REXSAN

Viskas, ko neišdrįsote paklausti apie kontaktinius lęšius arba 14 klausimų gydytojai oftalmologei

Sakoma, kad ir protingam žmogui kyla kvailų klausimų, tačiau priešingai nei kvailys, jis jų nepasako garsiai. Dažnai baiminamės užduoti rūpimą klausimą medikui, mat neesame tikri ar suprasime painų, medicininiais terminais apipintą atsakymą. Tad šį kartą, į rimtus ir juokingus klausimus apie kontaktinius lęšius visiškai paprastai paprašėme atsakyti optikų salono tinklo „Fielmann” gydytoją oftalmologę Jolitą Vailionienę.

Mano akys nuolat ašaroja, ar galiu nešioti kontaktinius lęšius? Gal yra specialūs kontaktiniai lęšiai verksniams?

Jei akys ašaroja, pirmiausia reikia ieškoti priežasčių, kodėl jos ašaroja. Tokiu atveju, nežinant tikrosios ašarojimo priežasties, sunku patarti. Tačiau, kai akys sudirgusios, geriau nešioti akinius.

 

• Ar neiškraipo regėjimo lauko spalvoti lęšiai?

Jei spalvoti lęšiai teisingai parinkti, t.y. jų padėtis akyje yra gera, regėjimo laukas tikrai neišsikraipys.

 

• Ar spalvotus lęšius nešiojantys žmonės mato pasaulį tokia pat spalva, kokios spalvos yra lęšiai?

Kai kuriais atvejais – taip. Žmogus mirksėdamas gali matyti spalvotą gyvenimą, jei kontaktinis lęšis neteisingai parinktas, blogas lęšio paslankumas.

 

• Koks yra poveikis akims, lęšius nešiojant ilgą laiką?

Teisingai nešiojant kontaktinius lęšius, pakitimų akyse neturėtų būto. Ilgainiui gali atsirasti pakitimų, jei nesilaikoma gamintojo bei gydytojo nurodymų.

 

• Ar nešiojant lęšius ilgesnį laiką reikia daryti pertrauką? Kuriam laikui jų atsisakyti?

Pagrindinė taisyklė nešiojant kontaktinius lęšius – nepamiršti akinių. Kai akiniai ir kontaktiniai lęšiai nešiojami pakaitomis, ilga pertrauka žiūrint į gyvenimą pro lęšius nereikalinga.

• Girdėjau, kad spalvoti lęšiai labiau kenkia akims, nes blogiau praleidžia deguonį, ar tai tiesa?

Taip, tiesa. Spalvoti lęšiai pagaminti iš medžiagos, kuri nėra tokia pralaidi deguoniui, kaip naujos kartos skaidrūs lęšiai. Tačiau vakarėliui ar kitai ypatingai progai, tai galėtų būti puikus būdas nustebinti draugus.

• Ar nešiojant lęšius daromas poveikis akies raumeniui, ar jis, pvz., neaptingsta?

Poveikis lygiai toks pats, kaip ir nešiojant akinius. Argi akiniai – priemonė akims tingėti?

 

Ar gali būti, kad lęšiai yra gana naujas išradimas, todėl dar nenustatyta jų poveikis po ilgų nešiojimo metų? Juk lęšis yra svetimkūnis, kasdien tūnantis akyje, dėl kurio kartais graužia akis.

Lęšiai tikrai jau nebėra naujas išradimas, tačiau pėdsakus akyje jie gali palikti jau ir po metų, neteisingai juos nešiojant.

• Girdėjau, kad lęšiai nuo karščio lydosi. Ar vis dėlto galima su jais eiti į pirtį?

Į pirtį, maudytis baseine, jūroje, ežeruose geriau eiti be kontaktinių lęšių, bet ne dėl kenkimo kontaktiniams lęšiams, o dėl infekcijos rizikos. Vis dėlto, jei nutarėte elgtis priešingai, naudokite tik vienadienius lęšius ir po maudynių ar pirties būtinai juos išsiimkite.

 

• Ar nekenkia akims nuolatinis lęšių įsidėjimas, išėmimas – ar į akis nepatenka bakterijų ir pan.?

Neteisinga higiena padidina akių infekcijos riziką. Prieš įsidedant ir išimant kontaktinius lęšius, būtina plauti rankas su muilu ir vandeniu.

 

• Ar galima su visais lęšiais maudytis ar yra tik specialios tam skirtos jų rūšys?

Geriau maudytis be kontaktinių lęšių. Vis dėlto, esant reikalui, tai patartina daryti tik su vienadieniais ir po maudynių juos išsiimti.

 

• Kas gali nutikti, jeigu ilgai neišimi lęšių? Sakykime vienos dienos lęšius nešioji 2 ar 3 dienas?

To daryti negalima. Vienadieniai lęšiai yra vienkartiniai ir panaudoti išmetami. Akiai pritrūks deguonies, žmogus pradės prastai matyti bei prastai jausis akys. Padidėja infekcijų galimybė. Neišimti (iki 1 mėn.) galima tik didelio pralaidumo deguoniui silikono-hidrogelio kontaktinius lęšius. Norint lęšius nešioti ilgus metus ir nepatirti jokių komplikacijų, nereikėtų jų dėvėti tol, kol jie apsineš ar pradės perštėti akis.

 

• Koks skirtumas tarp vienadienių ir ilgesniam laikui skirtų lęšių?

Jei žmogus kontaktinius lęšius naudoja retai (1-2 kartus per savaitę) – tokiu atveju tinkamiausi yra vienadieniai lęšiai. Be to, nešiodami vienadienius kontaktinius lęšius, nesusidursite su didelėmis jų priežiūros problemomis. Jei vis dėlto norisi nešioti lęšius kiekvieną dieną, puikus variantas yra ir ilgesnio nešiojimo lęšiai. Tačiau reikia žinoti, kad ilgesnio nešiojimo lęšius reikia dezinfekuoti, valyti. Ant tokių lęšių per visą nešiojimo laiką susikaupia apnašos, kurios pradeda dirginti akis. Žmogus prasčiau pradeda matyti, akys parausta, peršti.

 

• Kokius lęšius nešioti rekomenduoja gydytojai – vienadienius ar ilgesnio laikotarpio?

Geriausi yra vienadieniai lęšiai, tačiau šiuolaikinia, didesnio pralaidumo deguoniui, ilgesnio laikotarpio lęšiai taip pat yra puikus pasirinkimas. Ypač tiems, kurie kartais miega su kontaktiniais lęšiais. Daugelis naujesnių silikono – hidrogelio lęšių gali būti nešiojami neišėmus nuo 6 iki 30 parų, priklausomai nuo medžiagos, iš kurios jie pagaminti. Vienadieniai lęšiai yra patogūs dėl to, kad kaskart įdedamas švarus, naujas lęšis. Jie ypač svarbūs tiems, kurie lęšius nešioja nereguliariai, taip pat alergiškiems žmonėms. Viskas priklauso nuo konkretaus asmens poreikių ir galimybių.

Daugiau informacijos: www.fielmann.lt

 

www.fielmann.lt

TAIP PAT SKAITYKITE