Mollers

Dantų šepetėliai tampa vis protingesni

Burnos higienai svarbiausia – tinkamai valyti dantis. Šios procedūros pagalbininkų – šepetėlių šiandien yra labai įvairių: pradedant elementariais klasikiniais, baigiant ultragarsiniais, kurie ne tik valo dantis, bet ir tausoja jautrias jų vietas, masažuoja dantenas. Kaip pasirinkti?
Burnos higienistai dažniausiai rekomenduoja minkštus šepetėlius, mat jais valytis saugiau. Brūžinant netaisyklingai, kietas šepetėlis gali traumuoti dantenas, apnuoginti dantų kaklelius, tada jie tampa jautrūs, reaguoja į rūgštų ar saldų maistą, vystosi kariesas. Jei naudojamos balinančios, daug abrazyvių dalelių turinčios pastos, neigiamas poveikis gali būti dar stipresnis.
Pasak Vilniaus implantologijos centro burnos higienistės Sandros Masiulytės, vidutiniškai kieti ir kieti šepetėliai dažniausiai rekomenduojami pacientams, turintiems protezuotų dantų. Šiuo atveju vertėtų turėti keletą: minkštuoju pamasažuoti dantenas, nuvalyti liežuvį, kietesnį naudoti protezuotiems dantims prižiūrėti.
Kada juos keisti?
Derėtų atsižvelgti ir į galvutės dydį. Mat kai kuriuos žmones valant dantis pykina. Ir ypač, kai tenka švarinti krūminius dantis. Tokiu atveju tinkamesnis mažą galvutę turintis dantų šepetėlis. Šį variantą patariama rinktis ir blogulio kamuojamoms nėščiosioms. Be to, mažesnė galvutė lengviau pasiekia sunkiai prieinamas vietas, ypač tada, kai šepetuko kaklelis yra lankstus.
Kai kurios galvutės padengiamos specialia danga liežuviui valyti. Yra sukurti ir balinantys šepetėliai: tarp šerelių esančios gumutės padeda nutrinti dantų apnašas. Šios dantų valymo priemonės itin rekomenduojamos rūkaliams, bet tinka ir visiems kitiems.
Anot S.Masiulytės, šerelių išdėstymas ar ilgis neturi esminės įtakos dantų valymo kokybei. Bet svarbu, kad šepetėliai nenusidėvėtų. Juos patariama keisti maždaug kas 3 mėnesius. Vis dėlto tai reikia vertinti individualiai. Kad reikia naujos valymo priemonės, praneša išsiklaipę šereliai. Be to, daugelis šepetėlių turi spalvos indikatorius – galvutės viršūnėje esančius kitos spalvos šerelius. Kai jie išbąla, nušviesėja, – vadinasi, šepetuką reikia keisti.
Tinkamos technikos žinovai
Daugelis žino, kad valyti dantis būtina du kartus per dieną – rytą ir vakare. Deja, dažnas neišmano tinkamos šios procedūros technikos.
S.Masiulytė primena, kad iš pradžių išorinį dantų paviršių reikia valyti sukamaisiais judesiais ar ratukais. Tai daroma sukandus dantis. Vėliau, jau prasižiojus, šluojamaisiais judesiais valoma dantų augimo kryptimi. Viršutiniai dantys šepetėliu braukomi į apačią, apatiniai – į viršų. Tai daryti reikia iš lūpų, skruostų ir iš gomurio pusės. Žinoma, nepamirštant ir krūminių dantų.
Nemokantiems taisyklingų judesių padeda naujovė – vos prieš keletą metų atsiradę įkraunami ultragarso šepetėliai. Protingi pagalbininkai patys žino, kur ir kaip brūžinti. Tuo jie pranašesni už elektrinius šepetukus, kurių galvutės sukasi pačios, bet žmogui vis tiek reikia judinti įtaisą atitinkamomis kryptimis. Valant elektriniu šepetėliu kiekvienam dančiui reikia skirti po 30 sekundžių, tad švarinimosi procesas užtrunka. Ultragarso šepetėlis veikia greitai – jis tiesiog išpučia maisto likučius iš tarpdančių. Dėl to nebereikia jų valyti papildomai, daug labiau juntamas gaivos ir švaros jausmas. Burnos higienistų teigimu, toks šepetukas ypač praverčia turintiesiems periodontologinių problemų – paprasta valymo priemone sunku išvalyti dantenų kišenėse susikaupusius maisto likučius. Kai yra kreivų, susigrūdusių dantų, tenka nešioti breketus, dantų priežiūra taip pat yra sudėtingesnė. Minėtais atvejais irgi rekomenduojamas ultragarso šepetėlis. Jautrias dantų vietas jis gali valyti švelniau. Be to, geba masažuoti dantenas. Specialiame sterilizatoriuje palaikyta keičiama šepetuko galvutė vėl tarnauja kaip nauja.
Tačiau naujovių kūrėjai nežada sustoti. Jie ir toliau ieško pažangių sprendimų, kad mūsų dantys išliktų švaresni, o drauge – ir sveikesni.

Suduvos gidas

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE