Nobel biocare

Kaip išsaugoti sveikas akis neatsisakant civilizacijos pasiekimų?

Kaip išsaugoti sveikas akis neatsisakant civilizacijos pasiekimų?

Mankšta, fizinis aktyvumas – svarbios geros sveikatos sudedamosios dalys. Norint ne tik ilgai, bet ir kokybiškai gyventi, medikai pataria kasdien daryti mankštą. O kaip dėl akių? Kokiais atvejais reikia atlikti akių mankštą? Ar ji padės apsaugoti akis?

Labiausiai akis vargina įtemptas žiūrėjimas iš arti

Labiausiai, anot akių ligų gydytojo Ramūno Riaukos, akių mankšta, o tiksliau – akių poilsis, reikalingas tiems žmonėms, kurie ilgai ir įtemptai žiūri į monitoriaus ekraną, televizorių, dirba su smulkiomis detalėmis ir pan. Į grupę, kuriai reikalinga akių mankšta, gydytojo teigimu, būtina įtraukti ir vaikus. Šiandien neretai tėveliai, norėdami, kad vaikai jiems netrukdytų, leidžia atžaloms ilgai žaisti kompiuteriu, žiūrėti filmukus arba, siekdami nuraminti verkiantį mažylį, pakiša jam mobilųjį telefoną. Visa tai negali neatsiliepti akims. „Jau dabar neretai profilaktinių patikrų metu 3–5 amžiaus vaikams nustatomi pirmieji trumparegystės požymiai. Suprantama, kad ateityje tokiems vaikams trumparegystės rizika yra labai didelė“, – pažymi pašnekovas.

Kodėl svarbu atitraukti žvilgsnį?

Akių mankšta gali būti įvairi, ir ji gali padėti išsaugoti akių sveikatą. Plačiausiai žinomi ir labiausiai akims naudingi pratimai – tai žvilgsnio judėjimas nuo daikto prie daikto. „Tokią mankštą akys atlieka, kai stebime teniso žaidimą ar žaidžiame jį patys ir sekame, kur skrieja kamuoliukas“, – sako gydytojas R. Riauka.

Gydytojas pažymi, kad ne mažiau, o gal ir daugiau negu mankšta akims svarbus yra poilsis. Dirbantiesiems kompiuteriu kas valandą rekomenduojama daryti apie 5 min. pertrauką. Reikėtų atsistoti nuo kėdės, nukreipti žvilgsnį į tolį, pvz., pažiūrėti pro langą. Kodėl svarbu atitraukti žvilgsnį?

„Todėl, kad kai žmogus nemato smulkių daiktų, nevyksta akomodacija, ir akys ilsisi. Akomodacija – tai akies gebėjimas kaitalioti savo laužiamąją gebą taip, kad žmogus aiškiai matytų daiktus įvairiausiu atstumu. Žiūrint iš arti, akies krumplyno raumuo susitraukia ir tarsi fotoaparato objektyvas pritraukia vaizdą. Tai leidžia žmogui ryškiai matyti arti esančius daiktus. Kai akies raumuo visada yra pritraukimo būsenos, akys pavargsta. Žiūrint į tolį, akomodacija nevyksta, tada akomodaciniai akies krumplyno raumenis ilsisi“, – aiškina R. Riauka.

Dažniausiai žmonės jokių pratimų nedaro

Internete galima rasti ir daugiau įvairių pratimų akims. Pvz., nejudinant galvos sukioti akis pagal laikrodžio rodyklę, mirksėti ir t. t. Galima rasti ir tokių netradicinių patarimų, kaip akių stimuliavimas šaltu ir karštu vandeniu, kai žmogui rekomenduojama iš pradžių lediniu, po to karštu vandeniu suvilgytą nosinaitę dėti ant akių, arba akių stimuliavimas kvėpavimu ir pan. „Kai akys paraudusios, jas peršti, kas būdinga sausų akių sindromui, šalto vandens kompresas galėtų jas atvėsinti, ir tai greičiausiai nepakenktų, tačiau didelės naudos irgi neduotų. Apskritai nerekomenduočiau XXI amžiuje vadovautis močiučių metodais, kai yra saugių, veiksmingų ir pažangių šiuolaikinių priemonių, padedančių išsaugoti akių sveikatą, pvz., akių lašai Ocutears. Ką žmogus daro, kai jį troškina, kai sausėja oda? Atsigeria vandens arba tepa odą drėkinamuoju kremu. Analogiška situacija ir pasireiškiant sausų akių ligai. Jei jaučiame akių sausumą ir diskomfortą, jas būtina drėkinti. Tačiau rūpintis oda įprasta, ypač puoselėja ją moterys, o apie akis pamirštama. Nors paraudusios, ašarojančios akys – tikrai neprideda grožio, juolab kad tai gali tapti rimta liga“, – aiškina medikas.

Gydytojo praktika rodo, kad norinčiųjų daryti akių mankštą suaugusiųjų, juo labiau vaikų, nėra daug. Geriausiu atveju žmogus randa laiko atitraukti žvilgsnį nuo kompiuterio ir pažiūrėti į tolį arba pabūti užsimerkęs.

Kaip išsaugoti sveikas akis neatsisakant civilizacijos pasiekimų?

„Akių diskomforto, sausų akių sindromo galima išvengti atsisakius kompiuterių, kondicionierių, dienos šviesos lempų ir kitų civilizacijos pasiekimų. Tačiau tai yra utopija. Kita vertus, būdų, leidžiančių ir naudotis visais XXI amžiaus atradimais ir išsaugoti akių sveikatą, yra. Rekomenduoju nelaukti, kol pasijus pirmieji sausų akių sindromo simptomai (paraudimas, perštėjimas, ašarojimas ir pan.), o profilaktiškai du kartus per dieną lašinti akių lašų, pvz., Ocutears. Didesnei daliai žmonių to ir pakanka: akių lašai ilgai išlieka, drėkina akis ir apsaugo ašarų plėvelę. Preparato tinka vartoti ir jau pasireiškus sausų akių sindromo požymiams, jis efektyviai juos naikina“, – sako medikas.

Kad žmonės nepamirštų kasdien pasirūpinti akių sveikata, gydytojas rekomenduoja akių lašų vartojimo procedūrą paversti kasdieniu įpročiu, ritualu. Juk kiekvienas mūsų kasdien prausiasi, valo dantis, tereikia kartu su šiomis higienos procedūromis įprasti lašinti ir akių lašų.

Šiuolaikinės priemonės saugios, patikimos, veiksmingos, nes nuodugniai ištirtos

Akių lašai Ocutears – tai naujos kartos preparatas, kurio saugumas ir veiksmingumas įrodytas atlikus klinikinius tyrimus. Tai patikimas preparatas, prie kurio nepriprantama, kuris nekenksmingas, tačiau veiksmingai šalina sausų akių sindromo požymius. Ocutears sudėtyje yra hialurono, kuris sulaiko vandenį akies paviršiuje, nes pritraukia vandens molekules ir, esant akies paviršiaus ląstelių pažeidimams, skatina jų atsinaujinimą.

Lašuose Ocutears nėra konservantų, todėl jų vartoti saugu, galima lašinti ir ant kontaktinių lęšių. Ypatingos konstrukcijos buteliukas užtikrina ilgą – 6 mėnesių – tinkamumo vartoti laiką. Buteliuko talpa pakankama, kad preparato užtektų ilgam, o ir poveikis išlieka ilgai. Tai patogi ir šiuolaikiška priemonė, kuri itin tinka nuolat skubantiems, užimtiems žmonėms, nenorintiems ir / ar neturintiems daug laiko skirti akių sveikatai.

Daugiau apie akių sveikatą skaitykite www.sausosakys.lt

TAIP PAT SKAITYKITE