Nobel biocare

Ar netinkami akiniai ir mėlyna šviesa gali pakenkti akims?

Ar netinkami akiniai ir mėlyna šviesa gali pakenkti akims?

Esant regos sutrikimams, būtina apsilankyti pas gydytoją – jis nustatys tikslią diagnozę ir rekomenduos tinkamo stiprumo korekcijos priemonę. Geriausiai tinkančiais akiniais ar lęšiais pasirūpina specializuotos vietos – optikos Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose. Tačiau pasitaiko atvejų, kai savarankiškai renkantis akinius įsigyjami silpnesni ar stipresni nei iš tiesų reikia. Netinkamai parinkti akiniai nepagerins prasto regėjimo, tačiau kyla klausimas: ar jie gali pakenkti akims?

Ar netinkamai parinkti akiniai gali pakenkti akims?

Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo to, apie kokias akis kalbama. Čia būtina atskirti suaugusiųjų ir vaikų bei paauglių akis, kadangi pastarųjų jos tebesivysto.

Jei parenkami netinkamų dioptrijų akiniai, kyla reali rizika pabloginti vaikų ir paauglių regėjimą. Jų akys nėra emmetropinės, kitais žodžiais tariant, jiems dar neišsivysčiusi tobula rega. Vaikų regėjimas vystosi palaipsniui: viskas prasideda kūdikystėje ir tik baigiant bręsti pasiekiamas optimalus regos lygis. Optikos Vilniuje ar kitur darbuotojai gali rekomenduoti akinius, skirtus padėti vaikams išvystyti gerą regėjimą, tačiau dėl to visada patariama pasikonsultuoti.

Regos defektai nepažeidžia suaugusiųjų akių: nesvarbu, ar jie trumparegiai, toliaregiai ar nešioja netinkamus akinius. Jų akys „išmoksta“ teisingai sufokusuoti priklausomai nuo atstumo ir kiek įmanoma prisitaikyti prie tam tikrų situacijų (pavyzdžiui, prieblandos). Tačiau jei netinkami akiniai naudojami ilgesnį laiką, akims reikia vis daugiau pastangų tinkamai perteikti vaizdą. Tuomet atsiranda pastebimų sutrikimų.

Kas pasireiškia nešiojant tokius akinius?

Netinkami akiniai gali sukelti keletą skirtingų nepatogumų. Štai gana tipinė problema: pastebite, kad Jūsų akiniai nebeužtikrina optimalaus regėjimo. Tai nepakenkia akims, tačiau jos nuolat būna įtemptos. Dėl to gali varginti:

  • svaigulys,
  • galvos ir kaklo skausmas,
  • akių nuovargis,
  • dvejinimasis akyse.

Šių problemų galima išvengti perkant akinius iš patikimos optikos Vilniuje ar Kaune, kur akis patikrins ir tinkamus lęšius išrinks optometrijos specialistas. Tiesa, tokios pasekmės gali būti sukeltos ir itin sauso oro, tačiau netinkami akiniai gali prisidėti prie diskomforto.

Ar telefonų ir kompiuterių ekranų skleidžiama mėlyna šviesa kenksminga?

Daugelis žmonių didelę dalį dienos praleidžia prie išmaniųjų įrenginių, tiek darbe, tiek namuose. Kai kelias valandas žiūrite į ekraną, nesvarbu, ar tai kompiuteris, televizorius ar telefonas, Jus veikia šių įrenginių skleidžiama mėlyna šviesa. Mokslininkai pastebi, kad ji turi neigiamą poveikį akims, bet problemos rimtumas dar nėra nuosekliai ištirtas.

Mėlyna šviesa gali sukelti diskomfortą, arba „skaitmeninę akių įtampą“. Daugelis mūsų žiūrėdami į ekranus mažiau mirksi, tai ir padidina akių įtampą, išsausina akis, jos tampa sudirgusios ir greitai pavargsta. Ši šviesa taip pat paveikia kūno cirkadinį ritmą (natūralų pabudimo ir miego ciklą). Dienos metu ji mus stimuliuoja ir žadina, bet vėlai vakare – trukdo užmigti. Todėl optikos Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose specialistai rekomenduoja įsigyti akinius, kurių lęšiai turi mėlynos šviesos filtrą, apsaugantį akis nuo kenksmingo jos poveikio. Taip pat patartina mažinti laiką, praleidžiamą naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, o dirbant jais daryti reguliarias pertraukas.

Netinkamai parinktų dioptrijų akiniai nesužalos akių, tačiau ilgainiui jie sukels diskomfortą, kurio išties galima išvengti. Mėlyna šviesa kenkia ne tik akims, bet ir miegui. Visgi šių problemų neturėsite ir tokie klausimai nebus aktualūs, jei akinių lęšius rinksitės patikimuose akinių salonuose, su optomestristo pagalba. Net jei jau nešiojate akinius, rekomenduojama reguliariai tikrintis regą: optikos Vilniuje ar kitur darbuotojai įvertins galimus pakitimus ir parinks tinkamiausias korekcijos priemones.

TAIP PAT SKAITYKITE