Nobel biocare

Medicinos inovacijos čia ir dabar

Odontologija – medicinos sritis, kurios sparčią pažangą lemia šiuolaikinių technologijų raida. Tačiau vystantis medicinos pramonei, vis didesnis vaidmuo tenka gydytojo kompetencijai. Odontologas Darius Počebutas džiaugiasi galėdamas pacientams suteikti vokiškus standartus atitinkantį gydymą – Kauno klinikoje „Pro-implant“ taikomas unikalus kaulo žiedo metodas. Metodo autorius, burnos chirurgas iš Vokietijos, Bernhardas Giesenhagenas – dažnas svečias Lietuvoje. Prieš artėjantį eilinį susitikimą, kolegos sutiko atsakyti į keletą klausimų.

Gerb. Dariau, dr. Bernhardas Giesenhagenas atvyksta į Jūsų kliniką nuo 2000 metų. Kaip prasidėjo Jūsų bendradarbiavimas?

Tikiu, kad niekas gyvenime nevyksta atsitiktinai… Tuo metu, kai pirmą kartą sutikau dr. Bernhardą, jau buvau praktikuojantis odontologas. Domėjausi medicinos inovacijomis, todėl dr. Bernhardo idėjos ir diegiamos naujovės mane sužavėjo. Bėgant laikui jis tapo ne tik mano bičiuliu, bet ir mokytoju. Jo požiūris į odontologiją stipriai įtakojo mano tolimesnę veiklą. Prieš 13 metų užsimezgusi nuoširdi draugystė išaugo į prasmingą partnerystę Lietuvos pacientų labui. Drauge su dr. Bernhardu vykdome gerosios praktikos programą – operuojame  ir konsultuojame pacientus ypatingai sudėtingais klinikiniais atvejais.

Dr. Bernhardai, Jūs esate kaulo žiedo metodo autorius. Kuo jis ypatingas? Kaip gimė metodo idėja?

Pacientai dantis praranda dėl įvairiausių priežasčių: patirtų traumų, parodontozės ir kt. Kai trūkstamų dantų vietoje žandikaulio kaulas neapkraunamas kramtymo krūviu, jis pradeda nykti – sumažėja žandikaulio aukštis ir plotis. Deja, atstatyti trūkstamus dantis implantais neįmanoma. Tokiems pacientams pirmiausia reikia atlikti kaulo priauginimo procedūrą, o tik kaului prigijus (maždaug po 4-6 mėn.) galima implantuoti. Kaulo žiedo metodas unikalus tuo, kad kaulo priauginimas ir dantų implantacija atliekama vienos operacijos metu – pacientas patiria mažesnį stresą, o gydymo trukmė strumpėja vidutiniškai 5 mėn. Ilgalaikis pacientų stebėjimas liudija, kad operacijų sėkmės rodiklis yra daugiau kaip 98%. Skaičiai džiugina, nes kaip žinia, 100% sėkmė medicinoje tiesiog neįmanoma…

Pirmoji kaulo žiedo operacija įvyko prieš 8 metus. Tai buvo normali kaulo transplantacijos operacija, kurios metu kaulo blokas paimamas iš paciento žandikaulio nefunkcinės zonos ir nedelsiant persodinamas ten, kur kaulo trūksta. Tiesiog vietoje įprasto, aš paėmiau žiedo formos kaulo bloką. Tos pačios operacijos metu pritvirtinau žiedą reikiamoje vietoje dantų implanto pagalba. Taip atsirado kaulo žiedo metodas. Tuo metu su medicinos inžinieriais jau buvome sukūrę specialius įrankius. Vėliau juos tobulinome, atsižvelgdami į iškilusias problemas.

Dr. Dariau, Jūs pirmasis Lietuvoje patikėjote kaulo žiedo metodu ir pradėjote taikyti jį savo praktikoje. Ar šiuo metu metodas toks, koks jis buvo prieš 8 metus?

Kaip gali nepatikėti, kai rezultatai akivaizdūs. Kaulo žiedo metodas pateisino mano lūkesčius.  Taikydamas jį galiu atstatyti net labai didelius kaulo defektus bei atkurti ne tik dantų funkciją, bet ir estetiką – dėl apvalios žiedo formos dantenos ties implantuotu dantimi atrodo itin natūraliai. Man teko laimė ir garbė mokytis tiesiogiai iš metodo autoriaus. Labai vertinu galimybę būti šalia ir stebėti, kaip jis dirba. Kiekvienas mūsų susitikimas suteikia man vis naujų žinių.

Metodas nuolat buvo tobulinamas. Jau metai, kaip priklausomai nuo indikacijų, galime rinktis vieną iš dviejų galimybių – naudoti autogeninį (paciento nuosavą) arba alogeninį (donoro) kaulą. Paprastesnė procedūra, nebereikia imti kaulo iš paciento žandikaulio. Atidarai dėžutę ir jau turi kaulo žiedą. Sutrumpėja procedūros laikas, pacientas apsaugomas nuo papildomų chirurginių intervencijų, rizikos faktorių ir galimų komplikacijų. Dalis pacientų atsisakydavo kaulo augmentacijos bijodami kaulo ėmimo iš žandikaulio… Dabar galėsime padėti ir jiems.

Dr. Bernhardai, ar metodo naujiena – donoro kaulo žiedas, nesukėlė donoro paieškų problemos?

Problemos nėra, nes laukti tinkamo donoro nereikia. Šiai idėjai įgyvendinti man prireikė dvejų metų: surastas audinių bankas, atlikti klinikiniai tyrimai, sukurti specialūs instrumentai. Žiedus gamina vokiečių kompanija Botiss. Donoro kaulas apdorojamas taip, kad jame neliktų jokių proteinų, tik mineralinės medžiagos. Todėl paciento organizmas neatpažįsta persodonto kaulo, kaip svetimo ir nevyksta atmetimo reakcija. Be to, yra taikoma speciali procedūra, kurios metu žiedas prieš persodonimą užpildomas paciento ląstelėmis, nuosavo kaulo dalelėmis ir augimo faktoriais. Paprasčiau tariant – viskuo, ko reikia gamtai, kad donoro kaulo žiedas suaugtų su nuosavu kaulu.

Dr. Bernhardai, ar ketinate savo sukurtą metodą dar tobulinti?

Galiu drąsiai teigti, kad metodas yra išbaigtas – dabar jį atliekame kaip tik įmanoma geriausiai. Didžiausia problema su kuria anksčiau susidurdavome – minkštieji audiniai. Kad siūlės operacijos vietoje neprasivertų, labai svarbu audinius susiūti be įtempimo. Tačiau tai ganėtinai sudėtinga, nes po kaulo priauginimo, padidėja plotas, kurį audiniai turi uždengti. Problemą padėjo išspręsti biomembranos panaudojimas. Tai plona plėvelė, kurią specialaus aparato pagalba gaminame iš paciento kraujo. Proceso metu atskiriamos tam tikros kraujo ląstelės. Kitaip sakant – kraujas sutirštinamas, paliekant biologiškai aktyvias medžiagas. Persodintas kaulas uždengiamas keletu biomembranos sluoksnių ir tik tuomet užsiuvami minkštieji audiniai. Biomembrana apsaugo kaulą, nes veikia kaip kliūtis galimai infekcijai, jei operacijos siūlė prasivertų. Net atsiradus nedideliam plyšiui, gijimo procesas vyksta toliau. Be blokavimo funkcijos, biomembrana stimuoliuoja gijimo procesus – joje esantys augimo faktoriai paspartina minkštųjų audinių atsinaujinimą.

Audinių biostimuliacija lazeriu – dar viena medicinos naujovė. Džiaugiuosi, kad šią terapiją pradėjo taikyti mano kolegos kauniečiai. Prisipažinsiu, nesu lazerinės odontologijos specialistas. Tačiau tai ką pamačiau atvykęs čia – maloniai nustebino.

Dr. Dariau, naujas medicininis terminas – audinių biostimuliacija. Kas tai?

Biostimuliacija lazeriu – tai vos keletą minučių trunkanti procedūra, kurią pooperaciniu laikotarpiu taikome visiems pacientams. Ji nuslopina skausmą ir tinimą, užkerta kelią uždegimui. Veikinat lazerio šviesai aktyvinamas ląstelių gyvybingumas ir atsinaujinimas. Tai labai svarbu siekiant, kad kaulas ir minkšieji audiniai tinkamai sugytų.
Geresniems rezultatams pasiekti, biostimuliaciją lazeriu deriname su medicininio ozono terapija. Medicinis ozonas turi baktericidinį poveikį – visiškai sunaikina bakterijas, grybelius ir virusus. Procedūros neskausmingos ir puikiai viena kitą papildo. Darome viską, kad pacientai greičiau grįžtų į normalų gyvenimą.

Dr. Bernhardai, į Lietuvą nuolat sugrįžtate jau 13 metų. Kodėl būtent Lietuva?

Operuoju visame pasulyje, tačiau tikrai nevažiuoju operuoti visur, kur mane kviečia. Galiu operuoti tik jei visiškai pasitikiu komanda dėl tolimesnio gydymo. Viena tokių –  Kauno odontologijos klinikos „Pro-implant“ komanda. Vokietijoje atsitiktinai įvykusi pažintis su klinikos vadovu Dariumi peraugo į glaudų, vaisingą bei ilgalaikį bendradarbiavimą. Darius kaulo žiedo metodą savo praktikoje taiko jau eilę metų. Todėl mano vizitai į Lietuvą naudingi abipusiai – juk kiekvieno praktikoje atsiranda įžvalgų, kuriomis verta pasidalinti. Neįkainojama patirtis.

Vyrauja nuomonė, kad lietuviai labai bijo odontologų. Kokia Jūsų patitrtis?

Dr. B. Giesenhagenas: Apie  lietuvius galiu atsiliepti tik teigiamai. Čia man dar neteko sutikti paciento, kuris bijotų būsimos procedūros. Man pasisekė, nes pas mane jie patenka jau nuraminti ir psichologiškai nusiteikę. Lietuviai pacientai smalsūs, nori viską žinoti: kas, kaip ir kodėl jiems bus atliekama. Visą sudėtingą paruošiamąjį ir aiškinamąjį darbą atlieka mano kolega Darius. Pasikliauju juo visu 100%. Juk aš atvažiuoju tik atlikti operacijų, o jis lieka su pacientais iki gydymo pabaigos. Esu ramus – Darius kompetetingas spręsti visas gydymo eigoje atsiradusias problemas.

Gyd. D. Počebutas: Baimė dažniausiai kyla iš nežinojimo. Kai pacientui viskas aišku – baimės nelieka. O nerimas prieš operaciją yra natūralus dalykas. Juk, kaip ir bet kuri kita chirurginė intervencija, implantacija turi savo riziką. Pacientams, negalintiems įveikti savo baimių, siūlome išeitį – gilią sedaciją. Tai saugus, medikamentais sukeltas sąmonės slopinimas. Pacientas tiesiog kuriam laikui užmiega, o prabunda jau po procedūros. Taip pat didelį dėmesį skiriame pacientų saugai – modernios technologijos padeda užtikrinti sterilumą ir infekcijų kontrolę.

Pirmąjį gegužės savaitgalį vėl drauge operuosite. Kokie planai šiam kartui?

Dr. B. Giesenhagenas: Šis kartas nesiskirs nuo kitų – atliksime eilę dantų implantacijos operacijų pacientams su ypatingais žandikaulio kaulo defektais. Be abejo, naudosime kaulo žiedo metodą. Taip pat konsultuosime pacientus, kurie susiduria su didelėmis burnos sveikatos problemomis ir ieško patikimos informacijos. Jau 13 metų konsultuoju Lietuvoje ir suprantu, kaip svarbu pacientams išgirsti gerų naujienų, net jei situacija atrodo beviltiška. Nebūna padėties be išeities. Svarbu rasti geriausią problemos sprendimą konkrečiam pacientui. Kaip minėjau anksčiau, sudėtingi klinikiniai atvejai – mano sritis. Esu laimingas, kai mano žinios įneša aiškumo į pacientų gyvenimą ir padeda jiems apsispręsti dėl tolimesnio gydymo.

Dr. D. Počebutas: Labai džiaugiuosi, kad mūsų bendradarbiavimas tęsiasi. Gerosios praktikos programa naudinga tiek mūsų šalies pacientams, tiek ir mums patiems. Pasitikėjimas kaulo žiedo metodu auga – per tuos metus atlikta daug sėkmingų operacijų, pacientai džiaugiasi gydymo rezultatais. Ir ne tik lietuviai – gydome pacientus iš Prancūzijos, Norvegijos, Latvijos, Estijos, Rusijos. Galime pasidžiaugti, kad Lietuva tampa medicininio turizmo šalimi.

 

Klinikos Pro-implant informacija:
Kadangi pacientų skaičius ribotas, norintys pasikonsultuoti su Dr. B.
Giesenhagenu kviečiami išankstinei registracijai. Daugiau informacijos
http://odontologas.lt/gerosios-praktikos-programa


UAB „Pro-implant”
K. Donelaičio g. 14-1, LT-44213 Kaunas
Mob.:     8 634 09687
Darbo laikas:     I-V 9-17 val.
http://www.odontologas.lt
info@odontologas.lt

UAB "Pro-implant"

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE