Burnos sveikata - svarbus visapusės sveikatos veiksnys
Sveikata - didžiausia vertybė, esminė žmogaus laimės sąlyga. Todėl nenuostabu, kad visuomenės susidomėjimas sveika gyvensena nuolat auga. Grįžtama prie sveiko gyvenimo būdo, didelis dėmesys skiriamas sveikai mitybai, kūno ir minčių harmonijai. Vis daugiau žmonių remiasi ne tik tradicine, bet ir liaudies ar rytų medicina. Gera sveikata tampa vienu svarbiausių šiuolaikinio žmogaus siekių. Tačiau ar galvodami apie sveikatą, nepamirštame savo burnos sveikatos? Ar gali būti taip, kad sveiki dantys reiškia kur kas daugiau nei gražią šypseną?
Klinikoje Pro-implant burnos sveikata rūpinasi gyd. D. Počebutas ir dr. S. Kelbauskienė
Burna – tai vartai į organizmą
„Esame tai, ką valgome“, - šia nuostata remiasi daugelis. Mitybos įtaka sveikatai abejonių nebekelia. Atidžiai renkamės maisto produktus, tik ar to pakanka, kad būtume sveiki?
Svarbu ne tik tai, ką valgome, bet ir kuo tai darome! Burnos ertmės būklė glaudžiai susijusi su virškinimo sistemos funkcionavimu. Vadinasi ir su bendra savijauta ir viso organizmo sveikata.
„Tai, kas vyksta burnoje, gali paveikti visą organizmą. O tai, kas vyksta organizme – daro įtaką burnos sveikatai. Susidūrę su rimtomis sveikatos problemomis, pacientai dažnai nesupranta, kokią žalą jų organizmui daro uždegimas burnoje. Žmonėms trūksta informacijos apie burnos buklės poveikį lėtinių susirgimų eigai – joks gydymas nepadės iki galo pasveikti, kol burnoje tūnos infekcija“,- teigia Kauno odontologijos klinikos Pro-implant vadovas gyd. Darius Počebutas.
Burnos sveikatos svarbą lemia organizme vykstantys procesai:
- bakterijos ir jų apytakos produktai pažeidžia smulkias burnos kraujagysles ir patenka į kraujotakos sistemą.
- Su kraujo srove keliaudamos po visą organizmą, bakterijos išskiria toksinus.
- Toksinai gali sukelti ligas arba komplikuoti jau esamų ligų eigą ir gydymą.
Burnos sveikata ir širdies ligos
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kaip dažniausią mirties priežastį nurodo širdies ir kraujagyslių ligas. Kasmet pasaulyje nuo jų miršta iki 17 milijonų žmonių. Vienu iš rizikos faktorių PSO įvardija bakterines burnos infekcijas.
Nors priežastys nėra iki galo ištirtos, yra žinoma, kad dantenų ligos ir širdies ligos eina greta. Iki 91% pacientų, sergančių širdies ligomis, serga periodonto (dantį supančių audinių) ligomis. Uždegimas burnos gleivinėje sukelia uždegimą kraujagyslėse. Uždegimo paveiktos kraujagyslės neleidžia pakankamam kiekiui kraujo cirkuliuoti tarp širdies ir kitų organų. Pasekoje padidėja kraujo spaudimas, o tuo pačiu insulto rizika.
Bakterijos, periodonto ligų sukėlėjos, išprovokuoja aterosklerozės vystymąsi. Ant kraujagyslės sienelių kaupiasi kraujo riebalai, iš kurių susiformuoja apnašas. Kraujagyslė siaurėja. Jei pažeista kraujagyslė užsikemša - nutrūksta kraujotaka į gyvybiškai svarbius organus. Taip pat yra didelė rizika, kad atitrūkusi riebalų apnašo plokštelė gali pažeisti kraujagyslės sienelę, nukeliauti į širdį ar smegenis ir sukelti širdies priepuolį ar insultą.
Burnos sveikata ir nėštumas
Be kitų egzistuojančių veiksnių, galinčių prisidėti prie neišnešiotų ar mažo svorio kūdikių gimimo, mokslininkai nustatė dantenų ligų poveikį. Lėtinė infekcija ar uždegimas moters burnos ertmėje trukdo vaisiaus vystymuisi įsčiose. Nors vyrai serga periodontitu dažniau nei moterys, hormoniniai pokyčiai nėštumo metu tampa svarbiu veiksniu ligos atsiradimui. Rekomenduojama atlikti išsamų periodonto tyrimą ir gydymą nėštumo pradžioje (ar prieš pastojimą), siekiant išvengti rizikos.
Burnos sveikata ir rūkymas
Daugelis atliktų tyrimų įrodė nenuginčijamą rūkymo žalą žmogaus sveikatai, taip pat ir burnos. Rūkymas apsunkina burnos higieną, ko pasekoje atsiranda puiki terpė dantų apnašui formuotis. Rūkaliams rizika susirgti sunkiomis dantenų ligomis yra tris kartus didesnė, nei nerūkantiems. Nikotinas sukelia kraujagyslių susiaurėjimą. Dantenos praranda atsparumą infekcijoms, prasideda lėtinis dantenų uždegimas. Negydomas uždegimas gali privesti prie rimtų sveikatos problemų ir net dantų netekimo. Rūkymas turi įtakos ir gydymo eigai – operuojant dantenas ženkliai padidėja komplikacijų rizika, o pooperacinis gijimas yra ilgesnis ir sudėtingesnis.
Burnos sveikata ir diabetas
Sąryšis tarp diabeto ir dantenų uždegimo aiškiai parodo, kokia svarbi burnos sveikata žmogaus organizmui. Burnoje prasidėjęs uždegimas susilpnina organizmo gebėjimą kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir komplikuoja insulino įsisavinimą. Padėtį dar labiau pablogina tai, kad tarp diabeto ir dantenų uždegimo egzistuoja grįžtamasis ryšys. Didelis cukraus kiekis kraujyje sudaro idealias sąlygas infekcijoms augti, tame tarpe ir dantenų.
Burnos sveikata ir kitos sveikatos būklės
Burnos sveikatos ryšys su viso organizmo būkle yra santykinai nauja mokslinių studijų sritis. Iki dabar tyrimais nustatytas tiesioginis ryšys tarp burnos sveikatos ir šių būklių:
- Impotencija ir erekcijos sutrikimai
Vyrams, sergantiems sunkiomis periodonto ligomis, tikimybė patirti erekcijos sutrikimų išauga tris kartus. Lytinės funkcijos sutrikimus galimai lemia kraujagyslių pakenkimai.
- Plaučių ligos
Periodonto ligos gali komplikuoti plaučių uždegimą ir lėtines obstrukcines plaučių ligas, didindamos bakterijų kiekį, patenkantį į plaučius.
- Reumatoidinis artritas
Įrodyta, kad gydant periodonto ligas buvo sumažintas reumatoidinio artrito keliamas skausmas.
- Alzheimerio liga
Dantų netekimas iki 35 metų amžiaus gali būti Alzheimerio ligos rizikos faktorius. Taip pat nustatyta, kad bakterijos, dantenų ligų sukėlėjos, nukeliauja iki Alzheimerio liga sergančiųjų smegenų. Tyrimas patvirtina teoriją, kad šios bakterijos kramtymo ir dantų valymo metu iš burnos patenka į kraujotakos sistemą ir pasiekia kitus organus, įskaitant smegenis.
- Demencija (silpnaprotystė)
Parodontozė didina silpnaprotystės riziką. Vyrai ir moterys virš 60 metų, sirgę parodontoze, dvigubai dažniau kentėjo nuo atminties sutrikimų nei tie, kurių dantų būklė buvo gera.
Burnos ertmės ligų atsiradimo priežastys
Periodonto ligos prasideda neprikalusomai nuo paciento amžiaus. Beveik pusei žmonių, vyresnių nei 18 metų, pasireiškia dantenų uždegimo požymiai. Ir net 75% vyresnių nei 35 metai žmonių serga įvairiomis periodonto ligomis.
Pagrindinė periodonto ligų atsiradimo priežastis yra bakterijos. Bakterijos kaupiasi ant dantų ir formuoja apnašą. Dantų apnašas veikia dantenas, kurios ilgainiui tampa neatsparios infekcijoms. Kai imuninė sistema puola infekciją, prasideda dantenų uždegimas. Laikui bėgant, uždegimas pažeidžia dantenas ir kaulo struktūrą, laikančią dantis stabiliai. Rezultatas – sunkios periodonto ligos: periodontitas, parodontozė ir kt.
Burnos ertmės ligų gydymas
„Periodonto ligas ypatingai svarbu laiku diagnozuoti ir pradėti gydyti nedelsiant, kol jos neprogresavo iki momento, kai prarandami dantys ir daroma neigiama įtaka visam organizmui. Neretai pacientai kreipiasi ligai jau pažengus, nes pradinėse stadijose nejaučiamas skausmas, liga progresuoja nepastebimai. Reguliarūs profilaktiniai vizitai pas odontontologą – būtina sąlyga siekiant išvengti šių ligų atsiradimo ir vystymosi“,- pabrėžia gyd. odontologas D. Počebutas.
Burnos ertmės ligų įspėjamieji ženklai: raudonos, jautrios arba ištinusios dantenos; valant dantis šepetėliu arba dantų siūlu, dantenos kraujuoja; dantenos atsitraukia nuo dantų, apnuogindamos danties kaklelį; chroniškas blogas burnos kvapas arba nemalonus skonis burnoje; dantys nestabilūs arba tolsta vienas nuo kito.
Ankstyvoje stadijoje galima neskausmingai sustabdyti ir net visiškai išgydyti daugumą periodonto ligų. Gydoma antibiotikais, pasitelkus medicininio ozono terapiją. Chirurginis gydymas taikomas tuomet, kai liga yra pažengusi ir jos nebeįmanoma išgydyti vien konservatyviais būdais.
Vienas naujausių ir efektyviausių metodų - periodonto ligų gydymas dentaliniu lazeriu. Atliekant minimalias intervencijas gaunamas maksimalus rezultatas. „Lazeriu panaikinus nuo danties šaknies paviršiaus lipnų mikrobų gyvenamą sluoksnį, organizmas demonstruoja, regis, nerealias regeneracijos galias. Dėl lazerio savybės pasiekti uždegiminį audinį nepažeidžiant sveikų, gydyti galima uždaru būdu“,- teigia odontologijos klinikos Pro-implant periodontologė medicinos mokslų daktarė Solveiga Kelbauskienė.
Burnos ertmės ligų prevencija
Burnos priežiūra yra vienas svarbiausių visapusiškos sveikatos priežiūros elementų. Sveiki dantys ir dantenos tikrai gali padėti išsaugoti sveikatą. Viskas ko reikia - dantų valymas šepetėliu dukart per dieną, dantų siūlo naudojimas, reguliariai atliekama profesionali burnos higiena bei profilaktiniai vizitai pas odontologą.
„Burnos ertmės ligų profilaktikai reikia skirti ypatingą dėmesį. Juk sveiki dantys - ne tik estetika, bet ir funkcija. Sveika burna užtikrina mums komforto jausmą, apie kurį net nesusimąstome: galime mėgautis maistu be jokių apribojimų, galime aiškiai kalbėti, laisvai bendrauti, nesivaržydami šypsotis ir juoktis“,- teigia gyd. odontologas D. Počebutas.
UAB "Pro-implant"
K. Donelaičio g. 14-1, LT-44213 Kaunas
www.odontologas.lt
info@odontologas.lt
Straipsniai

Dantų praradimas ir atkūrimas
Ar dažnai susimąstome, kad iki visiškos gyvenimo pilnatvės prie turimų ir saugomų materialių vertybių svarbu dar neužmiršti savęs, savo būklės, savo šypsenos? Tad siūlome pagalvoti, kada paskutinį kartą lankytasi pas odontologą, - gal būt, per tą...

Dantimis reikia rūpintis nuo kūdikystės
Lietuvos statistika grėsminga: kas antras trejų metų vaikas Lietuvoje turi sugedusių dantukų,net 86 procentų 7-8 metų vaikų dantys yra pažeisti ėduonies. Ko gero,viena iš tokios padėties priežaščių yra ta,kad Lietuvoje parduodamos vaikų dantų...

Gražios šypsenos meistrai
Šiandien rinka siūlo daugybę sistemų, todėl pacientai dažnai pasimeta – jiems būna neaišku, kodėl taip skiriasi kainos ir kurią iš siūlomų sistemų geriausia pasirinkti. Dantų priežiūros centro specialistai dirba su „Nobel...

Dantys pagal Jūsų veidą
Implantologijos ir estetinės odontologijos klinikos „Neodenta“ estetinių restauracijų specialistas, gydytojas odontologas Žilvinas Budrevičius džiaugiasi, kad šiuolaikinis odontologų pacientas nori ne tik susigydyti dantis, bet ir...

Sudėtinga implantacija ir atkuriamosios žandikaulių operacijos
Žmonėms, neseniai netekusiems vieno ar keleto dantų, planuojant ir atliekant dantų implantaciją problemų paprastai neiškyla. Žandikaulio kaulas būna sveikas, nesutirpęs, į jį galima įsriegti vieną ar keletą reikiamo dydžio ir diametro implantų,...

Joninis dantų šepetėlis valo be dantų pastos
SOLADEY - tai visame pasaulyje vis labiau populiarėjantis Japonijoje sukurtas joninis dantų šepetėlis, kuris valo dantis be dantų pastos. Dantų pastų sudėtyje yra abrazyvinių dalelių, kurios pažeidžia dantų emalį. Naudojant dantų pastą, į mūsų...

Dantų balinimas: už ir prieš
Daugelis, išvydę besišypsančio modelio ar įžymaus žmogaus nuotrauką ant žurnalo viršelio, slapčia pasvajoja apie tokią pat sveiką ir spindinčią „Holivudinę“ šypseną. Juk graži šypsena ir balti dantys suteikia daugiau pasitikėjimo...

Dantų implantai ir implantavimo privalumai
Gražiai atrodantys bei sveiki dantys – kiekvieno žmogaus siekiamybė. Gražūs dantys pirmiausia yra sveiki dantys. Juk įvairios estetinės procedūros gali būti atliekamos tik tada, kai dantys yra sveiki. Tačiau jeigu atsitiko taip, jog negalite...

Prisiminkite save, mielosios Motinos, - šventinės nuolaidos klinikoje „Angitia“
Kai pavasario šventės tarsi veja viena kitą, ir po Šv. Velykų – čia pat Motinos diena. Paklauskime kiekvienas savęs, ko norėtųsi tą dieną palinkėti sau ir savo artimiesiems iki visiškos pilnatvės? Be abejo, puikios sveikatos, geros...

Bemetalis cirkonio implantas - išpildyta utopinė svajonė
Nuolat didėjant bemetalių danties implantų paklausai, 2018-ųjų birželio 20 – 23 dienomis Amsterdame, o rudeniop ir Lietuvoje pasaulinės dantų implantų tyrimo ir kūrimo lyderės, Švedijos įmonės „Nobel Biocare“ atstovai pristatė...

Dantų implantavimas
Šiai dienai jau visai nesvarbu, ar jums trūksta vieno danties ir reikia tik vieno danties implanto, ar jums reikia pakeisti visus dantis – dantų implantologas gali jums padėti. Implantacijos procedūrų sėkmės rodiklis yra ypatingai aukštas, o...

Dantistų baimė ir dantų būklė – kaip tai siejasi?
Dėl dantistų baimės daugelis žmonių rečiau lankosi pas odontologus ir dėl to jų dantų būklė su amžiumi prastėja. Yra sukaupta nemažai įrodymų, kad vaikų, kurie bijo gydytis dantis, burnos sveikatos rodikliai yra prastesni nei nebijančių. Ypač...

Dantų jautrumas. Ką reikia žinoti
Gydytojų odontologų praktikoje labai dažnai tenka susidurti su pacientų dantų jautrumo problema (tiek pavienių, tiek visų dantų). Šv. Kristoforo odontologijos klinikos gydytoja odontologė Audronė Baranauskienė pasakoja apie įvairias su dantų...

Odontologijos kainos
Odontologija – gana plati sritis, apimanti vaikų odontologiją, kosmetinę odontologiją ir kt. Šį kartą kalbėsime apie estetinę odontologiją. Kokias problemas ji padeda išspręsti, kokios procedūros atliekamos?

KODĖL NERIMAUJAME PRIEŠ VIZITĄ PAS ODONTOLOGĄ?
Jau nuo seno odontologai ir odontologo atliekamos procedūros žmonėms keldavo nemalonų jaudulį. Ir nors medicina sparčiai žengia į priekį, dantų priežiūros specialistų kvalifikacija tik kyla, drąsos šiandien daugeliui vis dar trūksta. Nustatyta,...

“Lietuvoje tai naujovė, o Amerikoje jau 100 metų, kai bruksizmas viena iš opiausių dantų ligų”
Naktį žmonės bando atsikratyti prabėgusios dienos streso. Kai kurie jį mėgina sumalti dantimis. Miegodami nepastebime, kas dedasi mūsų burnoje. Tuo tarpu ten dantys smarkiai ”kanda” vieni kitiems, kramtomieji raumenys spaudžia,...

Krokodilo ašaros dėl danties šaknų kanalų
Žmogus, kuriam skauda dantį, laiko laimingais visus, kurių dantys sveiki – šią absoliučiai teisingą mintį kartą ištarė Nobelio literatūros premijos laureatas vienas iškiliausių airių dramaturgų Džordžas Bernardas Šo. Kai skausmas perveria...

Sante dantų pastos. Gudrus ir dar gudresnis.
Mmm... Zefyrai, keksai, riešutai ir šokoladiniai ledai. Palaimos akimirkos. Tačiau tokios vaišės nelabai patinka mūsų dantims ir grasina papildomais centimetrais liemeniui ir klubams. Be to, saldumynai slopina organizmo gebėjimą įsisavinti...

STA kompiuterinis dantų nuskausminimas mažiesiems pacientams
Odontologijos klinikos “Neodenta” vaikų odontologė Rasa Bardijevskienė džiaugiasi, kad net ir šiandien, kai odontologija taip toli pažengusi ir žodis „skausmas“ seniai nebėra odontologo sinonimas, daliai žmonių...

Tinkama dantų priežiūra, padeda išvengti papildomų išlaidų
Šiai dienai dantų priežiūra yra iš tikrųjų nebrangi. Palyginus su jau sugedusių dantų gydymu. Aritmetika čia gana paprasta – reikia įsigilinti į odontologinių paslaugų kainas ir bus akivaizdu, kad dažnas lankymasis pas odontologą, dėl dantų...

Lietuviai savo dantų nemyli
Daugiau kaip 20 metų odontologijos srityje dirbantis klinikos „Pro-implant“ vadovas Darius Počebutas įsitikinęs – daugelis lietuvių savo dantų nemyli. Būtent nepakankamas šalies gyventojų dėmesys savo dantų priežiūrai odontologui...

Odontologijos klinikos implantų rūšys – patrauklios šypsenos garantas
Susidūrėte su dantų pažeidimais, dėl kurių sumažėjo pasitikėjimas savimi ar tapo sudėtinga valgyti mėgstamą maistą? Skirtingos odontologijos klinikos implantų rūšys gali padėti susigrąžinti prarastą šypseną! Dantų implantai – puikus...

Griežimas dantimis – kas tai?
Daugelis mūsų gyvename aktyvų gyvenimą: bėgame, skubame, turime rūpesčių, nebaigtų darbų. Dažnos emocijos, patirtos dieną, nepalieka ramybėje ir naktį. Kartais ryte iš artimųjų išgirstame, kad naktį griežėme dantimis, nors patys to nejautėme....

Periodontologinių kišenių atsiradimas ir susidarymo priežastys
Periodontologija - aplink dantis esančių audinių ligų (gingvito, periodontito) profilaktika ir gydymas. Šias dantenų ligas išprovokuoja burnos higienos nesilaikymas, dantų apnašos, akmenys. Gingvitas pasireiškia paraudusiomis, paburkusiomis ir...

Už išsaugotus dantis suaugę vaikai Jums padėkos
Visų ligų prevencija yra paprastesnė, nei jų gydymas ar nefunkcionuojančių organų pakeitimas. Ne išimtis ir odontologija - išsaugoti dantis yra paprasčiau, nei juos sugydyti arba atkurti. Mylintiems savo vaikus tėveliams svarbu žinoti, kada būtina...

Kaip panaikinti iš burnos sklindantį nemalonų kvapą?
Jei valgysite daug ląstelienos turinčio maisto - grūdų su luobele, šviežių vaisių bei lapinių daržovių, ne tik pagerės virškinimas, bet ir sumažės, o gal ir išnyks, prastas kvapas iš burnos. Valgant obuolius, apelsinus, salierus išvalomi dantys,...

Žmonės valosi dantis ne tiek dėl to, kad sumažintų dantų ėduonies riziką, o dėl to, kad būtų gaivesnis burnos kvapas
Burnos higienistė Greta Mitiukovaitė dirbanti odontologijos klinikoje „Evadenta“ tvirtina, kad taisyklinga burnos ertmės priežiūra – tai sveikatos bei geros savijautos pagrindas. Dantis reikia valyti 2 kartus per dieną, to buvome...

Protiniai dantys proto neprideda
Klastingi, skausmingi, keliantys nemažai bėdų ir beveik nenaudingi – visus šiuos apibūdinimus odontologai skiria protiniams dantims. Atvėsus orams bei įsisiautėjus rudeniniams vėjams, odontologai daugiau nei įprasta sulaukia pacientų, kurie...

Vokiečių odontologas: vėl besišypsantis lietuvis – geriausias mano darbo įvertinimas
Žymus vokiečių burnos chirurgas dr. Bernhardas Giesenhagenas dažnas svečias Lietuvoje. Prieš 13 metų užsimezgusi nuoširdi draugystė su Kauno odontologu Dariumi Počebutu išaugo į prasmingą bendradarbiavimą pacientų labui. Dr. B. Giesenhagenas yra...

Akinamai balti dantys
Artėja gražiausios metų šventės. Visi gyvename pakiliom nuotaikom, ieškome dovanų artimiesiems, planuojame kaip sutiksime šventes. Visi norime atrodyti nepriekaištingai, sužavėti savo išvaizda, šypsena. Kas nenorėtų turėti spindinčios šypsenos?...