Nobel biocare

Odontologų dėmesio centre – gamtos duota šypsena

Nors burna specialistų vadinama vartais į organizmą, jos priežiūrą neretai paliekame būtinųjų vizitų pas medikus eilės gale: šypsena laukia palankesnio meto, didesnių pajamų, ramesnio laikotarpio… Specialistai ragina neapsigauti: burnos sveikata nėra ta sritis, kur ilgiau palaukus vienas du vizitai pas specialistą lyg ranka nuims visas bėdas.

„Nuolatinė priežiūra – ekonomiškiausia ir efektyviausia“, – jau daugiau nei 20 metų pacientams nenustoja kartoti Kauno odontologijos klinikos „Pro-implant“ medikai. Tačiau kol kas klinikos vadovo gydytojo Dariaus Počebuto komandai dažniau tenka koreguoti defektus, kuriems pašalinti reikia išskirtinio profesionalumo – nemaža dalimi ir dėl to, kad liga be juntamų simptomų vystėsi gana ilgą laiką.

Gelbsti sudėtingiausiais atvejais
Klinikoje „Pro-implant“, 16 metų bendradarbiaujančioje su vokiečiu burnos chirurgu dr. Bernhardu Giesenhagenu, pagal šio specialisto išplėtotą metodiką atliekamos dantų implantacijos panaudojant kaulo žiedo metodą. Jis taikomas sudėtingiausiais atvejais, kai esamo žandikaulio kaulo nebepakanka danties implantui įsriegti, tad prieš tai reikia priauginti kaulą. Unikali metodika leidžia alikti kaulo priauginimą ir implantaciją vienos operacijos metu. Virtuoziškos operacijos leidžia atkurti ne tik dantų funkciją, bet ir estetiką.

Nuosekliai tobulėjanti medicina nuolat siūlo naujovių. Specialistai neslepia, kad, vystant dantų implantacijos metodą, tikimasi sulaukti dienos, kai trūkstamą dantį galima bus „užauginti“ lyg gėlę – greitai, be skausmo, savą bei sveiką. Anot dr. B. Giesenhageno, kamieninių ląstelių tyrimai vykdomi nuolat ir turi puikių perspektyvų, tačiau trokštami rezultatai – tolimos ateities reikalas. „Kai šitaip įvyks, mano darbas bus baigtas“, – šypsosi vokietis.

Tarptautinė odontologų komanda – D. Počebutas (dešinėje) su kolegomis J. Walin (Danija), A. Nojič (Serbija), dr. B. Giesenhagen (Vokietija).

Grožiui aukoja natūralumą
Būtent efektingo estetinio rezultato šiandien pageidauja vis daugiau pacientų. Esame įpratę, kad gražūs dantys – nebūtinai savi, ir tai nuteikia viltingai: dantų implantavimas atrodo patogi ir palyginti greitai įgyvendinama galimybė gauti išsvajotą šypseną tarsi iš dantų pastos reklamos. Technologijos pinga ir kai kurios jų formos, seniau buvusios įperkamos tik scenos žvaigždėms, tampa įkandamos daugeliui. Tačiau ar verta „susidėti porcelianą“ vien dėl grožio, jeigu nuosavi dantys – pagydomi?

Specialistai pataria pacientams kritiškai vertinti agresyvią reklamą: informuotumas ir profesionalų rekomendacijos – geriausi pagalbininkai renkantis patikimą paslaugą.

„Technologijos pasiekė aukštą lygį. Kartais atrodo, jog galėtum pulti į euforiją – štai, atradome ir turime puikią alternatyvą motulei gamtai,– sako D. Počebutas. – Tačiau kaskart įsitikinu, kad kol kas niekas negali gamtos pralenkti. Ji taip tobulai viską sukūrė, kad mes tik siekiame prie jos priartėti“.

Gydytojo teigimu, subtilių neuroninių sąsajų dėka mūsų dantys siunčia į smegenis signalus, kad žmogus suprastų, kokiu stiprumu jis sukanda. Tuo tarpu danties implantas suauga su kaulu ir neturi spaudimą amortizuojančios funkcijos – periodonto raiščio.

„Yra koncepcijų, kuriomis vadovaudamiesi kolegos siūlo pacientui pašalinti nuosavus dantis ir pakeisti juos implantais. Asmeniškai aš iš etikos ir medicinos pozicijų tokio modelio nepripažįstu. Tačiau į klausimą apie grožio ir natūralumo santykį kiekvienas pacientas turi atsakyti sau pats, – sako dr. B. Giesenhagenas.

– Kitas aspektas – gydančio mediko profesionalumas. Manau, patikimiausia nepriimti skubotų sprendimų ir surinkti keleto specialistų nuomones apie konkretų atvejį. Patarčiau pasikliauti tiek kitų pacientų, tiek odontologų rekomendacijomis: jeigu medikas nesijaučia pakankamai kompetetingas, visuomet rekomenduos labiau prityrusį kolegą.“

Ką būtina žinoti
Ką reikia žinoti, jeigu galimybės išsaugoti šypseną – jau praeityje, ir vienintelis būdas atkurti ją – implantacija? Pasak D. Počebuto, neretas atvejis, jog žmonės, turintys vieno ar dviejų dantų dydžio tarpą, burnoje mato tik šį defektą, bet nekreipia dėmesio į kitų dantų būklę.

„Dažniausiai greta probleminių vietų esantys dantys taip pat turi būti gydomi, – akcentuoja specialistas. – Medicinos požiūriu, vienas iš svarbiausių dalykų – kad burnos ertmėje neliktų infekcijos židinių. Tai yra ir būtina sąlyga ne tik sklandžioms tolesnėms procedūroms, bet ir bendrai sveikatos būklei.“

Kolegos dr. B. Giesenhagen ir D. Počebutas dažnai operuoja kartu.

Implantas – šiandien plačiai vartojamas žodis. Apie galimybę pakeisti atitarnavusį organą arba audinį įaugintu į organizmą įtaisu yra girdėjęs kiekvienas. Dr. B. Giesenhagenas atkreipia dėmesį, kad dantų implantai iš esmės skiriasi nuo įtaisų, skirtų pakeisti susidėvėjusius kelio, klubo sąnarius arba padidinti krūtis. Pastarieji integruojami į uždaras organizmo sistemas. Tuo metu dantų implantai, kuriais keičiamos nuosavų dantų šaknys, tampa pusiau atviros sistemos dalimi. Tad jie yra veikiami išorės mikrobų.

„Žmonės įprastai linkę manyti, kad implantai bus saugesni už savus dantis. Viena vertus, implantų iš tiesų neveikia ėduonis. Antra vertus, implantą supančių audinių ligų rizika išlieka tokia pati, kaip ir savų dantų atveju. Tad higienos įpročiai – itin svarbūs“, – primena vokiečių burnos chirurgas.

Siekiant išvengti didelių burnos sveikatos problemų,  svarbu suvokti profilaktikos svarbą. Efektyvi dantų priežiūra neįsivaizduojama be tęstinumo ir reguliarumo, o profesionali burnos higiena padeda sumažinti protezavimo būtinumą ateityje ir su tuo susijusias išlaidas iki minimumo. „Kantriai padėdami savo organizmui, puoselėjame brangiausią turtą – sveikatą, o gamtos tobulumo dėka šios pastangos niekuomet nenueina perniek“, – pataria D. Počebutas.

Daugiau informacijos

Tarptautinė odontologijos klinika „Pro-implant”
K. Donelaičio g. 14-1, LT-44213 Kaunas
www.odontologas.lt
info@odontologas.lt

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE