Biorythm

Burnos sveikata – svarbus visapusės sveikatos veiksnys

Sveikata – didžiausia vertybė, esminė žmogaus laimės sąlyga. Todėl nenuostabu, kad visuomenės susidomėjimas sveika gyvensena nuolat auga. Grįžtama prie sveiko gyvenimo būdo, didelis dėmesys skiriamas sveikai mitybai, kūno ir minčių harmonijai. Vis daugiau žmonių remiasi ne tik tradicine, bet ir liaudies ar rytų medicina. Gera sveikata tampa vienu svarbiausių šiuolaikinio žmogaus siekių. Tačiau ar galvodami apie sveikatą, nepamirštame savo burnos sveikatos? Ar gali būti taip, kad sveiki dantys reiškia kur kas daugiau nei gražią šypseną?


Klinikoje Pro-implant burnos sveikata rūpinasi gyd. D. Počebutas ir dr. S. Kelbauskienė

Burna – tai vartai į organizmą

„Esame tai, ką valgome“, – šia nuostata remiasi daugelis. Mitybos įtaka sveikatai abejonių nebekelia. Atidžiai renkamės maisto produktus, tik ar to pakanka, kad būtume sveiki?

Svarbu ne tik tai, ką valgome, bet ir kuo tai darome! Burnos ertmės būklė glaudžiai susijusi su virškinimo sistemos funkcionavimu. Vadinasi ir su bendra savijauta ir viso organizmo sveikata.

„Tai, kas vyksta burnoje, gali paveikti visą organizmą. O tai, kas vyksta organizme – daro įtaką burnos sveikatai. Susidūrę su rimtomis sveikatos problemomis, pacientai dažnai nesupranta, kokią žalą jų organizmui daro uždegimas burnoje. Žmonėms trūksta informacijos apie burnos buklės poveikį lėtinių susirgimų eigai – joks gydymas nepadės iki galo pasveikti, kol burnoje tūnos infekcija“,- teigia Kauno odontologijos klinikos Pro-implant vadovas gyd. Darius Počebutas.

Burnos sveikatos svarbą lemia organizme vykstantys procesai:

  • bakterijos ir jų apytakos produktai pažeidžia smulkias burnos kraujagysles ir patenka į kraujotakos sistemą.
  • Su kraujo srove keliaudamos po visą organizmą, bakterijos išskiria toksinus.
  • Toksinai gali sukelti ligas arba komplikuoti jau esamų ligų eigą ir gydymą.


Burnos sveikata ir širdies ligos

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kaip dažniausią mirties priežastį nurodo širdies ir kraujagyslių ligas. Kasmet pasaulyje nuo jų miršta iki 17 milijonų žmonių. Vienu iš rizikos faktorių PSO įvardija bakterines burnos infekcijas.

Nors priežastys nėra iki galo ištirtos, yra žinoma, kad dantenų ligos ir širdies ligos eina greta. Iki 91% pacientų, sergančių širdies ligomis, serga periodonto (dantį supančių audinių) ligomis. Uždegimas burnos gleivinėje sukelia uždegimą kraujagyslėse. Uždegimo paveiktos kraujagyslės neleidžia pakankamam kiekiui kraujo cirkuliuoti tarp širdies ir kitų organų. Pasekoje padidėja kraujo spaudimas, o tuo pačiu insulto rizika.

Bakterijos, periodonto ligų sukėlėjos, išprovokuoja aterosklerozės vystymąsi. Ant kraujagyslės sienelių kaupiasi kraujo riebalai, iš kurių susiformuoja apnašas. Kraujagyslė siaurėja. Jei pažeista kraujagyslė užsikemša – nutrūksta kraujotaka į gyvybiškai svarbius organus. Taip pat yra didelė rizika, kad atitrūkusi riebalų apnašo plokštelė gali pažeisti kraujagyslės sienelę, nukeliauti į širdį ar smegenis ir sukelti širdies priepuolį ar insultą.

Burnos sveikata ir nėštumas

Be kitų egzistuojančių veiksnių, galinčių prisidėti prie neišnešiotų ar mažo svorio kūdikių gimimo, mokslininkai nustatė dantenų ligų poveikį. Lėtinė infekcija ar uždegimas moters burnos ertmėje trukdo vaisiaus vystymuisi įsčiose. Nors vyrai serga periodontitu dažniau nei moterys, hormoniniai pokyčiai nėštumo metu tampa svarbiu veiksniu ligos atsiradimui. Rekomenduojama atlikti išsamų periodonto tyrimą ir gydymą nėštumo pradžioje (ar prieš pastojimą), siekiant išvengti rizikos.

Burnos sveikata ir rūkymas

Daugelis atliktų tyrimų įrodė nenuginčijamą rūkymo žalą žmogaus sveikatai, taip pat ir burnos. Rūkymas apsunkina burnos higieną, ko pasekoje atsiranda puiki terpė dantų apnašui formuotis. Rūkaliams rizika susirgti sunkiomis dantenų ligomis yra tris kartus didesnė, nei nerūkantiems. Nikotinas sukelia kraujagyslių susiaurėjimą. Dantenos praranda  atsparumą infekcijoms, prasideda lėtinis dantenų uždegimas. Negydomas uždegimas gali privesti prie rimtų sveikatos problemų ir net dantų netekimo. Rūkymas turi įtakos ir gydymo eigai – operuojant dantenas ženkliai padidėja komplikacijų rizika, o pooperacinis gijimas yra ilgesnis ir sudėtingesnis.

Burnos sveikata ir diabetas

Sąryšis tarp diabeto ir dantenų uždegimo aiškiai parodo, kokia svarbi burnos sveikata žmogaus organizmui. Burnoje prasidėjęs uždegimas susilpnina organizmo gebėjimą kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir komplikuoja insulino įsisavinimą. Padėtį dar labiau pablogina tai, kad tarp diabeto ir dantenų uždegimo egzistuoja grįžtamasis ryšys. Didelis cukraus kiekis kraujyje sudaro idealias sąlygas infekcijoms augti, tame tarpe ir dantenų.

Burnos sveikata ir kitos sveikatos būklės

Burnos sveikatos ryšys su viso organizmo būkle yra santykinai nauja mokslinių studijų sritis. Iki dabar tyrimais nustatytas tiesioginis ryšys tarp burnos sveikatos ir šių būklių:

  • Impotencija ir erekcijos sutrikimai

Vyrams, sergantiems sunkiomis periodonto ligomis, tikimybė patirti erekcijos sutrikimų išauga tris kartus. Lytinės funkcijos sutrikimus galimai lemia kraujagyslių pakenkimai.

  • Plaučių ligos

Periodonto ligos gali komplikuoti plaučių uždegimą ir lėtines obstrukcines plaučių ligas, didindamos bakterijų kiekį, patenkantį į plaučius.

  • Reumatoidinis artritas

Įrodyta, kad gydant periodonto ligas buvo sumažintas reumatoidinio artrito keliamas skausmas.

  • Alzheimerio liga

Dantų netekimas iki 35 metų amžiaus gali būti Alzheimerio ligos rizikos faktorius. Taip pat nustatyta, kad bakterijos, dantenų ligų sukėlėjos, nukeliauja iki Alzheimerio liga sergančiųjų smegenų. Tyrimas patvirtina teoriją, kad šios bakterijos kramtymo ir dantų valymo metu iš burnos patenka į kraujotakos sistemą ir pasiekia kitus organus, įskaitant smegenis.

  • Demencija (silpnaprotystė)

Parodontozė didina silpnaprotystės riziką. Vyrai ir moterys virš 60 metų, sirgę parodontoze, dvigubai dažniau kentėjo nuo atminties sutrikimų nei tie, kurių dantų būklė buvo gera.

Burnos ertmės ligų atsiradimo priežastys

Periodonto ligos prasideda neprikalusomai nuo paciento amžiaus. Beveik pusei žmonių, vyresnių nei 18 metų, pasireiškia dantenų uždegimo požymiai. Ir net 75% vyresnių nei 35 metai žmonių serga įvairiomis periodonto ligomis.

Pagrindinė periodonto ligų atsiradimo priežastis yra bakterijos. Bakterijos kaupiasi ant dantų ir formuoja apnašą. Dantų apnašas veikia dantenas, kurios ilgainiui tampa neatsparios infekcijoms. Kai imuninė sistema puola infekciją, prasideda dantenų uždegimas. Laikui bėgant, uždegimas pažeidžia dantenas ir kaulo struktūrą, laikančią dantis stabiliai. Rezultatas – sunkios periodonto ligos: periodontitas, parodontozė ir kt.

Burnos ertmės ligų gydymas

„Periodonto ligas ypatingai svarbu laiku diagnozuoti ir pradėti gydyti nedelsiant, kol jos neprogresavo iki momento, kai prarandami dantys ir daroma neigiama įtaka visam organizmui. Neretai pacientai kreipiasi ligai jau pažengus, nes pradinėse stadijose nejaučiamas skausmas, liga progresuoja nepastebimai. Reguliarūs profilaktiniai vizitai pas odontontologą – būtina sąlyga siekiant išvengti šių ligų atsiradimo ir vystymosi“,- pabrėžia gyd. odontologas D. Počebutas.

Burnos ertmės ligų įspėjamieji ženklai: raudonos, jautrios arba ištinusios dantenos; valant dantis šepetėliu arba dantų siūlu, dantenos kraujuoja; dantenos atsitraukia nuo dantų, apnuogindamos danties kaklelį; chroniškas blogas burnos kvapas arba nemalonus skonis burnoje; dantys nestabilūs arba tolsta vienas nuo kito.

Ankstyvoje stadijoje galima neskausmingai sustabdyti ir net visiškai išgydyti daugumą periodonto ligų. Gydoma antibiotikais, pasitelkus medicininio ozono terapiją. Chirurginis gydymas taikomas tuomet, kai liga yra pažengusi ir jos nebeįmanoma išgydyti vien konservatyviais būdais.

Vienas naujausių ir efektyviausių metodų – periodonto ligų gydymas dentaliniu lazeriu. Atliekant minimalias intervencijas gaunamas maksimalus rezultatas. „Lazeriu panaikinus nuo danties šaknies paviršiaus lipnų mikrobų gyvenamą sluoksnį, organizmas demonstruoja, regis, nerealias regeneracijos galias. Dėl lazerio savybės pasiekti uždegiminį audinį nepažeidžiant sveikų, gydyti galima uždaru būdu“,- teigia odontologijos klinikos Pro-implant periodontologė medicinos mokslų daktarė Solveiga Kelbauskienė.

Burnos ertmės ligų prevencija

Burnos priežiūra yra vienas svarbiausių visapusiškos sveikatos priežiūros elementų. Sveiki dantys ir dantenos tikrai gali padėti išsaugoti sveikatą. Viskas ko reikia – dantų valymas šepetėliu dukart per dieną, dantų siūlo naudojimas, reguliariai atliekama profesionali burnos higiena bei profilaktiniai vizitai pas odontologą.

„Burnos ertmės ligų profilaktikai reikia skirti ypatingą dėmesį. Juk sveiki dantys – ne tik estetika, bet ir funkcija. Sveika burna užtikrina mums komforto jausmą, apie kurį net nesusimąstome: galime mėgautis maistu be jokių apribojimų, galime aiškiai kalbėti, laisvai bendrauti, nesivaržydami šypsotis ir juoktis“,- teigia gyd. odontologas D. Počebutas.

UAB „Pro-implant”
K. Donelaičio g. 14-1, LT-44213 Kaunas
www.odontologas.lt
info@odontologas.lt

UAB "Pro-implant"

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE