Dar kartą apie burnos higieną

Ar tinkamai prižiūrime savo dantis? Šis klausimas vis dažniau kyla ne tik gražia šypsena, bet ir savo sveikata besirūpinantiems žmonėms. Prevencija besirūpinančių odontologų rūpesčiu bei intensyvių edukacinių projektų dėka informacija apie tai, kaip teisingai palaikyti burnos higieną (švarą burnoje) vis labiau pasiekia plačiąją auditoriją. Tačiau ne mažiau svarbu nuolat atnaujinti ir gilinti informaciją bei įtvirtinti įgytas žinias praktikoje. Tad dar kartą apie burnos higieną kalbamės su OZO estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos vadovu Mariumi Gelažansku.
Seniai žinoma, jog netinkama ar nepakankama burnos higiena gali sukelti tokias sistemines ligas, kaip diabetą, širdies ligas, ar susilpninti imuninės sistemos gynybą. Bakterijos (apnašos) dauginasi ant gleivinės ir liežuvio, bei tarp dantų ir pagal dantenas. Šios apnašos ir sukelia dantų ėduonį ir dantenų uždegimą. Gingivitas (kitaip tariant, dantenų uždegimas) gali išsivystyti į periodontitą ir ėduonį, bei danties šaknies uždegimą, kai reikalingas šaknų kanalų gydymas. Tai trys labiausiai paplitusios problemos, su kuriomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės.
Pagrindiniai gingivito požymiai yra kraujuojančios, sudirgusios ir šiek tiek patinusios dantenos. Šios ligos priežastimis dažnai tampa storas apnašų sluoksnis ir akmenys pagal dantenų liniją. Periodontitas yra ne tik dantenų, bet ir žandikaulio, kur yra dantų šaknys, uždegimas. Jis lėtai naikina žandikaulio kaulinę dalį ir vėlyvose stadijose dantys pradeda klibėti arba visai iškrenta. Uždegimas visada prasideda nuo dantenų uždegimo (gingivitas), ir plinta į jas ir žandikaulį toliau. Ėduonis yra danties emalio ir dentino sunykimas. Jis atsiranda, kai apnašos (bakterijos) lieka nenuvalytos ant dantų ir dantenų ir juos gadina. Jei ėduonies pradžioje simptomų galite nejausti, tai vėliau, bakterijoms susilpninus dantį, išorinis kontaktas su danties nervais (pulpa) padidėja. Valgant ką nors karšto arba šalto, Jūs galite pajusti gėlimą ar net dantų skausmą.
Ką daryti?
Tik efektyvus tarpdančių ir dantų valymas apsaugo ne tik nuo dantų ėduonies, bet ir nuo gingivito ir periodontito (paradontozės). Dantų šepetėlis ir tarpdančių šepetėlis yra svarbiausios priemonės, norint išvengti šių burnos ligų. Tad ką svarbu žinoti, renkantis dantų šepetėlį?
Visų pirma, šepetėlis turi būti minkštas! Daug žmonių kenčia nuo šalčio poveikio dantims dėl atvirų kaklelių. Dantenų atsitraukimą sukelia ne tik periodontitas, bet ir per šiurkštus dantų šepetėlis bei per didelis jo spaudimas, manant, kad taip bus geriau nuvalytos apnašos. Kuo minkštesni šepetėlio šereliai (pvz. CURAPROX CS 5460 ypač minkštas), tuo švelniau jie veikia dantenas ir dantis, ir tuo geriau jie išvalo dantenų vagelę, jos netraumuojant. Šepetėlį laikykite kaip pieštuką, nes tada naudosite mažesnę spaudimo jėgą. Dar keletas patarimų: rinkitės šepetėlius, turinčius kuo daugiau šerelių. Didesnis šerelių kiekis leis veiksmingiau išvalyti apnašas nuo dantų paviršiaus: tanki šluota geriau šluoja. Nepamirškite, kad dantų šepetuką reikia keisti ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius, o kas 6 mėnesius apsilankyti pas odontologą profesionaliai burnos higienai. Taip pat rekomenduojama šepetuką pakeisti, persirgus infekcinėmis ar virusinėmis ligomis – pasakoja gydytojas Marius Gelažanskas.
Siekiantiems tobulumo rekomenduojamas vieno danties šepetėlis, kuriuo kiekvieną dantuką kruopščiai apeisite iš visų pusių. Valant šiuo šepetuku, dantų pasta nereikalinga.
Vis dėlto, optimalios burnos higienos neįmanoma išlaikyti, naudojant vien tik dantų šepetėlį, mat dažniausiai apnašos, sukeliančios ėduonį ar dantenų uždegimą, kaupiasi tarpdančiuose ir dantenų kišenėse, kur joks (net ir kietais šereliais!) šepetėlis pasiekti negali. Yra keletas klasikinių atvejų, kai nedelsiant turėtumėte griebtis tarpdantinių šepetėlių. Visų pirma, kraujuojančios dantenos. Atsitiktinis kraujavimas aplink pavienius dantis rodo, kad dantis reikia valyti kruopščiau. Jokiu būdu nevenkite valyti šepetėliu kraujuojančios vietos, nes situacija tik blogės. Apnašos turi būti pašalintos mechaniškai, kitaip dantenų uždegimas progresuos. Kita priežastis imtis tarpdančių šepetėlių - blogas burnos kvapas. Tik apie 10 proc. halitozės (blogo burnos kvapo) atvejų būna dėl ausų, nosies ar gerklės, virškinimo organų negalavimų, plaučių, inkstų ligų, endokrininės sistemos sutrikimų. Dažniausia blogo kvapo priežastis yra burnos ertmės ligos: gingivitas – dantenų uždegimas, kuris pasireiškia kraujuojančiomis dantenomis ir jo pasekmė ypač klastinga liga - paradontitas. Todėl pirmiausia reikėtų kreiptis į odontologą.
Išgydžius uždegimus ir atlikus profesionalią burnos ertmės higieną, rekomenduojama tarpdančius valyti atitinkamo dydžio tarpdančių šepetėliais. Geriausia, jei tarpdančius specialiu zondu išsimatuotų gydytojas odontologas ar burnos higienistas. Tai galite atlikti OZO odontologijos klinikoje, kur jums ir būtų parinkti individualūs tarpdančių šepetėliai. Naudojant netinkamo dydžio šepetėlius, traumuojamos dantenos. Rekomenduojama rinktis tarpdančių šepetėlius, turinčius minkštus, aplink ploną ir itin lanksčią medicininę vielutę susuktus šerelius. Toks šepetėlis pilnai užpildys tarpdančių erdvę ir patenks giliai po dantenom, nepažeidę emalio ir dantenų.
Kaip pagalbinė priemonė tarpdančių valymui rekomenduojama naudoti vaškuotą ir stiprų (kad nepleišėtų) dantų siūlą. Tačiau siūlas efektyvus tik tose vietose, kur yra glaudus dantų kontaktas ir priekinių dantų tarpdančių priežiūrai. Tiek dantų siūlą, tiek tarpdančių šepetėlius rekomenduojama naudoti kasdien, ypač vakare.
Ypatingai svarbu prižiūrėti tiltus, breketus ir implantus. Įsigalėjusi nuomonė, kad protezuotiems dantims tiek dėmesio ir priežiūros nereikia. Tačiau tai didžiulė klaida, vėliau tampanti uždegimų po tiltais, negero burnos kvapo priežastimi. Tad po tiltais itin svarbu palaikyti švarą. Tam rekomenduojama turėti specialius siūlus su pastorinta dalimi.
Implantų priežiūra taip pat reikalauja itin didelio kruopštumo ir kantrybės. Neprižiūrimi implantai gali iškristi neilgai trukus po jų įsukimo. Dažnai žmonės laiko tai organizmo atmetimo reakcija, tačiau iš tiesų tai yra uždegiminio proceso sukelta liga perioimplantitas, kai dėl prastos higienos kyla uždegimas. Implantų priežiūrai skirti švelnūs siūlai arba specialūs tarpdantiniai šepetėliai – teigia gyd. protezistas implantologas Marius Gelažanskas
Prižiūrėti dantis, nešiojant breketus, taip pat itin svarbu, nes po breketais sunku išvalyti apnašas, silpninančias emalį. Kad nuėmus breketus, dantys nebūtų pažeisti, naudokite minkštus šepetėlius, vieno danties šepetėlius bei tarpdančių šepetėlius.
Be dantų ir tarpdančių šepetėlių be galo svarbu pasirinkti dantų pastas. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis pastą? Visų pirma, reikia atidžiai perskaityti sudėtį ir pasirinkti savo indikacijoms skirtą dantų pastą.
Kraujuojančioms, paburkusioms dantenoms rinkitės pastą, kurių sudėtyje yra chlorheksidino. Chlorheksidinas (CHX) naudojamas mažinti apnašų ir infekcijų plitimą dantenose ir gleivinėje. Jis pasižymi ilgalaikiu antibakteriniu efektu, trunkančiu apie 8-10 valandų. CHX priemonės naudojamas gingivitui ir parodontozei gydyti, pooperaciniu laikotarpiu, po odontologinių intervencijų ir tarpdančių priežiūrai, po profesionalios burnos higienos kraujavimui ir uždegimui slopinti. Šios priemonės taip pat naudojamos nešiojant breketus ir turint implantus.
Pasirūpinę savo burnos higiena, nepamirškite ir savo mažųjų. Dar prieš pirmo dantuko atsiradimą, svarbu pratinti kūdikį prie dantų šepetėlio. Kuo jis minkštesnis, tuo švelnesnis jis yra dantims ir dantenoms. Todėl svarbu iš pat pradžių parinkti kūdikiui minkštą šepetėlį. OZO odontologijos klinikoje dirba itin patyrę vaikų odontologijos specialistai, todėl kviečiame pradėti profesionaliai rūpintis savo mažųjų burnos ertme jau dabar!
Daugiau informacijos:
Šeškinės sodų g. 7, 08343, Vilnius
Registratūros tel.: +370 614 47777
Gydytojo tel.: +370 686 10015
El. paštas info@ozoklinika.lt
Straipsniai

Kokia tikroji profesionalios burnos higienos nauda
Pageltę, natūralų spindesį praradę, jautrūs dantys – ženklas, kad pats metas apsilankyti pas burnos higienistą. Po šio vizito, net neabejojame, liksite maloniai nustebinti rezultatu. Profesionali burnos higienos procedūra – viena iš...

Mini implantai – revoliucija grąžinanti šypseną
Dantų netekimas – rimta problema, kurią išspręsti bandoma jau daug metų. Odontologai vieningai sutaria, kad dantų implantai – vienas didžiausių šiuolaikinės odontologijos laimėjimų. Tai vienas pažangiausių būdų atkurti vieną ar kelis...

Dantų protezavimas: kokią galimybę pasirinkti?
Dantų protezavimo būdų galime suskaičiuoti iš tiesų daug, tad nieko keisto, kad neretai yra teiraujamasi, kokį sprendimą vertėtų pasirinkti. Žinoma, tinkamiausi dantų protezavimo tipai visada priklausys nuo to, kokia yra dantų būklė bei kokios yra...

Odontologai varžosi dėl gražiausiai sutvarkytos šypsenos
Jau porą mėnesių Lietuvos odontologų dėmesio centre – estetinio restauravimo konkursas ,,Estetiko“. Gyd. Eglė Kunčiuvienė, Nacionalinės estetinės odontologijos akademijos prezidentė ir pagrindinė konkurso iniciatorė, džiaugiasi, kad ką...

Ką žinome apie profesionalią burnos higienos procedūrą?
Vienos iš svarbesnių karieso atsiradimo priežasčių - dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai. Norint užkirsti kelią dantų ir dantenų ligoms, būtina atlikti profesionalią burnos ertmės higieną, kurios tikslas - pašalinti minkštąsias ir...

Odontologijos - implantologijos klinika „Dentika“ naujame medicinos centre Panevėžyje
2018 m. sausio 2d. duris atvėrė naujas medicinos centras Panevėžyje. Nemuno g. 79, šalia miesto poliklinikos, atidarytas naujas privatus medicinos centras, kur teikiamos itin aukštos kokybės paslaugos. Naujame centre darbuosis ir jau 20 metų...

Žymus vokiečių burnos chirurgas: stebuklų dantų implantacijoje nebūna
Nauji dantys per vieną valandą visam likusiam gyvenimui! – drąsiai žada reklama. „Skamba nuostabiai, ar ne? Tai įmanoma, bet tik išimtiniais atvejais. Deja, stebuklų nebūna,- apie greitų rezultatų vaikymąsi medicinoje kalba burnos...

Dantų implantavimasVilniuje
Dantų implantavimas – procedūra, kuri atliekama netekus vieno ar keleto dantų. Jis atstato dantis, kurių žmogus neteko dėl vienokių ar kitokių priežasčių. Dantų implantavimas – pažangiausias ir efektyviausias būdas atkurti dantis. Po...

Momentinė implantacija: susigrąžinkite šypseną per 15 minučių
Danties netekimas, kad ir kokios priežastys tai lemtų, yra ypač nemaloni situacija. Kiekvienas, tai patyręs, žino ir tikrai nenori prisiminti, kokia savijauta užklumpa. Nesinori šypsotis, bendrauti, netgi rodytis viešose vietose. Prarandama dalis...

Periodontologinių kišenių atsiradimas ir susidarymo priežastys
Periodontologija - aplink dantis esančių audinių ligų (gingvito, periodontito) profilaktika ir gydymas. Šias dantenų ligas išprovokuoja burnos higienos nesilaikymas, dantų apnašos, akmenys. Gingvitas pasireiškia paraudusiomis, paburkusiomis ir...

Dantų tatuiruotės – apsaugai nuo bakterijų burnos ertmėje
Elektroninės tatuiruotės ateityje galbūt stebės įvairiausius žmonių sveikatos būsenos parametrus – pradedant širdies ritmu, baigiant cukraus kiekiu kraujyje. Tačiau jau sukurta ir tokia, kurios paskirtis – atlikti burnos ertmės...

Graži šypsena – kelias į sėkmę
Graži šypsena, kurią puošia balti dantys, yra Jūsų stilingu akcentu taip pat, kaip pora gerai parinktų džinsų, madingas laikrodis arba aukštakulniai moterims. Sniego baltumo šypsena pakels Jūsų savigarbą, būsite labiau pasitikintys savimi,...

Dantų priežiūrai skirtų „Royal Denta” produktų apžvalga
Ne vieną tūkstantį metų žmonės dantų priežiūrai naudojo įvairias medžiagas. Dantų valymui buvo naudojamas žaliojo švino mišinys, žuvų taukai, smulkus smėlis ir daugelis kitų, neretai toksiškų medžiagų. Nuo 1850 m. kai dantų gydytojas ir chemikas...

Suaugusiųjų dantų profilaktika
Kelias į sveikus dantis prasideda nuo kruopštaus kasdienio valymo ir reguliaraus profilaktinio pasitikrinimo odontologo kabinete. Yra gana didelis priemonių ir valymo technikų pasirinkimas. Pagrindinis įrankis yra tradicinis dantų šepetėlis....

Dantų jautrumas
Dantų jautrumas yra nemalonus pojūtis, kai vienas ar keli dantys reaguoja į karštą, šaltą, saldų ar rūgštų maistą ar gėrimą, o kartais net ir šaltą orą. Jautrumo jausmas gali būti aštrus, staigus ar gilus, danties ,,nervo“ srityje.

KODĖL NERIMAUJAME PRIEŠ VIZITĄ PAS ODONTOLOGĄ?
Jau nuo seno odontologai ir odontologo atliekamos procedūros žmonėms keldavo nemalonų jaudulį. Ir nors medicina sparčiai žengia į priekį, dantų priežiūros specialistų kvalifikacija tik kyla, drąsos šiandien daugeliui vis dar trūksta. Nustatyta,...

Kodėl svarbu rūpintis dantimis?
Dažnai net nesusimąstome apie profilaktinę dantų priežiūrą ir vizitus pas stomatologą, kol nepajaučiam dantų skausmo. Tačiau, jei jau pradėjo skaudėti dantį, tai yra gana rimtas signalas, jog vien apžiūros nepakaks, o prireiks rimtesnio gydymo....

Dantų protezavimo kaina: kaip rasti geriausią pasiūlymą?
Dantų protezavimas – tai paslauga, kuri padeda atkurti prarastus ar smarkiai pažeistus dantis. Atlikus protezavimo procedūrą galima ne tik pagerinti estetinę dantų išvaizdą, bet taip pat užtikrinti visavertę kramtymo funkciją. Nors šios...

Dantų balinimas: tiesa, paslėpta po mitais
Patraukli ir graži šypsena yra vienas patikimiausių būdų gerai ir užtikrintai jaustis visose socialinėse situacijose. Dantys bei jų būklė yra neatsiejama gražios šypsenos dalis. Tam, kad dantys būtų sveiki, būtina teisinga jų priežiūra, higienos...

Konservatyvioji odontologija padeda išsaugoti danties sveikatą
Graži ir plati šypsena suteikia pasitikėjimo savimi, šiandien tai laikoma vienu sėkmės garantų. Ne vienam rūpi, kaip išsaugoti gražius ir sveikus dantis. O jeigu žmogus neapdovanotas gražia šypsena, dantis nuskilo arba jis papilkėjęs, kamuoja...

Šypsena - tiesiausias kelias į pripažinimą
Graži šypsena padeda atverti kelius į sėkmę. Tačiau norint atkurti sluoksnį po sluoksnio nudilusius ir nuskilusių dantų audinius reikia ne tik juvelyro kantrybės. Šalyje prasidėjęs konkursas „Estetiko“ primena, kad dantų grožis ir...

Svarbiausia informacija apie vaikų dantų gydymą
Tėveliams neretai kyla įvairių klausimų apie vaikų dantų gydymą: kada reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas odontologą, kada reikia traukti pieninius dantis, ar pieninius dantis reikia plombuoti, ir t.t. Deja, beveik 90 procentų mūsų šalies vaikų...

Vaikų dantų gydymas ir padengimas silantais
Teisingus dantų priežiūros įgūdžius ypač svarbu ugdyti nuo ankstyvos vaikystės. Mažamečiai vaikai yra labai smalsūs ir imlūs informacijai, tad jie lengvai įsimena, kaip apsaugoti dantukus nuo traumų, kad negalima kramtyti labai kietų daiktų, kad...

Bemetalis cirkonio implantas - išpildyta utopinė svajonė
Nuolat didėjant bemetalių danties implantų paklausai, 2018-ųjų birželio 20 – 23 dienomis Amsterdame, o rudeniop ir Lietuvoje pasaulinės dantų implantų tyrimo ir kūrimo lyderės, Švedijos įmonės „Nobel Biocare“ atstovai pristatė...

Neturinčius dantų žmones nuo šypsenos skiria tik viena diena
Nepaisant prevencinės odontologijos tobulėjimo, statistinių tyrimų duomenimis, žmonių, neturinčių dantų, skaičiumi Lietuva išlieka viena iš „pirmaujančių” šalių Europoje. Dantų netekimą gali sąlygoti platus spektras priežasčių. Tai yra...

Ar vis dėlto reikia gydyti pieninius dantis?
Ar vis dėlto reikia gydyti pieninius dantis? Pasakoja implantologijos ir estetinės odontologijos klinikos “Neodenta” vaikų odontologė Vilija Alksnienė Pieniniai dantys pradeda dygti apie 6 gyvenimo mėnesį, o trejų metų amžiaus vaikas...

Bedančio žandikaulio atkūrimas
Egzistuoja daugybė priežasčių, dėl kurių gyvenimo eigoje netenkame dantų. Teigiantys, kad taip nutinka tik dėl prastų higienos įpročių, labai klysta. Paveldimumas, įvairios ligos, nelaimingi atsitikimai bei tam tikros gyvenimiškos aplinkybės gali...

Padidėjęs su dantų įspaudais liežuvis…
Klausimas. Kreipiuosi dėl padidėjusio, su dantų įspaudais liežuvio. Gastroenterologai nieko neranda ir siunčia pas dantistus. Kokia tokio liežuvio priežastis, kaip gydyti? Tomas, 26 m. Atsako Implantologijos ir estetinės odontologijos klinikos...

Gražios šypsenos meistrai
Šiandien rinka siūlo daugybę sistemų, todėl pacientai dažnai pasimeta – jiems būna neaišku, kodėl taip skiriasi kainos ir kurią iš siūlomų sistemų geriausia pasirinkti. Dantų priežiūros centro specialistai dirba su „Nobel...

Dantų implantai ir implantavimo privalumai
Gražiai atrodantys bei sveiki dantys – kiekvieno žmogaus siekiamybė. Gražūs dantys pirmiausia yra sveiki dantys. Juk įvairios estetinės procedūros gali būti atliekamos tik tada, kai dantys yra sveiki. Tačiau jeigu atsitiko taip, jog negalite...