Gudručio vaistinė

Periodontologinių kišenių atsiradimas ir susidarymo priežastys

Periodontologija – aplink dantis esančių audinių ligų (gingvito, periodontito) profilaktika ir gydymas. Šias dantenų ligas išprovokuoja burnos higienos nesilaikymas, dantų apnašos, akmenys. Gingvitas pasireiškia paraudusiomis, paburkusiomis ir kraujuojančiomis dantenomis. Negydomas dantenų uždegimas (gingivitas) progresuoja į periodontitą (apydančio uždegimą).

Periodontitas – tai apnašų (mikroorganizmų) sukeltos infekcijos, kurios suardo danties raiščius ir aplink jį esantį kaulą. Esant periodontitui dantenos atsiskiria nuo danties, susidaro plyšys („dantenų kišenė“). Laikui bėgant „dantenų kišenės“ didėja, gilėja, kaupiasi apnašos ir akmenys, procesas apima vis gilesnius audinius, tirpsta žandikaulio kaulas aplink dantį, dantys pradeda klibėti, kol galiausiai prarandami. Periodontitas nėra tik vyresnio amžiaus žmonių liga, ji gali prasidėti jau paauglystėje. Moksliškai įrodyta, kad periodontitas didina širdies infarkto tikimybę ir priešlaikinį gimdymą besilaukiančioms moterims.

Simptomai:

  • Dantenų „kišenių” gilėjimas
  • Dantenų kraujavimas
  • Dantenų krašto atsitraukimas
  • Dantenų konsistencijos pakitimai
  • Pūlingos dantenos
  • Danties kaulo tirpimas
  • Dantų paslankumas

Periodontitas, kaip ir bet kuri kita lėtinė uždegiminė liga, kenkia ne tik dantims, bet ir visam žmogaus organizmui. Tyrimais įrodyta, kad padidėja aterosklerozės, insulto, infarkto rizika. Nėščiosios, sergančios periodontitu, dažniau pagimdo prieš laiką ir mažesnio svorio kūdikius. Žmogui, sergančiam periodontitu, negali būti atliekamos chirurginės procedūros.

Kad išvengti periodontologinių kišenių atsiradimo yra rekomenduojama reguliari profesionali burnos higiena. Taip pat būtina, esant būtinybei pašalinti konkrementus (akmenų ir apnašų šalinimas). Nepakankant profesionalios burnos higienos, rekomenduojama atlikti kiuretažą (nedidelę operaciją, kurios metu išvalomos dantenų kišenės). Taip pat yra atliekama audinių regeneracijos skatinimas.

Daugeliui pacientų konservatyvus gydymas (šaknų valymas ir poliravimas) yra pakankamas norint palaikyti sveiką dantenų stovį, tačiau yra nemaža grupė žmonių, turinčių agresyvią periodontito formą, kuri sunkiai, arba visai nepasiduoda konservatyviam gydymui. Tokiais atvejais tampa reikalingas chirurginis gydymas. Tokie pacientai, turi būti vėliau pastoviai sekami gydytojo periodontologo visą likusį gyvenimą.

Greta Mitiukovaitė

Odontologijos klinika Evadenta

www.evadenta.lt

Evadenta, UAB

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE