Biorythm

Optinė koherentinė tomografija padeda pamatyti akies struktūras iš vidaus

Šiuolaikinis akių ligų gydymas  neįsivaizduojamas be lazerių. Lazeriai ne tik gydo, bet ir padeda diagnozuoti.  Optinė koherentinė tomografija (OKT) yra lazerinis tyrimo metodas, kuriuo ištiriamos akies vidinės struktūros. OKT panaši į ultragarsinius tyrimus, tačiau ji naudoja  ne garsą, o šviesą. Gydytojai, tirdami akių dugną oftalmoskopu,  mato tik tinklainės paviršių, o su OKT aparatu galima pamatyti visus tinklainės sluoksnius.

Tyrimas neinvazinis, t.y. akis neliečiama.  Prieš tyrimą įlašinama vyzdžius plečiančių lašų, todėl kelias valandas po to negalima vairuoti bei neryškiai matosi iš arti (sunku arba neįmanoma skaityti).  Kartais tyrimą galima atlikti ir siaurais vyzdžiais.

Tiriant įvertinamas ir tiksliai išmatuojamas regos nervo diskas, tinklainės sluoksniai ir jų storis. Tai ypač svarbu diagnozuojant ir sekant glaukomą, tinklainės ligas. Pavyzdžiui, tinklainės nervinių skaidulų, ganglinių ląstelių ir vidinio tinklinio sluoksnių storis būna plonesnis sergant glaukoma, todėl OKT  padeda anksčiau diagnozuoti šią ligą. Galima įvertinti stiklakūnio, gyslainės ir tinklainės struktūrinius ryšius, pamatyti skysčius audiniuose.

Šiuo metodu taip pat galima ištirti ir priekinį akies segmentą, t.y. rageną ir rainelę, priekinės kameros kampą (kampą tarp ragenos ir rainelės).

Pastaraisiais metais  laiko domeno (angl.  „time domain”) OKT aparatus keičia spektrinio domeno (angl. „spectral domain”) prietaisai. Jei laiko domeno aparatais per minutę atliekama 513 pjūvių, tai spektrinio domeno aparatais – net  iki 53 000 pjūvių per minutę. Tyrimas greitesnis, o vaizdas gerokai aiškesnis.

OKT prietaisas - tinklaines pjuvis

UAB „Akių gydytojų praktika” tyrimai atliekami japonų gamintojo „Nidek” optiniu koherentiniu tomografu RS-3000. Tai spektrinio domeno prietaisas, kuriame suderinti OKT ir skenuojantis lazerinis oftalmoskopas. Skenuojantis lazerinis oftalmoskopas leidžia  aiškiai matyti akių dugno vaizdą, t.y. gydytojai tiksliai mato, kuri vieta skenuojama. Prietaiso skyra  yra 4 mikrometrai. Pašalinat „triukšmus”, gaunamas didelės raiškos vaizdas. Galima pamatyti ir 3D vaizdą. Aparatas turi automatinio sekimo  funkciją, t.y. kartojant tyrimą , skenuojama  ta pati tinklainės vieta, todėl galima tiksliai įvertinti, kas pasikeitė. RS-3000 – šiuo metu greičiausias OKT aparatas rinkoje, todėl pacientai mažiau pavargsta.

OKT rekomenduojama atlikti:

– žmonėms, kuriems įtariama glaukoma,

– pacientams,  sergantiems glaukoma ( kartą per metus ) ir kitomis regos nervo ligomis,

– asmenims, sergantiems centrinės tinklainės ligomis (amžine geltonosios dėmės degeneracija, diabetine tinklainės degeneracija, paveldimomis distrofijomis, tinklainės ir gyslainės uždegimais, epiretinine membrana  ir pan.),

– žmonėms, kuriems neaiški regėjimo sutrikimo priežastis,

– įvertinant ragenos ir rainelės būklę.

Daugiau informacijos: www.akiugydytojai.lt

Akių gydytojų praktika

TAIP PAT SKAITYKITE