Spalio 29d. Ketvirtadienis

Psichoterapeutas O. Lapinas: "XXI amžiuje stresai tapo subtilesni"

Peržiūrų skaičius: 44884
Psichoterapeutas O. Lapinas: "XXI amžiuje stresai tapo subtilesni"

Kalbėdamas apie nuolatinį žmonių palydovą - stresą - vienas populiariausių šių dienų psichoterapeutų ir publicistų Olegas Lapinas mini dvi minėto reiškinio puses: nerimą, kurį lydi bejėgiškumas, bei monotoniją, kuri neatsiejama nuo mobilumo.

Nuo mažens nerimastingumu pasižymėjęs O. Lapinas neslepia iki šiol pasvajojantis paversti savo nerimą ramybe, tačiau, garsiai svarsto, kad, jei ne pastarasis, kažin, ar galėtų šiandien vadintis psichoretapeutu.

Stresas ne visuomet žalingas

"Stresas mus mobilizuoja, skatina imtis vienokios ar kitokios veiklos, tačiau negalima tam pasiduoti, būtina pažinti jo priežastis, jas išanalizuoti ir gyventi toliau", - sako iki šiol dažnai ir pats nerimo vis dar užgaunamas psichoterapeutas.

Apie stresą prabylame tuomet, kai jis ima kirstis su žmogaus galimybėmis, tačiau numoti į jį ranką psichoterapeutas nesiūlo, nes tuomet gali kilti rimtų sveikatos sutrikimų.

Prisimindamas 1990-sius metus O. Lapinas mini Vokietijos gyventojų pavyzdį, kuomet visi ėmė paskolas ir statė namus, nerimavo, ar pajėgs jas atiduoti, tačiau bandė.

Kas įvyko pasibaigus statybos? Gyventojai atsipalaidavo, emocijos aprimo ir į paviršių ėmė lįsti tokios ligos kaip opaligė, hipertonija, radikulitas ir pan.

Pateiktas pavyzdys įrodo, jog nerimastingų žmonių imuninė sistema geriau ištreniruota: problemos kyla nustojus jausti nerimą. "Tačiau bent jau Lietuvoje artimiausiu metu nerimo tikrai nepritrūksime, juolab, kad mūsų visuomenė užmaskuotai neuratizuota: viešoje vietoje mes pozityvus, tačiau vos tik pravėrę namų duris surimtėjame ir nuliūstame", - pastebi pašnekovas, vis dažniau susiduriantis su žmonėmis, kurie negalėdami susitvarkyti su nerimu griebiasi raminamųjų.

Reiklumas — iš mūsų kultūros

Muzikantai, atlikėjai, šou verslo atstovai ir daugelio kitų profesijų atstovai, prieš išeidami į į sceną negali sau leisti suklysti, tuomet sureikšminamos ne būsimo pasirodymo galimybės, o pats nerimas.

Kaip išeitį iš susidariusios padėties O. Lapinas mato darbą su susidariusiomis priežastimis. Kyla klausimas, kodėl staiga tapome tokie reiklūs sau? Psichoterapeutas sako, kad tokį reikalavimą mums uždėjo kultūra. Turime būti pozityvūs, susitvardantys, neklystantys, negalime parodyti savo emocijų ar susijaudinę pabėgti iš auditorijos.

Būtent minėtų emocijų kaupimas savyje ir pastūmėja mus į streso glėbį, kuris ilgainiui gali peraugti į graužatį, nerimą ar depresiją.

Nepaisant to, kad stresai XXI amžiuje tapo subtilesni, turėtume duoti sau šiek tiek laisvės išgyventi juos taip, kaip numatė motulė gamta, t. y. turėtume leisti pasireikšti jausmams.

"Negalima būti tobuli visose gyvenimo srityse. Aiškiausiai tą suvokia ir jaučia į ketvirtąją dešimtį kopiantys asmenys. Jie imasi aktyvių veiksmų: sumažina savo darbo kriūvius, skiria daugiau laiko sau ir savo pomėgiams. Jaunystė – pats sunkiausias amžius nerimo ir streso prasme", - teigia permainingą sėkmę gyvenime jaučiantis O. Lapinas.

Kliūtis susikuriame patys

Tuo tarpu aromaterapeutė, dar kitaip vadinama kvapų kolekcioniere - Laimė Kiškūnė primena, jog išsilaisvinti nuo streso gali padėti augalinės aromaterapinės substancijos: levandos, palergonijos, šalavijas ar kiti augalai.

"Tai mažina žmonių agresiją, pyktį, skatina pozityvumą, ramina ir balansuoja, pamėginkite ant šlapio kūno užlašinti kelis lašus minėtų augalų substancijų ir pamatysite kas bus", - išmėginti šį tą naujo kenčiančius nuo streso kvietė L. Kiškūnė.

Prastą žmonių savijautą, dirglumą ir neatsparumą kritinėms gyvenimo situacijoms lemia daugybė veiksnių: prastas miegas, nepakankamas buvimas gryname ore, nesubalansuota mityba ir pan.

"Mūsų tikslas, kad kasdienybė nevirstų nuolatinių stresu, turime išmokti mažiau reaguoti į aplinką ir didesnį dėmesį sutelkti į asmeninį savo gyvenimą, kad aplinka nemėtytų lyg kokio žaislo", - sakė aromaterapeutė.

Aromaterapeutė neabejoja - nuo streso dažniausiai kenčia asmenys, besivaikantys pinigų ir pasiduodantys madoms."Laksto lyg bepročiai nuo ryto iki vakaro nė nesusimąstydami, kokie jų gyvenimo tikslai, o paskui skundžiasi stresu. Nekurkime stresų patys ir jų nebus", - sulėtinti gyvenimo tempą ragino L. Kiškūnė.

Išeitis - keisti aplinką arba keistis pačiam

Kuo greičiau atsikratyti streso ragino ir devynioliktus metus ekologiškame ūkyje šeimininkaujanti žolininkė ir vaistininkė Jadvyga Balvočiūtė: "Dažnai patiriant stresą didėja rizika susirgti ligomis, susijusiomis su genetika. Turime išmokti save suvaldyti: artimiesiems mes reikalingi laimingi ir sveiki".

Paklausta, kaip gyventi, kad iš aplinkos gautume kuo mažiau neigiamų emocijų, J. Balvočiūtė ragino priimti tai, kaip neišvengiamą dalyką, nesureikšminti to, kas bus rytoj. Žolininkė ragino daugiau atsiduoti Dievo valiai, taip pat nepamiršti palepinti savęs šokoladu (jis pasižymi antistresiniu poveikiu), dažniau juoktis ir nepamiršti pomėgių. "Nereikia leisti stresui mūsų sugraužti, jei jaučiate, kad kažkas rimtai sveikatai kenkia, būtina ieškoti išeities: keisti nedraugiška kolektyvą, darbą arba keistis patiems", - patarimų nešykštėjo sveiko gyvenimo būdo šalininkė, gana dažnai pastebinti dirbtinai keliamą stresą per televiziją ar spaudą.

Siekiantiems gyvenimo harmonijos, J. Balvočiūtė siūlo nepamiršti kantrybės ir ramumos, kuri turėtų sklisti iš individo vidaus.


Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Mėnesių mėnesius laukiant, kada pagaliau ateis atostogos, į šias dienas sudedamos viltys ir svajonės patirti malonių įspūdžių, nuveikti ką nors neįprasta, ar tiesiog kokybiškai pailsėti. Jei nėra galimybės pamatyti svečias šalis, pasiklausyti...


Šeimos pietūs gerina paauglių psichinę sveikatą

Šeimos pietūs gerina paauglių psichinę sveikatą

Tie paaugliai, kurie valgo kartu su savo šeima, yra labiau pasitikintys ir emociškai stabilesni, rodo tyrimo rezultatai. Šeimos pietūs pratina vaikus prie tinkamų mitybos įpročių.


Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Skyrybos pirmomis dienomis gali atrodyti didžiausia gyvenimo nesėkme, tačiau daugeliui moterų išsiskyrimas su vyru padeda atrasti iš naujo save ir pradėti džiaugtis gyvenimu, kuris buvo užspaustas nesėkmingos santuokos. Naujausių tyrimų...


Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

chologinė būsena turi didžiulės įtakos siekiant tikslo. Krepšinio ekspertai čempionato išvakarėse pastebėjo, kad Lietuvos rinktinės psichologinė pusiausvyra sutrikusi. Kaip ją atkurti, kiekvienam iš mūsų įgyti pasitikėjimo savimi, kai jo trūksta?...


Vasaros romanas baigiasi psichologo kabinete

Vasaros romanas baigiasi psichologo kabinete

Po atostogų – pas psichologą. Deja, bet kai kam nutinka ir taip, kad užuot pailsėję ir atsipalaidavę žmonės puola į gilią depresiją. To priežastimi gali tapti ir kurortinis romanas. Vieniems kurortinis romanas gali suteikti sparnus ir...


Vaikystėje – keisčiausių baimių ataka

Vaikystėje – keisčiausių baimių ataka

Mažuosius persekioja tamsos, sapnų, svetimų žmonių, vabalų ir net mirties baimė. Vaikai bijo pasilikti vieni namuose, bijo tamsos, svetimų žmonių, vabalų, gyvačių, o kai kurie - mirties. Ši baimė gali paveikti vaiko nuotaiką, elgesį ir sveikatą....


Kaip išsaugoti draugystę, nepritariant draugės elgesiui?

Kaip išsaugoti draugystę, nepritariant draugės elgesiui?

"Norėčiau patarimo arba nuomonės dėl savo santykių su drauge. Draugaujame nuo jaunystės, dabar jau esame vadinamojo vidutinio amžiaus. Nemažai esame kartu išgyvenusios, viena kitą parėmusios, kai buvo sunku. Atrodo, esame giminingos sielos,...


Kas bus su šeima įtinklintoje visuomenėje?

Kas bus su šeima įtinklintoje visuomenėje?

Pastaruoju metu galime stebėti akivaizdų paradoksą: nors vis dažniau visa armija psichologų sprendžia šeimų problemas, bet labai dažnas sunkumų santykiuose rezultatas- skyrybos. Kodėl taip yra? Pradėkime nuo tokio atsakymo. Viena vertus-...


Tamsi paranojos gelmė

Tamsi paranojos gelmė

Nežinau kaip jums, bet man paranoja yra labai įdomi, nes, ko gero, negalime rasti jautraus, daug pasiekusio žmogaus, kurio nebūtų nors kartą kankinę paranojiniai nuogąstavimai. Kartais įtarinėti reikia ir sveika: "Jeigu neįtarčiau, nebūčiau...


Psichologas eina į darbą

Psichologas eina į darbą

Poliklinikoje verdantį pacientų ir gydytojų gyvenimą skiria durys. Išsigandęs, susigėdęs ir suirzęs pacientas kovoja su liga, o gydytojas atrodo padėties šeimininkais. Gydytojui, psichologui liejasi dešimtys, šimtai veidų, ligų, problemų, daugelis...


Darbo psichologija: kaip prašyti didesnės algos?

Darbo psichologija: kaip prašyti didesnės algos?

Svarbiausia reikėtų vengti šantažo. Šiai darbo užmokesčio padidinimo priemonei pasiduoda vos 2 procentai darbdavių. Ar kada nors teko eiti pas savo vadovą ir pradėti kalbą apie atlyginimo pakėlimą? Kaip teigiama kompanijos "Superjob"...


Laisvalaikį reikia įveikti

Laisvalaikį reikia įveikti

Nauja pacientė - 38 metų, irzli, pasitikinti savimi, šiuolaikinė. Pasakoja, kaip kasdieną perka daug maisto, jį suvalgo, po to išvemia. Vyras to nelaiko didele problema, vaikams auginti iki šiol nebuvo laiko - reikėjo įsitvirtinti ir daug dirbti....


Svarbu jausti, kad esi reikalingas

Svarbu jausti, kad esi reikalingas

„Psichologiškai svarbus ne tiek apdovanojimas, kiek jautimas, kad esi reikalingas. Džiaugiesi, kad tai, ką darai, yra žmonėms gerai, kad tai įvertina ir kolegos“, – atviravo V. Stauskas, sukvietęs architektus ir kitus...


Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Pakeisti darbą nebūtinai reiškia pakeisti profesiją ar net firmą, kurioje dirbi. Kartais pakanka pakeisti vien darbo įpročius, kad visas profesinis gyvenimas pavirstų prasmingesnis, pelningesnis ir t.t. AskMen.com siūlo dešimt patarimų, kaip...


Kietas jaunikis ieško merginos, kuri žino kas yra depresija

Kietas jaunikis ieško merginos, kuri žino kas yra depresija

Galiu aš pasigirti dabar apie savo drabužius? Na va, aš kietas, auksinis berniukas dabar esu. Va čia mano "broadway" bridžai už 130 Lt, gražus diržas, marškinukai už 140 Lt, akinius pirkau už 160 Lt, atrodo kaip už 14. Gražiausi mano...


Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Diskutuojant apie šeimą ir šeimos politiką bene daugiausiai ginčų sulaukia klausimas, susijęs su skyrybomis. Tačiau prieš svarstant, kaip užkirsti joms kelią, reikėtų išsiaiškinti, ar jos iš tiesų tokios dažnos, kaip teigiama. Anot Demografinių...


Mėgaukis gyvenimu

Mėgaukis gyvenimu

Ši teorija – žinomo JAV juristo, biznieriaus ir rašytojo A. Patento požiūris į žmogaus galimybes turėti viską, ko jam reikia. Kitaip tariant – tai vakarietiškos patirties ir Rytų filosofijos sintezė. Vakarų pasaulio žmonės pernelyg...


Kaip jūs motyvuojami darbe?

Kaip jūs motyvuojami darbe?

Ar skiriasi darbuotojų ir darbdavių supratimas, kaip turėtų būti motyvuojami darbuotojai, kad dirbdami jaustųsi gerai? Pasak darbuotojų, dalyvavusių darbo paieškos CVbankas.lt tyrime, juos papildomai darbe labiausiai motyvuotų du dalykai –...


Darboholizmas, pedantizmas, skrupulingumas

Darboholizmas, pedantizmas, skrupulingumas

Kaip ir daugelis gydytojų, galiu užjausti savo pacientus, nes atrandu savyje visų ligų po truputį. O ypač aštriai sergu darboholizmu ir perfekcionizmu, kuris pasibaigus atostogoms kas dieną įgauna vis didesnį pagreitį. Štai penktadienio vakaras,...


Apsauga nuo streso – emocinis atsparumas

Apsauga nuo streso – emocinis atsparumas

Specialistai pastebi, kad daugelis vaikų, kuriems sunku su kitais sutarti, stokoja bendravimo įgūdžių: jie nemoka kalbėtis, sunkiai išreiškia savo poreikius bei įsiklauso į kitų mintis. Kauno miesto savivaldybės Visuomenė sveikatos biuro...


Seksualinė priklausomybė

Seksualinė priklausomybė

Seksualinė priklausomybė – tai liguistas požiūris į seksą, kuris žmogui padeda įveikti stresą, išvengti neigiamų ar skaudžių jausmų, taip pat intymių santykių, kurių jis nesugeba užmegzti. Seksualiniai santykiai tampa svarbiausiu dalyku, dėl...


Žiaurus gyvenimas meksikietiškame seriale

Žiaurus gyvenimas meksikietiškame seriale

Devynerius metus stebiu paprastuosius Naujininkų gyventojus, kai jiems nepasiseka gyvenimo audrose ir jie ateina prašyti invalidumo pažymų. Stebiu ir neatsistebiu: tai slogu, tamsu, aštru, kartais - komiška, baisesnius pacientus psichiatrai net...


Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Vaikinus, kurie parduotuvėse prie matavimosi kabinų laukia drabužius besimatuojančių savo antrųjų pusių, ši žinia turėtų nustebinti: moterys nemėgsta pirkti drabužių. Iš tiesų iki 44 proc. moterų net dreba nuo minties, kad joms reikės naršyti tarp...


Kaip netapti nuolat moralizuojančia bambekle?

Kaip netapti nuolat moralizuojančia bambekle?

"Ar įmanoma sulėtinti psichologinį senėjimą? Turiu omenyje ne atminties blogėjimą, o emocinį keitimąsi, kai tampi "bobute" , kurią erzina smulkmenos — ne ten padėti daiktai, nerūpestingai atliktas darbas, jaunesnių žmonių...


Kas geriau- nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Kas geriau- nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Ak, tie nuo meilės kenčiantys žmonės! Meilės istorijos,l kaip ir filmai apie meilę, stipriai sukrečia, ypač kai psichologas į jas gali įsikišti kaip trečias slaptas dalyvis. Matyt, man, kaip ir daugeliui žmonių, šie filmai padeda kartu su herojais...


Vienatvė - pasimatymo pačiam su savimi laikas

Vienatvė - pasimatymo pačiam su savimi laikas

Daugelis įsitikinę, kad vienatvė - tarsi bausmė, tartum esi uždarytas vienutėje. Tačiau vienatvė - ne kalėjimo, o ramybės ir galėjimo pasilikti pačiam su savimi zona. Pabūti vienam sveika. Tai žmones gali padaryti laimingus. Jei bijomasi nors...


Jausmų patvirtinti žodžiais vyrai neskuba

Jausmų patvirtinti žodžiais vyrai neskuba

Vyrai ir moterys iš prigimties yra skirtingi. Šių skirtumų nepaisymas dažnai sukelia bėdų, kurių galėtų ir nebūti. Pagal senovės ezoterinius simbolius vyras – tai linija, tiesė, moteris – apskritimas, sfera. Virve neįmanoma išmatuoti...


Ar pyktis, susierzinimas ir meilė suderinami dalykai?

Ar pyktis, susierzinimas ir meilė suderinami dalykai?

"Nežinau, kaip aiškiau apibūdinti savo problemą. Beveik metus draugavau su vaikinu. Dirbome, daug laiko leisdavome kartu. Mums buvo gerai, aš jį mylėjau ir jis sakė, kad myli mane. Vasarą jis išvažiavo dirbti į užsienį. Kvietė važiuoti kartu,...


13 žingsnių programa, kaip įveikti stresą

13 žingsnių programa, kaip įveikti stresą

Laiko trūkumas yra nevykęs pasiteisinimas tam, kad negalėtumėte skirti 15 minučių vien sau. Užsiimkite hobiu, susitikite su draugais, paskaitykite gerą knygą, nueikite į jogos užsiėmimus - darykite viską, kad atsipalaiduotumėte. Lengvai...


Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

"Mes su vyru pastaruoju metu nesutariame, tarp mūsų vis kyla ginčai, barniai, dėl kurių kenčiame ne tik mudu, bet ir vaikai. Ne kartą siūliau, kalbinau jį eiti pas psichologą, bet jis vis atsikalbinėja, išsisukinėja. Tai laiko neturįs, tai...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9