Lapkričio 21d. Ketvirtadienis

Ką reiškia rudeninis liūdesys ir dirgli nuotaika

Peržiūrų skaičius: 35008
Ką reiškia rudeninis liūdesys ir dirgli nuotaika

Pasaulinė sveikatos organizacija įspėja, kad 2020 — aisiais metais depresija taps antrąja negalios priežastimi po širdies bei kraujagyslių ligų. Šiandieninė statistika rodo, jog kas trečias žmogus yra bent kartą gyvenime sirgęs depresija ir kreipęsis į gydytojus. Kadangi ne kiekvienas nuskuba pas specialistą, realūs depresijos aukų skaičiai yra didesni.

Rudeninį liūdesį lemia ne tik nepalankus mūsų klimatas. Šiaulių Psichikos sveikatos centro vedėjos gydytojos Laimos Šėporaitienės teigimu, dažnai depresija atsiranda reaguojant į aplinkos sukeltą stresą, patyrus nemalonumų ar iškilus didžiulėms problemoms. "Kitai daliai pacientų depresiją sukelia paveldimi pakitimai smegenyse. Tokios depresijos psichiatrijos terminologijoje vadinamos endogeninėmis — realių priežasčių depresijai lyg ir nėra, tačiau žmogus vis tiek depresuoja. Tokiais atvejais be medikamentų pagalbos sunkoka išsiversti. O gydant depresiją, išprovokuotą gyvenimo aplinkybių, svarbiau yra psichoterapija," — pasakojo psichiatrė.

"Depresija yra didelė apgaudinėtoja ir turi daug veidų. Tipiškiausi simptomai yra nuotaikų kaita, liūdna, neadekvačiai prislėgta nuotaika. Žmogui liūdna, jis nebejaučia gyvenimo džiaugsmo ir pasitenkinimo, jį kamuoja nenusakomas ilgesys, kai kada — tuštumos jausmas, — sako psichiatrė. — Labai dažnai nuotaikos sutrikimus lydi nerimas, trūksta gyvybinės energijos. Atsėlinus depresijai, net atlikti įprastus kasdienius darbus, tvarkyti savo buitį darosi nelengva."

Labai sunkios depresijos atvejais būna sunku net pakilti iš lovos. Tada labai nukenčia gyvenimo ir darbo kokybė, darosi sudėtinga bendrauti su kitais žmonėmis.

Medicinos enciklopedijoje teigiama, kad, užklupus depresijai, sutrinka miegas, apetitas, imama nebesidomėti malonia, anksčiau džiaugsmo teikusia veikla, būna sunku susitelkti, sulėtėja mąstymas, atsiranda vangumas, nuolat jaučiamas nuovargis, beviltiškumo, bejėgiškumo ir savęs nuvertinimo jausmas, atsiranda dėmesio bei atminties sutrikimų, apima apatija, mieguistumas.

Medikai tvirtina, jog bloga nuotaika natūralu tada, kai žmogus išgyvena netektį, patiria stresą ar turi didžiulių nemalonumų. Tai dar ne liga, tik natūrali psichinė reakcija.

Jeigu be jokių motyvuotų priežasčių pablogėja nuotaika ir tai tęsiasi ne mažiau nei dvi savaites, vertėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją.

L. Šėporaitienės teigimu, į Šiaulių Psichikos sveikatos centrą per metus kreipiasi keliolika tūkstančių gyventojų. Tačiau tai ne visada yra tie žmonės, kuriems gydymo iš tiesų reikėtų.

Statistinių tyrimų duomenimis, į psichiatrus kreipiasi trečdalis Šiaulių rajono gyventojų. Iš besikreipiančiųjų tik trečdaliui diagnozuojama depresija, ir tik trečdaliui iš tų, kuriems ši liga diagnozuojama, yra skiriamas gydymas vaistais.

Nemažai pacientų ateina pavėluotai. Ilgai negydoma ši liga gali virsti lėtine ir labai apsunkinti gyvenimą.

"Sergant depresija nematome jokių fiziologinių kūno pokyčių. Nors atlikus sudėtingus smegenų tyrimus, pamatytume, kad serotonino ir noradrenalino tam tikrose smegenų vietose trūksta. Kadangi Lietuvoje tokie tyrimai atliekami labai retai, depresija daugumai atrodo kažkas neapčiuopiamo," — sakė psichiatrė L. Šėporaitienė.

Gydytojos manymu, mūsų visuomenėje depresijos suvokimas yra gana menkas.

Nėra sveikatos, atrodo, viskas blogai, apeini kelis kūno ligų specialistus, o konkrečios ligos nė vienas neranda. Nėra jokio realaus pateisinimo, kad guli, nepadarai darbų, kad nebendrauji, kad nenori su niekuo susitikti. Dauguma žmonių depresijos nelaiko liga. Neretai jiems atrodo, kad sergantysis išsigalvoja ar tingi. Vietoj to, kad savo artimąjį užjaustų ir suprastų, artimieji ant jo pyksta. Tokia aplinkinių reakcija ir depresijos ignoravimas labai apsunkina ir paciento ligos eigą, ir gydymą. "Neretai aplinkiniai mano, kad žmogus "Dievą į medį varo." Juk kitiems yra daug sunkiau& ," — pasakojo psichiatrė.

Dažniausia nuotaikos sutrikimai pasitaiko tai ciklomatiškoms asmenybėms (tai iš esmės sveiki, tačiau iš prigimties labai jautrūs, į bepriežastinius nuotaikų svyravimus linkę žmonės. Jų nuotaika dažnai svyruoja keičiantis ar pasikeitus klimato bei oro sąlygoms. Tarp sergančiųjų depresija tokių žmonių yra apie 20 procentų.)

Į depresiją linksta žmonės, turintys silpną vegetatyvinę nervų sistemą, besiskundžiantys dažna kraujospūdžio kaita. Tokių žmonių yra apie 15 procentų.

Pačią didžiausią rizikos grupę sudaro nuolat nerimaujantys, besijaudinantys, baugštūs žmones.

Susirgti depresija neretai rizikuoja ir hormoninių svyravimų kankinami žmonės. Ypač rizika padidėja esant nėštumui, užklupus vidutinio amžiaus krizei ar prasidėjus klimakteriniam laikotarpiui.

L. Šėporaitienės teigimu, neatpažinti, neišgyventi, neišreikšti ir neįvardyti neigiami jausmai nusėda kūne ir neretai gali sukelti fizinius susirgimus.

Pasirodo, net 70 procentų visų chroniškų susirgimų išsivysto dėl nervų. Vieniems užsitęsęs stresas pasireiškia psichikos reiškiniais — depresija, įvairiomis fobijomis, o kitiems nugula kūne ir provokuoja vidaus organų susirgimus. Šį reiškinį psichiatrai vaizdingai vadina užsimaskavusiomis depresijomis. Cholerikams jos pažeidžia širdies ir kraujagyslių sistemą ir neretai išprovokuoja padidėjusį kraujospūdį, infarktą, dvylikapirštės žarnos opą, urologinius susirgimus.

Melancholikai atsiperka skrandžio opomis, astminėmis būsenomis ar neurodermitu, o sangvinikai ir flegmatikai yra mažiau linkę į nervinio pobūdžio ligas&

Medikų manymu, gintis nuo depresijos, daugumai mūsų padėtų rūpinimasis savo gyvenimu bei tam tikras psichologinis išprusimas. "Juk mokykloje mokomasi estetinių dalykų — muzikos, dailės. Estetiškai, fiziškai ir intelektualiai žmogus yra lavinamas, o emocinių žinių duoti mūsų jaunajai kartai pamirštama. Pamokų, kaip atpažinti savo jausmus, kaip su jais elgtis, kaip juos išgyventi, deja, nėra. O reikėtų& ,"— mano Šiaulių Psichikos sveikatos centro vedėja.

Psichiatrė susirgusiajam lengva arba vidutine aplinkos veiksnių sukelta depresijos forma pataria neužsisklęsti nuo aplinkinio pasaulio tarp keturių sienų. Būtina bendrauti su patikimais, protingais, gebančiais išklausyti žmonėmis, įsitraukti į mėgstamą veiklą, atrasti džiaugsmą teikiančių užsiėmimų, kurie nors ir trumpam, bet pradžiugintų, skaityti pozityvią literatūrą, pasilepinti skaniais patiekalais.

"Tačiau jei depresija yra sunkios formos, tokie dalykai jau nebeveikia. Pasakymas "susiimk" — tik tušti žodžiai, galintys išprovokuoti dar didesnę įtampą, nerimą bei pasipriešinimą. Kaip susiimsi, jeigu negali?".

Eva STANČIAUSKAITĖ 

Tobulybės siekėjai

Tobulybės siekėjai

Tobulybė priklauso mūsų susikurtam idėjų pasauliui. Nėra dalyko, kurį galėtume pavadinti tobulu, nes visą laiką yra ką tobulinti. Tad kodėl švaistome savo energiją, siekdami to, kas nepasiekiama? Noras tobulėti bei geriau išmanyti menus, mokslą,...


Knygų skaitymas ir metafizinė baimė

Knygų skaitymas ir metafizinė baimė

Su studentais edukaciniais tikslais intensyviai susirašinėju laiškais. Gavau vieno jų laišką „Neseniai mirė močiutė, – rašo studentė. – Su ja gyvenau visą gyvenimą, ir man prasidėjo nepaaiškinami nerviniai priepuoliai, dėl kurių...


Penkios didžiausios vyrų fobijos

Penkios didžiausios vyrų fobijos

Vyrai – tai tokie sutvėrimai, kurie neturėtų nieko bijoti. Pagal savo statusą vyras turėtų būti stiprus, o moteris – silpna. Tačiau iš tikrųjų yra kiek kitaip. Baimė – gana dažnas reiškinys žmonių tarpusavio santykiuose, nors...


Dvasingumas pischoterapijoje- nesuprastas, bet būtinas

Dvasingumas pischoterapijoje- nesuprastas, bet būtinas

Visą laiką galvodavau - na ir kaip mes tuos žmones gydom? Keisčiausia, kad jie išgyja. Kai po terapijos paklausi, kas būtent padėjo, neretai klientų paaiškinimai būna keisti, jiems patiems tesuprantami. O kartais su klientais ima nesisekti, nors...


Savęs beieškant: kas kaltas, kai jauties blogai?

Savęs beieškant: kas kaltas, kai jauties blogai?

Jeigu tikime likimu, mintinai žinome posakį niekas nevyksta savaime. Viskas vyksta ne savaime. O dėl to, kad taip turėjo būti. Taip seniai jau užprogramuota ir nepriklauso nuo tavo kraujo grupės ar chromosomų tango spirale per laiką – nuo...


Kodėl jos apkalba?

Kodėl jos apkalba?

Nors dauguma šalia nuolat būnančių žmonių — mūsų draugai, visgi nemažai susiduriame ir su tokiais, kuriuos tegalime pavadinti "kaimynu", "pažįstamu", "bendradarbiu". Jiems dažniausiai būname daugiau ar mažiau...


Spūstys: kas stresuoja labiau - vyrai ar moterys?

Spūstys: kas stresuoja labiau - vyrai ar moterys?

Navigacijos sistemų gamintojo "TomTom" atliktas tyrimas parodė, kad vyrai patiria septynis kartus stipresnį stresą eismo kamščiuose nei moterys. Didžiosios Britanijos psichologai gavo tokias išvadas ištyrę savanorių, įstrigusių...


Kaip netapti nuolat moralizuojančia bambekle?

Kaip netapti nuolat moralizuojančia bambekle?

"Ar įmanoma sulėtinti psichologinį senėjimą? Turiu omenyje ne atminties blogėjimą, o emocinį keitimąsi, kai tampi "bobute" , kurią erzina smulkmenos — ne ten padėti daiktai, nerūpestingai atliktas darbas, jaunesnių žmonių...


Iš kur kyla mūsų baimės

Iš kur kyla mūsų baimės

Kiek daug visko mes nepadarome vien iš baimės suklysti, prarasti, pasirodyti juokingiems, nerangioms, kvailiems... Kiek sudaužyta širdžių vien iš nepasitikėjimo savimi, baimės būti savimi. Kiek nevykusių santuokų sudaryta iš baimės likti vienam,...


Kūryba ir originalūs sprendimai – mistika ar technika?

Kūryba ir originalūs sprendimai – mistika ar technika?

Kūrybiškumas - ne vien menininkų rūpestis. Jo reikia kas dieną. Organizuojant laisvalaikį, rašant straipsnį, puošiant namus, fotografuojant. Susidūrus su psichologinėmis problemomis kūrybiniai sprendimai tiesiog būtini. Kūrybiškumas svarbus...


Tyrimas: trečdalis Lietuvos moterų patiria stresą šeimoje

Tyrimas: trečdalis Lietuvos moterų patiria stresą šeimoje

Beveik trečdalis Lietuvos moterų prisipažįsta, kad į stresines situacijas dažniausiai patenka šeimos rate ar bendraudamos su artimaisiais. Dėl buitinių aplinkybių ypač dažnai stresą patiria namų šeimininkės. Šių metų vasarą bendros Lietuvos ir...


Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

chologinė būsena turi didžiulės įtakos siekiant tikslo. Krepšinio ekspertai čempionato išvakarėse pastebėjo, kad Lietuvos rinktinės psichologinė pusiausvyra sutrikusi. Kaip ją atkurti, kiekvienam iš mūsų įgyti pasitikėjimo savimi, kai jo trūksta?...


Kaip elgtis išsiaiškinus vyro neištikimybę

Kaip elgtis išsiaiškinus vyro neištikimybę

"Norėčiau Jūsų patarimo, bet net nežinau, kaip viską aprašyti. Kartais atrodo, kad per trisdešimt ketverius metus nugyvenau kelių žmonių gyvenimus. Jei trumpai, tai istorija būtų tokia: esu ištekėjusi, prieš trejus metus buvau išėjusi su...


Laisvalaikį reikia įveikti

Laisvalaikį reikia įveikti

Nauja pacientė - 38 metų, irzli, pasitikinti savimi, šiuolaikinė. Pasakoja, kaip kasdieną perka daug maisto, jį suvalgo, po to išvemia. Vyras to nelaiko didele problema, vaikams auginti iki šiol nebuvo laiko - reikėjo įsitvirtinti ir daug dirbti....


Kas yra problemų sprendimas ?

Kas yra problemų sprendimas ?

Problemų sprendimas yra psichinis procesas, kuris susideda iš problemos identifikavimo, analizės ir sprendimo būdų. Galutinis problemos sprendimo tikslas - įveikti kliūtis ir rasti sprendimą , kuris geriausiai išspręstu problemą.


Su "Teatro terapija" – savęs pažinimo link

Su "Teatro terapija" – savęs pažinimo link

Kūrybinė kompanija "Laimingi žmonės" kviečia save atrasti iš naujo ir pasinerti į "Teatro terapiją" – praktinių užsiėmimų ciklą. Anot režisieriaus Arvydo Lebeliūno, Teatro terapija yra savianalizė, tačiau tai ne...


Konsultacija 287

Konsultacija 287

"Noriu Jūsų paklausti, kokio amžiaus žmogus jau per senas psichologinei pagalbai? Neseniai palaidojome tėtį, mano mama, kuriai 67-ri metai, liko viena. Pastebėjome, kad ji sulyso, nebesitvarko namų kaip anksčiau, niekuo nebesidomi, vis...


Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Top 10: kaip patobulinti profesinį gyvenimą?

Pakeisti darbą nebūtinai reiškia pakeisti profesiją ar net firmą, kurioje dirbi. Kartais pakanka pakeisti vien darbo įpročius, kad visas profesinis gyvenimas pavirstų prasmingesnis, pelningesnis ir t.t. AskMen.com siūlo dešimt patarimų, kaip...


Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglystę pastaruoju metu kalbama daug. Konfliktams su vaikais lengvai priklijuojama paauglystės problemų etiketė. Visi žino, kad paaugliai nesivaldo, liguistai susirūpinę savo išvaizda, ima veržtis pas draugus ir priešgyniauja tėvams. Bet...


Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Stovime ant dar vienų metų slenksčio. Tai laikas, kai apmąstome, ar viską darome teisingai, ar esame laimingi? Trečiąjį tūkstantmetį žmonės atsigręžia į savo dvasinius poreikius, nes pastebėjo, kad patenkinę tik materialinius, neranda harmonijos...


Mėgaukis gyvenimu

Mėgaukis gyvenimu

Ši teorija – žinomo JAV juristo, biznieriaus ir rašytojo A. Patento požiūris į žmogaus galimybes turėti viską, ko jam reikia. Kitaip tariant – tai vakarietiškos patirties ir Rytų filosofijos sintezė. Vakarų pasaulio žmonės pernelyg...


Autentiškas judesys – kūrybiškumo šaltinis

Autentiškas judesys – kūrybiškumo šaltinis

Visa, kas nauja, dažnai būna sutinkama įtariai ir su nepasitikėjimu. Siūlantys naujoves yra lyg ledlaužiai, privalantys skirti ne tik begalę energijos prasiveržti, bet ir stipriai tikėti tuo, ką daro. Todėl papasakoti apie pasauliui jau pažįstamą,...


Gintarė Minkevičienė. Iš skausmo į atleidimą

Gintarė Minkevičienė. Iš skausmo į atleidimą

Daugybei moterų pasaulyje po aborto reikia dvasinio ir psichologinio gydymo. Tai rodo po pasaulį paplitusi savaitgalio gydymo programa abortą patyrusiems žmonėms "Rachelės vynuogynas", kuri atkeliauja ir į Lietuvą. Žmonės dažnai nenori...


Anksti ištekėjusios merginos dažniau kenčia nuo psichikos sutrikimų

Anksti ištekėjusios merginos dažniau kenčia nuo psichikos sutrikimų

Merginos, kurios ištekėjo anksčiau nei joms sukako 18 metų, dažniau gyvenime patiria psichikos problemų, teigia mokslininkai. Kaip praneša "HealthDay News", daug laimingesnės yra tos moterys, kurios amžiną meilę prisiekia sulaukusios...


Psichologinės pagalbos tarnybų asociacija kviečia vystyti savanorystės idėją

Psichologinės pagalbos tarnybų asociacija kviečia vystyti savanorystės idėją

Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija (LTPPTA) spalio 4 d. minės 15-ąsias savo veiklos metines. Šia proga rugsėjo 23 dieną Telšiuose organizuojama konferencija, kurios metu pagrindinis dėmesys bus skiriamas savanorystės...


Apsauga nuo streso – emocinis atsparumas

Apsauga nuo streso – emocinis atsparumas

Specialistai pastebi, kad daugelis vaikų, kuriems sunku su kitais sutarti, stokoja bendravimo įgūdžių: jie nemoka kalbėtis, sunkiai išreiškia savo poreikius bei įsiklauso į kitų mintis. Kauno miesto savivaldybės Visuomenė sveikatos biuro...


10 dalykų, kuriuos būtina slėpti nuo moters

10 dalykų, kuriuos būtina slėpti nuo moters

Visiškas atvirumas ir nuoširdumas santykiuose – tai puikus dalykas, tačiau tik tuo atveju, kad jis neliečia šiame straipsnyje aprašytų 10 punktų. Priešingu atveju, tiek atvirumas, tiek nuoširdumas, tiek santykiai kažkodėl labai greitai...


Kaip jūs motyvuojami darbe?

Kaip jūs motyvuojami darbe?

Ar skiriasi darbuotojų ir darbdavių supratimas, kaip turėtų būti motyvuojami darbuotojai, kad dirbdami jaustųsi gerai? Pasak darbuotojų, dalyvavusių darbo paieškos CVbankas.lt tyrime, juos papildomai darbe labiausiai motyvuotų du dalykai –...


Šeši ištikimybės tipai: kuriam iš jų priklausote jūs?

Šeši ištikimybės tipai: kuriam iš jų priklausote jūs?

Ištikimybė – idealių šeiminių santykių pagrindas. Tačiau gyvuoja ir kita nuomonė, kad ištikimybė – tai kelias nuobodaus gyvenimo ir rutinos link. Psichologų manymu, poros, saugančios ištikimybę, labiau stabilios, fiziškai ir...


Šokio-judesio terapija: išgirsti savo kūno išmintį

Šokio-judesio terapija: išgirsti savo kūno išmintį

Atlikusi mažą apklausą savo draugų rate, išgirdau labai įvairių ir įdomių atsakymų: „tai tokia kaip light (lengva) psichoterapija, neturintiems didelių problemų, bet turintiems pakankamai laiko ir išteklių, gal labiau skirta...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9