Ditel

Dar kartą apie burnos higieną

Ar tinkamai prižiūrime savo dantis? Šis klausimas vis dažniau kyla ne tik gražia šypsena, bet ir savo sveikata besirūpinantiems žmonėms. Prevencija besirūpinančių odontologų rūpesčiu bei intensyvių edukacinių projektų dėka informacija apie tai, kaip teisingai palaikyti burnos higieną (švarą burnoje) vis labiau pasiekia plačiąją auditoriją. Tačiau ne mažiau svarbu nuolat atnaujinti ir gilinti informaciją bei įtvirtinti įgytas žinias praktikoje. Tad dar kartą apie burnos higieną kalbamės su OZO estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos vadovu Mariumi Gelažansku.

Seniai žinoma, jog netinkama ar nepakankama burnos higiena gali sukelti tokias sistemines ligas, kaip diabetą, širdies ligas, ar susilpninti imuninės sistemos gynybą. Bakterijos (apnašos) dauginasi ant gleivinės ir liežuvio, bei tarp dantų ir pagal dantenas. Šios apnašos ir sukelia dantų ėduonį ir dantenų uždegimą. Gingivitas (kitaip tariant, dantenų uždegimas) gali išsivystyti į periodontitą ir ėduonį, bei danties šaknies uždegimą, kai reikalingas šaknų kanalų gydymas. Tai trys labiausiai paplitusios problemos, su kuriomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės.

Pagrindiniai gingivito požymiai yra kraujuojančios, sudirgusios ir šiek tiek patinusios dantenos. Šios ligos priežastimis dažnai tampa storas apnašų sluoksnis ir akmenys pagal dantenų liniją. Periodontitas yra ne tik dantenų, bet ir žandikaulio, kur yra dantų šaknys, uždegimas. Jis lėtai naikina žandikaulio kaulinę dalį ir vėlyvose stadijose dantys pradeda klibėti arba visai iškrenta. Uždegimas visada prasideda nuo dantenų uždegimo (gingivitas), ir plinta į jas ir žandikaulį toliau. Ėduonis yra danties emalio ir dentino sunykimas. Jis atsiranda, kai apnašos (bakterijos) lieka nenuvalytos ant dantų ir dantenų ir juos gadina. Jei ėduonies pradžioje simptomų galite nejausti, tai vėliau, bakterijoms susilpninus dantį, išorinis kontaktas su danties nervais (pulpa) padidėja. Valgant ką nors karšto arba šalto, Jūs galite pajusti gėlimą ar net dantų skausmą.

Ką daryti?

Tik efektyvus tarpdančių ir dantų valymas apsaugo ne tik nuo dantų ėduonies, bet ir nuo gingivito ir periodontito (paradontozės). Dantų šepetėlis ir tarpdančių šepetėlis yra svarbiausios priemonės, norint išvengti šių burnos ligų. Tad ką svarbu žinoti, renkantis dantų šepetėlį?

Visų pirma, šepetėlis turi būti minkštas! Daug žmonių kenčia nuo šalčio poveikio dantims dėl atvirų kaklelių. Dantenų atsitraukimą sukelia ne tik periodontitas, bet ir per šiurkštus dantų šepetėlis bei per didelis jo spaudimas, manant, kad taip bus geriau nuvalytos apnašos. Kuo minkštesni šepetėlio šereliai (pvz. CURAPROX CS 5460 ypač minkštas), tuo švelniau jie veikia dantenas ir dantis, ir tuo geriau jie išvalo dantenų vagelę, jos netraumuojant. Šepetėlį laikykite kaip pieštuką, nes tada naudosite mažesnę spaudimo jėgą. Dar  keletas patarimų: rinkitės šepetėlius, turinčius kuo daugiau šerelių. Didesnis šerelių kiekis leis veiksmingiau išvalyti apnašas nuo dantų paviršiaus: tanki šluota geriau šluoja. Nepamirškite, kad dantų šepetuką reikia keisti ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius, o kas 6 mėnesius apsilankyti pas odontologą profesionaliai burnos higienai. Taip pat rekomenduojama šepetuką pakeisti, persirgus infekcinėmis ar virusinėmis ligomis – pasakoja gydytojas Marius Gelažanskas.

Siekiantiems tobulumo rekomenduojamas vieno danties šepetėlis, kuriuo kiekvieną dantuką kruopščiai apeisite iš visų pusių. Valant šiuo šepetuku, dantų pasta nereikalinga.

Vis dėlto, optimalios burnos higienos neįmanoma išlaikyti, naudojant vien tik dantų šepetėlį, mat dažniausiai apnašos, sukeliančios ėduonį ar dantenų uždegimą, kaupiasi tarpdančiuose ir dantenų kišenėse, kur joks (net ir kietais šereliais!) šepetėlis pasiekti negali. Yra keletas klasikinių atvejų, kai nedelsiant turėtumėte griebtis tarpdantinių šepetėlių. Visų pirma, kraujuojančios dantenos. Atsitiktinis kraujavimas aplink pavienius dantis rodo, kad dantis reikia valyti kruopščiau. Jokiu būdu nevenkite valyti šepetėliu kraujuojančios vietos, nes situacija tik blogės. Apnašos turi būti pašalintos mechaniškai, kitaip dantenų uždegimas progresuos. Kita priežastis imtis tarpdančių šepetėlių – blogas burnos kvapas. Tik apie 10 proc. halitozės (blogo burnos kvapo) atvejų būna dėl ausų, nosies ar gerklės, virškinimo organų negalavimų, plaučių, inkstų ligų, endokrininės sistemos sutrikimų. Dažniausia blogo kvapo priežastis yra burnos ertmės ligos: gingivitas – dantenų uždegimas, kuris pasireiškia kraujuojančiomis dantenomis ir jo pasekmė ypač klastinga liga – paradontitas. Todėl pirmiausia reikėtų kreiptis į odontologą.

Išgydžius uždegimus ir atlikus profesionalią burnos ertmės higieną, rekomenduojama tarpdančius valyti atitinkamo dydžio tarpdančių šepetėliais. Geriausia, jei tarpdančius specialiu zondu išsimatuotų gydytojas odontologas ar burnos higienistas. Tai galite atlikti OZO odontologijos klinikoje, kur jums ir būtų parinkti individualūs tarpdančių šepetėliai. Naudojant netinkamo dydžio šepetėlius, traumuojamos dantenos. Rekomenduojama rinktis tarpdančių šepetėlius, turinčius minkštus, aplink ploną ir itin lanksčią medicininę vielutę susuktus šerelius. Toks šepetėlis pilnai užpildys tarpdančių erdvę ir patenks giliai po dantenom, nepažeidę emalio ir dantenų.

Kaip pagalbinė priemonė tarpdančių valymui rekomenduojama naudoti vaškuotą ir stiprų (kad nepleišėtų) dantų siūlą. Tačiau siūlas efektyvus tik tose vietose, kur yra glaudus dantų kontaktas ir priekinių dantų tarpdančių priežiūrai. Tiek dantų siūlą, tiek tarpdančių šepetėlius rekomenduojama naudoti kasdien, ypač vakare.

Ypatingai svarbu prižiūrėti tiltus, breketus ir implantus. Įsigalėjusi nuomonė, kad protezuotiems dantims tiek dėmesio ir priežiūros nereikia. Tačiau tai didžiulė klaida, vėliau tampanti uždegimų po tiltais, negero burnos kvapo priežastimi. Tad po tiltais itin svarbu palaikyti švarą. Tam rekomenduojama turėti specialius siūlus su pastorinta dalimi.

Implantų priežiūra taip pat reikalauja itin didelio kruopštumo ir kantrybės. Neprižiūrimi implantai gali iškristi neilgai trukus po jų įsukimo. Dažnai žmonės laiko tai organizmo atmetimo reakcija, tačiau iš tiesų tai yra uždegiminio proceso sukelta liga perioimplantitas, kai dėl prastos higienos kyla uždegimas. Implantų priežiūrai skirti švelnūs siūlai arba specialūs tarpdantiniai šepetėliai – teigia gyd. protezistas implantologas Marius Gelažanskas

Prižiūrėti dantis, nešiojant breketus, taip pat itin svarbu, nes po breketais sunku išvalyti apnašas, silpninančias emalį. Kad nuėmus breketus, dantys nebūtų pažeisti, naudokite minkštus šepetėlius, vieno danties šepetėlius bei tarpdančių šepetėlius.

Be dantų ir tarpdančių šepetėlių be galo svarbu pasirinkti dantų pastas. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis pastą? Visų pirma, reikia atidžiai perskaityti sudėtį ir pasirinkti savo indikacijoms skirtą dantų pastą.

Kraujuojančioms, paburkusioms dantenoms rinkitės pastą, kurių sudėtyje yra chlorheksidino. Chlorheksidinas (CHX) naudojamas mažinti apnašų ir infekcijų plitimą dantenose ir gleivinėje. Jis pasižymi ilgalaikiu antibakteriniu efektu, trunkančiu apie 8-10 valandų. CHX priemonės naudojamas gingivitui ir parodontozei gydyti, pooperaciniu laikotarpiu, po odontologinių intervencijų ir tarpdančių priežiūrai, po profesionalios burnos higienos kraujavimui ir uždegimui slopinti. Šios priemonės taip pat naudojamos nešiojant breketus ir turint implantus.

Pasirūpinę savo burnos higiena, nepamirškite ir savo mažųjų. Dar prieš pirmo dantuko atsiradimą, svarbu pratinti kūdikį prie dantų šepetėlio. Kuo jis minkštesnis, tuo švelnesnis jis yra dantims ir dantenoms. Todėl svarbu iš pat pradžių parinkti kūdikiui minkštą šepetėlį. OZO odontologijos klinikoje dirba itin patyrę vaikų odontologijos specialistai, todėl kviečiame pradėti profesionaliai rūpintis savo mažųjų burnos ertme jau dabar!

Daugiau informacijos:

Šeškinės sodų g. 7, 08343, Vilnius
Registratūros tel.: +370 614 47777
Gydytojo tel.: +370 686 10015
El. paštas info@ozoklinika.lt

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE