Ditel

Sveiki dantys garantuoja ne tik žavingą šypseną

Du kartus per metus tikrinama dantų būklė garantuos ne tik gražią šypseną, bet ir sveikatą, — sako Rimas MILVIDAS, gydytojas odontologas, Šiaulių odontologijos poliklinikos vyriausiosios gydytojos pavaduotojas medicinai. Sveiki dantys ypač svarbūs nėščosioms.

— Kada pastojusiai moteriai reikia apsilankyti pas odontologą?

— Pas odontologą reikėtų apsilankyti kiekvienai nėščiai moteriai — pasitikrinti profilaktiškai. Tam labai tinka pirmasis nėštumo trimestras, kad galėtų suplanuoti profilaktines ir gydymo priemones. Invazines procedūras (dantų gydymą, šaknų rovimą, profesionaliąją burnos higieną ir panašiai) saugiausia ir mažiausia rizika atlikti 4— 6 nėštumo mėnesį.

— Kiek nėščiai moteriai svarbi dantų būklė?

— Dantų būklė svarbi kiekvienam žmogui visą gyvenimą. Todėl rūpintis savo burnos sveikata reikia nuolat ir reguliariai, nesiejant to su kokia nors proga, patartina 2 kartus per metus apsilankyti pas odontologą ar bent burnos higienistą profilaktinei apžiūrai.

Nėščiųjų dėmesys į burnos priežiūrą ir sveikatą atkreipiamas todėl, kad, jei iki tol burna buvo prižiūrima nepakankamai, šalinti infekcijos židinius, pagerinti burnos higieninę būklę, kad būtų sudaryta sveikesnė aplinka vaisiui vystytis, o nėščioji neturėtų problemų dėl burnos būklės ir burnos ligų komplikacijų.

Tuo pačiu laikomasi bendro principo, kad, pašalinus bent dalį moters organizmo infekcijos židinių, sumažės komplikacijų rizika gimdymo metu ir po gimdymo, gimęs kūdikis pateks į sveikesnę aplinką.

Ką tik gimusio naujagimio burna būna praktiškai sterili, pirmąsias burnos bakterijas, sukeliančias dantų ėduonį ar kitas burnos ligas, palaipsniui perduoda pats artimiausias žmogus — mama.

Norėtųsi dar kartą priminti, kad nėštumas yra ne pats palankiausias laikotarpis sudėtingoms intervencijoms, todėl geriausia burnos sveikata pasirūpinti iš anksto.

— Kodėl nėštumo metu reikalinga ypatinga burnos higiena?

— Ypatinga burnos higiena svarbi, kai yra ypatinga burnos situacija: mūvint breketus ar ortodontines plokšteles, turint dantų protezus ar implantus, sergant apydančio ligomis, turint daug gydytų dantų.

Atsainumas labai padidina dantų ėduonies riziką, gali paūmėti burnos susirgimai, susiję su burnos infekcija.

Kai kurioms moterims pasitaiko vadinamoji „nėščiųjų granulioma”, vietinė ar išplitusi dantų srityje, pasireiškianti ne tik kraujavimu iš dantenų, bet ir dantenų žymiu išburkimu ar net išvešėjimu. Tai siejama su nėštumo metu vykstančiais moters organizmo hormonų pokyčiais.

— Kokia turėtų būti burnos higiena?

— Visus dantų paviršius reikia kruopščiai nuvalyti kasdien, du kartus per dieną, rytą po pusryčių, vakare po vakarienės, minkštu dantų šepetėliu (paprastu rankiniu, elektriniu, ultragarsiniu), naudojant dantų pastą.

Valyti reikia neskubant ir labai nespaudžiant, nevengiant dantų šepetėlio šereliais perbraukti per prie dantų esančių dantenų, braukiant danties link. Tai yra vadinamieji šluojamieji dantų šepetėlio judesiai. Nereikia „saugoti” kraujuojančių dantenų. Jeigu dantenos tokios skausmingos, kad šepetėliu valyti prie dantenų niekaip nepavyksta, reikia naudoti gydomuosius ar higieninius burnos skaliklius (pasitarus su odontologu ar burnos higienistu), valyti dantenas vatos tamponėliais, o dantenoms tapus sveikesnėmis, vėl pradėti valyti dantų šepetėliu.

Labai svarbu tinkamai papildomai išvalyti tarpdančius jiems skirtais siūlais, tarpdančių šepetėliais, dantų krapštukais ar vadinamaisiais „vieno danties” šepetėliais, sudarytais iš vieno šerelių pluošto. Po valymo, žinoma, burna išskalaujama vandeniu.

Jei nėštumo metu dažnai vemiama, po to patartina burną tik skalauti vandeniu, bet netrinti dantų šepetėliu, kad nepadidėtų skrandžio rūgšties žalojantis poveikis dantims.
— Kokias priemones rekomenduojama naudoti?

— Tokias, kurios yra patogiausios, parankiausios ir padeda pasiekti geriausią rezultatą. Jei nėra noro ir valios ar laiko, tai nepadės ir pačios moderniausios ir brangiausios burnos priežiūros priemonės.

Dantų šepetėlį reikėtų keisti kas 2— 3 mėnesius. Verta perspėti, kad vengtumėte tokių priemonių, kurios esą, viską padaro už jus: kietų dantų šepetėlių (labiausiai tinka išimtoms iš burnos dantų plokštelėms, pagamintoms iš įprastai naudojamų plastmasių, valyti) arba labai abrazyvių (su soda) dantų pastų. Pigmentinių ir kietųjų dantų apnašų nuvalymą geriau patikėti profesionalams.

— Ar nėščiosioms rekomenduojama vartoti dantis stiprinančio, maisto ar vitaminų?

— Patartinas kiek įmanoma natūralus, visavertis, subalansuotas, nekonservuotas, šviežiai pagamintas iš geros kokybės produktų maistas. Jame sveikomis proporcijomis turėtų būti pakankamai baltymų, angliavandenių, riebalų, mineralų, ypač kalcio, fosforo, geležies bei vitaminų.

— O kokia medikų rekomenduojamo fluoro nauda dantims?

— Iki šiol yra pripažinta, kad tik fluoras padidina dantų kietųjų audinių atsparumą rūgštims. Manoma, kad vidutinio amžiaus žmonėms fluoras svarbus kaip medžiaga, slopinanti bakterijų dauginimąsi ant danties paviršiaus, o ne kaip faktorius, stiprinantis danties struktūrą.

Fluoras nėra nekalta medžiaga, todėl vartotinas labai mažais kiekiais ir „tik burnoje”: kaip dantų pasta, burnos skalikliai ar panašiai. Saugiausia yra naudoti dantų pastas, kurių sudėtyje yra fluoro.

Šiauliuose centralizuotai tiekiamame vandentiekio vandenyje fluoro koncentraciją galima laikyti tinkama. Papildomą dantų fluoravimą, jei yra būtinybė, turėtų skirti odontologas ar burnos higienistas individualiai, įvertinęs konkrečią burnos būklę.

Ypač internete kasdien galima rasti įvairiausių sensacingų pranešimų, tačiau neverta susižavėti neretai įkyriai reklamuojamais ir dažniausiai brangiai kainuojančiais neva egzotiškos kilmės preparatais ar maisto papildais „iš koralų”, „dumblių”, „perlų” ar „ryklio dantų”.

— Ar nėščiosios dantų būklė turi įtakos būsimiems kūdikio dantims?

— Tiesioginės įtakos nėra nustatyta. Nemažai nulemia genai. Gera nėščiosios burnos būklė yra viena iš prielaidų tinkamai maitintis ir atvirkščiai — bloga burnos būklė ne tik trukdo maitintis ir vaisiui gauti pakankamai reikalingų medžiagų, bet neretai sukelia skausmus, stresą, o gimęs kūdikis „apdovanojamas” gausybe dantų ėduonį bei kitas burnos ligas sukeliančių bakterijų.

— Ar dantų taisymas nekenkia mažyliui?

— Nėra įrodymais pagrįstų duomenų, kad nėščiosios dantų taisymas kenktų būsimam naujagimiui. Atvirkščiai — labiau rizikuojama netaisant dantų, kai to reikia.

— Ar besilaukiančioms moterims nėštumo metu dantys gali sugesti greičiau?

— Daugeliu atvejų — dėl pablogėjusios burnos higienos. Be to, esant dažnam vėmimui, skrandžio rūgštis gali sumažinti dantų mineralizaciją, kartais — net emalio defektus (erozijas), ypač, jei ir maiste ar gėrimuose gausu angliavandenių ir rūgščių, kartais užmaskuotų ir nelabai rūgščiuose, bet nesaikingai gausiai vartojamuose vaisiuose. Kartais išsakoma nuomonė, kad nėščiosios dantyse sumažėja kalcio dėl to, kad, esą, dalis „atitenka” nešiojamam vaisiui, bet tai nėra pagrįsta įrodymais.

Natalija KONDROTIENĖ

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE