Biorythm

Visa tiesa apie dantų balinimą

Dantų balinimas yra viena populiariausių estetinės odontologijos procedūrų. Ši procedūra pritraukia vis daugiau žmonių. Lyginant su ortodontinėmis procedūromis ir plombavimu, tai yra pati populiariausia procedūra, kurią renkasi jaunesni nei 50 metų amžiaus klientai.

Apie dantų balinimą kalbama tik gerai, bet deja jis turi tiek pliusų, tiek minusų. Be to derėtų sužinoti, kam dantų balinimo procedūra tiesiog nepatartina.

Kokie yra dantų balinimo būdai?

  • Balinančioji dantų pasta.
  • Dantų balinimo pieštukas.
  • Dantų balinimo juostelės.
  • Dantų balinimo kapos.
  • Dantų balinimas ZOOM sistema.
  • Dantų balinimas lazeriu.

Balinančioji dantų pasta

Visų pirma, dantų balinimas vyksta, kai balinimo medžiagomis yra veikiamas dantų emalis. Tačiau, dantų pastoje tokių medžiagų mažai, tai daugiau profilaktinė priemonė. Šioje pastoje galime aptikti „abrazyvių“ medžiagų – soda, molis, kreida. Šios medžiagos, net ir valant dantis daugiau nei keletą minučių dantų baltumo nesuteiks, bet dantų emalį pažeisti laiko pakanka. Taisyklingai valant dantis, abrazyvi medžiaga tik nuvalo minkštą dantų apnašą nuo dantų paviršiaus.

Dantų pastoje galime rasti ir vandenilio peroksido. Ši medžiaga yra naudojama balinimui su dantų kapomis ar dantų juostelėmis. Deja, pastoje vandenilio peroksido koncentracija yra per maža, kad išbalintų dantis.

Ilgainiui naudojant balinančią dantų pastą – pažeisite dantų emalį, galite pajusti padidėjusį dantų jautrumą. Rinkdamiesi dantų pastą atidžiai skaitykite jos sudedamąsias dalis.

Dantų balinimo pieštukas

Šiandien dantų balinimo pieštukas itin greitai populiarėja, kadangi jo kaina yra pakankamai prieinama – lengvas, bei greitas įsigijimas. Jį naudoti yra labai paprasta, tiesiog išsukti kaip lūpdažį ir užtepti medžiagą ant dantų. Kiek laiko medžiagą laikyti ant dantų ir kas kiek laiko šia procedūrą kartoti yra pateikiama naudojimo instrukcijoje. Į balinančio pieštuko sudėtį įeina karbamido peroksidas. Jis greitai suteikia norimą rezultatą, bet naudojant ilgai yra labai pavojingas dantų emaliui.

Dantų emalis bus itin greitai pažeidžiamas, jei teptukas bus naudojamas ant sugedusių dantų. Pagrindinis šalutinis poveikis – dantų jautrumas, nors gamintojai teigia, kad ši priemonė nesukelia dantų jautrumo, tikimybė visgi išlieka. Prieš naudojant šią priemonę (kaip ir bet kurią kitą) patartina pasikonsultuoti su savo gydytoju odontologu.

Dantų balinimo juostelės

Šią dantų balinimo priemonę užsienyje galima įsigyti didesniuose prekybos centruose, Lietuvoje ji prieinama internete. Juosteles yra patogu naudoti. Juose yra peroksido, kuris ir suteikia dantų baltumą.

Tačiau, dantų juostelės yra standartinio dydžio, jos ne visada gali tikti savo dydžiu. Gali atsitikti taip, kad juostelė nepadengs visų dantų ir baltumas nebus tolygus. O jei juostelė bus didesnė, ji apdengs dantenas ir peroksidas jas pažeis.

Dantų balinimo kapos

Šiuo metu balinimo namuose metodas yra pats populiariausias. Metodo principas – naudojama individuali plastikinė balinimo kapa.

Šis būdas patogus tuo, kad pats žmogus gali kontroliuoti balinimo procesą – jei yra patenkintas rezultatu, gali nutraukti procedūrą.

Individualias dantų balinimo kapas galima įsigyti apsilankius pas savo gydytoją odontologą. Jums bus nuimami dantų atspaudai, pagal kuriuos ir bus pagamintos būtent tik Jums skirtos balinimo kapos. Į šias dantų kapas reikia įlašinti specialaus gelio, pagrindinė sudedamoji dalis – vandenilio peroksidas. Gelį galite pasirinkti įvairių koncentracijų  – nuo 6% iki 25 %. Dantų kapos nešiojamos kelias valandas per dieną. Rezultatą galite pamatyti jau po kelių dienų.

Tai saugiausias balinimo būdas. Balinimo medžiagos gelis yra silpnos koncentracijos, todėl išvengsite diskomforto balinimo metu ir po procedūros. Kadangi dantų kapa yra pagaminta individualiai Jums, teisingai naudojant balinimo gelį išvengsite diskomforto procedūros metu. Gelis padengia tik danties paviršių, todėl dantenos ir organizmas yra apsaugotas. Dantų kapą reikia nešioti kelias valandas per dieną, dvi savaites. Ilgai išliekantis rezultatas gaunamas per trumpą laiką. Tai saugi ir efektyvi dantų balinimo procedūra. Šalutinis poveikis – dantų jautrumas, jaučiamas retai

Dantų balinimo kapas reikia prižiūrėti. Kas kart panaudojus jas reikia švariai nuplauti po tekančiu vandeniu ir išdžiovinti.

Dantų balinimas ZOOM sistema

Profesionali ZOOM balinimo sistema – tai nauja balinimo sistema, sukurta šioje srityje lyderiaujančios kompanijos DISCUS DENTAL – kuriančios naujausias technologijas profesionaliam dantų balinimui.

Tai – pažangi, moksliniais tyrimais pagrįsta, saugi, efektyvi ir greitai veikianti balinimo sistema. Nesudėtingos procedūros metu, „Zoom“ lempos šviesa tiesiogiai švitina ant dantų paviršiaus užteptą „Zoom“ gelį.

Pagrindinė šio gelio sudedamoji dalis – vandenilio peroksidas. Šios šviesos paveiktas gelis išskiria deguonį, kuris prasiskverbęs pro emalį į dentiną pašviesina dantų pigmentinį atspalvį.

Pastaruoju metu ZOOM balinimo sistema tapo dar labiau šiuolaikiška dėl jose naudojamo amorfinio kalcio fosfato. Jis užpildo ant emalio atsiradusius įtrūkimus ir defektus.

Dantų balinimas lazeriu

Dantų balinimas lazeriu yra brangiausia balinimo procedūra. Tačiau rezultatas matyti jau po pirmo karto. Šis balinimo būdas rekomenduojamas, kai pacientas nori greito ir efektyvaus rezultato.

Lazerio pranašumas prieš dantų balinimą kėdėje yra tas, kad lazerio spindulys yra suderintas su fotoaktyvuojamu geliu – visa lazerio spindulio energija panaudojama vandenilio peroksidui aktyvuoti vienu metu ir sugeriama; danties audiniai nekaista. Tuo tarpu balinimo lempos spektras platus, dėl to danties audinys kaista ir aktyvacija vyksta netolygiai.

Kaip viskas vyksta? Ant dantų, gydytojas odontologas, užtepa balinimo gelio. Būtent šis ir balina dantis, lazeris tik pagreitina procesą ir aktyvuoją gelį. Balinamoji medžiaga aktyvuojama lazeriu 15 sekundžių intervalais, reikalui esant tepama pakartotinai. Kristalai, esantys gelyje sugeria šviesos energiją, o tada prasiskverbia pro emalį ant dantų. Šis procesas pagreitina dantų balinimo efektą. Didžiausias dantų balinimo privalumas, tai kad pas gydytoja odontologą reikės apsilankyti tik vieną kartą ir iš kabineto išeisite jau su norimo baltumo dantimis.

Kam dantų balinimas nerekomenduojamas?

  • Vaikams iki 16 metų. Dantų balinimas gali pažeisti nervą, ar sukelti ilgalaikį jautrumą.
  • Nėščioms moterims ar maitinančioms krūtimi.
  • Asmenims su jautriais dantimis ar apsinuoginusiais dantų kakleliais. Balinimo medžiaga nėra aktyvi ant apsinuoginusių dantų kaklelių, nes jie neturi emalio sluoksnio.
  • Turintiems alergiją peroksidui.
  • Asmenims, sergantiems dantenų ligomis, turintiems kariesą dantyse ar dantenų daugybinę recesiją (dantenų atsitraukimą).
  • Plombos, karūnėlės ir kitos restauracijos naudojamos odontologijoje nebalinamos, todėl po balinimo jos atrodys taip pat, kai tuo tarpu dantys pabals. Dėl šios priežasties plombavimas ir protezavimas turi būti atliekami po dantų balinimo pritaikant restauracijos spalvą prie esamų dantų.

Kad dantų baltumas išliktų ilgiau

Svarbiausios dantų spalvos pakeitimo priežastys: dažančių produktų (kavos, arbatos, tabako, vyno) vartojimas, įvairios dantų traumos, paveldimumas, antibiotikų vartojimas, per didelis fluoridų kiekis, ankstenių gydymų pasekmės.

Todėl dantų baltumas išliks ilgiau, jeigu tinkamai juos prižiūrėsite. Norintys turėti šviesius dantis reikia apriboti stiprios kavos ar arbatos, raudonojo vyno, ryškių maisto produktų vartojimą (burokėliai, ryškios, tamsios uogos), taip pat rūkymą, kuris labai neigiamai veikia mūsų dantų išvaizdą.

Būtinai reikia reguliariai lankytis pas burnos higienistą, kuris profesionaliai pašalins apnašas, patamsėjimą ir dantų akmenis.

Odontologijos klinika „EVADENTA“

Parengė: Burnos higieniste Rima Rimaitė

Evadenta, UAB

www.evadenta.lt

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE