Gudručio vaistinė

Kodėl odontologai taip primygtinai siūlo valyti tarpdančius

Bene visi odontologai sutaria, kad valyti tarpdančius – būtina! Kodėl? Tarpdančiuose užsilaiko daug maisto likučių, susidaro apnašų, čia dauginasi mikroorganizmai, pamažu formuojasi dantų akmenys, visa tai vėliau išprovokuoja periodonto ligas. Be to, mikroorganizmai suardo dantų emalį ir tarpdančiuose atsiranda ėduonis.

Labai svarbu tinkama asmeninė burnos higiena

Asmeninė burnos higiena – kasdienė burnos ertmės priežiūra, kurią žmogus atlieka naudodamasis asmeninėmis higienos priemonėmis. Tai kasdienis dantų valymas dantų šepetėliu, pasta, tarpdančių siūlu ar tarpdančių šepetėliu, kitos priemonės. Ryte valomi dantys, o vakare – dantys ir tarpdančiai.

Tarpdančių siūlas ir šepetėlis – specialios asmens higienos premonės, skirtos maisto likučiams ir apnašoms pašalinti iš tarpdančių. Paprastu dantų šepetėliu galima nuvalyti tris iš penkių žmogaus danties paviršių. Likusius du paviršius tarpdančiuose prižiūrėti reikia ypatingai, nes įprastu šepetėliu jų išvalyti nepavyksta. Todėl ėduonis ir uždegimai čia prasideda itin dažnai.

Tarpdančių siūlo nauda ir sėkmės istorija

Tarpdančių valymo siūlu idėja kilo odontologui Leviui Spearui Parmly (1790–1859) iš Naujojo Orleano (JAV). 1815 m. dokumentai rodo, kad savo pacientams jis patarė valyti ne tik dantis, bet ir tarpdančius. Kuo? Tam pritaikė plonus šilkinius siūlus. 1882 m. kompanija „Codman & Shurtleft“ Masačusetse pradėjo pramoninę tarpdančių siūlo (nevaškuoto šilko) gamybą. 1898 m. korporacija „Johnson & Johnson“, įsikūrusi Naujajame Džersyje, gavo pirmąjį šilkinio tarpdančių siūlo gamybos patentą. Beje, anuomet chirurgai žaizdas po operacijų siuvo irgi to paties tipo siūlais.

Vis dėlto iki Antrojo pasaulinio karo tarpdančių siūlas nebuvo labai populiarus. Maždaug tuo metu JAV gydytojas ir mokslininkas Charlesas C. Bassas (1875–1975), atlikęs išsamių tyrimų ir eksperimentų nustatyti burnos ligų, ypač ėduonies ir periodontito, priežastis ir prevencijos būdus, suformulavo ir plačiai skleidė prevencinės odontologijos koncepciją. Jos pagrindas – kasdienis tarpdančių valymas specialiu siūlu. Charlesas C. Bassas vadinamas ne tik prevencinės odontologijos tėvu. Dėl nuopelnų tyrinėjant maliariją, kitas atogrąžų ligas Nacionalinis socialinių mokslų institutas jį apdovanojo aukso medaliu už indėlį į žmonijos gerovę.

1940 m. vietoj šilko tarpdančių siūlams pasiūlytas nailonas – elastingesnis ir atsparesnis. Dabar gaminama įvairiausių tipų tarpdančių siūlų, pvz., vaškuotų ir nevaškuotų. Vaškuoti siūlai kiek malonesni ir geriau slysta. Nors tie ir anie valo vienodai. Tarpdančių siūlai gali būti impregnuoti ir neimpregnuoti. Siūlai su mentoliu burnoje palieka malonų skonį ir gaivumo pojūtį. Siūlai su fluoru stiprina emalį. Siūlai su raudonųjų pipirų ekstraktu skirti dantenų kraujotakai pagerinti. Tarpdančių siūlus galima rinktis ir pagal storį, priklausomai nuo dantų tankumo. Iš įvairiausių tarpdančių siūlų galima išsirinkti tokius, kurie labiausiai atitinka asmeninius poreikius.

Kaip naudotis tarpdančių siūlu

Kada valyti dantis su tarpdančių siūlu? Kad tarpdančiai išliktų švarūs, juos reikia valyti kas dieną. Tarpdančių siūlą patariama naudoti vakare, išsivalius dantis.

Kaip juo naudotis? Kadangi reikės kišti rankas į burną, prieš imant į rankas siūlą, jas reikia nusiplauti. Dantų siūlo naudojimas:

  • Atsiplėšus pakankamai (apie 30–50 cm) siūlo, apsivynioti aplink vidurinius rankų pirštus, ant vienos rankos beveik visą kiekį. Tarp abiejų rankų pirštų turi likti maždaug pustrečio cm tarpelis.
  • Tvirtai laikant siūlą (nykščiais ir rodomaisiais pirštais galima koreguoti siūlo kryptį) pamažu ir atsargiai įvesti į tarpdantį, nepažeidžiant dantenų.
  • Kai siūlas pasiekia dantenas, išlenkti jį C raidės forma būtent aplink dantį (ne ant dantenų) ir braukiant paviršiumi zigzagais artėti link danties viršūnės (siūlas tarp dantų šokinėti negali). Taip nuvalyti ir greta esančio danties paviršių.
  • Išvalius vieną tarpdantį, vis prasukti siūlą ant kitos rankos, nes geriausia tarpdančius valyti švaria siūlo atkarpa.

Ši valymo technika tinka visų tipų tarpdančių siūlams. Nesvarbu, pradedama valyti nuo apatinių ar viršutinių dantų. Svarbiausia gerai išvalyti visus tarpdančius kairėje, dešinėje, apačioje ir viršuje, ypač sunkiausiai pasiekiamą galinių dantų pusę. Pagalvoti apie dantų kaklelius ir po dantenomis ant danties – čia irgi gali likti maisto likučių.

Jei tarpdančių siūlu naudojamasi netinkamai, galima pažeisti dantenas. Todėl patariama kreiptis į odontologą, kad jis parodytų praktiškai, kaip juo naudotis.

Kodėl prireikia ir tarpdančių šepetėlio

Jei dantys tankūs, tarpdančiams išvalyti dažniausiai pakanka vien tarpdančių siūlo. Jei yra didesnių tarpelių, tikslinga naudoti tarpdančių šepetėlius. Jie pritaikyti didesniems tarpdančiams ir jais daug lengviau naudotis nei tarpdančių siūlu. Įterpus į tarpdantį šepetėlį valyti minkštais judesiais 3–4 kartus, paskui šepetėlį nuplauti tekančiu vandeniu ir palikti džiūti. Tarpdančių šepetėlį reiktų keisti kas mėnesį.

Tarpdančių šepetėlių būna įvairaus dydžio. Odontologas patars, kurį variantą rinktis. Tarpdančių šepetėliai papildo tarpdančių siūlo funkciją, tačiau jie nėra šio siūlo pakaitalas.

Tarpdančių valymas turi būti ne papildoma veikla, o tapti kasdieniu įpročiu

Įtraukus tarpdančių siūlą ir šepetėlį į savo kasdienę dantų priežiūrą, daugiau galimybių vėliau gyvenime išsaugoti savus dantis, kad nereikėtų protezų.

Nors periodonto ligos nėra pagrindinė dantų pulpos mirties priežastis, nesveikos dantenos didina šaknų kanalų patologijos ar dantų praradimo riziką. Nors dukart per parą valantis dantų pasta ir šepetėliu palaikoma burnos higiena, vien paprastas šepetėlis neapsaugos nuo dantenų problemų ir dantų netekimo. Daugelis žmonių, kurių dantenos jautrios ar kraujuoja, vengia naudoti tarpdančių valymo priemones, nes bijo, kad jomis dantenų kraujavimą dar labiau sustiprins. Bet iš tikrųjų tarpdančių siūlas ir šepetėlis pagerina dantenų sveikatą, reguliariai ir tinkamai naudojantis, nuvalant apnašas dantenos pamažu nustoja kraujuoti (tais atvejais, jei imtų kraujuoti labiau, būtina kreiptis į odontologą, kad nustatytų priežastis). Specialūs tarpdančių valymo produktai sukurti taip, kad jautriom dantenom būtų minkšti ir malonūs, o apnašoms nuo dantų pašalinti – pakankamai stiprūs.

Vis dėlto internete retkarčiais galima rasti atskirų nuomonių, jog tarpdančių siūlas ir šepetėliai nepadeda kovoti su ėduonimi ar periodonto ligomis. Tačiau dauguma odontologų ir pavyzdingai šias priemones įtraukiantieji į asmeninę burnos higieną su tuo nesutinka. Komentarų tarpdančių valymo naudai gausa įspūdinga, be to, itin vaizdinga: „Vakare eiti miegoti neišsivalius tarpdančių – gultis į lovą su šiukšlių kibiru“.

Daugiau informacijos: www.odonteja.lt

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE