Sausio 25d. Šeštadienis

Psichoterapeutas O. Lapinas: "XXI amžiuje stresai tapo subtilesni"

Peržiūrų skaičius: 44884
Psichoterapeutas O. Lapinas: "XXI amžiuje stresai tapo subtilesni"

Kalbėdamas apie nuolatinį žmonių palydovą - stresą - vienas populiariausių šių dienų psichoterapeutų ir publicistų Olegas Lapinas mini dvi minėto reiškinio puses: nerimą, kurį lydi bejėgiškumas, bei monotoniją, kuri neatsiejama nuo mobilumo.

Nuo mažens nerimastingumu pasižymėjęs O. Lapinas neslepia iki šiol pasvajojantis paversti savo nerimą ramybe, tačiau, garsiai svarsto, kad, jei ne pastarasis, kažin, ar galėtų šiandien vadintis psichoretapeutu.

Stresas ne visuomet žalingas

"Stresas mus mobilizuoja, skatina imtis vienokios ar kitokios veiklos, tačiau negalima tam pasiduoti, būtina pažinti jo priežastis, jas išanalizuoti ir gyventi toliau", - sako iki šiol dažnai ir pats nerimo vis dar užgaunamas psichoterapeutas.

Apie stresą prabylame tuomet, kai jis ima kirstis su žmogaus galimybėmis, tačiau numoti į jį ranką psichoterapeutas nesiūlo, nes tuomet gali kilti rimtų sveikatos sutrikimų.

Prisimindamas 1990-sius metus O. Lapinas mini Vokietijos gyventojų pavyzdį, kuomet visi ėmė paskolas ir statė namus, nerimavo, ar pajėgs jas atiduoti, tačiau bandė.

Kas įvyko pasibaigus statybos? Gyventojai atsipalaidavo, emocijos aprimo ir į paviršių ėmė lįsti tokios ligos kaip opaligė, hipertonija, radikulitas ir pan.

Pateiktas pavyzdys įrodo, jog nerimastingų žmonių imuninė sistema geriau ištreniruota: problemos kyla nustojus jausti nerimą. "Tačiau bent jau Lietuvoje artimiausiu metu nerimo tikrai nepritrūksime, juolab, kad mūsų visuomenė užmaskuotai neuratizuota: viešoje vietoje mes pozityvus, tačiau vos tik pravėrę namų duris surimtėjame ir nuliūstame", - pastebi pašnekovas, vis dažniau susiduriantis su žmonėmis, kurie negalėdami susitvarkyti su nerimu griebiasi raminamųjų.

Reiklumas — iš mūsų kultūros

Muzikantai, atlikėjai, šou verslo atstovai ir daugelio kitų profesijų atstovai, prieš išeidami į į sceną negali sau leisti suklysti, tuomet sureikšminamos ne būsimo pasirodymo galimybės, o pats nerimas.

Kaip išeitį iš susidariusios padėties O. Lapinas mato darbą su susidariusiomis priežastimis. Kyla klausimas, kodėl staiga tapome tokie reiklūs sau? Psichoterapeutas sako, kad tokį reikalavimą mums uždėjo kultūra. Turime būti pozityvūs, susitvardantys, neklystantys, negalime parodyti savo emocijų ar susijaudinę pabėgti iš auditorijos.

Būtent minėtų emocijų kaupimas savyje ir pastūmėja mus į streso glėbį, kuris ilgainiui gali peraugti į graužatį, nerimą ar depresiją.

Nepaisant to, kad stresai XXI amžiuje tapo subtilesni, turėtume duoti sau šiek tiek laisvės išgyventi juos taip, kaip numatė motulė gamta, t. y. turėtume leisti pasireikšti jausmams.

"Negalima būti tobuli visose gyvenimo srityse. Aiškiausiai tą suvokia ir jaučia į ketvirtąją dešimtį kopiantys asmenys. Jie imasi aktyvių veiksmų: sumažina savo darbo kriūvius, skiria daugiau laiko sau ir savo pomėgiams. Jaunystė – pats sunkiausias amžius nerimo ir streso prasme", - teigia permainingą sėkmę gyvenime jaučiantis O. Lapinas.

Kliūtis susikuriame patys

Tuo tarpu aromaterapeutė, dar kitaip vadinama kvapų kolekcioniere - Laimė Kiškūnė primena, jog išsilaisvinti nuo streso gali padėti augalinės aromaterapinės substancijos: levandos, palergonijos, šalavijas ar kiti augalai.

"Tai mažina žmonių agresiją, pyktį, skatina pozityvumą, ramina ir balansuoja, pamėginkite ant šlapio kūno užlašinti kelis lašus minėtų augalų substancijų ir pamatysite kas bus", - išmėginti šį tą naujo kenčiančius nuo streso kvietė L. Kiškūnė.

Prastą žmonių savijautą, dirglumą ir neatsparumą kritinėms gyvenimo situacijoms lemia daugybė veiksnių: prastas miegas, nepakankamas buvimas gryname ore, nesubalansuota mityba ir pan.

"Mūsų tikslas, kad kasdienybė nevirstų nuolatinių stresu, turime išmokti mažiau reaguoti į aplinką ir didesnį dėmesį sutelkti į asmeninį savo gyvenimą, kad aplinka nemėtytų lyg kokio žaislo", - sakė aromaterapeutė.

Aromaterapeutė neabejoja - nuo streso dažniausiai kenčia asmenys, besivaikantys pinigų ir pasiduodantys madoms."Laksto lyg bepročiai nuo ryto iki vakaro nė nesusimąstydami, kokie jų gyvenimo tikslai, o paskui skundžiasi stresu. Nekurkime stresų patys ir jų nebus", - sulėtinti gyvenimo tempą ragino L. Kiškūnė.

Išeitis - keisti aplinką arba keistis pačiam

Kuo greičiau atsikratyti streso ragino ir devynioliktus metus ekologiškame ūkyje šeimininkaujanti žolininkė ir vaistininkė Jadvyga Balvočiūtė: "Dažnai patiriant stresą didėja rizika susirgti ligomis, susijusiomis su genetika. Turime išmokti save suvaldyti: artimiesiems mes reikalingi laimingi ir sveiki".

Paklausta, kaip gyventi, kad iš aplinkos gautume kuo mažiau neigiamų emocijų, J. Balvočiūtė ragino priimti tai, kaip neišvengiamą dalyką, nesureikšminti to, kas bus rytoj. Žolininkė ragino daugiau atsiduoti Dievo valiai, taip pat nepamiršti palepinti savęs šokoladu (jis pasižymi antistresiniu poveikiu), dažniau juoktis ir nepamiršti pomėgių. "Nereikia leisti stresui mūsų sugraužti, jei jaučiate, kad kažkas rimtai sveikatai kenkia, būtina ieškoti išeities: keisti nedraugiška kolektyvą, darbą arba keistis patiems", - patarimų nešykštėjo sveiko gyvenimo būdo šalininkė, gana dažnai pastebinti dirbtinai keliamą stresą per televiziją ar spaudą.

Siekiantiems gyvenimo harmonijos, J. Balvočiūtė siūlo nepamiršti kantrybės ir ramumos, kuri turėtų sklisti iš individo vidaus.

Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

"Mes su vyru pastaruoju metu nesutariame, tarp mūsų vis kyla ginčai, barniai, dėl kurių kenčiame ne tik mudu, bet ir vaikai. Ne kartą siūliau, kalbinau jį eiti pas psichologą, bet jis vis atsikalbinėja, išsisukinėja. Tai laiko neturįs, tai...


D.U.K. apie vaikus ir psichologą

D.U.K. apie vaikus ir psichologą

Dažniausiai vaikai ir paaugliai nujaučia, kad su jais yra kažkas ne taip, tad išgirdę iš tėvų apie tai, kad reikės susitikti su psichologu, ypatingai nenustemba. Mažiems vaikams galima sakyti, kad reikės susitikti su „kalbančiu...


Spūstys: kas stresuoja labiau - vyrai ar moterys?

Spūstys: kas stresuoja labiau - vyrai ar moterys?

Navigacijos sistemų gamintojo "TomTom" atliktas tyrimas parodė, kad vyrai patiria septynis kartus stipresnį stresą eismo kamščiuose nei moterys. Didžiosios Britanijos psichologai gavo tokias išvadas ištyrę savanorių, įstrigusių...


Vasaros depresija – retas, bet realus reiškinys

Vasaros depresija – retas, bet realus reiškinys

Dauguma žmonių nekantraudami laukia vasaros pradžios, tačiau kai kas tampa laimingesni jai pasibaigus. Dėl to kaltas reiškinys, sukeliantis ir žymiai labiau paplitusią žiemos depresiją. Tai sezoninis afektinis sutrikimas (Seasonal Affective...


Apmąstymai apie internetinius komentarus

Apmąstymai apie internetinius komentarus

Visi, kas rašė internete puikiai žino, kad internetiniai komentarai dažnai būna pikti, subjektyvūs, įžeidinėjamas autorius, arba komentatoriai tiesiog šnekasi tarpusavyje, pamiršę ką komentavo. Aišku, kalbu apie didžiuosius portalus. Mažesniuose,...


Žudikas – nebūtinai psichikos ligonis

Žudikas – nebūtinai psichikos ligonis

Žudynės Norvegijoje sukrėtė visą pasaulį, Šiauliuose – Lietuvą. Kas vyksta žmonių sąmonėje? Ar gali taip elgtis sveikos psichikos žmonės? Atsakyti į šiuos klausimus paprašėme Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Psichiatrijos klinikos...


Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

"Beveik prieš metus su draugu pradėjome gyventi kartu. Iš pradžių viskas buvo gerai, bet pastaruoju metu jis vis užsibūna darbe valandą — pusantros, o kartais grįžta ir po vakaro aštuntos. Į mano klausimus atsako "...daug darbo,...


Jurga Lūžaitė. Apie humoro jausmą

Jurga Lūžaitė. Apie humoro jausmą

Vaikai iš prigimties linksmi ir juokingi. Jie juokiasi labai daug. Žymiai daugiau nei suaugusieji. Bet jie negimsta su humoro jausmu, o balandžio pirmoji – puiki galimybė pakalbėti apie juokus, juokavimo kultūrą bei... humoro jausmo ugdymą....


Mamos mėgdžioja savo atžalų aprangos stilių

Mamos mėgdžioja savo atžalų aprangos stilių

Mokslininkai skelbia blogas žinias paauglėms: kad ir kaip merginos norėtų išsiskirti išvaizda - joms nepavyks. Kaip praneša livescience.com, mamos mėgdžioja savo paauglių rengimosi stilių. Kaip rašoma naujoje tyrimo ataskaitoje, paauglės dukros...


Kodėl jos apkalba?

Kodėl jos apkalba?

Nors dauguma šalia nuolat būnančių žmonių — mūsų draugai, visgi nemažai susiduriame ir su tokiais, kuriuos tegalime pavadinti "kaimynu", "pažįstamu", "bendradarbiu". Jiems dažniausiai būname daugiau ar mažiau...


Iš kur kyla mūsų baimės

Iš kur kyla mūsų baimės

Kiek daug visko mes nepadarome vien iš baimės suklysti, prarasti, pasirodyti juokingiems, nerangioms, kvailiems... Kiek sudaužyta širdžių vien iš nepasitikėjimo savimi, baimės būti savimi. Kiek nevykusių santuokų sudaryta iš baimės likti vienam,...


Iš krizės gali ištempti šypsena

Iš krizės gali ištempti šypsena

Daugiau šypsotis — tokį receptą, padedantį išlipti iš bet kokios, net ir ekonominės, krizės, lietuviams pasiūlė maskviškė Valentina Jelizarova. Ji — Rusijoje bei NVS šalyse plačiai žinomo daktaro Norbekovo metodo dėstytoja. "Mes...


Nevaldomo pykčio proveržiai – perpus sutrumpina gyvenimą

Nevaldomo pykčio proveržiai – perpus sutrumpina gyvenimą

Jau ne tik šeimose, darbovietėse, bet ir viešai daugėja žmonių pykčio proveržių. Tad kaip išmokti suvaldyti pyktį?


Darboholizamas, pedantizmas, skrupulingumas

Darboholizamas, pedantizmas, skrupulingumas

Kaip ir daugelis gydytojų, galiu užjausti savo pacientus, nes atrandu savyje visų ligų po truputį. O ypač aštriai sergu darboholizmu ir perfekcionizmu, kuris pasibaigus atostogoms kas dieną įgauna vis didesnį pagreitį. Štai penktadienio vakaras,...


Psichologinės pagalbos tarnybų asociacija kviečia vystyti savanorystės idėją

Psichologinės pagalbos tarnybų asociacija kviečia vystyti savanorystės idėją

Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija (LTPPTA) spalio 4 d. minės 15-ąsias savo veiklos metines. Šia proga rugsėjo 23 dieną Telšiuose organizuojama konferencija, kurios metu pagrindinis dėmesys bus skiriamas savanorystės...


Apie kančios saldumą ir naudą

Apie kančios saldumą ir naudą

Man patinka kentėti. Aišku, ne neištveriamai kankintis, bet truputį. Gal dėl to mėgstu eiti į kalnus. Ten tenka pakentėti, bet kaip lengva grįžus! Arba gera įsigilinti, įsijausti į blogiausius jausmus, ir jie tarsi išsisemia, išsivalo. Visada tai...


Moterų depresija

Moterų depresija

Laikoma, kad moterys dažniau nei vyrai patiria depresiją ir sunkiau ją įveikia. Specialistai išskiria aštuonias labiausiai paplitusias moterų depresijos rūšis. Trunka kelis mėnesius po gimdymo. Ji atsiranda dėl staigaus gyvenimo būdo pasikeitimo,...


Galvojantiems apie psichologo profesiją

Galvojantiems apie psichologo profesiją

Psichologo profesija darosi vis populiaresnė. Užsienyje ji gana pelninga. Kaip nuspręsti, ar ši profesija jums tinka? Ar lengva būti psichologu Lietuvoje? Kodėl pas mus reikia gerai pasukti galvą, norint rekomenduoti gerą psichologą? Juk jei būtų...


Ar turiu laikytis tokių pat tradicijų kaip močiutė?

Ar turiu laikytis tokių pat tradicijų kaip močiutė?

"Gyvenu su močiute. Ji, kaip ir kiekvienas senas žmogus, nesupranta jaunimo norų ir, jei galėtų, užrakintų mane namuose, "kad tik kas neatsitiktų". Labiausiai pykstamės, prieš kiekvienas Kalėdas, kai noriu išeiti į vakarėlį ar...


Drovumas užkerta kelią į karjerą ir laimę

Drovumas užkerta kelią į karjerą ir laimę

Daugelis iš mūsų tikriausiai prisimintume ne vieną atvejį, kai teko ko nors atsisakyti, praleisti gerą progą susipažinti, sulaukti prastesnio įvertinimo vien dėl to, kad neišdrįsome, pabijojome, per daug kuklinomės, nepasitikėjome savimi. Kas mums...


Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Per naktį galima susapnuoti keletą sapnų. Kai jie košmariški, prabudus sunku atsikratyti nemalonių pojūčių. Dažnai visą dieną kamuoja nerimas – gal atsitiks kokia nelaimė? Ar naktiniai košmarai pranašauja ką nors bloga? Ar ryškus ir...


Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Spartus gyvenimo tempas, informacijos gausa, pastangos rasti savo vietą gyvenime didina psichologinę ir emocinę įtampą, todėl ne veltui mūsų amžius vadinamas stresų amžiumi. Kiekvienas didesnis susijaudinimas neigiamai veikia organizmą: po patirto...


Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglystę pastaruoju metu kalbama daug. Konfliktams su vaikais lengvai priklijuojama paauglystės problemų etiketė. Visi žino, kad paaugliai nesivaldo, liguistai susirūpinę savo išvaizda, ima veržtis pas draugus ir priešgyniauja tėvams. Bet...


Konsultacija 287

Konsultacija 287

"Noriu Jūsų paklausti, kokio amžiaus žmogus jau per senas psichologinei pagalbai? Neseniai palaidojome tėtį, mano mama, kuriai 67-ri metai, liko viena. Pastebėjome, kad ji sulyso, nebesitvarko namų kaip anksčiau, niekuo nebesidomi, vis...


Kelionės ir nepakenčiami bendrakeleiviai

Kelionės ir nepakenčiami bendrakeleiviai

Pasibaigus vasarai ir grįžtant į rutiną galima apmąstyti, ką davė nauji įspūdžiai, kelionės, sutikti žmonės. Iš to galima padaryti apibendrinimų ne tik apie pasaulį, bet ir apie save. Pasibaigus vasarai ir grįžtant į rutiną galima apmąstyti, ką...


Kaip jūs motyvuojami darbe?

Kaip jūs motyvuojami darbe?

Ar skiriasi darbuotojų ir darbdavių supratimas, kaip turėtų būti motyvuojami darbuotojai, kad dirbdami jaustųsi gerai? Pasak darbuotojų, dalyvavusių darbo paieškos CVbankas.lt tyrime, juos papildomai darbe labiausiai motyvuotų du dalykai –...


Kaip padėti smurtą šeimoje kenčiančiai draugei?

Kaip padėti smurtą šeimoje kenčiančiai draugei?

"Turiu draugę, kurią muša vyras. Dažnai ji atbėga pas mane su sūneliu, gelbėdamasi nuo savo "brangiausiojo". Aš ją guodžiu, raminu, migdau pas save, o paskui ji vėl grįžta pas jį. Kai ji rauda pas mane atbėgusi, matau, kad kenčia....


Spalvota televizija - spalvoti sapnai

Spalvota televizija - spalvoti sapnai

Japonų mokslininkų tyrimų rezultatai patvirtina anksčiau iškeltą prielaidą, kad dažniau sapnuoti spalvotai yra linkę jaunesni žmonės. Mokslininkai žmonių galimybę sapnuoti spalvotai tiria jau nuo XX a. pradžios. 1915 – 1950 m. surinkti...


Koks sindromas priverčia žmones keiktis?

Koks sindromas priverčia žmones keiktis?

Ar tikrai tie žmonės, kurie kenčia nuo tureto sindromo, negali ištverti nė minutės nenusikeikę? Mokslininkai teigia, kad tik 10 proc. žmonių, kurie kenčia nuo šio sindromo, nekontroliuojamai keikiasi. Dauguma turi nestiprius tikus kaip pavyzdžiui...


Kančios dėl savigarbos arba pirmūnų spindesys ir skurdas

Kančios dėl savigarbos arba pirmūnų spindesys ir skurdas

Duok dieve, klystu, bet pastaruoju metu vis daugėja "fasadiškų" žmonių, kurie išgyvena, kad nesukūrė reikiamo įspūdžio, nepasirodė svarbūs, bet nesisieloja, kad išdavė savo principus. Kita vertus, kiekvienam svarbu jausti savo vertę, o...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9