trenerių. Gerais treneriais dažniausiai tampa ne tie, kurie buvo patys geriausi sportininkai. Dievas kiekvienam davė nustatytą užtaisą, energijos dozę. Kuo daugiau sportininkas jos išeikvoja sporto arenose, tuo mažiau lieka dalyti kitiems. Sportininkai, tapę treneriais, perteikia savo potencialą, tarsi tęsia savo karjerą, lyg ne jų mokiniai, o jie patys žaidžia, tik svetimomis rankomis. Jie tarsi įsikūnija sportininkuose. Jie sako: aš laimėjau, aš pasiekiau. Taip yra ir kitose profesijose, ne tik sporte.

Vyriausiasis Lietuvos krepšinio rinktinės treneris Kęstutis Kemzūra yra buvęs mano studentas. Jis gerai mokėsi, komandose buvo įžaidėjas. Šio žmogaus psichika labai išvystyta ir jutiminiu, ir loginiu lygiais. Jis pasižymi karvedžio protu: iš karto mato, suvokia ir sprendžia. Kitaip sakant, jis mąsto veikdamas ir veikia mąstydamas. Tai – Dievo dovana. Deja, yra daug žmonių, kurie gyvena ir veikia jutiminio pažinimo lygyje: jie daro neturėdami laiko galvoti. Jiems derėtų lavinti, ugdyti antrąjį, loginio pažinimo lygį. Komandose tuo derėtų užsiimti specialių psichologijos žinių turinčiam specialistui. Psichologas turėtų padėti sportininkams vystyti jiems būtiniausias psichikos ypatybes, pamokyti valdytis.

– Bet Lietuvos krepšinio rinktinė psichologo neturi?

– Iki šių dienų tas klausimas nesprendžiamas. Psichologas turėtų būti dvasinė komandos ašis, įkvėpėjas, tačiau – trenerio šešėlis. Komandoje turi būti vienas Dievas – vyriausiasis treneris. Teisus buvo Napoleonas Bonaparte'as, sakęs, kad armijoje geriau vienas blogas vadas negu du geri. Jei vienas sakys viena, o kitas – kita, tai kurio klausyti? Gerai, kai psichologiją išmano komandos treneris. Mūsų rinktinės treneris yra puikus buitinis psichologas. Jis moka uždegti kovai.

– Kaip nepalūžti pralaimėjus sporte, darbe, gyvenime?

– Nepasisekus reikia analizuoti, kodėl taip atsitiko, rasti trūkumus. Prieš veiksmą, kuriam rengiatės, reikia iki smulkmenų apmąstyti kiekvieną jo detalę. Jei jums prieš varžybas, egzaminą ar pokalbį su galimu darbdaviu pataria nesijaudinti – žinokite, kad tai yra bloga linkintis patarimas. Reikia analizuoti, kas būtų, jei būtų vienaip, kas – jei kitaip. Pavyzdžiui, dailiojo čiuožimo šokėjams per olimpines žaidynes nutrūko muzika, o jie savo numerį tęsė šypsodamiesi lyg niekur nieko, nes buvo apmąstę ir tokį atvejį. Ledo ritulio legenda Viktoras Tichonovas sakė: nėra pasaulyje žmogaus, kuris nerastų optimalaus sprendimo pačiu sudėtingiausiu klausimu. Bėda ta, kad išganinga mintis toli gražu ne visuomet ateina į galvą tą akimirką, kai labiausiai reikia.

– Kaip atsikratyti neigiamų emocijų? Sirgaliai neretai elgiasi nekorektiškai mylimai komandai pralaimėjus, mes prie to esame įpratę...

– Sirgaliai – atskira grandis. Jiems suvaldyti reikalingos minios psichologijos dėsningumų žinios ir patirtis. Žmogų neišvengiamai veikia psichologinis užkratas, įtaiga, pamėgdžiojimo virusas. Blogį mėgdžioti lengviau, efektingiau. Žmogus tarp žmonių nustoja būti savimi. Vienas vitrinų juk niekas nedaužo, tai daro miniai įsisiūbavus, iš kurios bijo išsiskirti, pasirodyti ištižėliu. Minioje vyksta deindividualizacija, įsigali anonimiškumas. Minios agresyvumą lemia jos dydis, tankumas, poliarizacija, triukšmingumas, iniciatoriai ir dar daugybė kitų aspektų. Tvarkdariai turi žinoti minios psichologiją ir taikyti ją praktikoje. Tai daroma. Beje, su minia, juolab daužyti, laužyti eina toli gražu ne visi. Vienas iš pagrindinių ir svarbiausių uždavinių yra pažinti save, visas pajėgas sutelkti privalumams stiprinti ir gausinti.

– Lietuvos krepšinio sirgaliai garsėja visame pasaulyje. Jie – tarsi šeštasis žaidėjas aikštelėje. Tai – psichologinis fenomenas?

– Palaikymas stiprina, padeda siekti efekto. Juk jei žmogus patalpoje yra vienas, tai jaučia savo vidumi. Pakanka, kad kas tyliai įeitų į patalpą, nors ir už širmos, – pasijausite ir elgsitės kitaip. Grupės žmonių emocijos – ir neigiamos, ir teigiamos – persiduoda. Geromis emocijomis užsikrečia žaidėjai, treneriai ir visi normalūs žmonės. Pavyzdžiui, prisiverskite 24 valandas per parą daryti gerus darbus – blogiems neliks nė sekundės. Štai tada ir būsite laimingi, galėsite džiaugtis. Beje, seniai nustatyta, kad gera nuotaika kelia darbingumą iki trijų procentų, o prasta jį mažina iki dvidešimties.

Diena.lt

Kaip išmokyti vaikus tvarkingumo?

Kaip išmokyti vaikus tvarkingumo?

" Auginame dukrą, kuriai penkiolika metų. Beveik kasdien konfliktuojame dėl tvarkos. Ji nejaučia nei pareigos tvarkytis, nei gėdos dėl savo netvarkingumo. Į kambarį baisu pažiūrėti, savo apatinius, kuriuos reikia skalbti rankomis, meta į...


Laisvalaikį reikia įveikti

Laisvalaikį reikia įveikti

Nauja pacientė - 38 metų, irzli, pasitikinti savimi, šiuolaikinė. Pasakoja, kaip kasdieną perka daug maisto, jį suvalgo, po to išvemia. Vyras to nelaiko didele problema, vaikams auginti iki šiol nebuvo laiko - reikėjo įsitvirtinti ir daug dirbti....


VAIDŲ ANATOMIJA arba kaip prisiderinti prie kito žmogaus

VAIDŲ ANATOMIJA arba kaip prisiderinti prie kito žmogaus

Galbūt ateis laikas, kai kažkoks supergenijus galų gale išaiškins, kiek daug ir kiek mažai reikia, kad žmonės susieitų ir išsiskirtų, ir padės mums suvokti, kas juos traukia vieną prie kito ir kas atstumia.


Zita Vasiliauskaitė. Sunki pavydo našta

Zita Vasiliauskaitė. Sunki pavydo našta

Kartais nėra paprasta nusakyti, kas negerai yra jūsų santykiuose su kuriuo nors žmogumi, tačiau jau seniai pastebite, kad asmeniškai jums nėra malonu su juo bendrauti. Mat paprastai po susidūrimo su juo jums pablogėja nuotaika, o jei tenka daugiau...


Neromantiškas psichinio ligonio gyvenimas

Neromantiškas psichinio ligonio gyvenimas

"Nežinau, jau ta mūsų šeimynėlė: nieko nepakeisi, nieko nepadarysi. Kaimynė padovanojo gerą kremą, aš pasidėjau į spintą, bet matė dukros. Žiūriu - kremo jau nėra. Paklausiau dukros, ji ėmė šaukti, kad neėmė ir staiga aš jaučiu:...


Šviesos stoka kelia liūdesį

Šviesos stoka kelia liūdesį

Apie rudenį užklumpančią rudeninę depresiją bei būdus ją įveikti patiems pasakoja Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vedėjas, gydytojas psichiatras psichoterapeutas Vytautas BARTKEVIČIUS: — Darganotas,...


Geras draugas neatstoja psichologo

Geras draugas neatstoja psichologo

Įvairios bėdos skatina žmogų kreiptis į psichologą. Tačiau dažniausiai tai būna konfliktai šeimoje, išsiskyrimas su artimu žmogumi, žalingi įpročiai, darbo problemos, vienatvė, darbingumo praradimas, seksualinės problemos, nerimas arba depresija....


Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Mėnesių mėnesius laukiant, kada pagaliau ateis atostogos, į šias dienas sudedamos viltys ir svajonės patirti malonių įspūdžių, nuveikti ką nors neįprasta, ar tiesiog kokybiškai pailsėti. Jei nėra galimybės pamatyti svečias šalis, pasiklausyti...


Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

"Mes su vyru pastaruoju metu nesutariame, tarp mūsų vis kyla ginčai, barniai, dėl kurių kenčiame ne tik mudu, bet ir vaikai. Ne kartą siūliau, kalbinau jį eiti pas psichologą, bet jis vis atsikalbinėja, išsisukinėja. Tai laiko neturįs, tai...


Apmąstymai apie internetinius komentarus

Apmąstymai apie internetinius komentarus

Visi, kas rašė internete puikiai žino, kad internetiniai komentarai dažnai būna pikti, subjektyvūs, įžeidinėjamas autorius, arba komentatoriai tiesiog šnekasi tarpusavyje, pamiršę ką komentavo. Aišku, kalbu apie didžiuosius portalus. Mažesniuose,...


Jurga Lūžaitė. Apie humoro jausmą

Jurga Lūžaitė. Apie humoro jausmą

Vaikai iš prigimties linksmi ir juokingi. Jie juokiasi labai daug. Žymiai daugiau nei suaugusieji. Bet jie negimsta su humoro jausmu, o balandžio pirmoji – puiki galimybė pakalbėti apie juokus, juokavimo kultūrą bei... humoro jausmo ugdymą....


Kas geriau - nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Kas geriau - nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Ak, tie nuo meilės kenčiantys žmonės! Meilės istorijos,l kaip ir filmai apie meilę, stipriai sukrečia, ypač kai psichologas į jas gali įsikišti kaip trečias slaptas dalyvis. Matyt, man, kaip ir daugeliui žmonių, šie filmai padeda kartu su herojais...


Biržos brokeriai – didesni nutrūktgalviai už psichopatus

Biržos brokeriai – didesni nutrūktgalviai už psichopatus

Tyrimai atskleidė, kad biržos verteivos labiau nutrūktgalviški ir destruktyvūs nei psichopatai, rašo spiegel.de. Kodėl biržos brokeriai finansų rinkose vėjais paleidžia milijardus? Remiantis naujausiais Šveicarijos universiteto tyrimais, biržos...


Rima: "Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui"

Rima: "Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui"

Priklausomybė – skaudi ir sunki liga, kuri paliečia ne tik priklausomą žmogų, bet ir jo artimuosius. Woititzas Janetas Geringeris knygoje "Suaugę alkoholikų vaikai" rašo: "Alkoholizmas yra liga. Tai, kad esi alkoholiko vaikas,...


Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Pakeisti darbą nebūtinai reiškia pakeisti profesiją ar net firmą, kurioje dirbi. Kartais pakanka pakeisti vien darbo įpročius, kad visas profesinis gyvenimas pavirstų prasmingesnis, pelningesnis ir t.t. AskMen.com siūlo dešimt patarimų, kaip...


Gintarė Minkevičienė. Iš skausmo į atleidimą

Gintarė Minkevičienė. Iš skausmo į atleidimą

Daugybei moterų pasaulyje po aborto reikia dvasinio ir psichologinio gydymo. Tai rodo po pasaulį paplitusi savaitgalio gydymo programa abortą patyrusiems žmonėms "Rachelės vynuogynas", kuri atkeliauja ir į Lietuvą. Žmonės dažnai nenori...


Apsauga nuo streso – emocinis atsparumas

Apsauga nuo streso – emocinis atsparumas

Specialistai pastebi, kad daugelis vaikų, kuriems sunku su kitais sutarti, stokoja bendravimo įgūdžių: jie nemoka kalbėtis, sunkiai išreiškia savo poreikius bei įsiklauso į kitų mintis. Kauno miesto savivaldybės Visuomenė sveikatos biuro...


"Intymumo hormonas" oksitocinas – hipnobilumui didinti

"Intymumo hormonas" oksitocinas – hipnobilumui didinti

Meilės žaidimų ir orgazmo metu abiejų lyčių atstovams gausiai išsiskiriantis žinduolių hormonas ir neurotransmiteris oksitocinas mažina įtaigai itin atsparių asmenų prigimtinį gebėjimą nepasiduoti hipnotiniam poveikiui, praneša Newscientist.com....


Gudrūs būdai kaip prisiversti padaryti tai, ko nenori, bet reikia

Gudrūs būdai kaip prisiversti padaryti tai, ko nenori, bet reikia

Žmonės žada sau daugiau būti su vaikais, valdytis, sportuoti, laikytis dietos, mesti rūkyti, tapti tvarkingesni, anksčiau gultis, mokytis užsienio kalbos ir t. t. Kaip manote, kiek tokių pažadų būna įgyvendinama? 12 procentų. Kažkaip mažokai....


Kaip tapti sėkmingam? Laikykitės tokių žmonių patarimų!

Kaip tapti sėkmingam? Laikykitės tokių žmonių patarimų!

"Kiekvienas sėkmingas žmogus yra apdovanotas įžvalga. Jie tam tikrus dalykus pastebi daug anksčiau, nei juos pamato visi kiti," - sakė Billas Gatesas. Būtent šiuo posakiu šiandien ir norėtume pradėti šį įrašą, nes B. Gateso teiginys...


Tylėjimas – kaip iškalbos priemonė

Tylėjimas – kaip iškalbos priemonė

Apie škotų mokslininką Alexanderį Flemingą (1881–1951) amžininkai pasakojo tokią istoriją. Ryte laboratorijoje diskutuojant apie planuojamą eksperimentą, visi išdėstė savo nuomones, o A. Flemingas ištarė vienintelį žodį:...


Genovaitė Petronienė. Koks turi būti geras konfliktas?

Genovaitė Petronienė. Koks turi būti geras konfliktas?

Jau kas kas, o psichologai gerai žino, kiek iš tikrųjų žmonės pyksta. Tūlas pilietis ne taip jau retai įkyriai priekaištauja, ginčijasi, rėkia, o kartais net mėto daiktus, stumdosi ar mušasi. Akivaizdu, kad nei tokiam pykstančiajam, nei...


Diagnozė – perdegė darbe

Diagnozė – perdegė darbe

Žmonės, kurie darbui aukoja pernelyg daug jėgų, energijos ir laiko, galų gale perdega. Pagrindiniai šio sindromo požymiai: nuovargis, išsekimas, iniciatyvumo praradimas, liovimasis domėtis tuo, kas anksčiau atrodė svarbu, gebėjimo patirti...


Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Skyrybos pirmomis dienomis gali atrodyti didžiausia gyvenimo nesėkme, tačiau daugeliui moterų išsiskyrimas su vyru padeda atrasti iš naujo save ir pradėti džiaugtis gyvenimu, kuris buvo užspaustas nesėkmingos santuokos. Naujausių tyrimų...


Moterų depresija

Moterų depresija

Laikoma, kad moterys dažniau nei vyrai patiria depresiją ir sunkiau ją įveikia. Specialistai išskiria aštuonias labiausiai paplitusias moterų depresijos rūšis. Trunka kelis mėnesius po gimdymo. Ji atsiranda dėl staigaus gyvenimo būdo pasikeitimo,...


Kodėl nesugebame susikalbėti?

Kodėl nesugebame susikalbėti?

"Kadangi gyvename visuomenėje, nori nenori tenka susidurti su kitais žmonėmis — ką nors derinti, tartis, tiesiog kaimyniškai bendrauti. Niekaip nerandu atsakymo į nuolat iškylantį klausimą, kodėl žmonės nesusikalba. Kodėl žmogus, kuriam...


Kaip padėti smurtą šeimoje kenčiančiai draugei?

Kaip padėti smurtą šeimoje kenčiančiai draugei?

"Turiu draugę, kurią muša vyras. Dažnai ji atbėga pas mane su sūneliu, gelbėdamasi nuo savo "brangiausiojo". Aš ją guodžiu, raminu, migdau pas save, o paskui ji vėl grįžta pas jį. Kai ji rauda pas mane atbėgusi, matau, kad kenčia....


Maistas – ne vaistas

Maistas – ne vaistas

Geras ir skanus maistas yra vienas iš didžiausių gyvenimo malonumų. Tačiau jei valgoma norint palaikyti emocinį stabilumą, reikėtų susirūpinti. Valgydamas žmogus ne tik numalšina alkį, bet ir patiria teigiamų emocijų. Valgymas kelia nuotaiką,...


Nuotaiką galime keisti patys

Nuotaiką galime keisti patys

Jei atsibudote blogos nuotaikos, tai dar nereiškia, kad nieko negalite pakeisti. Keli pratimai ir teigiamos mintys daro stebuklus. Šiais neramiais laikais gana nesunku prarasti normalią psichologinę pusiausvyrą. Juolab jei darbas susijęs su itin...


Tuščias šiuolaikinis žmogus

Tuščias šiuolaikinis žmogus

"Per tas tris savaites stengiausi pamiršti Girmantą. "Pabėgiojau" per berniukus. Nuvažiavau pas vieną tokį, atrodė vyresnis, negu sakė, nusivyliau, jausmas buvo kaip su gumine lėle. Po to buvo dar keli, su vienu gal tris dienas...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila