Ditel

Ką daryti, jei dantų gydymo baimė didesnė už patį pacientą?

Ką daryti, jei dantų gydymo baimė didesnė už patį pacientą?

Ar kada nors teko savęs paklausti – ar bijau odontologo, o gal tik jo teikiamų paslaugų, adatų, gręžimo, ar tiesiog nerimauju? Ir iš kur kyla baimė? Galbūt tai tik vaikystės prisiminimai, kuomet gydymas dar nebuvo toks pažengęs? Šiuo metu, kai naudojamos pažangiausios dantų gydymo technologijos irnuskausminimas, baimintis dantų gydymo tikrai nėra priežasties. Tačiau odontologų vis dar dažnokai bijo tiek vaikai, tiek suaugusieji. Kartais tėvai turėdami blogą patirtį iš vaikystės ją perduoda atžaloms. Tad su Šv. Kristoforo odontologijos klinikos gyd. odontologe Giedre Gumbelevičiene kalbamės apie baimes ir kokių priemonių imtis joms įveikti.

Kaip padrąsinti vaiką, kad jis nebijotų lankytis pas odontologą?

Gydytojai taiko padrąsinančias ir motyvuojančias priemones bei vaikų tėvelių visuomet prašo tinkamai paruošti vaiką procedūrai. Tai ypač svarbu pas odontologą lankantis pirmus kartus.

Pirmą sykį vaikus atvesti pas gyd. odontologą reikėtų 2–3 m. amžiaus proflaktiniam patikrinimui. Dažniausiai ruošiantis pas bet kokį gydytoją, ypač odontologą, tėveliai nerimauja, ir būtent tuomet, jeigu jų pačių patirtys buvo nesėkmingos. Mintyse sukasi klausimai – kam, kaip, kada? Šis signalinis nerimas atsispindi tėvų veiduose, balso intonacijose. Vaikas net nežinodamas, kas yra gydytojas ir kokia gali būti procedūra, mamos veide perskaito pasąmoningą žinutę apie tykantį pavojų. Jis tampa irzlus, įsijungia gynybinis mechanizmas – pasipriešinimas.

Todėl, mieli tėveliai, visuomet kartojame, kad profilaktinis patikrinimas – tai žaisminga, trumpa procedūra. Jos metu vaikas susipažįsta su aplinka ir išradingu bei ypač atidžiu personalu. Procedūros metu apžiūrimi visi vaiko dantukai, pasitariama dėl profilaktinių priemonių, mitybos įpročių. Mažyliai gauna nedidelių prizų, kurie padeda užmegzti ryšį.

Tėveliams bendraujant su vaiku svarbu parinkti tinkamus žodžius. Nereikėtų vartoti žodžių „baimė“ ir „skausmas“, netgi neigiama prasme. Pavyzdžiui, „tu nebijok, tau neskaudės.“ Tuomet vaikas supranta, kad gali skaudėti. Arba sakyti: „Netikiu, kad jis išsižios, aš pati bijau.“ Nepasakoti savo patirties atžalai girdint, ypač neigiamos.

Jeigu tėvai mentalizuoja, t. y. geba suprasti, pažįsta savo vaiko jausmus, turi glaudų ryšį su juo, tai labai padeda gydymo metu. Per pirmą susitikimą lyg ir nieko svarbaus neįvyksta, bet tai labai svarbus įvykis vaiko gyvenime. Jeigu jis sėkmingas, ateityje tolesni vizitai ir gydymas bus sklandūs. Vaikas ateis jau drąsesnis.

Pasitaiko, kad mažylis pirmo vizito metu išsigąsta. Tuomet reikėtų apsilankyti tik po kelių savaičių pertraukos. Svarbu nepamiršti sugrįžti ir neapleisti vaiko dantukų, nes jis galvos, kad gali išvengti vizitų pas odontologą. Taip pat nereikėtų gąsdinti gydytoju, bausti, jeigu vaikas atsisako išsižioti ir parodyti dantukus. Jei mama pati labai bijo odontologų, tuomet geriau, kad vaikas ateitų su tėčiu. Ir atvirkščiai. Prieš vizitą atžalai patartina namuose paaiškinti, kad reikės plačiai prasižioti, gydytojas turės suskaičiuoti visus dantukus. Žinoma, jeigu dantį jau skauda – vizitas pavėluotas. Tada vaikui reikėtų nemeluoti. Pavyzdžiui, „aš suprantu, kad gali tekti šiek tiek pakentėti, bet būsiu kartu ir mes abu įveiksime šią kliūtį.“ Nereikėtų sakyti: „Vyrai neverkia“ arba „tau nieko nedarys“. Tuomet gydytojas odontologas tikrai negalės niekuo padėti ir nieko nedarys.

Dantų gydymas taikant sedaciją

Jeigu baimė atrodo neįveikiama, rekomenduojama dantis gydyti taikant sedaciją. Tokio gydymo metu per vieną vizitą galima sugydyti visus ėduonies pažeistus dantis, pašalinti skausmo priežastį, atkurti kramtymo ir estetinę funkcijas. Mūsų klinikoje yra visos medicininės priemonės saugiai sedacijai atlikti.

O svarbiausia – šis gydymo būdas nepalieka jokių nemalonių įspūdžių. Pacientas nieko nejaučia, po procedūros neatsimena, kas daryta, ir ateityje ši patirtis nekenkia tolesniam gydymui.

Sedacija – tai saugi procedūra, atliekama gyd. anesteziologo-reanimatologo tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Tai specialiais medikamentais sukelta miego būsena, kurios metu per monitorių stebimos visos paciento gyvybinės funkcijos. Dantų gydymas vyksta sklandžiai ir operatyviai (optimizuojamos sąlygos kokybiškam odontologiniam gydymui, pacientai būna nejudrūs, sulėtėja seilėtekis).

Prieš sedaciją pacientą apžiūri gyd. anesteziologas, užmezga ryšį, nuramina. Pacientas turi būti visiškai sveikas, nevalgęs ir negėręs. Gydytojas aptaria su tėvais sedacijos planą ir atsako į rūpimus klausimus. Gali būti pasiūlyta peroralinė sedacija. Pacientas pasirenka medikamento formą: tabletinę ar sirupinę. Išgėręs vaistą po 15 min. atsipalaiduoja, lengvai užsnūsta. Tokios sedacijos metu išlieka ryšys su pacientu. Jeigu to neužtenka, tęsiama intraveninė sedacija. Dūrio į veną pacientas paprastai jau neatsimena, negirdi grąžto ir siurblio garsų, nieko nemato ir pabunda jau su pagydytais dantimis. Visos sedacijos metu šalia paciento būna, jį stebi ir rūpinasi gydytojas anesteziologas.

Yra posakis – kada angelas sargas gali sau leisti pailsėti? Tada, kai pacientu rūpinasi anesteziologas. Džiaugiamės galėdami suteikti kokybišką dantų gydymą net ir labai bijantiems pacientams.

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE