Gudručio vaistinė

Endodontijoje naudojamo mikroskopo nauda pacientui ir privalumai gyd. endodontui

Endodontija iš graikų kalbos – mokslas apie danties „vidų”, šaknies kanalų gydymą. Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos. Tam tikslui šaknies kanalas turi būti išvalytas ir hermetiškai užplombuotas. Naudojant šiuolaikinius gydymo būdus ir medžiagas atliekamas šaknų kanalų gydymas.

Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas yra sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje. Išskiriami keli endodontinio gydymo etapai:

1. Chemomechaninis kanalų išvalymas, kurio metu yra naudojamos medicininės paskirties, antiseptines savybes turintys kanalų plovimo priemonės.

2. Kanalų plombavimas. Šio etapo metu yra naudojamas medicininės paskirties plombavimui skirtą medžiagą – silerį kuris pasižymi antimikrobinėmis savybėmis.

Atliekant dantų šaknų kanalų gydymą dažniausiai naudojamas mikroskopas, nes kokybiškas kai kurių procedūrų atlikimas be vaizdo padidinimo prietaisų neįmanomas. Šiuolaikinėje odontologijoje mikroskopas jau tapo nebe prabanga, o būtinybe. Pasitelkiant mikroskopą galima pamatyti tai, ko neįmanoma matyti plika akimi: siauras kanalų įeigas, papildomus kanalus, dantų šaknų skilimus, amžinių pakitimų ar traumos pasėkoje kalcifikuotus kanalus.

Didinamųjų lęšių panaudojimas medicinoje žinomas jau seniai. Pirmieji lęšiai literatūros šaltiniuose minimi jau 1300 m., tačiau šiuolaikinio mikroskopo pirmtaku laikomas devynioliktame amžiuje trijų mokslininkų (Carlo Zeisso, Otto Schotto ir Ernsto Abbės) komandos pagamintas mikroskopas.

1978 m. mikroskopus bandyta taikyti ir odontologijos srityje, tačiau plačiau jie buvo pradėti naudoti tik 1995 m., kai buvo pagaminti pirmieji mikroskopai su gerokai patobulintu apšvietimu, matomumo galimybėmis, pagerinta ergonomika.

Endodontijoje mikroskopu diagnozuojami išilginiai lūžiai, randama papildomų ar kalcifiluotų kanalų, kanalų įeigų, kurias paslepia dentiklai (dantų akmenys).  Diagnozuojamos ir kokybiškiau gydomos perforacijos, šalinami kanale atsidalinę instrumentai, atliekamas kanalų pergydymas, kurio metu specialiais ultragarsiniais instrumentais yra šalinamas senas užpildas.

Šiuolaikinis endodontinis gydymas yra sąlyginai brangus dėl naudojamų brangių technologijų bei būtinų medžiagų atliekant šią procedūrą . Endodontinis gydymas iš gydytojo reikalauja daugiau laiko, susikaupimo ir meistriškumo. Kai kurie sudėtingi atvejai yra gydomi kelių vizitų metu. Taigi jei žmogus norėtų išvengti šaknies kanalų gydymo, privalėtų laikytis asmeninės ir profesionalios profilaktinės burnos higienos, bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą. Būtina gydyti kariozinius pažeidimus ir keisti nekokybiškas dantų restauracijas.

Parengė:

Burnos higienistė Greta Mitiukovaitė
Odontologijos klinika Evadenta

www.evadenta.lt

 

Evadenta, UAB

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE