Nobel biocare

Dantys per valandą

Apie dantų protezavimo galimybes pasakoja implantologijos ir estetinės odontologijos klinikos „Neodenta“ gydytojas odontologas Justinas Bardijevskis.

Retas vyresnio amžiaus žmogus išvengia dantų protezavimo. Priežastys gali būti labai įvairios pradedant nuo negydyto dantų ėduonies iki lėtinio periodontito, kai tirpstant alveoliniam kaului sveiki dantys tampa paslankūs ir nefunkcionalūs. Tačiau, kad ir kokio amžiaus žmogus būtų, visi nori džiaugtis gražia šypsena, nesigėdyti šypsotis nuotraukose, lengvai sukramtyti maistą. Tai visada galima pasiekti protezuojant kietųjų danties audinių ar dantų eilių defektus.

Šiuolaikinėje odontologijoje gydytojai gali pasiūlyti išeitį iš bet kokios situacijos. Dantų implantai leidžia atkurti bet kokį dantų eilių defektą, tobulėjančios medžiagos – gaminti vis estetiškesnes ir tvirtesnes dantų restauracijas, o chirurginės procedūros – priauginti kaulo, kuris nutirpsta netekus dantų. Tačiau iki šiol buvo susiduriama su keliais nepatogumais, kurie protezavimo procedūras darydavo sudėtingas, pacientui diskomfortiškas, ilgas. Nei viena dantų protezavimo procedūra nebuvo įmanoma be dantų atspaudų ėmimo, kuris yra labai nemalonus kiekvienam pacientui, atima daug laiko ir ne visada pavyksta iš pirmo karto, todėl gali tekti procedūrą pakartoti, taip pat atspaudinės medžiagos gali sukelti alergines reakcijas. Šiandien atspaudinės medžiagos yra stipriai patobulėjusios, tačiau keičiantis temperatūrai, drėgmei vis tiek atsiranda netikslumų, kurie gali turėti įtakos galutinės restauracijos tikslumui, be to, tokius atspaudus reikia transportuoti iš klinikų į technikų laboratoriją ir atgal, o tai atima laiko, patys atspaudai gali būti netyčia pažeisti. Būna situacijų, kai dantų technikas pagamina protezą, kurio pacientas laukia porą savaičių, ir vizito metu paaiškėja, kad jis netinka, spalva ar forma paciento netenkina. Sudėjus visus protezavimo etapus, procesas tampa ilgas, o pacientui, kuris vaikšto be danties ir dar priekinių dantų srityje, svarbi kiekviena diena ir protezuoti defektą jis nori kuo greičiau. Šiandien galime viso to išvengti ir kai kada protezuoti dantis per kelias valandas galutiniais protezais. Tai pasiekti leidžia moderni CAD/CAM technologija.

Kompiuterinės technologijos odontologijoje buvo pradėtos taikyti maždaug 1980 metais. Pradžioje buvo daug netikslumų, kompiuteriai nebuvo galingi, todėl pati technologija nebuvo populiari ir ją reikėjo tobulinti. Šiandien, taip sparčiai tobulėjant kompiuterinėms technologijoms ir pačiai odontologijai, mes turime CAD/CAM technologiją (angl. Computer aided design/ Computer aided manufacturing). Ši technologija leidžia:

1. Išvengti dantų atspaudų ėmimo, t. y. dantų atspaudai tampa skaitmeniniai. Tiesiog specialia kamera pačioje klinikoje nuskenuojama burna. Pats skenavimas trunka porą minučių, nesukelia jokio diskomforto ar alergijų. Gydytojas iškart gali įvertinti skaitmeninio atspaudo tikslumą ir atitinkamas vietas perskanuoti be jokių papildomų procedūrų. Pačių atspaudų nereikia niekur transportuoti, o jeigu protezas gaminamas ne pačioje klinikoje, tai nuskenuota informacija gali būti persiunčiama tiesiog kompiuteriu. Taip sutaupoma labai daug laiko, išvengiama papildomų rizikos veiksnių, procedūra tampa paprasta ir nesudėtinga pačiam pacientui.

2. To paties vizito metu nuskenavus burną, per keliolika minučių kompiuteriu sumodeliuojamas būsimas protezas. Pacientas iškart gali įvertinti formą ir spalvą. Tai ypač aktualu protezuojant priekinius dantis. Iki šiol šį darbą atlikdavo dantų technikas, kuris nematydavo paciento ir negalėdavo nuspėti jo individualių poreikių. Pats komunikavimas tarp paciento, techniko ir gydytojo yra komplikuotas, nes kiekvienas etapas atliekamas kitoje vietoje, todėl sugaištama labai daug laiko, kol viskas suderinama. CAD/CAM mums leidžia iškart matyti būsimo protezo formą, spalvą, pats pacientas gali dalyvauti modeliavimo procese, išsakyti savo poreikius, taip išvengiama papildomų vizitų, sutaupoma labai daug laiko.

3. Dėl CAM/CAM technologijos protezas gali būti pagaminamas pačioje klinikoje per kelias minutes, o didesnis – per 20–30 minučių. Tai reiškia, kad pacientui nereikia vaikščioti su laikinais dantimis savaitę ar daugiau laiko, o dar blogiau iš viso be danties. Nuskenavus burną, sumodeliavus būsimą restauraciją, pacientas gali pailsėti, išgerti arbatos, paskaityti laukiamajame, kol jo protezas yra frezuojamas specialiose frezavimo staklėse. Medžiagų įvairovė yra labai didelė, frezuoti vainikėlius galima iš plastmasės ar kompozito, kaip ilgalaikius laikinuosius vainikėlius, jeigu yra kontraindikacijų – iškart protezuoti nuolatinėmis restauracijomis iš keramikos ar cirkonio. Gydytojas iškart parenka spalvą, deda atitinkamos medžiagos blokelį į frezavimo stakles ir po keliolikos minučių rankomis atlieka galutinę apdailą, suteikia dar daugiau natūralumo. Iki šiol, atsiradus netikslumų, reikėdavo perimti atspaudą arba patį protezą, siųsti atgal technikui, skirti pacientui kitą vizitą. Dabar tokiu atveju galima iškart gaminti naują protezą permodeliavus jį kompiuteryje ir viskas atliekama vieno vizito metu.

Šiuolaikiniame pasaulyje kompiuterizuota ir moderni odontologija mums leidžia paruošti dantis protezavimui, paimti atspaudą, kartu su pacientu įvertinti protezo dizainą, formą, spalvą, pagaminti patį protezą ir pritaikyti jį per kelias valandas ar mažiau. Ir visa tai atliekama vieno vizito metu! Tai išties yra revoliucinė technologija, kuri gerokai sumažina diskomfortą pacientui, išvengiama papildomų rizikos veiksnių dėl galinčių atsirasti netikslumų, leidžia įgyvendinti paciento individualius poreikius daug paprasčiau ir svarbiausia sutaupo taip šiais laikais brangaus laiko, kuris tampa dar brangesnis, kai pacientas vaikšto be protezo ir negali  džiaugtis visaverčiu gyvenimu.

Neodenta, E. Kunčiuvienės įmonė

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE