Rugsėjo 26d. Sekmadienis

Psichoterapeutas O. Lapinas: "XXI amžiuje stresai tapo subtilesni"

Peržiūrų skaičius: 44884
Psichoterapeutas O. Lapinas: "XXI amžiuje stresai tapo subtilesni"

Kalbėdamas apie nuolatinį žmonių palydovą - stresą - vienas populiariausių šių dienų psichoterapeutų ir publicistų Olegas Lapinas mini dvi minėto reiškinio puses: nerimą, kurį lydi bejėgiškumas, bei monotoniją, kuri neatsiejama nuo mobilumo.

Nuo mažens nerimastingumu pasižymėjęs O. Lapinas neslepia iki šiol pasvajojantis paversti savo nerimą ramybe, tačiau, garsiai svarsto, kad, jei ne pastarasis, kažin, ar galėtų šiandien vadintis psichoretapeutu.

Stresas ne visuomet žalingas

"Stresas mus mobilizuoja, skatina imtis vienokios ar kitokios veiklos, tačiau negalima tam pasiduoti, būtina pažinti jo priežastis, jas išanalizuoti ir gyventi toliau", - sako iki šiol dažnai ir pats nerimo vis dar užgaunamas psichoterapeutas.

Apie stresą prabylame tuomet, kai jis ima kirstis su žmogaus galimybėmis, tačiau numoti į jį ranką psichoterapeutas nesiūlo, nes tuomet gali kilti rimtų sveikatos sutrikimų.

Prisimindamas 1990-sius metus O. Lapinas mini Vokietijos gyventojų pavyzdį, kuomet visi ėmė paskolas ir statė namus, nerimavo, ar pajėgs jas atiduoti, tačiau bandė.

Kas įvyko pasibaigus statybos? Gyventojai atsipalaidavo, emocijos aprimo ir į paviršių ėmė lįsti tokios ligos kaip opaligė, hipertonija, radikulitas ir pan.

Pateiktas pavyzdys įrodo, jog nerimastingų žmonių imuninė sistema geriau ištreniruota: problemos kyla nustojus jausti nerimą. "Tačiau bent jau Lietuvoje artimiausiu metu nerimo tikrai nepritrūksime, juolab, kad mūsų visuomenė užmaskuotai neuratizuota: viešoje vietoje mes pozityvus, tačiau vos tik pravėrę namų duris surimtėjame ir nuliūstame", - pastebi pašnekovas, vis dažniau susiduriantis su žmonėmis, kurie negalėdami susitvarkyti su nerimu griebiasi raminamųjų.

Reiklumas — iš mūsų kultūros

Muzikantai, atlikėjai, šou verslo atstovai ir daugelio kitų profesijų atstovai, prieš išeidami į į sceną negali sau leisti suklysti, tuomet sureikšminamos ne būsimo pasirodymo galimybės, o pats nerimas.

Kaip išeitį iš susidariusios padėties O. Lapinas mato darbą su susidariusiomis priežastimis. Kyla klausimas, kodėl staiga tapome tokie reiklūs sau? Psichoterapeutas sako, kad tokį reikalavimą mums uždėjo kultūra. Turime būti pozityvūs, susitvardantys, neklystantys, negalime parodyti savo emocijų ar susijaudinę pabėgti iš auditorijos.

Būtent minėtų emocijų kaupimas savyje ir pastūmėja mus į streso glėbį, kuris ilgainiui gali peraugti į graužatį, nerimą ar depresiją.

Nepaisant to, kad stresai XXI amžiuje tapo subtilesni, turėtume duoti sau šiek tiek laisvės išgyventi juos taip, kaip numatė motulė gamta, t. y. turėtume leisti pasireikšti jausmams.

"Negalima būti tobuli visose gyvenimo srityse. Aiškiausiai tą suvokia ir jaučia į ketvirtąją dešimtį kopiantys asmenys. Jie imasi aktyvių veiksmų: sumažina savo darbo kriūvius, skiria daugiau laiko sau ir savo pomėgiams. Jaunystė – pats sunkiausias amžius nerimo ir streso prasme", - teigia permainingą sėkmę gyvenime jaučiantis O. Lapinas.

Kliūtis susikuriame patys

Tuo tarpu aromaterapeutė, dar kitaip vadinama kvapų kolekcioniere - Laimė Kiškūnė primena, jog išsilaisvinti nuo streso gali padėti augalinės aromaterapinės substancijos: levandos, palergonijos, šalavijas ar kiti augalai.

"Tai mažina žmonių agresiją, pyktį, skatina pozityvumą, ramina ir balansuoja, pamėginkite ant šlapio kūno užlašinti kelis lašus minėtų augalų substancijų ir pamatysite kas bus", - išmėginti šį tą naujo kenčiančius nuo streso kvietė L. Kiškūnė.

Prastą žmonių savijautą, dirglumą ir neatsparumą kritinėms gyvenimo situacijoms lemia daugybė veiksnių: prastas miegas, nepakankamas buvimas gryname ore, nesubalansuota mityba ir pan.

"Mūsų tikslas, kad kasdienybė nevirstų nuolatinių stresu, turime išmokti mažiau reaguoti į aplinką ir didesnį dėmesį sutelkti į asmeninį savo gyvenimą, kad aplinka nemėtytų lyg kokio žaislo", - sakė aromaterapeutė.

Aromaterapeutė neabejoja - nuo streso dažniausiai kenčia asmenys, besivaikantys pinigų ir pasiduodantys madoms."Laksto lyg bepročiai nuo ryto iki vakaro nė nesusimąstydami, kokie jų gyvenimo tikslai, o paskui skundžiasi stresu. Nekurkime stresų patys ir jų nebus", - sulėtinti gyvenimo tempą ragino L. Kiškūnė.

Išeitis - keisti aplinką arba keistis pačiam

Kuo greičiau atsikratyti streso ragino ir devynioliktus metus ekologiškame ūkyje šeimininkaujanti žolininkė ir vaistininkė Jadvyga Balvočiūtė: "Dažnai patiriant stresą didėja rizika susirgti ligomis, susijusiomis su genetika. Turime išmokti save suvaldyti: artimiesiems mes reikalingi laimingi ir sveiki".

Paklausta, kaip gyventi, kad iš aplinkos gautume kuo mažiau neigiamų emocijų, J. Balvočiūtė ragino priimti tai, kaip neišvengiamą dalyką, nesureikšminti to, kas bus rytoj. Žolininkė ragino daugiau atsiduoti Dievo valiai, taip pat nepamiršti palepinti savęs šokoladu (jis pasižymi antistresiniu poveikiu), dažniau juoktis ir nepamiršti pomėgių. "Nereikia leisti stresui mūsų sugraužti, jei jaučiate, kad kažkas rimtai sveikatai kenkia, būtina ieškoti išeities: keisti nedraugiška kolektyvą, darbą arba keistis patiems", - patarimų nešykštėjo sveiko gyvenimo būdo šalininkė, gana dažnai pastebinti dirbtinai keliamą stresą per televiziją ar spaudą.

Siekiantiems gyvenimo harmonijos, J. Balvočiūtė siūlo nepamiršti kantrybės ir ramumos, kuri turėtų sklisti iš individo vidaus.


Gebėjimas meluoti mažėja smegenis paveikus magnetiniu impulsu

Gebėjimas meluoti mažėja smegenis paveikus magnetiniu impulsu

Ko gero, melavimo fenomenui metų galėtų būti priskaičiuojama panašiai tiek pat, kiek ir pačiai žmonijos civilizacijai. Žmonės meluoti pradėjo netrukus po to, kai pradėjo komunikuoti. Galima numanyti, jog netrukus iškilo ir naujas motyvas –...


Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Gamta – mūsų namai, o mes esame jos dalis, todėl ir prisitaikome prie natūralių gamtos ciklų, pvz., metų laikų ar dienos ir nakties kaitos. Reaguojame į orą: saulėtą dieną gali nuotaika pagerėti ar esame energingesni, lietingą – galime...


Kūryba ir originalūs sprendimai – mistika ar technika?

Kūryba ir originalūs sprendimai – mistika ar technika?

Kūrybiškumas - ne vien menininkų rūpestis. Jo reikia kas dieną. Organizuojant laisvalaikį, rašant straipsnį, puošiant namus, fotografuojant. Susidūrus su psichologinėmis problemomis kūrybiniai sprendimai tiesiog būtini. Kūrybiškumas svarbus...


Intuicija padeda priimti teisingus sprendimus

Intuicija padeda priimti teisingus sprendimus

Konsultuodama žmones dažnai girdžiu: "Aš nujaučiau, kad taip atsitiks..." arba "Žinojau, kad viskas įvyks būtent taip...". Žmonės neretai klausinėja, ar pasitikėti savo nuojauta, intuicija, ar paisyti tik proto ir logiškų...


Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

chologinė būsena turi didžiulės įtakos siekiant tikslo. Krepšinio ekspertai čempionato išvakarėse pastebėjo, kad Lietuvos rinktinės psichologinė pusiausvyra sutrikusi. Kaip ją atkurti, kiekvienam iš mūsų įgyti pasitikėjimo savimi, kai jo trūksta?...


Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Diskutuojant apie šeimą ir šeimos politiką bene daugiausiai ginčų sulaukia klausimas, susijęs su skyrybomis. Tačiau prieš svarstant, kaip užkirsti joms kelią, reikėtų išsiaiškinti, ar jos iš tiesų tokios dažnos, kaip teigiama. Anot Demografinių...


Evoliucija apsiriko: geriau būti nerūpestingam

Evoliucija apsiriko: geriau būti nerūpestingam

Evoliucija mumyse suformavo nesąmoningus nerimavimo mechanizmus, tačiau daugeliu atvejų jie tik švaisto jėgas, nustatė mokslininkai. Pasaulyje nėra nė vieno žmogaus, kuris niekuomet nesijaudintų. Tėvai jaudinasi dėl vaikų, žmonos – dėl vyrų....


Tylėjimas – kaip iškalbos priemonė

Tylėjimas – kaip iškalbos priemonė

Apie škotų mokslininką Alexanderį Flemingą (1881–1951) amžininkai pasakojo tokią istoriją. Ryte laboratorijoje diskutuojant apie planuojamą eksperimentą, visi išdėstė savo nuomones, o A. Flemingas ištarė vienintelį žodį:...


Kaip įveikti santuokos baimę?

Kaip įveikti santuokos baimę?

"Porą metų draugauju su vaikinu. Mylime vienas kitą. Jis siūlo gyventi kartu, tuoktis, o aš atidėlioju sprendimą. Gal ir juokingai skamba, bet bijau šeimos. Mano tėvai girtavo, namuose prisižiūrėjau visko(...), ir tai mane tebepersekioja....


Kodėl man vis nesiseka

Kodėl man vis nesiseka

Tokių ir panašių nusiskundimų kiekvienas girdime vos ne kasdien. Tačiau ar išties daktarai jau nebepadės, ar būtina apsiprasti su galvos skausmais? Ir kodėl gi vieni - sveiki ir laimingi, o kiti nuolat kenčia įvairius negalavimus? Posakyje...


Ką apie vyrus išduoda "mėnulio" eisena?

Ką apie vyrus išduoda "mėnulio" eisena?

Psichologai moterims pataria atkreipti dėmesį į vyrų eiseną. Mat vaikščiojimo būdas padeda atskleisti stripriosios lyties charakterį, slaptus ketinimus, emocijas ir baimes. Norintys greičiau sugundyti moterį, eina jai iš kairės Jei vyras eina...


Ar bijantys humoro moka juokauti?

Ar bijantys humoro moka juokauti?

Yra žmonių, kurie nemoka juokauti, bet puikiai moka perprasti kitų juokus. Tačiau yra ir žmonių, kuriems juokas ir humoras yra visiškai skirtingi dalykai, mat pastarojo jie tiesiog nesupranta arba tiesiog bijo, kad tai gali būti nukreipta prieš...


Kaip padaryti gerą pirmąjį įspūdį?

Kaip padaryti gerą pirmąjį įspūdį?

Pirmasis įspūdis apie nepažįstamą žmogų suformuojamas vos per septyniolika pažinties sekundžių. Rodos, spėjame ištarti tik savo vardą, tačiau aplinkiniai jau būna susidarę nuomonę apie mus. Kaip per tokį trumpą laiką užkariauti geriausias...


Koks sindromas priverčia žmones keiktis?

Koks sindromas priverčia žmones keiktis?

Ar tikrai tie žmonės, kurie kenčia nuo tureto sindromo, negali ištverti nė minutės nenusikeikę? Mokslininkai teigia, kad tik 10 proc. žmonių, kurie kenčia nuo šio sindromo, nekontroliuojamai keikiasi. Dauguma turi nestiprius tikus kaip pavyzdžiui...


Kaip elgtis išsiaiškinus vyro neištikimybę

Kaip elgtis išsiaiškinus vyro neištikimybę

"Norėčiau Jūsų patarimo, bet net nežinau, kaip viską aprašyti. Kartais atrodo, kad per trisdešimt ketverius metus nugyvenau kelių žmonių gyvenimus. Jei trumpai, tai istorija būtų tokia: esu ištekėjusi, prieš trejus metus buvau išėjusi su...


Kaip padėti smurtą šeimoje kenčiančiai draugei?

Kaip padėti smurtą šeimoje kenčiančiai draugei?

"Turiu draugę, kurią muša vyras. Dažnai ji atbėga pas mane su sūneliu, gelbėdamasi nuo savo "brangiausiojo". Aš ją guodžiu, raminu, migdau pas save, o paskui ji vėl grįžta pas jį. Kai ji rauda pas mane atbėgusi, matau, kad kenčia....


Žudikas – nebūtinai psichikos ligonis

Žudikas – nebūtinai psichikos ligonis

Žudynės Norvegijoje sukrėtė visą pasaulį, Šiauliuose – Lietuvą. Kas vyksta žmonių sąmonėje? Ar gali taip elgtis sveikos psichikos žmonės? Atsakyti į šiuos klausimus paprašėme Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Psichiatrijos klinikos...


Tyrimas: trečdalis Lietuvos moterų patiria stresą šeimoje

Tyrimas: trečdalis Lietuvos moterų patiria stresą šeimoje

Beveik trečdalis Lietuvos moterų prisipažįsta, kad į stresines situacijas dažniausiai patenka šeimos rate ar bendraudamos su artimaisiais. Dėl buitinių aplinkybių ypač dažnai stresą patiria namų šeimininkės. Šių metų vasarą bendros Lietuvos ir...


Drovumas užkerta kelią į karjerą ir laimę

Drovumas užkerta kelią į karjerą ir laimę

Daugelis iš mūsų tikriausiai prisimintume ne vieną atvejį, kai teko ko nors atsisakyti, praleisti gerą progą susipažinti, sulaukti prastesnio įvertinimo vien dėl to, kad neišdrįsome, pabijojome, per daug kuklinomės, nepasitikėjome savimi. Kas mums...


Ligų ištakos – išgyvenimuose

Ligų ištakos – išgyvenimuose

Kūno problemos gali būti susijusios su patirta psichologine trauma."Mūsų pokalbis – mano vaistai", - sakė pirmoji Zigmundo Froido pacientė. Šiandieninė karta vis dažniau problemas, kurios anksčiau priklausė religijos ir medicinos...


Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Artimiausiu metu JAV prekybos tinkluose bus pradėtos pardavinėti gana keistos lėlės, suteikiančios galimybę mažametėms mergaitėms imituoti kūdikio maitinimą krūtimi. Ispanijos kompanijoje "Berjuan" gaminamos lėlės pavadintos"The...


Moterų depresija

Moterų depresija

Laikoma, kad moterys dažniau nei vyrai patiria depresiją ir sunkiau ją įveikia. Specialistai išskiria aštuonias labiausiai paplitusias moterų depresijos rūšis. Trunka kelis mėnesius po gimdymo. Ji atsiranda dėl staigaus gyvenimo būdo pasikeitimo,...


Manija ir depresija

Manija ir depresija

Staiga man šovė mintis aplankyti psichologą. Pas psichiatrus aš seniai gydausi, maniakinė - depresinė psichozė, visada vargstu rudenį ir pavasarį. Gydytojai sako: jūsų būsenos kaip supynės, su kritimais ir pakilimais, o tame - savas žavesys. Bet...


Apmąstymai apie internetinius komentarus

Apmąstymai apie internetinius komentarus

Visi, kas rašė internete puikiai žino, kad internetiniai komentarai dažnai būna pikti, subjektyvūs, įžeidinėjamas autorius, arba komentatoriai tiesiog šnekasi tarpusavyje, pamiršę ką komentavo. Aišku, kalbu apie didžiuosius portalus. Mažesniuose,...


D.U.K. apie vaikus ir psichologą

D.U.K. apie vaikus ir psichologą

Dažniausiai vaikai ir paaugliai nujaučia, kad su jais yra kažkas ne taip, tad išgirdę iš tėvų apie tai, kad reikės susitikti su psichologu, ypatingai nenustemba. Mažiems vaikams galima sakyti, kad reikės susitikti su „kalbančiu...


Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Spartus gyvenimo tempas, informacijos gausa, pastangos rasti savo vietą gyvenime didina psichologinę ir emocinę įtampą, todėl ne veltui mūsų amžius vadinamas stresų amžiumi. Kiekvienas didesnis susijaudinimas neigiamai veikia organizmą: po patirto...


Penkios didžiausios vyrų fobijos

Penkios didžiausios vyrų fobijos

Vyrai – tai tokie sutvėrimai, kurie neturėtų nieko bijoti. Pagal savo statusą vyras turėtų būti stiprus, o moteris – silpna. Tačiau iš tikrųjų yra kiek kitaip. Baimė – gana dažnas reiškinys žmonių tarpusavio santykiuose, nors...


Kelionės psichologija

Kelionės psichologija

Madeiros sala - mažytė, kalnuota portugalų žemė Atlanto vandenyne. Atrodo tarsi vaikščiotume atviruke. Neramu nuo to naujumo, visi kaip paklaikę fotografuoja. Tai, ką pas mus gali rasti egzotiškų augalų parduotuvėje, čia auga tiesiog darže ir yra...


Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

"Beveik prieš metus su draugu pradėjome gyventi kartu. Iš pradžių viskas buvo gerai, bet pastaruoju metu jis vis užsibūna darbe valandą — pusantros, o kartais grįžta ir po vakaro aštuntos. Į mano klausimus atsako "...daug darbo,...


Dažnai išraustu — kaip susitvardyti?

Dažnai išraustu — kaip susitvardyti?

Noriu paklausti, kaip atsikratyti nuolatinio raudonavimo. Labai dažnai išraustu, ir net nežinau dėl ko. Kai reikia ką nors pasakyti, kai netikėtai kas nors į mane kreipiasi, pajuntu, kaip užkaista skruostai. Man tai labai trukdo. Per paskaitas...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila