Gudručio vaistinė

Uždegimas po dantų implantacijos – atsitiktinumas ar dėsninga pasekmė?

Spauda bei internetas mirga reklamomis, viliojančiomis greitai ir ilgam susigrąžinti šypseną. Dėl traumų, periodonto ligų ar kitų priežasčių prarastų dantų atkūrimas tapo prieinamas daugeliui. Tačiau marketingo sumetimais neretai akcentuojami tik dantų implantacijos pranašumai, neskubant įvardyti tykančių pavojų.

Kauno odontologijos klinikos „Pro-implant“ vadovas Darius Počebutas ką tik grįžo iš pasaulinio kongreso, į Berlyną sukvietusio apie 900 periodontologų, implantologų bei burnos chirurgų iš 50 pasaulio valstybių.

Dantų implantacijos specialistai muša pavojaus varpais – didėjant šios paslaugos populiarumui, daugėja ir problemų, susijusių su nepageidaujamomis pasekmėmis.

14-a metų dantų implantacijos metodą taikantis gydytojas konstatuoja, jog periimplantitas tampa vienu iš aktualiausių šiuolaikinės implantologijos iššūkių.

Gyd. Darius Počebutas: „Dantų implantacija bus sėkminga su sąlyga, kad burnos ertmėje nėra infekcijos židinių“.

Dažniausia dantų praradimo priežastis yra infekcija burnoje.  Ar dėl tos pačios priežasties galima netekti ir dantų implantų? – teiravomės D. Počebuto.

„Iš tiesų kartais tai primena užburtą ratą. Periimplantitas yra implantą supančių audinių uždegimas. Jis labai panašus į periodontitą – ligą, kuriai progresuojant prarandami dantys. Dantų implantacija geriausias būdas  atkurti prarastus dantis. Tačiau prieš tai būtina suvaldyti periodontitą – tik pasiekus ligos remisiją (stabilų susilpnėjimą), rekomenduojama implantuoti. Kitu atveju uždegimas aplink implantą beveik neišvengiamas, o jo pasekmės tokios pat kaip periodontito, tik prarandamas ne dantis, o danties implantas.

Bendraudamas su užsienio kolegomis matau, jog klostosi nauja situacija – kasdien Europoje, kaip ir Lietuvoje, pacientams įsriegiama vis daugiau implantų. Kuo jų daugiau – tuo daugiau laukiama potencialių periimplantito atvejų. Jau dabar mokslininkai skuba ieškoti bei plėtoti metodus, kurie padėtų išspręsti šią problemą. Pasitelkiamas lazeris, antibiotikai, daugybė kitų būdų infekcijai aplink implantą suvaldyti. Deja, dažniausiai visi šie būdai yra tik laikinas sprendimas.

Gydant sunkios formos periimplantitą, vienintelis tikrai veiksmingas būdas – pašalinti infekcijos užterštą implantą ir pakeisti jį nauju. Mūsų klinikoje taikomas kaulo žiedo metodas turi akivaizdžių pranašumų: galime išimti implantą kartu su infekuotu kaulu ir priauginti sveiką kaulą su nauju implantu vienos operacijos metu. Tikimybė, kad periimplantitas atsinaujins, sumažėja iki minimumo – žinoma, su sąlyga, kad infekcija burnos ertmėje yra pažabota“.

Ar įmanoma pasiruošti implantacijai, kad šių nemalonių pasekmių būtų išvengta?

„Svarbu suvokti, kad jei pacientas turėjo bėdų dėl periodonto (dantį supančių audinių) ligų iki implantacijos, didelė tikimybė, kad problema nedings. Turintiems polinkį į šias ligas rekomenduoju apsilankyti pas periodontologą ir atlikti išsamius periodonto tyrimus. Tinkamai neparuošus burnos ertmės, specialistui neįvertinus individualių organizmo polinkių, skubotai atlikta operacija gali nueiti perniek. Tokiais atvejais net žymiausio gamintojo dantų implantas neužtikrins ilgalaikės implantacijos sėkmės.

Implantacijos tikslas – atkurti dantų funkciją visam likusiam gyvenimui, todėl neverta daryti skubotų sprendimų ir juo labiau vaikytis greito rezultato. Neretas atvejis, kai žmonės, turintys vieno ar dviejų dantų dydžio tarpą, burnoje mato tik šį defektą, kurį skuba kuo greičiau pašalinti, bet nekreipia dėmesio į kitų dantų būklę: visus nesveikus dantis privalu sugydyti iki implantacijos. Medicinos požiūriu, vienas iš svarbiausių odontologo uždavinių yra pasiekti, kad burnos ertmėje neliktų infekcijos židinių. Tai yra būtina sąlyga ne tik sėkmingai dantų implantacijai, bet ir bendrai organizmo sveikatai užtikrinti. Negaliu žadėti greito rezultato pacientui, kol jo burnoje tyko tyli infekcija“.

„Dantų implantai su garantija visam gyvenimui“ – kiek tai realu? Kodėl Jūs nesuteikiate tokių garantijų?

„Pacientams, kurie tikisi garantijos visam gyvenimui, tenka paaiškinti, kad garantiją suteikia dantų implanto gamintojas savo produktui – iš titano pagamintam varžteliui. Gamintojas pažada, kad  implantui nieko nenutiks, jis neįskils, nelūš ir pan. Bet tai jokiu būdu negarantuoja, jog implantas sėkmingai funkcionuos paciento burnoje visą likusį gyvenimą. Apmaudu, kai reklamose implanto savybės sutapatinamos su paslaugos kokybe, vartojamos įtaigios frazės, o realybė lieka mažuose sunkiai įskaitomuose prierašuose.

Iš tiesų, garantijos odontologijoje – aktuali ir audringas diskusijas kelianti problema. Lietuvos Respublikos odontologų profesinės etikos kodekse pažymima, kad odontologas negali suteikti terminuotos garantijos teikiamoms paslaugoms. Ir tai suprantama, nes sveikatoje jokių garantijų negali būti. Kaip galėčiau ją suteikti? Juk pacientas negali garantuoti, kad jis niekada nesirgs virusinėmis, lėtinėmis ar paveldimomis ligomis. Juk tai, kas vyksta paciento organizme, veikia ir jo burnos sveikatą“.

Odontologijos klinikoje „Pro-implant“ dantų implantacija atliekama nuo 2000 metų.

Ką daryti, kad dantų implantacija būtų sėkminga ilgalaikėje perspektyvoje?

„Dantų implantacija kol kas yra pažangiausias prarastų dantų atstatymo metodas. Jos sėkmę nulemia daugybė veiksnių. Svarbiausi priklauso nuo specialisto – tai priešoperacinis burnos ertmės paruošimas ir gydytojo kompetencija. Taip pat svarbi ir  implantų sistema,  kurią pasirenka gydytojas. Bet ne ką mažesnę reikšmę turi paciento požiūris į savo sveikatą: kaip jis laikosi gydytojo rekomendacijų pooperaciniu laikotarpiu, ar reguliariai lankosi profilaktiniams patikrinimams, ar pakankami jo higienos įgūdžiai. Geri rezultatai pasiekiami tik bendrų gydytojo ir paciento pastangų dėka“.

Periodontologo komentaras:

„Populiarėjant dantų implantacijai, dažniau pasitaiko ir nekokybiškai atliktų procedūrų arba prastos priežiūros po jų sukeltų ligų atvejų. Pūliavimas, skausmas, tempimas, bet koks nemalonus pojūtis implanto vietoje – dingstis susirūpinti ir neatidėliojant kreiptis pagalbos, – konstatuoja klinikos „Pro-implant“ periodontologė, medicinos mokslų daktarė Solveiga Kelbauskienė.

Periodontologė dr. Solveiga Kelbauskienė dantenų ligas gydo lazerio pagalba.

„Periodonto ligų gydymui klinikoje naudojamas lazeris. Jo galimybės slopinti bakterines infekcijas ir palaikyti burnos sveikatą yra stulbinamos. Beje, gydymą lazeriu siūlau ne tik planuojant ar jau atlikus dantų implantaciją, bet ir turintiems polinkį į dantenų ligas. Derinant lazerio procedūras su dantų priežiūra namuose, galima pasiekti labai gerų gydymo rezultatų. Tačiau negalima pamiršti genetinio veiksnio. Polinkis į periodonto ligas yra įgimtas. Dažniausiai problematika žinoma iš anksto – jeigu tėvai turėjo problemų dėl dantų, gali būti, kad ši bėda palies ir Jus. Todėl vertėtų aptarti tai su specialistu bei atlikti reikalingus tyrimus“, – pataria periodontologė S. Kelbauskienė.

Daugiau informacijos:

Tarptautinė odontologijos klinika „Pro-implant“
K. Donelaičio g. 14-1, Kaunas, LT-44213
Tel. 8-37-708437, 8-634-09687
E. paštas: info@odontologas.lt
www.odontologas.lt

UAB "Pro-implant"

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE