Biorythm

Odontologinė mikroskopija. Mikroskopo panaudojimas dantų šaknų kanalų gydyme

Šaknies kanalų pergydymas. Kodėl jo prireikia?

Apie dantų šaknų kanalų gydymą pasakoja implantologijos ir estetinės odontologijos „Neodenta“ klinikos gydytoja endodontologe Aistė Benetytė.

Pirminis dantų šaknų kanalų gydymas dėl įvairių priežasčių gali ir nepavykti. Tuomet išsaugoti dantį padeda pakartotinis jų pergydymas – endodontinė procedūra,  kurią atliekant iš kanalų pašalinama sena plombinė medžiaga, jie iš naujo išvalomi ir plombuojami.

Apie dantų šaknų kanalų pergydymo sudėtingumą ir svarbą pasakoja implantologijos ir estetinės odontologijos klinikos „Neodenta“ gydytoja Aistė Benetytė.

Pergydoma dėl kilusios infekcijos

Pašalinti visų mikroorganizmų iš kanalų yra neįmanoma. Net ir po nepriekaištingai atlikto gydymo lieka tam tikras jų kiekis, dalis tiesiog prisitvirtina prie kanalų sienelių ar patenka į plombinę medžiagą ir netrukus žūsta. Kanalai, sugydyti taip, kad mikroorganizmų kiekis juose yra normalus ir neviršija ribos, yra laikomi sugydytais kokybiškai.

Mikroorganizmai, likę siauručiuose, nuo pagrindinio kanalo atsišakojusiuose kanalėliuose, nišose ir vietose, kur nepatenka plombinė medžiaga, gali likti gyvybingi ir, jei sąlygos palankios, ten daugintis. Tai žmogui gali sukelti skausmą ir ardomuosius kaulo pokyčius apie šaknį.

Pasak gydytojos odontologės, infekcija dantų šaknų kanaluose yra pagrindinė jų pergydymo priežastis. Kanalus pergydyti tikslinga, kai:

  • jaučiamas skausmas, dantis yra tarsi pakeltas, susidarė pūlinukas ar latakėlis, pro kurį išbėga pūliai (fistulė), patino veido audiniai;
  • skausmas nejaučiamas, tačiau rentgenogramoje matomas patologinis, ligos sukeltas, židinys apie šaknies viršūnę;
  • jokių simptomų nėra, rentgenograma nerodo židinio, tačiau restauruojant danties vainiką pastebima, kad kanalai užplombuoti nesandaria plombine medžiaga;
  • danties vainiką tikslinga protezuoti, rentgenogramoje matomi nekokybiškai sugydyti kanalai.

 

Pirminio kanalų gydymo nesėkmės priežastys – įvairios

Gydytoja Aistė Benetytė įvardija keletą priežasčių, kodėl dantų šaknų kanalai kartais sugydomi nesėkmingai. Viena jų – negyjanti infekcija. Ji kyla, jei dėl sudėtingos šaknų kanalų anatomijos nepastebimi visi kanalai, jei nepasiektos šaknies viršūnės, jei tinkamai neišvaloma ir sandariai neužplombuojama. Tokiu atveju susidaro terpė, tinkama mikroorganizmams daugintis. Infekcija plinta ir dėl periodontologinių kišenių, taip pat jei kanalai neapsaugomi nuo seilių patekimo.

Kanalų gydymo nesėkmę gali nulemti ir atsinaujinusi infekcija. Ji į šaknis patenka dėl ėduonies, gali vėl atsirasti dėl ilgo laiko tarpo tarp šaknų kanalų gydymo ir danties vainiko atkūrimo procedūrų, dėl įtrūkimų ar įskilimų šaknyje ar danties vainike. Infekciją gali lemti pralaidi, nekokybiška plomba, atsicementavęs vainikėlis ar iškritusi plomba, kai kanalai ilgą laiką buvo atviri.

Tolesnį pergydymą sunkina ir pirminio gydymo metu įvykęs kanalo pradūrimas (perforacija), laiptelio suformavimas, dėl kurio iki šaknies viršūnės neišvalomas ir neužplombuojamas kanalas. Kokybiškai sugydyti kanalo taip pat neleidžia kanale atsidalinęs instrumentas.

Kad išvengti pirminio kanalų gydymo komplikacijų ir kad būtų galima kokybiškai atlikti kanalų pergydymą, klinikoje ,,Neodenta,, naudojamos naujausios ir pažangiausios technologijos.

Kokybiškas kanalų gydymas nebeįsivaizduojamas be dentalinio Vokietijoje pagaminto mikroskopo Carl Zeiss, kuris kanalų gydyme yra nebe prabanga, o būtinybė. Pagrindinis jo privalumas-matomumas.

Jo pagalba  galima pamatyti plika akimi nematomas detales. Mikroskopu diagnozuojami išilginiai lūžiai, kurie kliniškai dažnai nepastebimi, o sukelia skausmą.

Randami papildomi arba kalcifikuoti kanalai, kanalų įeigos, kurias dengia dentiklai (dantų akmenys). Diagnozuojamos ir kokybiškiau gydomos perforacijos, šalinami kanale atsidalinę instrumentai. Be mikroskopo negalimas ir kokybiškas senos plombinės medžiagos pašalinimas iš kanalų. Juo taip pat galime įvertinti, ar tikrai kokybiškai išvalyti kanalai, ar nelikę plika akimi nematomų infekuotų danties audinių ar senos plombinės medžiagos likučių, ko pasekoje geros prognozės tikėtis negalėtume.

Kanalų pergydymo procedūra

Odontologės A. Benetytės teigimu, įprastai kanalams pergydyti prireikia 1–3 vizitų. Tai priklauso nuo individualios situacijos: nuo dantyje esančių kanalų skaičiaus, juose esančios plombinės medžiagos rūšies, kondensacijos, kanalų anatomijos sudėtingumo, esančio patologinio židinio apie šaknį.

Gydytojas, įvertinęs atvejį ir nusprendęs pergydyti dantų šaknų kanalus, pirmiausia izoliuoja dantį koferdamo sistema. Paskui sukuriamas priėjimas prie kanalų: pažeidžiamos ar visai pašalinamos vainiko restauracijos (plombos, vainikėliai, įklotai, metaliniai sraigtai, stiklo pluošto kaiščiai). Naudojant mikroskopą pašalinama sena plombinė medžiaga,  įvertinama danties anatomija, žiūrima, ar nėra papildomų kanalų. Einama iki visų kanalų viršūnių, jie valomi ir formuojami, įvedama kalcio hidroksido pasta, kuriai būdingas ilgalaikis antibakterinis poveikis.

Šarminė reakcija turi uždegimą malšinantį poveikį.

Po kalcio hidroksido terapijos kanalai sandariai užplombuojami specialia plombine medžiaga-gutaperča. Tai natūrali, biologiškai suderinama termoplastinė medžiaga, pagaminta iš Indonezijoje, Malaizijoje ir Filipinuose augančio medžio lapų.

Dėl tam tikrų priežasčių kartais kanalo viršūnės pasiekti gali ir nepavykti. Įvertinus situaciją, rentgenogramoje nepastebėjus patologinių pokyčių, nesant simptomų, kanalai valomi ir plombuojami iki praeito ilgio.

Kokybiškam kanalų plombavimui užtikrinti klinikoje ,,Neodenta,, naudojame šiuo metu pažangiausią ir efektyviausią šaknies plombavimo metodiką – termoplastinės ( karštos ) gutaperčos kondensaciją. Tam naudojamas karštos gutaperčos aparatas Calamus Dual (Maillefer). Šis būdas pranašesnis tuo, kad hermetiškai užpildo ne tik pagrindinius kanalus, bet ir šoninius kanalų atsišakojimus trimatėje erdvėje, kas garantuoja ženkliai geresnes gydymo prognozes. Taip pat maksimaliai sumažina šaknies lūžio galimybę plombavimo metu, leidžia kanalą užpildyti plombine medžiaga iki reikiamo lygio, jei planuojama įstatyti stiklo pluošto kaištį ar įklotą,

Klinikos „Neodenta“ odontologė A. Benetytė pabrėžia, kad pergydžius kanalus būtina kuo greičiau kokybiškai atkurti danties vainiką ir taip apsaugoti danties šaknis nuo pakartotinio užkrėtimo.

Nuotraukų komentarai: apatinio žandikaulio pirmas krūminis dantis.

1 nuotrauka. Nekokybiškai, ne iki šaknų viršūnių plombuoti kanalai, matomas apie šaknį susiformavęs patologinis židinys.

2 nuotrauka. Atliktas kanalų pergydymas. Nueita iki viršūnių, kanalai išvalyti, atlikta kalcio hidroksido terapija ir sandariai užplombuota.

Dėl tam tikrų priežasčių kartais kanalo viršūnės pasiekti gali ir nepavykti. Įvertinus situaciją, rentgenogramoje nepastebėjus patologinių pokyčių ir simptomų, kanalai valomi ir plombuojami iki praeito ilgio.

3 nuotrauka. Praėjus 6 mėn. po kanalų pergydymo, matomas atsikuriantis, gyjantis kaulas.

Neodenta, E. Kunčiuvienės įmonė

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE