Sausio 25d. Šeštadienis

Meilės preperavimas psichoteapijoje

Peržiūrų skaičius: 26916
Meilės preperavimas psichoteapijoje

Nė vieni santykiai nėra tokie rizikingi ir nepareikalauja tiek daug, kaip mylint priimti ir pažinti kitą žmogų. Meilė įjungia visus mūsų jausmus, mes turime mesti kontrolę ir tuo pačiu, suvokti savo baimę būti atstumtu, ir potencialų pyktį apgavystės atveju, bet kas nerizikuoja, tas neišlošia. Aistringumas charakterizuoja žmogų ne mažiau, negu intelektas ar įsitikinimai, pagrindiniai elgesio motyvai slypi būtent aistrose.

Yra žmonių kurie niekada nepatyrė ekstatinio susijaudinimo įsimylėdami, kai širdis netikėtai ir pilnai atsiveria kitam žmogui, tuo tarpu kiti žmonės meilėje talentingi, kūrybiški, kasdieną gyvena judėdami su savo jausmų srove ir potraukio energija. Seksualinis pasitenkinimas gali išeiti už orgazmo ribų, tapti "dieviška beprotybe"- Tantra jogoje meilės santykiuose kuriama ypatinga atmosfera, ritualais pažadinama vidinė dieviška jėga, kurios dėka žmogus gali eiti dvasiniu keliu.

Meilės jausmas nėra aktyviai kuriamas- jis nutinka. Kad "šokti į meilę pametus galvą", turi būti pakankamai pasitikėjimo savimi ir pasitikėjimo mylimuoju. Atsidavimo momentu atsiveria ego ribos ir įvyksta chaotiškas susiliejimas su kitu žmogumi, kuris primena vaisiaus būseną motinos gimdoje ir visiškai pašalina amžiną atskirumo pojūtį. Savo "aš" praradimas susijęs su mirties nuojauta, bet atiduodami gauname labai daug. Deja, jei meilė yra vaikiška ir romantiška, ji lūžta nuo bet kokių rimtų kliūčių ir žmogus vėl tampa uždaras meilei.

Įsimylėjimo iliuzijos

Ar neklystame įsimylėdami?  Kodėl iš pradžių mylimasis atrodo toks nuostabus, o po to paaiškėja kad savo charakterio trūkumais jis skausmingai primena mūsų ankstesnius partnerius, su kuriais santykiai jau sužlugo? Įdomu tai, kad kai kurie žmonės atrodo artimi ir savi, nors ir blogo būdo, o kiti nors geri, visuomet lieka tolimi ir nepažadina aistrų. Pasąmonė pažįsta savą žmogų panašų į motiną ar tėvą. Beje nebūtinai svarbu kita lytis- jei stipresnis ryšys su motina, ar senele mergaitė pasirinks vyrą, kurio charakteris panašus į pagrindinio jos gyvenime žmogaus- motinos, senelės charakterį. Jausmai ir taisyklės tarp vyro ir moters nusistato per pirmas penkiolika bendravimo minučių. Būna, kad pirmą kartą būsimas mylimasis sudarė blogą įspūdį, kuris po to užsimiršo, bet po keleto metų vėl išryškėjo pirmą kartą pamatytos savybės, kurių mylint nenorėta matyti.

Įsimylėjus per savo jausmus labai sunku susigaudyti, koks yra mylimasis ir ką jis jaučia, o vertėtų  kuo geriau suprasti žmogų, kol dar neatsirado prisirišimo jausmas. Svarbu juo domėtis - atsigulti į lovą daugeliui žmonių lengviau negu pasikalbėti. Iš tiesų reikia sužinoti labai nedaug- pamatyti kaip mylimasis elgiasi su savo draugais, tėvais ir ką mano apie buvusius iki jūsų, paklausti kaip jis atrodo žmonėms kurių nuomone pasitikite ir kurie nėra apakinti jausmų.

Kada vertėtų pradėti seksualinius santykius? Aistra ir instinktyvus žinojimas nėra menkesni už valią ir protą. Seksualinių santykių metu žmogus labai natūraliai atskleidžia savo temperamentą, jausmus, poreikius. Kita vertus, gilinti intymumą be įsipareigojimo pavojinga. Seksas yra galinga jėga, jis tarsi nuskausminamieji, padeda "prisitrinti" prie žmogaus, todėl kyla rizika surišti savo gyvenimą su visiškai netinkančiu žmogumi. Bet visgi seksualiniai santykiai labai įtakoja draugystę tik tuo atveju, jei jie labai geri arba labai blogi.

Kai kurie žmonės tikisi, kad santykius gali sutvirtinti vaikas. Deja, vaikas dažniausiai tampa santuokos išbandymu ir geri santykiai tampa prastesniais, o prasti iš viso išnyksta. Manoma, kad su vis sekančiais santykiais ryšio gylis mažėja (gylis susiję su tuo, kiek kaltės jaučiama išsiskyrus). Bet sekančiuose įsimylėjimuose nors nebe taip įspūdinga gali būti daugiau laisvės, supratimo ir meilės.

Meilė ar nesveikumas?

Ir visgi kai meilė tampa primityvi, kerštinga, nenuspėjama, keista nebeaišku, kada ji pereina į nesveikumą. Tokios meilės pavyzdys - sadisto ar psichopato meilė, į kurią jis sudeda, tai kas jo gyvenime geriausia, bet nudegęs puola atgal į paranoją ar impulsyvius veiksmus. Jų dėka jis kurį laiką išsaugo savo trapius jausmus, bet galiausiai tokia meilė tampa tik erotiška neapykantos forma.

Nebrandus žmogus reikalauja meilės, bet bijo jai atsiverti. Jei būdamas vaiku jis gavo mažai meilės, todėl jaučia liguistą meilės alkį, bejėgiškumo jausmą, baimę atskleisti savo jausmus kitam. Ir atvirkščiai- jei būdami vaikais mes daug gaudavome, tai užaugę galėsime tiek pat duoti. Nebrandus žmogus kuria abipusio naudojimosi santykius, jei tokie santykiai egzistuoja ilgai, jie atbukina atmetimo baimę, bet gilesnio pasitenkinimo neatneša. Pvz. jis vaidina despotišką, bet atsakingą tėvą, o ji- paklusnią, bet kaprizingą mergaitę. Tarsi viskas dera, bet nė vieno iš partnerių tikri poreikiai nėra patenkinami.

Yra begalė nesveikos meilės būdų. Paranojiški žmonės kankina, įtarinėja, pavydi, bet brangina, atsiduoda, atleidžia; pedantai- labai pareigingai, ištikimai myli, beveik be jausmų, pagal grafiką; šizoidai - myli fantazijoje, per atstumą, o realybėje vengia; depresiški- mylėdami atsiduoda, bet prilimpa ir trokšta kad jais rūpintųsi; mazochistiški- ieško stiprios asmenybės, kuri "iš jų padarys žmogų", idealizuoja, o ne myli; isteriški- "viskas arba nieko", tai myli, tai nekenčia; narcizai- "aš tave aprūpinsiu savo pasiekimais, o tu mane šildyk".

Kodėl meilės siekiam tokiais keistais būdais? Kai vaikas jaučia, kad jo nemyli, jo sąmonėje netelpa mintis, kad tėvai davę jam gyvenimą, gali jo nemylėti. Jei jo geras elgesys garantuos jam meilę, jis stengsis keisčiausiais būdais, kad būtų geru.

Kaip gydytis?

Ką daryti, jei jausmai išblėso? Nors galima paaštrinti jausmus fantazijos dėka, jie nebus tikri, kol nesuprasime, kur jie dingo. Šalta moteris gali sakyti: "aš myliu savo vyrą", net jei jis blogai su ja elgėsi, bet po intensyvios psichoterapijos paaiškėja kad pacientė jaučia pyktį, o gal net neapykantą ir tuo pačiu kaltę dėl to. Jei žmogus suvoks ir priims savo pyktį, gal liks vietos ir meilei.

Įsimylėdami į gimines panašius žmones pasirenkam ir tas pačios problemas santykiuose. Kaip nesirinkti tokio žmogaus kaip tėvai, kai aišku, kad neišeis nieko gero? Išeities nėra- belieka tik keisti save, įprasti daryti naujus veiksmus, bet labai retas žmogus linkęs atlikti vidinį darbą.

Didelis prisirišimas prie kito- visai dar ne meilė. Simbiotinis susiliejimas, sadizmas ir mazochizmas pagal Fromą yra žemesnė meilės forma. Kita vertus, dažnai net aiškūs patologiniai bruožai puikiai randa savo vietą į prasmę orientuotoje poroje ir skatina abiejų vystymąsi. Tuo tarpu, jei siekiama tik gražaus ir sotaus gyvenimo, seksualinė trauka gęsta, ieškoma kitų partnerių. Jei ryšiai kuriami dėl kitų motyvų - patogumo, vaikų, statuso, gailėjimosi, tai ateityje, tiems motyvams nusilpus jie pasmerkti nutrūkti. Meilė, egzistuojanti iki pat mirties - tai ypatingas prasmės radimo kelias, kurio bruožas - negalėjimas išvengti vienam kito. Įsimylėjimas gali virsti meile jei kartu patiriama daug tikrų momentų - kai išdrįstama nuoširdžiai atsiskleisti, o partneris priima tavo pyktį, silpnumą, užsidarymą.

Mes negalime vienu metu ir kontroliuoti žmogų ir jį mylėti. Tikra meilė pasitaiko taip pat retai kaip ir stiprios asmenybės, jei laikyti ja ryšį tarp žmonių, kai suvokiami partnerio trūkumai ir jis mylimas toks, koks yra, stengiamasi dėl jo laimės ir gerovės. Brandi meilė atsiranda iš žmogaus turtingumo, o ne iš vargšiškumo. Kai esi iš tiesų mylimas, mylintysis tave "apšildo ir apšviečia", todėl to neįmanoma nejausti.

Įsitikinimas, kad meilė išlaisvina ateina iš vaikiško tikėjimo, kad jei mama būtų mus mylėjusi, gyvenimas būtų rojus. Bet daugelis žmonių, nors ilgisi tokios meilės, jos negauna. Ilgesys vis tebėra mūsų širdyse ir mes ieškome išlaisvinančios meilės, bet norėdami šviesesnių santykių visų pirma turėtume pasitempti patys, nes deja likimas atsiunčia tik mūsų vertus žmones.

Psichologė Genovaitė Petronienė

 

Mokslininkai: Europoje išaugęs savižudybių skaičius siejamas su ekonomikos krize

Mokslininkai: Europoje išaugęs savižudybių skaičius siejamas su ekonomikos krize

Amerikos ir Britanijos sveikatos specialistai, tyrę savižudybių augimo tendencijas dešimtyje Europos valstybių 2007-2009 m., nustatė, kad savižudybių skaičius tarp darbingo amžiaus žmonių padidėjo beveik visose tirtose šalyse. Mokslininkų teigimu,...


Sapnai - tikrovės atspindys

Sapnai - tikrovės atspindys

Pramiegama apie trečdalį gyvenimo, bet sapnai aplanko ne per visą naktį, bet tik tam tikrais momentais - kai būna vadinamoji gilaus miego fazė, tada smegenys tampa aktyvios. Mokslininkai nustatė, kad tuo metu miegančiojo vyzdžiai juda, vokai...


Kas geriau - nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Kas geriau - nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Ak, tie nuo meilės kenčiantys žmonės! Meilės istorijos,l kaip ir filmai apie meilę, stipriai sukrečia, ypač kai psichologas į jas gali įsikišti kaip trečias slaptas dalyvis. Matyt, man, kaip ir daugeliui žmonių, šie filmai padeda kartu su herojais...


Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Spartus gyvenimo tempas, informacijos gausa, pastangos rasti savo vietą gyvenime didina psichologinę ir emocinę įtampą, todėl ne veltui mūsų amžius vadinamas stresų amžiumi. Kiekvienas didesnis susijaudinimas neigiamai veikia organizmą: po patirto...


Gudrūs būdai kaip prisiversti padaryti tai, ko nenori, bet reikia

Gudrūs būdai kaip prisiversti padaryti tai, ko nenori, bet reikia

Žmonės žada sau daugiau būti su vaikais, valdytis, sportuoti, laikytis dietos, mesti rūkyti, tapti tvarkingesni, anksčiau gultis, mokytis užsienio kalbos ir t. t. Kaip manote, kiek tokių pažadų būna įgyvendinama? 12 procentų. Kažkaip mažokai....


Tyrimas: trečdalis Lietuvos moterų patiria stresą šeimoje

Tyrimas: trečdalis Lietuvos moterų patiria stresą šeimoje

Beveik trečdalis Lietuvos moterų prisipažįsta, kad į stresines situacijas dažniausiai patenka šeimos rate ar bendraudamos su artimaisiais. Dėl buitinių aplinkybių ypač dažnai stresą patiria namų šeimininkės. Šių metų vasarą bendros Lietuvos ir...


Lošimas žmones paverčia ligoniais

Lošimas žmones paverčia ligoniais

Žaidimų manija taip pat pragaištingai veikia asmenybę kaip narkotikai ar alkoholis. Totalizatoriai, loterijos, azartiniai žaidimai lošimo namuose ir prie kompiuterių griauna žmonių gyvenimus. Vienu atveju išsivysčiusi priklausomybė žlugdo žmones...


Šokio-judesio terapijos užsiėmimų ciklas „Pokyčių erdvė"

Šokio-judesio terapijos užsiėmimų ciklas „Pokyčių erdvė"

Gal jaučiatės gyvenime įstrigę? Kartojasi įprasti veikimo modeliai, tačiau niekaip nepavyksta iš jų išsivaduoti? O gal jaučiate, kad viduje susikaupė neišreikštų emocijų ir tokiai išraiškai tiesiog nėra tinkamos vietos? Gal praradote ryšį su savo...


Vairuotojas kruvinas, akyse balta

Vairuotojas kruvinas, akyse balta

Dabar užsimerk ir nuosekliai prisimink, kas tą dieną įvyko. Tau reikia pamatyti vaizdus, bet vaizdai turi savaime ateiti į galvą. Kai pamatysi vaizdą, pasakok apie jį. Rytas, visi pagiringi, vasara, juokaujam, mama skambinėja, kad grįžčiau namo,...


Nesu gera

Nesu gera

Rašytojas T. Vailderis yra pasakęs: "Kodėl geri žmonės dažniausiai būna kvaili?" Kodėl kai kuriems žmonėms taip sunku pasakyti "ne" ir juos gali tąsyti bet kas? Nenuostabu, kad jų sveikata sušlubuoja. Mes, sugebantieji drąsiai,...


Kas geriau- nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Kas geriau- nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Ak, tie nuo meilės kenčiantys žmonės! Meilės istorijos,l kaip ir filmai apie meilę, stipriai sukrečia, ypač kai psichologas į jas gali įsikišti kaip trečias slaptas dalyvis. Matyt, man, kaip ir daugeliui žmonių, šie filmai padeda kartu su herojais...


Italijoje gyvena labiausiai "nusivylusios" namų šeimininkės Europoje

Italijoje gyvena labiausiai "nusivylusios" namų šeimininkės Europoje

Italijos namų šeimininkės yra labiausiai "nusivylusios" Europoje ir vis dažniau reiškia nepasitenkinimą įvairiais dalykais nuo vaikų priežiūros iki socialinio aprūpinimo sistemos, rodo trečiadienį paskelbti tyrimo rezultatai. Tyrime,...


Kaip pakelti sau nuotaiką?

Kaip pakelti sau nuotaiką?

Jūs galite savo smegenis išvalyti taip, kaip kiti valo savo kūną. Norėdami atsikratyti blogų minčių, prisiminkite "Laimės taisykles": konkrečiu metu galite galvoti tik apie vieną dalyką – jūsų mintys turi būti arba pesimistinės,...


Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

"Mes su vyru pastaruoju metu nesutariame, tarp mūsų vis kyla ginčai, barniai, dėl kurių kenčiame ne tik mudu, bet ir vaikai. Ne kartą siūliau, kalbinau jį eiti pas psichologą, bet jis vis atsikalbinėja, išsisukinėja. Tai laiko neturįs, tai...


Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Stovime ant dar vienų metų slenksčio. Tai laikas, kai apmąstome, ar viską darome teisingai, ar esame laimingi? Trečiąjį tūkstantmetį žmonės atsigręžia į savo dvasinius poreikius, nes pastebėjo, kad patenkinę tik materialinius, neranda harmonijos...


Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Gamta – mūsų namai, o mes esame jos dalis, todėl ir prisitaikome prie natūralių gamtos ciklų, pvz., metų laikų ar dienos ir nakties kaitos. Reaguojame į orą: saulėtą dieną gali nuotaika pagerėti ar esame energingesni, lietingą – galime...


Iš krizės gali ištempti šypsena

Iš krizės gali ištempti šypsena

Daugiau šypsotis — tokį receptą, padedantį išlipti iš bet kokios, net ir ekonominės, krizės, lietuviams pasiūlė maskviškė Valentina Jelizarova. Ji — Rusijoje bei NVS šalyse plačiai žinomo daktaro Norbekovo metodo dėstytoja. "Mes...


Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Skyrybos pirmomis dienomis gali atrodyti didžiausia gyvenimo nesėkme, tačiau daugeliui moterų išsiskyrimas su vyru padeda atrasti iš naujo save ir pradėti džiaugtis gyvenimu, kuris buvo užspaustas nesėkmingos santuokos. Naujausių tyrimų...


Kaip išmokyti vaikus tvarkingumo?

Kaip išmokyti vaikus tvarkingumo?

" Auginame dukrą, kuriai penkiolika metų. Beveik kasdien konfliktuojame dėl tvarkos. Ji nejaučia nei pareigos tvarkytis, nei gėdos dėl savo netvarkingumo. Į kambarį baisu pažiūrėti, savo apatinius, kuriuos reikia skalbti rankomis, meta į...


Kodėl negalime liautis valgę spragėsių žiūrėdami filmus?

Kodėl negalime liautis valgę spragėsių žiūrėdami filmus?

Daugelį skubančių žmonių kankina nesveiko maisto valgymo įprotis. Tačiau kodėl mes negalime liautis valgę spragėsių net tuomet, kai neskubame – tarkim, žiūrint filmus. Net ir tuomet, kai tą filmą jau matėme kelis kartus ar jis yra pasenęs....


Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Jei reikėtų labai trumpai apibūdinti tai, kas svarbiausia besivaduojančio nuo priklausomybių grandinių žmogaus gyvenime, neabejotinai turėtume atsakyti - sąžiningumas ir dar kartą sąžiningumas.


NERVINGUMAS – KAS TAI? Arba visos ligos nuo nervų...

NERVINGUMAS – KAS TAI? Arba visos ligos nuo nervų...

Gyvename tokiais laikais, kai dėl spartaus gyvenimo tempo ir gausaus informacijos srauto mums didėja psichinė ir emocinė įtampa. Visur ir visada skubame, nuolatos būname įsitempę, nebesugebame atsipalaiduoti ir pailsėti. Tampame nervingi,...


Ar bijantys humoro moka juokauti?

Ar bijantys humoro moka juokauti?

Yra žmonių, kurie nemoka juokauti, bet puikiai moka perprasti kitų juokus. Tačiau yra ir žmonių, kuriems juokas ir humoras yra visiškai skirtingi dalykai, mat pastarojo jie tiesiog nesupranta arba tiesiog bijo, kad tai gali būti nukreipta prieš...


Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Vaikinus, kurie parduotuvėse prie matavimosi kabinų laukia drabužius besimatuojančių savo antrųjų pusių, ši žinia turėtų nustebinti: moterys nemėgsta pirkti drabužių. Iš tiesų iki 44 proc. moterų net dreba nuo minties, kad joms reikės naršyti tarp...


Susipažinkite: mazochistas

Susipažinkite: mazochistas

- Šią savaitę kelias dienas žmona nerėkė, tiesiog puiku. O po to vėl ėmė mane mokyti. Ne tą padariau, ne tą pasakiau. Man nuolat kas nors krenta iš rankų, o ji tyčiojasi. Arba ji mane vis skubina, jos reakcija greita, ji daro daug darbų iš karto,...


Santykių psichologija: kas, po velnių, ta meilė yra?

Santykių psichologija: kas, po velnių, ta meilė yra?

Įsimyli ne tik žmonės, vienas kitą myli ir paukščiai, ir bitės, netgi dresuotos blusos. Ir ne kartą esame visi savęs paklausę – kaip ir kodėl mus apima tas jausmas, dažnai vedantis prie kančios arba verčiantis elgtis neracionaliai? Visa tai...


Šokio-judesio terapija: išgirsti savo kūno išmintį

Šokio-judesio terapija: išgirsti savo kūno išmintį

Atlikusi mažą apklausą savo draugų rate, išgirdau labai įvairių ir įdomių atsakymų: „tai tokia kaip light (lengva) psichoterapija, neturintiems didelių problemų, bet turintiems pakankamai laiko ir išteklių, gal labiau skirta...


Dvasingumas pischoterapijoje- nesuprastas, bet būtinas

Dvasingumas pischoterapijoje- nesuprastas, bet būtinas

Visą laiką galvodavau - na ir kaip mes tuos žmones gydom? Keisčiausia, kad jie išgyja. Kai po terapijos paklausi, kas būtent padėjo, neretai klientų paaiškinimai būna keisti, jiems patiems tesuprantami. O kartais su klientais ima nesisekti, nors...


Kodėl prieš mirtį žmonės mato šviesą tunelio gale?

Kodėl prieš mirtį žmonės mato šviesą tunelio gale?

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl prieš mirtį žmonės mato šviesą tunelio gale. Kaip teigiama naujame tyrime, žmones veikia tam tikri hormonai. Ryški šviesa tunelio gale, apie kurią pasakoja žmonės, atsidūrę ant mirties slenksčio, gali būti...


Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Artimiausiu metu JAV prekybos tinkluose bus pradėtos pardavinėti gana keistos lėlės, suteikiančios galimybę mažametėms mergaitėms imituoti kūdikio maitinimą krūtimi. Ispanijos kompanijoje "Berjuan" gaminamos lėlės pavadintos"The...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9