Vasario 26d. Trečiadienis

Ką reiškia rudeninis liūdesys ir dirgli nuotaika

Peržiūrų skaičius: 35008
Ką reiškia rudeninis liūdesys ir dirgli nuotaika

Pasaulinė sveikatos organizacija įspėja, kad 2020 — aisiais metais depresija taps antrąja negalios priežastimi po širdies bei kraujagyslių ligų. Šiandieninė statistika rodo, jog kas trečias žmogus yra bent kartą gyvenime sirgęs depresija ir kreipęsis į gydytojus. Kadangi ne kiekvienas nuskuba pas specialistą, realūs depresijos aukų skaičiai yra didesni.

Rudeninį liūdesį lemia ne tik nepalankus mūsų klimatas. Šiaulių Psichikos sveikatos centro vedėjos gydytojos Laimos Šėporaitienės teigimu, dažnai depresija atsiranda reaguojant į aplinkos sukeltą stresą, patyrus nemalonumų ar iškilus didžiulėms problemoms. "Kitai daliai pacientų depresiją sukelia paveldimi pakitimai smegenyse. Tokios depresijos psichiatrijos terminologijoje vadinamos endogeninėmis — realių priežasčių depresijai lyg ir nėra, tačiau žmogus vis tiek depresuoja. Tokiais atvejais be medikamentų pagalbos sunkoka išsiversti. O gydant depresiją, išprovokuotą gyvenimo aplinkybių, svarbiau yra psichoterapija," — pasakojo psichiatrė.

"Depresija yra didelė apgaudinėtoja ir turi daug veidų. Tipiškiausi simptomai yra nuotaikų kaita, liūdna, neadekvačiai prislėgta nuotaika. Žmogui liūdna, jis nebejaučia gyvenimo džiaugsmo ir pasitenkinimo, jį kamuoja nenusakomas ilgesys, kai kada — tuštumos jausmas, — sako psichiatrė. — Labai dažnai nuotaikos sutrikimus lydi nerimas, trūksta gyvybinės energijos. Atsėlinus depresijai, net atlikti įprastus kasdienius darbus, tvarkyti savo buitį darosi nelengva."

Labai sunkios depresijos atvejais būna sunku net pakilti iš lovos. Tada labai nukenčia gyvenimo ir darbo kokybė, darosi sudėtinga bendrauti su kitais žmonėmis.

Medicinos enciklopedijoje teigiama, kad, užklupus depresijai, sutrinka miegas, apetitas, imama nebesidomėti malonia, anksčiau džiaugsmo teikusia veikla, būna sunku susitelkti, sulėtėja mąstymas, atsiranda vangumas, nuolat jaučiamas nuovargis, beviltiškumo, bejėgiškumo ir savęs nuvertinimo jausmas, atsiranda dėmesio bei atminties sutrikimų, apima apatija, mieguistumas.

Medikai tvirtina, jog bloga nuotaika natūralu tada, kai žmogus išgyvena netektį, patiria stresą ar turi didžiulių nemalonumų. Tai dar ne liga, tik natūrali psichinė reakcija.

Jeigu be jokių motyvuotų priežasčių pablogėja nuotaika ir tai tęsiasi ne mažiau nei dvi savaites, vertėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją.

L. Šėporaitienės teigimu, į Šiaulių Psichikos sveikatos centrą per metus kreipiasi keliolika tūkstančių gyventojų. Tačiau tai ne visada yra tie žmonės, kuriems gydymo iš tiesų reikėtų.

Statistinių tyrimų duomenimis, į psichiatrus kreipiasi trečdalis Šiaulių rajono gyventojų. Iš besikreipiančiųjų tik trečdaliui diagnozuojama depresija, ir tik trečdaliui iš tų, kuriems ši liga diagnozuojama, yra skiriamas gydymas vaistais.

Nemažai pacientų ateina pavėluotai. Ilgai negydoma ši liga gali virsti lėtine ir labai apsunkinti gyvenimą.

"Sergant depresija nematome jokių fiziologinių kūno pokyčių. Nors atlikus sudėtingus smegenų tyrimus, pamatytume, kad serotonino ir noradrenalino tam tikrose smegenų vietose trūksta. Kadangi Lietuvoje tokie tyrimai atliekami labai retai, depresija daugumai atrodo kažkas neapčiuopiamo," — sakė psichiatrė L. Šėporaitienė.

Gydytojos manymu, mūsų visuomenėje depresijos suvokimas yra gana menkas.

Nėra sveikatos, atrodo, viskas blogai, apeini kelis kūno ligų specialistus, o konkrečios ligos nė vienas neranda. Nėra jokio realaus pateisinimo, kad guli, nepadarai darbų, kad nebendrauji, kad nenori su niekuo susitikti. Dauguma žmonių depresijos nelaiko liga. Neretai jiems atrodo, kad sergantysis išsigalvoja ar tingi. Vietoj to, kad savo artimąjį užjaustų ir suprastų, artimieji ant jo pyksta. Tokia aplinkinių reakcija ir depresijos ignoravimas labai apsunkina ir paciento ligos eigą, ir gydymą. "Neretai aplinkiniai mano, kad žmogus "Dievą į medį varo." Juk kitiems yra daug sunkiau& ," — pasakojo psichiatrė.

Dažniausia nuotaikos sutrikimai pasitaiko tai ciklomatiškoms asmenybėms (tai iš esmės sveiki, tačiau iš prigimties labai jautrūs, į bepriežastinius nuotaikų svyravimus linkę žmonės. Jų nuotaika dažnai svyruoja keičiantis ar pasikeitus klimato bei oro sąlygoms. Tarp sergančiųjų depresija tokių žmonių yra apie 20 procentų.)

Į depresiją linksta žmonės, turintys silpną vegetatyvinę nervų sistemą, besiskundžiantys dažna kraujospūdžio kaita. Tokių žmonių yra apie 15 procentų.

Pačią didžiausią rizikos grupę sudaro nuolat nerimaujantys, besijaudinantys, baugštūs žmones.

Susirgti depresija neretai rizikuoja ir hormoninių svyravimų kankinami žmonės. Ypač rizika padidėja esant nėštumui, užklupus vidutinio amžiaus krizei ar prasidėjus klimakteriniam laikotarpiui.

L. Šėporaitienės teigimu, neatpažinti, neišgyventi, neišreikšti ir neįvardyti neigiami jausmai nusėda kūne ir neretai gali sukelti fizinius susirgimus.

Pasirodo, net 70 procentų visų chroniškų susirgimų išsivysto dėl nervų. Vieniems užsitęsęs stresas pasireiškia psichikos reiškiniais — depresija, įvairiomis fobijomis, o kitiems nugula kūne ir provokuoja vidaus organų susirgimus. Šį reiškinį psichiatrai vaizdingai vadina užsimaskavusiomis depresijomis. Cholerikams jos pažeidžia širdies ir kraujagyslių sistemą ir neretai išprovokuoja padidėjusį kraujospūdį, infarktą, dvylikapirštės žarnos opą, urologinius susirgimus.

Melancholikai atsiperka skrandžio opomis, astminėmis būsenomis ar neurodermitu, o sangvinikai ir flegmatikai yra mažiau linkę į nervinio pobūdžio ligas&

Medikų manymu, gintis nuo depresijos, daugumai mūsų padėtų rūpinimasis savo gyvenimu bei tam tikras psichologinis išprusimas. "Juk mokykloje mokomasi estetinių dalykų — muzikos, dailės. Estetiškai, fiziškai ir intelektualiai žmogus yra lavinamas, o emocinių žinių duoti mūsų jaunajai kartai pamirštama. Pamokų, kaip atpažinti savo jausmus, kaip su jais elgtis, kaip juos išgyventi, deja, nėra. O reikėtų& ,"— mano Šiaulių Psichikos sveikatos centro vedėja.

Psichiatrė susirgusiajam lengva arba vidutine aplinkos veiksnių sukelta depresijos forma pataria neužsisklęsti nuo aplinkinio pasaulio tarp keturių sienų. Būtina bendrauti su patikimais, protingais, gebančiais išklausyti žmonėmis, įsitraukti į mėgstamą veiklą, atrasti džiaugsmą teikiančių užsiėmimų, kurie nors ir trumpam, bet pradžiugintų, skaityti pozityvią literatūrą, pasilepinti skaniais patiekalais.

"Tačiau jei depresija yra sunkios formos, tokie dalykai jau nebeveikia. Pasakymas "susiimk" — tik tušti žodžiai, galintys išprovokuoti dar didesnę įtampą, nerimą bei pasipriešinimą. Kaip susiimsi, jeigu negali?".

Eva STANČIAUSKAITĖ 

Galvojantiems apie psichologo profesiją

Galvojantiems apie psichologo profesiją

Psichologo profesija darosi vis populiaresnė. Užsienyje ji gana pelninga. Kaip nuspręsti, ar ši profesija jums tinka? Ar lengva būti psichologu Lietuvoje? Kodėl pas mus reikia gerai pasukti galvą, norint rekomenduoti gerą psichologą? Juk jei būtų...


Geras draugas neatstoja psichologo

Geras draugas neatstoja psichologo

Įvairios bėdos skatina žmogų kreiptis į psichologą. Tačiau dažniausiai tai būna konfliktai šeimoje, išsiskyrimas su artimu žmogumi, žalingi įpročiai, darbo problemos, vienatvė, darbingumo praradimas, seksualinės problemos, nerimas arba depresija....


Tuščias šiuolaikinis žmogus

Tuščias šiuolaikinis žmogus

"Per tas tris savaites stengiausi pamiršti Girmantą. "Pabėgiojau" per berniukus. Nuvažiavau pas vieną tokį, atrodė vyresnis, negu sakė, nusivyliau, jausmas buvo kaip su gumine lėle. Po to buvo dar keli, su vienu gal tris dienas...


10 dalykų, kuriuos būtina slėpti nuo moters

10 dalykų, kuriuos būtina slėpti nuo moters

Visiškas atvirumas ir nuoširdumas santykiuose – tai puikus dalykas, tačiau tik tuo atveju, kad jis neliečia šiame straipsnyje aprašytų 10 punktų. Priešingu atveju, tiek atvirumas, tiek nuoširdumas, tiek santykiai kažkodėl labai greitai...


Penkios didžiausios vyrų fobijos

Penkios didžiausios vyrų fobijos

Vyrai – tai tokie sutvėrimai, kurie neturėtų nieko bijoti. Pagal savo statusą vyras turėtų būti stiprus, o moteris – silpna. Tačiau iš tikrųjų yra kiek kitaip. Baimė – gana dažnas reiškinys žmonių tarpusavio santykiuose, nors...


Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

"Beveik prieš metus su draugu pradėjome gyventi kartu. Iš pradžių viskas buvo gerai, bet pastaruoju metu jis vis užsibūna darbe valandą — pusantros, o kartais grįžta ir po vakaro aštuntos. Į mano klausimus atsako "...daug darbo,...


Sapnai - tai durys į savęs atskleidimą

Sapnai - tai durys į savęs atskleidimą

Kas jums ateina į galvą išgirdus apie sapnų aiškinimą? Tikėtina, kad populiarių žurnalų sapnininkai. Iš tikrųjų egzistuoja mokslinis sapnų aiškinimas pradėtas dar Z. Froido ir K.G. Jungo. Trumpai pasidalysiu savo kaip daugelį metų praktikavusio...


Ką apie moterį pasako jos namai?

Ką apie moterį pasako jos namai?

Kiekvienas vyras gali įvertinti jam patikusią merginą per 5 sekundes. Tereikia užsukti į jos namus. Jeigu pasisekė atsidurti merginos teritorijoje, štai tau keletas patarimų, kaip lengvai nustatyti merginos charakterį, įpročius ir gyvenimo būdą!...


Egzaminų baimės: kaip įveikti stresą?

Egzaminų baimės: kaip įveikti stresą?

Kiekvieną pavasarį tūkstančiai Lietuvos abiturientų su nerimu laukia artėjančių egzaminų, panašūs jausmai užplūsta jų tėvus, auklėtojus, mokytojus. Kaip elgtis abituriento tėvams, kaip padėti savo sūnui ar dukrai ir kokių svarbiausių principų...


Apmąstymai apie internetinius komentarus

Apmąstymai apie internetinius komentarus

Visi, kas rašė internete puikiai žino, kad internetiniai komentarai dažnai būna pikti, subjektyvūs, įžeidinėjamas autorius, arba komentatoriai tiesiog šnekasi tarpusavyje, pamiršę ką komentavo. Aišku, kalbu apie didžiuosius portalus. Mažesniuose,...


Kai vyrą apima sporto manija

Kai vyrą apima sporto manija

"Ką daryti, kai vyrą apima sporto manija? Kai jam tarsi nebelieka jokių kitų rūpesčių, kaip tik parlėkus iš darbo įsijungti televizorių, atsikimšti alaus ir spoksoti, kaip po futbolo aikštę varinėjamas kamuolys... Negaliu prisiprašyti, kad...


Ernestas Lapinskas: "Vargina ne sunkus darbas, o prastas poilsis"

Ernestas Lapinskas: "Vargina ne sunkus darbas, o prastas poilsis"

Psichologas Ernestas Lapinskas pabrėžia, kad emocinis nuovargis daug kenksmingesnis už fizinį, o ištisinis televizoriaus žiūrėjimas emocijas ne turtina, o skurdina. Psichologą kalbina Stanislovas Kairys. Neseniai Europos šalyse vykdytas tyrimas...


Kaip įveikti baimę?

Kaip įveikti baimę?

"Noriu paklausti, kaip įveikti nerimą ir baimę. Kai vyras būna išvykęs darbo reikalais ir gyvenu namuose viena, vakarais kyla baimė, negaliu užmigti. Stengiuosi išeiti į svečius ar į kiną, ką nors pasikviesti, bet vis tiek ateina metas, kai...


Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Jei reikėtų labai trumpai apibūdinti tai, kas svarbiausia besivaduojančio nuo priklausomybių grandinių žmogaus gyvenime, neabejotinai turėtume atsakyti - sąžiningumas ir dar kartą sąžiningumas.


Šeši ištikimybės tipai: kuriam iš jų priklausote jūs?

Šeši ištikimybės tipai: kuriam iš jų priklausote jūs?

Ištikimybė – idealių šeiminių santykių pagrindas. Tačiau gyvuoja ir kita nuomonė, kad ištikimybė – tai kelias nuobodaus gyvenimo ir rutinos link. Psichologų manymu, poros, saugančios ištikimybę, labiau stabilios, fiziškai ir...


Kodėl nesugebame susikalbėti?

Kodėl nesugebame susikalbėti?

"Kadangi gyvename visuomenėje, nori nenori tenka susidurti su kitais žmonėmis — ką nors derinti, tartis, tiesiog kaimyniškai bendrauti. Niekaip nerandu atsakymo į nuolat iškylantį klausimą, kodėl žmonės nesusikalba. Kodėl žmogus, kuriam...


Prieš savaitę susimušė: iš meilės?

Prieš savaitę susimušė: iš meilės?

Kai kurių inteligentiškų žmonių meilės istorijos labiau primena karą ir beprotybę, negu sutarimą ir gerovę. Ilgam įklimpstama į santykius, kurie, nors turi gerų pusių, bet blogosios pusės peržengia visas ribas- keršydami vienas ar abu partneriai...


Drovumas užkerta kelią į karjerą ir laimę

Drovumas užkerta kelią į karjerą ir laimę

Daugelis iš mūsų tikriausiai prisimintume ne vieną atvejį, kai teko ko nors atsisakyti, praleisti gerą progą susipažinti, sulaukti prastesnio įvertinimo vien dėl to, kad neišdrįsome, pabijojome, per daug kuklinomės, nepasitikėjome savimi. Kas mums...


Psichologė: priklausomybės nuo sekso nėra. Tai – sutrikimas

Psichologė: priklausomybės nuo sekso nėra. Tai – sutrikimas

Dažnai girdime kalbant apie priklausomybes nuo kasdieniniame gyvenime įprastų dalykų: šokolado, sekso, darbo, kompiuterio. Ar iš tiesų tai irgi yra tapę šių laikų priklausomybėmis? Bendrosios psichologijos katedros docentė, psichologė, socialinių...


Mėgaukis gyvenimu

Mėgaukis gyvenimu

Ši teorija – žinomo JAV juristo, biznieriaus ir rašytojo A. Patento požiūris į žmogaus galimybes turėti viską, ko jam reikia. Kitaip tariant – tai vakarietiškos patirties ir Rytų filosofijos sintezė. Vakarų pasaulio žmonės pernelyg...


Moterų baimės

Moterų baimės

Visiškai bebaimių žmonių nėra. Visi ko nors bijomės. Tačiau, specialistų nuomone, moterys bailesnės. Ir bijo jos visokiausių dalykų. Simptomai. Jūs bijote, kad ilgainiui savo vaikinui ar vyrui tapsite nebeįdomi ir jis susiras kitą. Tegul toji kita...


Kodėl verta įsigyti augintinį?

Kodėl verta įsigyti augintinį?

Naminiai gyvūnėliai – idealus socialinės ir emocinės paramos ir palaikymo šaltinis visiems žmonėms, nustatė Majamio ir Sant Luiso universitetų mokslininkai. Psichologai atliko tris eksperimentus, kurių tikslas buvo patikrinti, ar tikrai...


Kaip jūs motyvuojami darbe?

Kaip jūs motyvuojami darbe?

Ar skiriasi darbuotojų ir darbdavių supratimas, kaip turėtų būti motyvuojami darbuotojai, kad dirbdami jaustųsi gerai? Pasak darbuotojų, dalyvavusių darbo paieškos CVbankas.lt tyrime, juos papildomai darbe labiausiai motyvuotų du dalykai –...


Baimę galima pažaboti

Baimę galima pažaboti

Ką darote, kai ko nors bijote? Bėgate nuo baimės, drebėdami laukiate, kol ji pati praeis, arba stengiatės ją įveikti su išdidžia šypsena lūpose? Jūsų atsakymas į šį klausimą turės didelės įtakos jūsų laisvei, tikrovės suvokimui, su kuriuo kasryt...


Pakeistas suvokimas palengvina gyvenimą

Pakeistas suvokimas palengvina gyvenimą

Joks psichologas negali pasakyti žmogui, kaip šiam reikia gyventi, tačiau yra daugybė priežasčių, dėl kurių verta ieškoti psichologo pagalbos. Ar drąsiai peržengiame psichologo kabineto slenkstį ištikus dvasinei krizei, kalbamės su Šiaulių asmens...


Šokio-judesio terapija: išgirsti savo kūno išmintį

Šokio-judesio terapija: išgirsti savo kūno išmintį

Atlikusi mažą apklausą savo draugų rate, išgirdau labai įvairių ir įdomių atsakymų: „tai tokia kaip light (lengva) psichoterapija, neturintiems didelių problemų, bet turintiems pakankamai laiko ir išteklių, gal labiau skirta...


Vairuotojas kruvinas, akyse balta

Vairuotojas kruvinas, akyse balta

Dabar užsimerk ir nuosekliai prisimink, kas tą dieną įvyko. Tau reikia pamatyti vaizdus, bet vaizdai turi savaime ateiti į galvą. Kai pamatysi vaizdą, pasakok apie jį. Rytas, visi pagiringi, vasara, juokaujam, mama skambinėja, kad grįžčiau namo,...


Moterų depresija

Moterų depresija

Laikoma, kad moterys dažniau nei vyrai patiria depresiją ir sunkiau ją įveikia. Specialistai išskiria aštuonias labiausiai paplitusias moterų depresijos rūšis. Trunka kelis mėnesius po gimdymo. Ji atsiranda dėl staigaus gyvenimo būdo pasikeitimo,...


Psichoterapeutas O. Lapinas: "XXI amžiuje stresai tapo subtilesni"

Psichoterapeutas O. Lapinas: "XXI amžiuje stresai tapo subtilesni"

Kalbėdamas apie nuolatinį žmonių palydovą - stresą - vienas populiariausių šių dienų psichoterapeutų ir publicistų Olegas Lapinas mini dvi minėto reiškinio puses: nerimą, kurį lydi bejėgiškumas, bei monotoniją, kuri neatsiejama nuo mobilumo. Nuo...


Tamsi paranojos gelmė

Tamsi paranojos gelmė

Nežinau kaip jums, bet man paranoja yra labai įdomi, nes, ko gero, negalime rasti jautraus, daug pasiekusio žmogaus, kurio nebūtų nors kartą kankinę paranojiniai nuogąstavimai. Kartais įtarinėti reikia ir sveika: "Jeigu neįtarčiau, nebūčiau...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9