Ditel

Dantų implantai – ne tik dėl grožio

Dantų implantai – nebe naujiena, tačiau ir praėjus kelioms dešimtims gyvavimo metų, apie juos tebesklando mitai. Esą tai skausminga, brangi ir ne visada pasiteisinanti procedūra, nes implantai prigyja ne visiems.

Abejoja ir odontologai

Beveik prieš 50 metų švedų mokslininko sukurti dantų implantai Lietuvą pasiekė prieš porą dešimtmečių. Tačiau apie juos sklandančių mitų pakanka ne tik tarp pacientų, bet ir tarp pačių medikų.

Viena klaipėdietė gerokai sutriko, kai nuėjusi balintis dantų iš odontologės išgirdo neva buvusi apgauta – nemažą sumą kitoje klinikoje ji esą paklojusi ne už dantų implantus, o už „plombą”.

Klinikos „Dentikulas” vadovas bei burnos chirurgas Vaidas Varinauskas nuramino, kad iš akies nustatyti, ar tai įsriegtas implantas – beveik neįmanoma.

Tarp pacientų sklando mitai, jog dantų implantacija – labai skausminga procedūra, o burnoje nuolat jaučiamas įsodintas svetimkūnis. Kai kuriuos gąsdina ir neprigyjantys implantai, ypač viršutiniame žandikaulyje.

Didžiulė pinigų suma, paklota už gražią šypseną, – toks gąsdinančios procedūros motyvas nuskamba iš neryžtingųjų lūpų.

Odontologijos klinikos „Lela” burnos chirurgas Romas Abunevičius pastebi, kad ne tik pacientai, bet ir kai kurie vyresnio amžiaus kolegos neslepia skepticizmo implantų atžvilgiu. Jie netiki, jog šie gali ilgai tarnauti.

Patogiau nei išimamas protezas

Pasak V.Varinausko, dantų implantas padeda kuo ilgiau tarnauti likusiems dantims, taip pat prilaiko arba fiksuoja išimamą plokštelinį protezą.

„Implantai – ne panacėja, visų burnos problemų neišspręs, – antrino R.Abunevičius. – Bet jie gerokai patogesni nei išimamas dantų protezas. Kas gali sau leisti, geriau rinktis implantus”.

Be to, jei tarp dantų yra didelis tarpas, įdėtas tiltelinis protezas neatlaikytų kelių šimtų kilogramų siekiančios kramtymo jėgos.

Kai kuriuos pacientus trikdo galimas svetimkūnio jausmas burnoje. V.Varinauskas tikino, jog implantai gaminami iš žmogaus organizmui artimo titano lydinio. Tad jis priimamas kaip nuosava kūno dalelė, o ne svetimkūnis.

Prigyja ne visada

„Savo pacientams sakau, kad jūs esate laimės kūdikis. Pasaulinė dantų implantologijos patirtis siekia beveik 50 metų”, – sakė V.Varinauskas, paklaustas apie galimus implantų neprigijimo atvejus.

Pasak burnos chirurgo, klausimas, ar prigis implantas, dabar net nekeliamas. Svarbiau, ar žmogaus sveikatos būklė leidžia atlikti implantaciją.

Onkologinė liga veido srityje, lėtinės infekcijos židinys, cukrinis diabetas, poinfarktinė būsena, intensyvus rūkymas – dėl šių priežasčių implantų patariama atsisakyti arba įsriegimą atidėti kuriam laikui. Patiriamas stresas taip pat gali būti viena iš priežaščių atidėti procedūrą.

Paklaustas, ar tiesa, kad viršutiniai implantai prigyja sunkiau, burnos chirurgas teigė: „Pagal medicininę literatūrą skirtumo nėra, nors tokia tikimybė egzistuoja. Implantas gali neprigyti ir dėl paties paciento kaltės. Ne visi klauso gydytojo rekomendacijų”.

R.Abunevičius pasakojo, jog iš 500 klinikoje atliktų implantacijų, implantai neprigijo 11 atvejų.

„Implanto iškritimo priežastys nėra aiškios. Neprigyti jis gali ir dėl minkšto kaulo, blogos burnos higienos. Jei žmogus ilgiau vaikščiojo be danties arba prieš tai nešiojo išimamą protezą, tai ir problemų dėl kaulo būklės kils daugiau. Įpročiai taip pat turi įtakos prigijimui”, – pasakojo R.Abunevičius.

Kantrybė atsiperka

Kartais, dar prieš pačią įsriegimo procedūrą, prireikia papildomos chirurginės kaulų korekcijos, kad būtų kur įsodinti implantą.

„Pagrindinė dantų funkcija ne tik šypsotis, bet ir kramtyti. Kramtymas – didelė jėga, tad jai atlaikyti būtinas atitinkamas danties plotis ir ilgis. Labai retai būna taip, kad žmogui neprireiktų jokių kitų papildomų procedūrų”, – aiškino V.Varinauskas.

Kai kuriems pacientams implantas įsriegiamas iškart po šaknies ištraukimo. Tokia procedūra dažniau atliekama priekinėje dantų zonoje. Jei implantas atsidurs toliau, tai po šaknies išrovimo geriau palaukti kelis mėnesius, kad ne tik sugytų žaizda, bet ir atsistatytų kaulas. Tuomet implantas ilgiau tarnaus.

Danties traukimas sudėtingesnis

Daugelį pacientų gąsdina galima skausminga implantų įsriegimo procedūra. R.Abunevičius šmaikštavo, kad nors odontologų niekas nemėgsta, tačiau bijoti implantacijos nėra pagrindo. Burnos chirurgai tikino, jog šiandienos medicinoje skausmingų procedūrų nebeliko.

„Ko pacientai dažniausiai teiraujasi? Pirmas klausimas būna, ar neskaudės ir ar galės eiti į darbą. Kai kurie dar paklausia apie garantijas”, – pasakojo R.Abunevičius.

Pasak odontologo, danties traukimas kartais yra sudėtingesnis nei implanto įsriegimas. Pastaroji procedūra užtrunka apie pusvalandį, jeigu tinkamai pasiruošta ir gerai dirba komanda. Pacientas dėl vaistų poveikio skausmo nejaučia.

Kai kurie pacientai po implantacijos skundžiasi pakilusia temperatūra, galvos skausmais, sunkiu gijimu.

„Pasitaiko įvairių negalavimų, nes vis dėlto atliekama chirurginė intervencija. Tai nėra penkių minučių darbas be pasekmių. Burnoje itin gausu infekcijos, tad per pjūvį dalis jos neišvengiamai patenka į atvirą žaizdą. Temperatūros pakilimas – vienas iš uždegimo požymių”, – pasakojo V.Varinauskas.

Pacientui po procedūros suleidžiama priešuždegiminių vaistų, tad kitądien nebereikia nuskausminamųjų. Kai kuriems kartais skiriamas antibiotikų kursas.

„Dantikulas” vadovas pasakojo, kad po implantacijos dantų priežiūra reikalauja didesnio dėmesio. Ilgiau neišsivalius dantų gali išsivystyti dantenų uždegimas. Tokiais atvejais nukenčia ne tik danties estetika. Uždegimas veikia kaulą aplink implantą, tad šiam pradėjus greičiau tirpti dirbtinis dantis gali išklibti.

Nešiojant implantus pas odontologą patariama apsilankyti ne rečiau kaip porą kartų per metus.

Tenka įsodinti dalį kaulo

V.Varinauskas rinktis implantus nepatartų senyvo amžiaus pacientams. Jiems gali būti sudėtinga pasirūpinti daugiau priežiūros reikalaujančia tokia dantų priežiūra.

R.Abunevičiaus manymu, amžius implantacijai nėra reikšmingas. Daug svarbiau, kad pakaktų kaulo jam įsriegti, pacientas nesirgtų rimtomis ligomis.

Gydytojo praktikoje pasitaikė keli pacientai, netekę priekinių dantų. Po patirtų traumų kaulas buvo taip sunykęs, kad nebuvo galima įsukti implanto. Taigi prireikia ir papildomos dirbtinio kaulo įsodinimo procedūros. Kaip jį priims organizmas, pasakyti negalima.

Surūkantiems per dieną daugiau nei penkias cigaretes, gydytojai patartų geriau atsisakyti implantų. Pacientas gali nusivilti rezultatu dėl lūkesčių neatitinkančios dantų estetikos.

Kaina kandžiojasi

R.Abunevičius pripažino, jog implantacija – gana brangus dalykas. Pacientui tenka sumokėti už implantą, operaciją, prireikus – ir už papildomas procedūras. Pradinė kaina svyruoja nuo 2 iki 3,5 tūkst. litų.

Kartais gydytojai siūlo pigesnius ir brangesnius implantus. Pasak R.Abunevičiaus, skirtumų tarp jų nėra, tiesiog brangesnius implantus gydytojui lengviau įsriegti.

„Negalime garantuoti, kad implantas laikys šimtą metų. Senatvė, natūralūs organizmo senėjimo procesai, kaulo tirpimas – taigi implantas gali išklibti kaip ir natūralus dantis. Tik implantas stabilizuoja kaulo nykimą, nes kai nebelieka šaknies, kaulas taip pat nyksta – tokia fiziologija. Imituodamas šaknį, implantas organizmą kaip ir apgauna”, – pasakojo burnos chirurgas.

Pačiam implantui gamintojai suteikia 10 metų garantiją. Bet kaip jis integruosis į žmogaus organizmą – niekas pasakyti negali. Neprigijęs implantas dažniausiai iškrenta per pusmetį.


Danties implantacijos procesas

padaroma panoraminė danties nuotrauka, prireikus – kompiuterinė

įvertinama, ar pakanka kaulo aukščio ir pločio įsriegimui

teiraujamasi apie sveikatos būklę, žalingus įpročius

paskiriama operacija

skiriamas 5 dienų vaistų kursas (ne visada ir ne visose klinikose)

po 10 dienų išimami siūlai

jei implantuojami priekiniai dantys, uždedamas laikinas protezas

kitoje vietoje protezas uždedamas po 4–6 mėnesių, kai kaulas apauga implantą


Implantus nepatariama dėti

sergant onkologinėmis ligomis veido srityje

sergantiems cukriniu diabetu

poinfarktinės būsenos

dėl lėtinių infekcijos židinių

dėl intensyvaus rūkymo

Diena.lt

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE