Sausio 15d. Penktadienis

Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

Peržiūrų skaičius: 28988
Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

Psichologinė būsena turi didžiulės įtakos siekiant tikslo. Krepšinio ekspertai čempionato išvakarėse pastebėjo, kad Lietuvos rinktinės psichologinė pusiausvyra sutrikusi. Kaip ją atkurti, kiekvienam iš mūsų įgyti pasitikėjimo savimi, kai jo trūksta? Šių receptų paprašėme sporto ir vadovavimo psichologijos mokslų daktaro Juozo Kasiulio.

– Nėra žmogaus, nepatyrusio streso. Jis kankina vis dažniau ir vis daugiau žmonių, bet psichologų paslaugomis naudojasi vos vienas kitas. Kodėl?

– Pirmiausia žmonės neturi pakankamai informacijos ir nė nepagalvoja, kad jiems gali padėti psichologai. Visuomenėje vis dar dominuoja samprata, kad žodis, kurio šaknis yra "psich-" – tai kažkas nenormalaus. Pas mus kol kas dar nėra deramos diferenciacijos tarp psichologo, psichoterapeuto ir psichiatro veiklos. Užsienyje psichologų konsultacijos labai populiarios, vos ne nuo mažens vaikai bendrauja su jais. Jei pas mus prisipažinsi, kad eini pas psichologą, vos ne pirštais rodys, sakys, kad esi nesveikas, nenormalus.

Iš tikrųjų psichologinis konsultavimas yra dviejų normalių sveikų žmonių tarimasis. Graikų filosofas Aristotelis rašė: "Pasakei – sielą palengvinai." Iš tiesų su bet kuo pasišnekėjus palengvėja.

Antra priežastis, kodėl menkai naudojamės psichologų paslaugomis, yra ta, kad pas mus šios srities specialistai rengiami abstrakčiai, jų žinios nekonkrečios, sunkiai pritaikomos praktikoje, o ir taikyti jokia institucija neskuba.

– Jūs – buvęs krepšininkas, rankininkas, treneris, dėstytojas. Esate socialinės psichologijos mokslų daktaras. Patarkite, kaip pasiekti gerų rezultatų bet kur – darbe, sporte?

– Sėkmė priklauso nuo žmogaus bendrosios filosofijos, jo pozicijos, požiūrio į gyvenimą. Kiekviena veikla pasižymi savitomis psichologinėmis ypatybėmis. Kiekvienas žmogus – taip pat. Jei jis pasirenka užsiėmimą, kuriam būtinos būtent jo turimos savybės, jaučiasi esąs, kaip sakoma, savo vietoje, jam viskas sekasi, jis tuo gyvena ir yra laimingas. Imdamiesi bet kokios veiklos įvertinkite, kokių savybių reikės ir tai, ar jų turite. Jei ne – kankinsitės.

– Šiomis dienomis mes gyvename krepšiniu. Kai kurie jo profesionalai įžvelgė, kad mūsų šalies rinktinės žaidėjai Europos čempionatui dar neprasidėjus atrodo psichologiškai sutrikę. Kaip treneriui pažadinti jų ambicijas?

– Tikrai nesutinku, kad rinktinės nariai yra palūžę, kad jie nepasižymi sveikomis ambicijomis. Jie nėra abejingi, kaip pasirodys, kokį indėlį įneš į Lietuvos pasiekimus. Puikūs rezultatai – garantas gauti kvietimą į garsiausius pasaulio klubus. Daug kas priklauso ir nuo trenerių. Gerais treneriais dažniausiai tampa ne tie, kurie buvo patys geriausi sportininkai. Dievas kiekvienam davė nustatytą užtaisą, energijos dozę. Kuo daugiau sportininkas jos išeikvoja sporto arenose, tuo mažiau lieka dalyti kitiems. Sportininkai, tapę treneriais, perteikia savo potencialą, tarsi tęsia savo karjerą, lyg ne jų mokiniai, o jie patys žaidžia, tik svetimomis rankomis. Jie tarsi įsikūnija sportininkuose. Jie sako: aš laimėjau, aš pasiekiau. Taip yra ir kitose profesijose, ne tik sporte.

Vyriausiasis Lietuvos krepšinio rinktinės treneris Kęstutis Kemzūra yra buvęs mano studentas. Jis gerai mokėsi, komandose buvo įžaidėjas. Šio žmogaus psichika labai išvystyta ir jutiminiu, ir loginiu lygiais. Jis pasižymi karvedžio protu: iš karto mato, suvokia ir sprendžia. Kitaip sakant, jis mąsto veikdamas ir veikia mąstydamas. Tai – Dievo dovana. Deja, yra daug žmonių, kurie gyvena ir veikia jutiminio pažinimo lygyje: jie daro neturėdami laiko galvoti. Jiems derėtų lavinti, ugdyti antrąjį, loginio pažinimo lygį. Komandose tuo derėtų užsiimti specialių psichologijos žinių turinčiam specialistui. Psichologas turėtų padėti sportininkams vystyti jiems būtiniausias psichikos ypatybes, pamokyti valdytis.

– Bet Lietuvos krepšinio rinktinė psichologo neturi?

– Iki šių dienų tas klausimas nesprendžiamas. Psichologas turėtų būti dvasinė komandos ašis, įkvėpėjas, tačiau – trenerio šešėlis. Komandoje turi būti vienas Dievas – vyriausiasis treneris. Teisus buvo Napoleonas Bonaparte'as, sakęs, kad armijoje geriau vienas blogas vadas negu du geri. Jei vienas sakys viena, o kitas – kita, tai kurio klausyti? Gerai, kai psichologiją išmano komandos treneris. Mūsų rinktinės treneris yra puikus buitinis psichologas. Jis moka uždegti kovai.

– Kaip nepalūžti pralaimėjus sporte, darbe, gyvenime?

– Nepasisekus reikia analizuoti, kodėl taip atsitiko, rasti trūkumus. Prieš veiksmą, kuriam rengiatės, reikia iki smulkmenų apmąstyti kiekvieną jo detalę. Jei jums prieš varžybas, egzaminą ar pokalbį su galimu darbdaviu pataria nesijaudinti – žinokite, kad tai yra bloga linkintis patarimas. Reikia analizuoti, kas būtų, jei būtų vienaip, kas – jei kitaip. Pavyzdžiui, dailiojo čiuožimo šokėjams per olimpines žaidynes nutrūko muzika, o jie savo numerį tęsė šypsodamiesi lyg niekur nieko, nes buvo apmąstę ir tokį atvejį. Ledo ritulio legenda Viktoras Tichonovas sakė: nėra pasaulyje žmogaus, kuris nerastų optimalaus sprendimo pačiu sudėtingiausiu klausimu. Bėda ta, kad išganinga mintis toli gražu ne visuomet ateina į galvą tą akimirką, kai labiausiai reikia.

– Kaip atsikratyti neigiamų emocijų? Sirgaliai neretai elgiasi nekorektiškai mylimai komandai pralaimėjus, mes prie to esame įpratę...

– Sirgaliai – atskira grandis. Jiems suvaldyti reikalingos minios psichologijos dėsningumų žinios ir patirtis. Žmogų neišvengiamai veikia psichologinis užkratas, įtaiga, pamėgdžiojimo virusas. Blogį mėgdžioti lengviau, efektingiau. Žmogus tarp žmonių nustoja būti savimi. Vienas vitrinų juk niekas nedaužo, tai daro miniai įsisiūbavus, iš kurios bijo išsiskirti, pasirodyti ištižėliu. Minioje vyksta deindividualizacija, įsigali anonimiškumas. Minios agresyvumą lemia jos dydis, tankumas, poliarizacija, triukšmingumas, iniciatoriai ir dar daugybė kitų aspektų. Tvarkdariai turi žinoti minios psichologiją ir taikyti ją praktikoje. Tai daroma. Beje, su minia, juolab daužyti, laužyti eina toli gražu ne visi. Vienas iš pagrindinių ir svarbiausių uždavinių yra pažinti save, visas pajėgas sutelkti privalumams stiprinti ir gausinti.

– Lietuvos krepšinio sirgaliai garsėja visame pasaulyje. Jie – tarsi šeštasis žaidėjas aikštelėje. Tai – psichologinis fenomenas?

– Palaikymas stiprina, padeda siekti efekto. Juk jei žmogus patalpoje yra vienas, tai jaučia savo vidumi. Pakanka, kad kas tyliai įeitų į patalpą, nors ir už širmos, – pasijausite ir elgsitės kitaip. Grupės žmonių emocijos – ir neigiamos, ir teigiamos – persiduoda. Geromis emocijomis užsikrečia žaidėjai, treneriai ir visi normalūs žmonės. Pavyzdžiui, prisiverskite 24 valandas per parą daryti gerus darbus – blogiems neliks nė sekundės. Štai tada ir būsite laimingi, galėsite džiaugtis. Beje, seniai nustatyta, kad gera nuotaika kelia darbingumą iki trijų procentų, o prasta jį mažina iki dvidešimties.

Diena.lt


Ar pyktis, susierzinimas ir meilė suderinami dalykai?

Ar pyktis, susierzinimas ir meilė suderinami dalykai?

"Nežinau, kaip aiškiau apibūdinti savo problemą. Beveik metus draugavau su vaikinu. Dirbome, daug laiko leisdavome kartu. Mums buvo gerai, aš jį mylėjau ir jis sakė, kad myli mane. Vasarą jis išvažiavo dirbti į užsienį. Kvietė važiuoti kartu,...


Ernestas Lapinskas: "Vargina ne sunkus darbas, o prastas poilsis"

Ernestas Lapinskas: "Vargina ne sunkus darbas, o prastas poilsis"

Psichologas Ernestas Lapinskas pabrėžia, kad emocinis nuovargis daug kenksmingesnis už fizinį, o ištisinis televizoriaus žiūrėjimas emocijas ne turtina, o skurdina. Psichologą kalbina Stanislovas Kairys. Neseniai Europos šalyse vykdytas tyrimas...


Intuicija padeda priimti teisingus sprendimus

Intuicija padeda priimti teisingus sprendimus

Konsultuodama žmones dažnai girdžiu: "Aš nujaučiau, kad taip atsitiks..." arba "Žinojau, kad viskas įvyks būtent taip...". Žmonės neretai klausinėja, ar pasitikėti savo nuojauta, intuicija, ar paisyti tik proto ir logiškų...


Hipnozė kiekviename žingsnyje

Hipnozė kiekviename žingsnyje

„Po 20 val mokymosi jis pradėjo taikyti hipnozę vaikams ir žmonai, po 40 - pacientams. Kiekvienas žmogus gali įvesti sėdintįjį priešais į hipnozinį transą." Suprantame tai ar ne, mes kas dieną vienas kitą hipnotizuojame. Moterys užburia...


Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Mėnesių mėnesius laukiant, kada pagaliau ateis atostogos, į šias dienas sudedamos viltys ir svajonės patirti malonių įspūdžių, nuveikti ką nors neįprasta, ar tiesiog kokybiškai pailsėti. Jei nėra galimybės pamatyti svečias šalis, pasiklausyti...


Apie neįmanomą kūrėjo charakterį

Apie neįmanomą kūrėjo charakterį

Kai apima niūri nuotaika, ieškau, į ką įsikibti. Galvoju: kurgi tas gėris ir kaip tas gėris realiai pasireiškia tarp žmonių? Populiarioje psichologijoje dabar labai paplitęs žmogaus, kuriam sekasi, įvaizdis. Tas žmogus sveikas, neprieštaringas,...


Kaip pakelti sau nuotaiką?

Kaip pakelti sau nuotaiką?

Jūs galite savo smegenis išvalyti taip, kaip kiti valo savo kūną. Norėdami atsikratyti blogų minčių, prisiminkite "Laimės taisykles": konkrečiu metu galite galvoti tik apie vieną dalyką – jūsų mintys turi būti arba pesimistinės,...


Zita Vasiliauskaitė. Sunki pavydo našta

Zita Vasiliauskaitė. Sunki pavydo našta

Kartais nėra paprasta nusakyti, kas negerai yra jūsų santykiuose su kuriuo nors žmogumi, tačiau jau seniai pastebite, kad asmeniškai jums nėra malonu su juo bendrauti. Mat paprastai po susidūrimo su juo jums pablogėja nuotaika, o jei tenka daugiau...


Vairuotojas kruvinas, akyse balta

Vairuotojas kruvinas, akyse balta

Dabar užsimerk ir nuosekliai prisimink, kas tą dieną įvyko. Tau reikia pamatyti vaizdus, bet vaizdai turi savaime ateiti į galvą. Kai pamatysi vaizdą, pasakok apie jį. Rytas, visi pagiringi, vasara, juokaujam, mama skambinėja, kad grįžčiau namo,...


Kaip išsaugoti sveiką protą ir atsispirti manipuliacijoms?

Kaip išsaugoti sveiką protą ir atsispirti manipuliacijoms?

" Noriu Jūsų paklausti, kaip nepamesti galvos streso situacijose. Turiu omeny ir tokius atvejus, kai kas nors apšaukia arba kai išgąsdina vis labiau plintantys sukčių skambučiai. Neseniai mano pagyvenusi teta sumokėjo tiems aferistams du...


Nešvaistykime gyvenimo skundams ir aimanoms

Nešvaistykime gyvenimo skundams ir aimanoms

John Mason – krikščioniškų knygų autorius, verslo konsultantas, pamokslininkas, jau keliasdešimt metų įkvepiantis gausias auditorijas. Skirtingai nuo kai kurių šiandien populiarių „gyvenimo trenerių“, J. Mason neskelbia, kad...


Sapnai perspėja ir keičia pasaulį

Sapnai perspėja ir keičia pasaulį

Pranašiški sapnai. Šiandien daug kas, išgirdęs apie tokių sapnų išsipildymą, tik nusišypsos ir pasakys, kad tai - prietaringų bobučių prasimanymai. Deja, čia pasigirstų ir labai daug prieštaravimų. Ar maža yra konkrečių pavyzdžių, kai žmogus,...


Vienatvė - pasimatymo pačiam su savimi laikas

Vienatvė - pasimatymo pačiam su savimi laikas

Daugelis įsitikinę, kad vienatvė - tarsi bausmė, tartum esi uždarytas vienutėje. Tačiau vienatvė - ne kalėjimo, o ramybės ir galėjimo pasilikti pačiam su savimi zona. Pabūti vienam sveika. Tai žmones gali padaryti laimingus. Jei bijomasi nors...


Tinkamai įvertinkite save

Tinkamai įvertinkite save

Dažnai pykstate ant kitų? Nuotaikos svyravimai ir nuolatinis išgyvenimas dėl savo nesėkmių – jūsų artimi "draugai"? Jums tai nepatinka, tačiau ir toliau nevengiate neigiamų emocijų? Diagnozė paprasta: jums trukdo per menka...


Kaip įveikti auditorijos baimę?

Kaip įveikti auditorijos baimę?

"Patarkite, kaip būtų galima įveikti auditorijos baimę. Man greitai trisdešimt, užimu atsakingas pareigas ir gana dažnai reikia skaityti pranešimus prieš auditoriją. Kad kas žinotų, kiek man tai kainuoja! Kad ir kaip kruopščiai pasiruošiu,...


Apie paslaptingą dalyką- kūrybą

Apie paslaptingą dalyką- kūrybą

Apie kūrybą galvoju retai: arba kuri, arba nekuri. Bet aplinkiniai kartais išgąsdina klausimais: "Kada bus nauja knyga?" Kaip sukurti ką nors sudėtingo? Gal žino tikri menininkai? Atsargiai bandau klausinėti, kaip jie kuria. Bet jie...


Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Vaikinus, kurie parduotuvėse prie matavimosi kabinų laukia drabužius besimatuojančių savo antrųjų pusių, ši žinia turėtų nustebinti: moterys nemėgsta pirkti drabužių. Iš tiesų iki 44 proc. moterų net dreba nuo minties, kad joms reikės naršyti tarp...


Nesu gera

Nesu gera

Rašytojas T. Vailderis yra pasakęs: "Kodėl geri žmonės dažniausiai būna kvaili?" Kodėl kai kuriems žmonėms taip sunku pasakyti "ne" ir juos gali tąsyti bet kas? Nenuostabu, kad jų sveikata sušlubuoja. Mes, sugebantieji drąsiai,...


Kodėl man vis nesiseka

Kodėl man vis nesiseka

Tokių ir panašių nusiskundimų kiekvienas girdime vos ne kasdien. Tačiau ar išties daktarai jau nebepadės, ar būtina apsiprasti su galvos skausmais? Ir kodėl gi vieni - sveiki ir laimingi, o kiti nuolat kenčia įvairius negalavimus? Posakyje...


Šviesos stoka kelia liūdesį

Šviesos stoka kelia liūdesį

Apie rudenį užklumpančią rudeninę depresiją bei būdus ją įveikti patiems pasakoja Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vedėjas, gydytojas psichiatras psichoterapeutas Vytautas BARTKEVIČIUS: — Darganotas,...


Nori sužinoti, ar draugo vaikystė buvo laiminga? Pažiūrėk į jo veidą

Nori sužinoti, ar draugo vaikystė buvo laiminga? Pažiūrėk į jo veidą

Apvytusi ir apdribusi oda, gilios raukšlės - tai liudija, kad žmogaus gyvenimas – nelengvas. Tačiau dabar Edinburgo universiteto mokslininkai atlikę tyrimą išsiaiškino, kad veido bruožai gali pasakyti apie bet kurio žmogaus vaikystę. Tyrimo...


Daiktų įkaitai. Kodėl perkame daugiau, nei reikia?

Daiktų įkaitai. Kodėl perkame daugiau, nei reikia?

Parduotuvėse žmonės patenkina galybę savo poreikių. Vieniems pirkimas atstoja terapiją, kitiems yra tarsi atpildas už nudirbtus darbus, tretiems – būdas pabėgti nuo realybės. Prieš pradėdama rašyti, atidžiai peržvelgiau kelias eiles spintoje...


Moterys nemoka saugoti paslapčių

Moterys nemoka saugoti paslapčių

Į klausimą kiek laiko moterys gali išlaikyti paslaptį, jau galima atsakyti – dvi dienas. Mokslininkai apskaičiavo, kad moteris neiškentėjusi iškalbės paslaptį po maždaug 47 valandų ir 15 minučių, praneša Dailymail.co.uk. Mokslininkai atliko...


Šokio-judesio terapijos užsiėmimų ciklas „Pokyčių erdvė"

Šokio-judesio terapijos užsiėmimų ciklas „Pokyčių erdvė"

Gal jaučiatės gyvenime įstrigę? Kartojasi įprasti veikimo modeliai, tačiau niekaip nepavyksta iš jų išsivaduoti? O gal jaučiate, kad viduje susikaupė neišreikštų emocijų ir tokiai išraiškai tiesiog nėra tinkamos vietos? Gal praradote ryšį su savo...


Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Pakeisti darbą nebūtinai reiškia pakeisti profesiją ar net firmą, kurioje dirbi. Kartais pakanka pakeisti vien darbo įpročius, kad visas profesinis gyvenimas pavirstų prasmingesnis, pelningesnis ir t.t. AskMen.com siūlo dešimt patarimų, kaip...


Susipažinkite: mazochistas

Susipažinkite: mazochistas

- Šią savaitę kelias dienas žmona nerėkė, tiesiog puiku. O po to vėl ėmė mane mokyti. Ne tą padariau, ne tą pasakiau. Man nuolat kas nors krenta iš rankų, o ji tyčiojasi. Arba ji mane vis skubina, jos reakcija greita, ji daro daug darbų iš karto,...


Dvasingumas pischoterapijoje- nesuprastas, bet būtinas

Dvasingumas pischoterapijoje- nesuprastas, bet būtinas

Visą laiką galvodavau - na ir kaip mes tuos žmones gydom? Keisčiausia, kad jie išgyja. Kai po terapijos paklausi, kas būtent padėjo, neretai klientų paaiškinimai būna keisti, jiems patiems tesuprantami. O kartais su klientais ima nesisekti, nors...


"Intymumo hormonas" oksitocinas – hipnobilumui didinti

"Intymumo hormonas" oksitocinas – hipnobilumui didinti

Meilės žaidimų ir orgazmo metu abiejų lyčių atstovams gausiai išsiskiriantis žinduolių hormonas ir neurotransmiteris oksitocinas mažina įtaigai itin atsparių asmenų prigimtinį gebėjimą nepasiduoti hipnotiniam poveikiui, praneša Newscientist.com....


Vokiečiai nenori bučiuotis darbo vietoje

Vokiečiai nenori bučiuotis darbo vietoje

Vokietijos organizacija, kuri teikia patarimus etiketo ir socialinio elgesio klausimais, ragina uždrausti pasisveikinimo bučinius darbo vietoje. Anot jos atstovų, tradicija savo bendradarbius ar verslo partnerius bučiuoti į skruostą nepriimtina...


Demoniška moteris vyrų valdomame pasaulyje

Demoniška moteris vyrų valdomame pasaulyje

Visada jaučiu slaptą pasimėgavimą, kai klausausi nepagražintų pasakojimų apie ydas. Ne dėl to, kad man patiktų nesveikos mintys ar poelgiai, o dėl to kad kai žmogus nebevaidina, jis tampa įdomus, tikras ir atviras naujam požiūriui. Ydų mes visi...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9