Gudručio vaistinė

Protiniai dantys – rauti ar taisyti?

Kaip nė vieno mūsų aplinkoje ir gyvenime neegzistuoja tik viena spalva – juoda ar balta,- nei vien tik gėris arba blogis, – taip ir protiniai dantys nėra nei visais atvejais šalinami, nei būtinai išsaugomi, – konstatuoja Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas odontologas Mindaugas Gaučys, turintis daugiau nei dvidešimties metų dantų gydymo, rovimo bei atkūrimo patirties.

Ar protinį dantį, kaip ir visus kitus, rauti, ar gydyti, patyrę odontologai aptaria su pacientu pasiūlytą sprendimą tik įvertinę visas aplinkybes, – konstatuoja odontologas, jau trečią dešimtmetį kaupiantis sėkmingo dantų gydymo, nesugydomų dantų beskausmio rovimo ir prarastų dantų atkūrimo vertingą patirtį.

Daugiau nei 20 metų „Angitia“ klinikos vadovo odontologo M. Gaučio patyrusios rankos sėkmingai dantis sugydo, prarastus atkuria, o nesugydomus be skausmo išrauna

Evoliucijos eigoje žmogaus organizmas kinta, prisitaikydamas prie nuolat besikeičiančių aplinkos sąlygų. Pamažu pakeitus natūralų gamtos maistą labiau koncentruotu ir termiškai apdorotu, kurio beveik nebereikia kramtyti, silpnėjo ir protinių dantų kramtymo funkcija. Tuo pačiu trumpėjo žandikauliai, nes protiniai dantys nėra būtini minkšto maisto kramtymui. Todėl dalies žmonių protiniams dantims tiesiog nebeliko vietos, kur galėtų tvarkingai išdygti, ir dėl šios priežasties kyla įvairių bėdų, – konstatuoja ilgametis UAB „Angitia“ odontologas Mindaugas Gaučys.

Kada protinius dantis verta šalinti

Protiniai dantys dėl galimos netaisyklingos padėties dygimo metu yra padidintos rizikos, juos sudėtingiau valyti, nes sunkiau prieiti, todėl greičiau genda. Dėl šių ir kitų priežasčių jie nėra visiškai lygiaverčiai su kitais dantimis.

Rauti protinius dantis galima šiais atvejais

  • Jeiprotiniai dantys dantis išdygsta kreivai,tuomet nėra nei kontakto su atitinkamu kito žandikaulio dantimi, nei kramtymo funkcijos; sunkiau prieiti išvalyti ir prireikus taisyti
  • Jei kreivai išdygę protiniai dantys žaloja skruostą, ir gali susidaryti žaizdelės
  • Jei išdygsta nepilnai ir sukelia uždegimus
  • Jei tektų taisyti kreivai išdygusio protinio danties šaknies kanalus, būtų problemiška, nes sudėtinga juos pasiekti
  • Jei protiniai dantys dygsta susigrūdę ir dėl vietos trūkumo gali įsiremti į gretimus dantis, juos pastumti ir pakeisti sąkandį.

Sveiki protiniai dantys – didelė vertybė

Taisyklingai išdygę tiesūs protiniai dantys šiek tiek padeda kramtyti maistą, perimdami dalį krūminių dantų kramtymo krūvio ir juos tausodami.

Praradus krūminiusdantis, protiniai dantys pasitarnauja kaip dantų protezų atrama.

Protinis dantis gali pakeisti prarastą kitą krūminį dantį,dažniausiai – 6-ąjį.Pirmieji krūminiai dantys, pradedant 6-uoju, dygsta 6 metų amžiaus vaikams ir dažniausiai pirmieji genda, todėl pirmieji prarandami. Jei 6-as dantis prarandamas paauglystėje, kai dygsta 7 ir 8 dantys, jie tarsi savaime persigrupuoja ir pasislenka į prarastojo vietą: 7-as dantukas užima 6-ojo, o protinis 8-as „įsikuria“ 7-ojo vietoje.Jei 6-as dantis prarandamas vėliau, kai 7 ir 8 dantys jau būna išdygę, tuomet ortodontas gali juos „pritraukti”, ir 7-asis dantis tampa 6-uoju, o 8-as protinis- 7-uoju.

Dantų perstūmimo atvejais protinio 8-ojo danties vertė yra neįkainojama, – juk protinis dantis šiuo atveju pakeičia implantą. Dantų pergrupavimas padeda apsaugoti žandikaulio kaulą nuo tirpimo ir, užpildęs prarastojo danties tarpą, išsaugoti kitus dantis nuo greitesnio praradimo. Aišku, svarbu įvertinti indikacijas, paciento amžių, žandikaulio būklę ir būtinybę tiesinti kitus dantis.

Protinių dantų rovimas – atsakinga procedūra[M3] 

Protinių dantų problemas geriau spręsti, jeigu jos iš tiesų yra, bet neieškoti problemų be jokio pagrindo. Ir jokiu būdu nepatarčiau šalinti sveikų, tvarkingai sudygusių protinių dantų, vizualiai beveik nesiskiriančių nuo kitų krūminių dantų, – konstatuoja patyręs odontologas M. Gaučys.

Jeigu protinius dantis būtina šalinti iš tikrųjų,šią procedūrą geriau patikėti tik profesionaliai dirbančiajam ir patyrusiam odontologui, nes trūkstant patirties galima pažeisti prieš tai esančio 7-o danties kaulo sienelę ir išdraskyti kaulą.

Protinių dantų rovimą gali komplikuoti įvairios ligos, pvz.,širdies, kraujagyslių sutrikimai, cukrinis diabetas ir kitos. Šiais atvejais dantų rovimui pacientą tenka guldyti į ligoninę. Protinių dantų rovimo procedūra, priklausomai nuo konkretaus žmogaus ir kiek „patogiai“ jie išdygę, gali būti ir sklandi, be jokių komplikacijų, ir labai sudėtinga. Kartais dantis rovimui nepasiduoda, ir tenka jį traukti dalimis; rovimas užtrunka ilgai, o pacientas gali patirti diskomfortą.

Sudėtingesni protinių dantų rovimo atvejai, kai, pvz., protinio danties šaknys būna susipynusios su kaimyninių krūminių dantų šaknimis, protinis dantis auga horizontaliai arba po kitu kaimyniniu dantimi. Tokiais atvejais gelbsti būtent ilgametė odontologo patirtis, – konstatuoja daugiau nei  per 20 savo darbo metų implantuojantis ir protezuojantis daktaras Mindaugas Gaučys, šimtus protinių dantų ir išrovęs ir dar daugiau jų atkūręs.

UAB „Angitia“
Savanorių per. 273, Kaunas
Tel. +370 37 32 32 65
Mob. tel. +370 699 057 58

www.angitia.lt
www.dantu-implantai.info
www.dantu-implantavimas.info
www.dantu-protezavimas.info

Facebook angitiaklinika

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE