REXSAN

Kas ketvirtas pas akių ligų gydytoją ateina dėl akių sausumo

Kas ketvirtas pas akių ligų gydytoją ateina dėl akių sausumo

Gydytojai pastebi, kad ne tik mažėja žmonių, kurių akys sveikos, bet ir „jaunėja“ akių ligos, o sausų akių sindromas – vienas dažniausių. Kas ketvirtas pacientas oftalmologo kabineto duris praveria todėl, kad vargina akių perštėjimas, ašarojimas, niežėjimas. Šiuo, kaip ir visų kitų ligų, atveju svarbu laiku kreiptis į gydytoją.

Konsultuoja akių ligų gydytojas Saulius Galgauskas.

Pasidovanokite vizitą pas akių ligų gydytoją

Artėja gražiausios metų šventės – šv. Kalėdos ir Naujieji metai. Daugelis mūsų jau iš anksto ima sukti galvas, ką padovanoti artimiesiems. Pastaruoju metu populiarėja dovanų kuponai, kviečiantys pasimėgauti vandens pramogų ir pirčių malonumais, gydomosiomis procedūromis ir masažais SPA centre, paslidinėti Druskininkų arenoje ir pan. Dovanos esmė suprantama: pats žmogus tokiai pramogai neturi laiko, pinigų, o, gavęs dovaną, bus priverstas pailsėti, pastiprinti sveikatą. Tačiau, galvodami apie kitus, neturėtume pamiršti savęs.

Šiandien, kai visi visur skuba, yra įnikę į darbus, planus, rūpinimasis savimi vis atidedamas, nes kaskart atsiranda „svarbesnių“ dalykų. Tačiau nesame geležiniai. Nereikėtų laukti ligų signalo, reikėtų tam signalui užbėgti už akių ir tikrintis profilaktiškai. Būtina ne tik ateiti pas šeimos gydytoją, atlikti tyrimus, pasimatuoti kraujo spaudimą. Ne mažiau svarbus yra vizitas pas akių ligų gydytoją. Ypač kai pasirodo pirmieji simptomai, tokie kaip akių paraudimas, ašarojimas, nuovargis, šviesos baimė. Tai gali byloti apie sausų akių sindromą. Tačiau gali būti ir sunkesnių ligų, pvz., glaukomos, nespecifiniai simptomai. Prieššventinis laikotarpis – labai gera proga rasti laiko sau, pagalvoti apie savo sveikatą, pasidovanoti vizitą pas akių ligų gydytoją. Juk sveikata yra dovana, kurią reikia padovanoti sau pačiam (Bodo Werner). Beje, tai galėtų tapti savotiška tradicija – kiekvienais metais gruodžio mėnesį profilaktiškai tikrinti akis. Be abejo, jeigu jau vargina akių simptomai, laukti nereikėtų.

Kaip vystosi sausų akių sindromas?

Sausų akių sindromas vystosi dėl dviejų pagrindinių priežasčių – per mažos ašarų gamybos arba per greito ašarų išgaravimo nuo akies paviršiaus. Ašaros yra labai svarbios, nes ne tik drėkina ir sutepa akį, mažina infekcijos riziką, išplauna nešvarumus, bet ir sudaro sąlygas gerai matyti, t.y. maitina, saugo ir lygina rageną.

Ašarų plėvelę sudaro trys pagrindiniai sluoksniai: vidinis, vidurinis ir išorinis. Giliausiai esantis ir ploniausias ašarų plėvelės vidinis (mucino) sluoksnis. Vidinio sluoksnio gleivės tolygiai paskirsto ašarų plėvele akies paviršiuje. Vidurinis sluoksnis – vandeninis, pats storiausias. Šis sluoksnis drėkina ir maitina akį, išplauna patekusius svetimkūnius ir dirgiklius. Išorinis – tai riebalinis (lipidinis) sluoksnis, jis lėtina vandens išgaravimą. Pakitus bent vienam iš jų, gali atsirasti sausos akies simptomų.

Dėl įvairių aplinkos veiksnių ašarų sudėtis gali kisti. Pavyzdžiui, ilgai įtemptai žiūrint, kai žmogus nemirksi, akių drėkinimas sutrinka. Nemirksint ašaros išgaruoja per greitai, ašarų plėvelė plonėja. Ašaros sudėtyje yra druskų, ir kai vandens tūris mažėja, o druskų koncentracija išlieka ta pati, ašarų plėvelė tampa labiau druskinga, t.y. ašaroje didėja druskų koncentracija, kuri ir žaloja akies paviršiaus ląsteles, erzina akis. Be to, sausų akių sindromo metu vystosi uždegimas. Negalavimo negydant, gali žūti junginės ir ragenos ląstelės, ilgainiui pažeidžiamos nervinės galūnėlės, ir gali vystytis lėtinis skausmas.

Kaip išlaikyti ašarų kokybę ir apsaugoti akis?

Akys sausėja dėl ilgo darbo kompiuteriu, sauso patalpų oro, kuris žiemą susidaro dėl centrinio šildymo. Taip pat reikia žinoti, kad akių sausumą gali sukelti ir tam tikros sisteminės jungiamojo audinio ligos (pvz., reumatoidinis artritas, kt.), vitamino A trūkumas, skydliaukės, inkstų patologijos, cukrinis diabetas, kt. Taip pat sausų akių sindromo vystymąsi gali paskatinti tam tikrų vaistų vartojimas, amžius, kontaktiniai lęšiai. Tad į problemą reikėtų pažvelgti kompleksiškai, atrasti tikrąsias jos priežastis.

Jeigu priežastys išorėje, reikia tinkamai organizuoti darbą, daryti pertraukas, drėkinti, vėdinti patalpas, mankštinti akis ir, be abejo, laiku kreiptis į gydytoją, ypač kai akių simptomai ima smarkiai kenkti gyvenimo kokybei.

Akių lašų pasirinkimas didelis. Jie sudrėkina akių paviršių, sumažina jų sudirginimą, išvaduoja nuo deginimo, ašarojimo, niežėjimo. Vienas iš akių lašams keliamų uždavinių – kad jų poveikis išliktų ilgai. Tuo pasižymi akių gelis Oftagel. Svarbiausia jo savybė – akis saugančios ir jas slidinančios ašarų plėvelės vientisumo palaikymas. Oftagel padengia akių paviršių tolygia ir patvaria plėvele, apsaugančia nuo sudirginimo ir sausumo pojūčių. Šį poveikį užtikrina gelio sudėtyje esantis karbomeras, kuris yra naujas didelės molekulinės masės tam tikros struktūros polimeras. Būtent pažangi karbomero struktūra ir užtikrina veiksmingesnį ir ilgiau išliekantį pasiskirstymą akies paviršiuje.

Karbomeras – tai poliakrilo rūgšties komercinis pavadinimas, kurio panaudojimo ribos labai plačios: nuo klampą didinančios medžiagos iki priemonės, kuri perneša vaistines medžiagas į konkrečias organizmo vietas. Dėl šio karbomero akių gelis Oftagel yra tirštesnis, ilgiau išliekantis, vadinasi, ir ilgiau saugantis akis nuo sausėjimo.

Svarbu ne tik įsigyti lašų, bet ir nepamiršti jų vartoti. Kad taip nenutiktų, rekomenduojama akių lašus laikyti matomoje vietoje, pvz., šalia kompiuterio. Arba įprasti jų lašinti tam tikrų laiku, pvz., rytais, išsivalius dantis.

Šių akių lašų jau galite įsigyti ir elektroninėse vaistinėse internetu, su atvežimo galimybe tiesiai į namus.

Daugiau apie akių sveikatą skaitykite www.sausosakys.lt

TAIP PAT SKAITYKITE