Spalio 23d. Penktadienis

Ką reiškia rudeninis liūdesys ir dirgli nuotaika

Peržiūrų skaičius: 35008
Ką reiškia rudeninis liūdesys ir dirgli nuotaika

Pasaulinė sveikatos organizacija įspėja, kad 2020 — aisiais metais depresija taps antrąja negalios priežastimi po širdies bei kraujagyslių ligų. Šiandieninė statistika rodo, jog kas trečias žmogus yra bent kartą gyvenime sirgęs depresija ir kreipęsis į gydytojus. Kadangi ne kiekvienas nuskuba pas specialistą, realūs depresijos aukų skaičiai yra didesni.

Rudeninį liūdesį lemia ne tik nepalankus mūsų klimatas. Šiaulių Psichikos sveikatos centro vedėjos gydytojos Laimos Šėporaitienės teigimu, dažnai depresija atsiranda reaguojant į aplinkos sukeltą stresą, patyrus nemalonumų ar iškilus didžiulėms problemoms. "Kitai daliai pacientų depresiją sukelia paveldimi pakitimai smegenyse. Tokios depresijos psichiatrijos terminologijoje vadinamos endogeninėmis — realių priežasčių depresijai lyg ir nėra, tačiau žmogus vis tiek depresuoja. Tokiais atvejais be medikamentų pagalbos sunkoka išsiversti. O gydant depresiją, išprovokuotą gyvenimo aplinkybių, svarbiau yra psichoterapija," — pasakojo psichiatrė.

"Depresija yra didelė apgaudinėtoja ir turi daug veidų. Tipiškiausi simptomai yra nuotaikų kaita, liūdna, neadekvačiai prislėgta nuotaika. Žmogui liūdna, jis nebejaučia gyvenimo džiaugsmo ir pasitenkinimo, jį kamuoja nenusakomas ilgesys, kai kada — tuštumos jausmas, — sako psichiatrė. — Labai dažnai nuotaikos sutrikimus lydi nerimas, trūksta gyvybinės energijos. Atsėlinus depresijai, net atlikti įprastus kasdienius darbus, tvarkyti savo buitį darosi nelengva."

Labai sunkios depresijos atvejais būna sunku net pakilti iš lovos. Tada labai nukenčia gyvenimo ir darbo kokybė, darosi sudėtinga bendrauti su kitais žmonėmis.

Medicinos enciklopedijoje teigiama, kad, užklupus depresijai, sutrinka miegas, apetitas, imama nebesidomėti malonia, anksčiau džiaugsmo teikusia veikla, būna sunku susitelkti, sulėtėja mąstymas, atsiranda vangumas, nuolat jaučiamas nuovargis, beviltiškumo, bejėgiškumo ir savęs nuvertinimo jausmas, atsiranda dėmesio bei atminties sutrikimų, apima apatija, mieguistumas.

Medikai tvirtina, jog bloga nuotaika natūralu tada, kai žmogus išgyvena netektį, patiria stresą ar turi didžiulių nemalonumų. Tai dar ne liga, tik natūrali psichinė reakcija.

Jeigu be jokių motyvuotų priežasčių pablogėja nuotaika ir tai tęsiasi ne mažiau nei dvi savaites, vertėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją.

L. Šėporaitienės teigimu, į Šiaulių Psichikos sveikatos centrą per metus kreipiasi keliolika tūkstančių gyventojų. Tačiau tai ne visada yra tie žmonės, kuriems gydymo iš tiesų reikėtų.

Statistinių tyrimų duomenimis, į psichiatrus kreipiasi trečdalis Šiaulių rajono gyventojų. Iš besikreipiančiųjų tik trečdaliui diagnozuojama depresija, ir tik trečdaliui iš tų, kuriems ši liga diagnozuojama, yra skiriamas gydymas vaistais.

Nemažai pacientų ateina pavėluotai. Ilgai negydoma ši liga gali virsti lėtine ir labai apsunkinti gyvenimą.

"Sergant depresija nematome jokių fiziologinių kūno pokyčių. Nors atlikus sudėtingus smegenų tyrimus, pamatytume, kad serotonino ir noradrenalino tam tikrose smegenų vietose trūksta. Kadangi Lietuvoje tokie tyrimai atliekami labai retai, depresija daugumai atrodo kažkas neapčiuopiamo," — sakė psichiatrė L. Šėporaitienė.

Gydytojos manymu, mūsų visuomenėje depresijos suvokimas yra gana menkas.

Nėra sveikatos, atrodo, viskas blogai, apeini kelis kūno ligų specialistus, o konkrečios ligos nė vienas neranda. Nėra jokio realaus pateisinimo, kad guli, nepadarai darbų, kad nebendrauji, kad nenori su niekuo susitikti. Dauguma žmonių depresijos nelaiko liga. Neretai jiems atrodo, kad sergantysis išsigalvoja ar tingi. Vietoj to, kad savo artimąjį užjaustų ir suprastų, artimieji ant jo pyksta. Tokia aplinkinių reakcija ir depresijos ignoravimas labai apsunkina ir paciento ligos eigą, ir gydymą. "Neretai aplinkiniai mano, kad žmogus "Dievą į medį varo." Juk kitiems yra daug sunkiau& ," — pasakojo psichiatrė.

Dažniausia nuotaikos sutrikimai pasitaiko tai ciklomatiškoms asmenybėms (tai iš esmės sveiki, tačiau iš prigimties labai jautrūs, į bepriežastinius nuotaikų svyravimus linkę žmonės. Jų nuotaika dažnai svyruoja keičiantis ar pasikeitus klimato bei oro sąlygoms. Tarp sergančiųjų depresija tokių žmonių yra apie 20 procentų.)

Į depresiją linksta žmonės, turintys silpną vegetatyvinę nervų sistemą, besiskundžiantys dažna kraujospūdžio kaita. Tokių žmonių yra apie 15 procentų.

Pačią didžiausią rizikos grupę sudaro nuolat nerimaujantys, besijaudinantys, baugštūs žmones.

Susirgti depresija neretai rizikuoja ir hormoninių svyravimų kankinami žmonės. Ypač rizika padidėja esant nėštumui, užklupus vidutinio amžiaus krizei ar prasidėjus klimakteriniam laikotarpiui.

L. Šėporaitienės teigimu, neatpažinti, neišgyventi, neišreikšti ir neįvardyti neigiami jausmai nusėda kūne ir neretai gali sukelti fizinius susirgimus.

Pasirodo, net 70 procentų visų chroniškų susirgimų išsivysto dėl nervų. Vieniems užsitęsęs stresas pasireiškia psichikos reiškiniais — depresija, įvairiomis fobijomis, o kitiems nugula kūne ir provokuoja vidaus organų susirgimus. Šį reiškinį psichiatrai vaizdingai vadina užsimaskavusiomis depresijomis. Cholerikams jos pažeidžia širdies ir kraujagyslių sistemą ir neretai išprovokuoja padidėjusį kraujospūdį, infarktą, dvylikapirštės žarnos opą, urologinius susirgimus.

Melancholikai atsiperka skrandžio opomis, astminėmis būsenomis ar neurodermitu, o sangvinikai ir flegmatikai yra mažiau linkę į nervinio pobūdžio ligas&

Medikų manymu, gintis nuo depresijos, daugumai mūsų padėtų rūpinimasis savo gyvenimu bei tam tikras psichologinis išprusimas. "Juk mokykloje mokomasi estetinių dalykų — muzikos, dailės. Estetiškai, fiziškai ir intelektualiai žmogus yra lavinamas, o emocinių žinių duoti mūsų jaunajai kartai pamirštama. Pamokų, kaip atpažinti savo jausmus, kaip su jais elgtis, kaip juos išgyventi, deja, nėra. O reikėtų& ,"— mano Šiaulių Psichikos sveikatos centro vedėja.

Psichiatrė susirgusiajam lengva arba vidutine aplinkos veiksnių sukelta depresijos forma pataria neužsisklęsti nuo aplinkinio pasaulio tarp keturių sienų. Būtina bendrauti su patikimais, protingais, gebančiais išklausyti žmonėmis, įsitraukti į mėgstamą veiklą, atrasti džiaugsmą teikiančių užsiėmimų, kurie nors ir trumpam, bet pradžiugintų, skaityti pozityvią literatūrą, pasilepinti skaniais patiekalais.

"Tačiau jei depresija yra sunkios formos, tokie dalykai jau nebeveikia. Pasakymas "susiimk" — tik tušti žodžiai, galintys išprovokuoti dar didesnę įtampą, nerimą bei pasipriešinimą. Kaip susiimsi, jeigu negali?".

Eva STANČIAUSKAITĖ 


Psichologinė paslaugos psichologiniuose ir dvasiniuose centruose: ką rinktis?

Psichologinė paslaugos psichologiniuose ir dvasiniuose centruose: ką rinktis?

Pastaruoju metu atsirado daug įvairių dvasinių centrų. Tai ir "naujosios bangos" krikščioniškieji judėjimai, tokie kaip "Tikėjimo žodis", ir Rytų religijų mokytojai - budistai, induistai, ir astrologai, ošo, okultistai,...


Kas geriau - nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Kas geriau - nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Ak, tie nuo meilės kenčiantys žmonės! Meilės istorijos,l kaip ir filmai apie meilę, stipriai sukrečia, ypač kai psichologas į jas gali įsikišti kaip trečias slaptas dalyvis. Matyt, man, kaip ir daugeliui žmonių, šie filmai padeda kartu su herojais...


Baimę galima pažaboti

Baimę galima pažaboti

Ką darote, kai ko nors bijote? Bėgate nuo baimės, drebėdami laukiate, kol ji pati praeis, arba stengiatės ją įveikti su išdidžia šypsena lūpose? Jūsų atsakymas į šį klausimą turės didelės įtakos jūsų laisvei, tikrovės suvokimui, su kuriuo kasryt...


Nuotaiką galime keisti patys

Nuotaiką galime keisti patys

Jei atsibudote blogos nuotaikos, tai dar nereiškia, kad nieko negalite pakeisti. Keli pratimai ir teigiamos mintys daro stebuklus. Šiais neramiais laikais gana nesunku prarasti normalią psichologinę pusiausvyrą. Juolab jei darbas susijęs su itin...


Neurogrįžtamasis ryšys. Smegenų treniruotės

Neurogrįžtamasis ryšys. Smegenų treniruotės

Laikas pardėti treniruoti mūsų smegenys pasitelkiant neuromokslą. Viskas, kas esame, sutalpinta mūsų smegenyse.Juk psichinė sveikata prasideda nuo smegenų. Ir jei pradėsime suvokti, kad esate išsiblaškę, sunku tampa susikaupti, vargina...


Gebėjimas meluoti mažėja smegenis paveikus magnetiniu impulsu

Gebėjimas meluoti mažėja smegenis paveikus magnetiniu impulsu

Ko gero, melavimo fenomenui metų galėtų būti priskaičiuojama panašiai tiek pat, kiek ir pačiai žmonijos civilizacijai. Žmonės meluoti pradėjo netrukus po to, kai pradėjo komunikuoti. Galima numanyti, jog netrukus iškilo ir naujas motyvas –...


Nuvertinimas — taip pat agresijos forma

Nuvertinimas — taip pat agresijos forma

"Noriu pasidalinti nelabai šventinėmis mintimis. Keletą metų globojame giminaitę, vienišą tėčio seserį, kuriai greitai aštuoniasdešimt. Ligota, sunkiai vaikšto, reikia nemažai pagalbos — ir pas gydytoją nuvežti, ir rūbus bei patalynę...


Vasaros depresija – retas, bet realus reiškinys

Vasaros depresija – retas, bet realus reiškinys

Dauguma žmonių nekantraudami laukia vasaros pradžios, tačiau kai kas tampa laimingesni jai pasibaigus. Dėl to kaltas reiškinys, sukeliantis ir žymiai labiau paplitusią žiemos depresiją. Tai sezoninis afektinis sutrikimas (Seasonal Affective...


"Perdegusių" moterų karta

"Perdegusių" moterų karta

Beviltiškai bandančios išlaikyti visus namų kampus ir ne tik, moterys vieną dieną namuose "susprogsta". Šiomis dienomis moterys yra spaudžiamos iš visų pusių. Jos turi būti tobulos namų šeimininkės, mamos. O ir darbe joms taikomas ne...


Šokio-judesio terapija: išgirsti savo kūno išmintį

Šokio-judesio terapija: išgirsti savo kūno išmintį

Atlikusi mažą apklausą savo draugų rate, išgirdau labai įvairių ir įdomių atsakymų: „tai tokia kaip light (lengva) psichoterapija, neturintiems didelių problemų, bet turintiems pakankamai laiko ir išteklių, gal labiau skirta...


Konsultacija 287

Konsultacija 287

"Noriu Jūsų paklausti, kokio amžiaus žmogus jau per senas psichologinei pagalbai? Neseniai palaidojome tėtį, mano mama, kuriai 67-ri metai, liko viena. Pastebėjome, kad ji sulyso, nebesitvarko namų kaip anksčiau, niekuo nebesidomi, vis...


Pavydas trukdo atrasti galias

Pavydas trukdo atrasti galias

Pavydas yra vienas nemaloniausių jausmų, kuris užvaldo visas žmogaus gyvenimo sritis. Pavyduolis gali pakenkti tiek sau, tiek kitiems, tad vos pajutus šį jausmą, būtina jam ieškoti priešnuodžių. Įsišaknijęs pavydas sustabdo asmenybės augimą ir...


Pavasaris - atviram pokalbiui su savimi

Pavasaris - atviram pokalbiui su savimi

Psichologė Dalia Kujalienė pavasarį vadina kritiniu metų laiku: "Būtent tada didelė dalis žmonių pajunta depresijos simptomus". Žiema išsekina, todėl dažnas mūsų pavasarį sutinka kiek pavargęs. D.Kujalienės teigimu, sunerimti vertėtų tik...


Emocinis stresas grėsmingas kiekvienam

Emocinis stresas grėsmingas kiekvienam

Pasaulinės ekonominės krizės pasekmes jaučia vis daugiau žmonių. Netikrumas dėl susidariusios situacijos sukelia daug įtampos. Kokie galimi psichikos sutrikimai išgyvenant emocinį stresą? Ar įmanoma pačiam jį įveikti ir kur reikia kreiptis...


Kaip apsiginti nuo priekabiautojų?

Kaip apsiginti nuo priekabiautojų?

"Darbovietėje turime ypatingą problemą. Prieš kelis mėnesius priėmė į darbą naują vyruką. Dirba jis neblogai, bet nuolat "blevyzgoja", laido "riebius" juokelius. Išmuša iš vėžių, kai, atėjęs išsiaiškinti kokio nors darbo...


Darbo psichologija: ar tikrai darbuotojams svarbu tik atlygis?

Darbo psichologija: ar tikrai darbuotojams svarbu tik atlygis?

Šiuo metu, kai darbuotojai yra linkę skųstis dėl savo finansinės padėties, dėl griežtesnių darbo sąlygų, vis dėlto ne visi dirbantieji vertina tik finansinę išraišką už darbą. Darbuotojai turi ir kitokių siekių bei poreikių, prieš kuriuos...


Spūstys: kas stresuoja labiau - vyrai ar moterys?

Spūstys: kas stresuoja labiau - vyrai ar moterys?

Navigacijos sistemų gamintojo "TomTom" atliktas tyrimas parodė, kad vyrai patiria septynis kartus stipresnį stresą eismo kamščiuose nei moterys. Didžiosios Britanijos psichologai gavo tokias išvadas ištyrę savanorių, įstrigusių...


Kaip padaryti gerą pirmąjį įspūdį?

Kaip padaryti gerą pirmąjį įspūdį?

Pirmasis įspūdis apie nepažįstamą žmogų suformuojamas vos per septyniolika pažinties sekundžių. Rodos, spėjame ištarti tik savo vardą, tačiau aplinkiniai jau būna susidarę nuomonę apie mus. Kaip per tokį trumpą laiką užkariauti geriausias...


Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

Kai nebegalime patys išbristi iš barnių

"Mes su vyru pastaruoju metu nesutariame, tarp mūsų vis kyla ginčai, barniai, dėl kurių kenčiame ne tik mudu, bet ir vaikai. Ne kartą siūliau, kalbinau jį eiti pas psichologą, bet jis vis atsikalbinėja, išsisukinėja. Tai laiko neturįs, tai...


Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

"Beveik prieš metus su draugu pradėjome gyventi kartu. Iš pradžių viskas buvo gerai, bet pastaruoju metu jis vis užsibūna darbe valandą — pusantros, o kartais grįžta ir po vakaro aštuntos. Į mano klausimus atsako "...daug darbo,...


Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Per naktį galima susapnuoti keletą sapnų. Kai jie košmariški, prabudus sunku atsikratyti nemalonių pojūčių. Dažnai visą dieną kamuoja nerimas – gal atsitiks kokia nelaimė? Ar naktiniai košmarai pranašauja ką nors bloga? Ar ryškus ir...


Drovumas užkerta kelią į karjerą ir laimę

Drovumas užkerta kelią į karjerą ir laimę

Daugelis iš mūsų tikriausiai prisimintume ne vieną atvejį, kai teko ko nors atsisakyti, praleisti gerą progą susipažinti, sulaukti prastesnio įvertinimo vien dėl to, kad neišdrįsome, pabijojome, per daug kuklinomės, nepasitikėjome savimi. Kas mums...


Ar jūs esate žmogus, kurio valgymą veikia emocijos?

Ar jūs esate žmogus, kurio valgymą veikia emocijos?

Taip, dieta yra mūsų gyvenimo dalis, tačiau mes švenčiame gimtadienius, sukaktis, paaukštinimus darbe ir t.t. Mes linksminamės per laisvadienius ar šventes. Šventinių pietų stalas dažniausiai būna ypač gausiai nukrautas gardžiosiomis vaišėmis....


Pakeistas suvokimas palengvina gyvenimą

Pakeistas suvokimas palengvina gyvenimą

Joks psichologas negali pasakyti žmogui, kaip šiam reikia gyventi, tačiau yra daugybė priežasčių, dėl kurių verta ieškoti psichologo pagalbos. Ar drąsiai peržengiame psichologo kabineto slenkstį ištikus dvasinei krizei, kalbamės su Šiaulių asmens...


Ką daryti, kai darbuotojas išeina?

Ką daryti, kai darbuotojas išeina?

Patarimų, kaip taktiškai išeiti iš darbo – daug. Dar daugiau prirašyta apie tai, kaip kristi į akį potencialiam darbdaviui ir kaip elgtis naujoje darbo vietoje. Tačiau ką daryti vadovui, pas kurį ateina talentingiausias jo darbuotojas ir...


Vaikams nepatartina žiūrėti animacinių filmukų. Tai kenkia smegenims

Vaikams nepatartina žiūrėti animacinių filmukų. Tai kenkia smegenims

Stebėdami greitai besikeičiančius animacinių filmukų kadrus, vaikai nebesugeba sukoncentruoti dėmesio. Kaip praneša dailymail.co.uk, šiems vaikams taip pat sunkiau spręsti loginius uždavinius ir galvosūkius, bei kenkiama jų trumpalaikei atminčiai....


Kaip išsaugoti draugystę, nepritariant draugės elgesiui?

Kaip išsaugoti draugystę, nepritariant draugės elgesiui?

"Norėčiau patarimo arba nuomonės dėl savo santykių su drauge. Draugaujame nuo jaunystės, dabar jau esame vadinamojo vidutinio amžiaus. Nemažai esame kartu išgyvenusios, viena kitą parėmusios, kai buvo sunku. Atrodo, esame giminingos sielos,...


Kas bus su šeima įtinklintoje visuomenėje?

Kas bus su šeima įtinklintoje visuomenėje?

Pastaruoju metu galime stebėti akivaizdų paradoksą: nors vis dažniau visa armija psichologų sprendžia šeimų problemas, bet labai dažnas sunkumų santykiuose rezultatas- skyrybos. Kodėl taip yra? Pradėkime nuo tokio atsakymo. Viena vertus-...


Kaip netapti nuolat moralizuojančia bambekle?

Kaip netapti nuolat moralizuojančia bambekle?

"Ar įmanoma sulėtinti psichologinį senėjimą? Turiu omenyje ne atminties blogėjimą, o emocinį keitimąsi, kai tampi "bobute" , kurią erzina smulkmenos — ne ten padėti daiktai, nerūpestingai atliktas darbas, jaunesnių žmonių...


Apie paslaptingą dalyką- kūrybą

Apie paslaptingą dalyką- kūrybą

Apie kūrybą galvoju retai: arba kuri, arba nekuri. Bet aplinkiniai kartais išgąsdina klausimais: "Kada bus nauja knyga?" Kaip sukurti ką nors sudėtingo? Gal žino tikri menininkai? Atsargiai bandau klausinėti, kaip jie kuria. Bet jie...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9