Biorythm

Dantų jautrumas

Dantų jautrumas yra nemalonus pojūtis, kai vienas ar keli dantys reaguoja į karštą, šaltą, saldų ar rūgštų maistą ar gėrimą, o kartais net ir šaltą orą. Jautrumo jausmas gali būti aštrus, staigus ar gilus, danties ,,nervo“ srityje.

Esant dantų jautrumo simptomams pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastį, dėl ko jautrumas atsirado ir po to imtis reikiamų priemonių šiai problemai išspręsti.

Danties paviršių dengia emalio sluoksnis, kuris apsaugo po juo esamą dentiną. Kai emalio sluoksnį išoriškai veikia  veiksniai: pvz. dantų griežimas, emalis tampa plonesnis. Pažeistas danties paviršius lemia dantų jautumo atsiradimą.

Dantų jautrumo priežastimi gali tapti:

Dantų nudilimas – tai danties audinio pažeidimas, fiziologinis danties kietųjų audinių nusidėvėjimas, atsirandantis dėl dantų tarpusavio kontaktų. Dantų nudilimas (dantų griežimas) vis labiau pažeidžia jaunų žmonių dantis. Tyrimų rezultatai rodo, kad 95% žmonių griežia dantimis. Dantų ilgaamžiškumą nulemia tai, kaip ilgai dantys kontaktuoja tarpusavyje normalios funkcijos metu. Bet koks kitas dantų tarpusavio kontaktas, išskyrus valgymą, vadinamas dantų griežimu (bruksizmu) . Tai yra pagrindinė jautrių dantų priežastis.

Dantenų recesija – tai būklė, kai dėl dantenų atsitraukimo palaipsniui apsinuogina danties šaknies paviršius. Dantenų recesija progresuoja su amžiumi, tačiau gali būti ir vaikams, dantų dygimo metu.

Dantenų uždegimas – apnašos yra viena svarbiausių dantenų ligų priežasčių. Jei apnašos nepašalinamos valant dantis ir valant tarpdančius siūlu jos gali kauptis dantų paviršiuje ir ties dantenų linija. Dėl to aplink dantis gali susiformuoti dantenų kišenės.

Kieto dantų šepetėlio naudojimas taip pat gali sukelti dantų jautrumą, kadangi kieti šepetėlio šereliai gali pažeisti dantų emalį.

Dantų erozija – dantis pažeidžia ne tik kariesas, dantys gali būti pažeidžiami ir erozijos. Erozijas sukelia rūgščių turinčio maisto vartojimas, gazuoti gėrimai tokie kaip Coca-cola.

Ką daryti jei jūsų dantys jautrūs?

-Naudokite jautrumą mažinančias pastas.
-Valykite dantis vidutinio kietumo šepetėliu, atsargiai sukamaisiais judesiais ir stipriai nespaudžiant.
-Venkite labai rūgštaus maisto produktų, kaip citrusinių vaisių ir kt.
-Naudokite fluoro turinčius burnos skalavimo skysčius padės danties paviršiaus remineralizacijai. Taip pat veiksmingi yra fluoro lakai ir geliai.
-Jei griežiate dantimis naktį įsigykite dantų apsauginę kapą. Ji turi būti padaryta specialiai jums

Mindaugas Ablingis

www.evadenta.lt

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE