Nobel biocare

Burnos skalavimo skystis: privalumai ir trūkumai

Graži šypsena tapo neatsiejama šiuolaikinio žmogaus įvaizdžio dalimi. Nemalonus burnos kvapas, nesveiki dantys dažniausiai yra nemalonūs veiksniai, trukdantys net bendrauti.

Nepakankama burnos ertmės bei dantų priežiūra skatina bakterijų ir jų išskiriamų toksinų kaupimąsi, o tai gali tapti dantenų uždegimu, akmenų susidarymo bei kitų nemalonumų priežastimi.

Tai, jog dantis šepetėliu ir dantų pasta bei siūlu reikia valyti kiekvieną dieną, atrodo, žino jau beveik visi. Ir dauguma tai daro, manydami, kad to pakanka norint išsaugoti sveiką burnos ertmę ir dantis.

Tačiau taip nėra – burną reikia skalauti specialiais burnos skalavimo skysčiais.

Burnos skalavimo skystis – produktas, skirtas burnos higienai. Skalavimo skysčiai taip pat labai naudingi, kai valymas dantų šepetėliu pasidaro skausmingas dėl įvairių ūminių uždegimų, pavyzdžiui, stomatitų, gingvintų ir kt.

Pirmieji burnos skalavimo atvejai atrandami ajurvedoje ir kinų medicinoje maždaug 2700 m. pr. m. e. Graikų ir romėnų civilizacijose burnos skalavimas kartu su dantų valymu paplito tarp aukštesniosios klasės atstovų. Hipokratas rekomendavo mikstūrą iš druskos, alūno ir acto. Žydų Talmudas siūlė mišinį, gaminamą iš vandens, kuris lieka nuo tešlos, ir alyvuogių aliejaus.

Ar skalavimas nekenkia dantims?

Jei burnos skalavimo skystis naudojamas ne taip, kaip reikia, kai kurie jame esantys ingredientai gali neigiamai veikti dantis ir dantenas.

Daugelyje burnos skalavimo skysčių yra alkoholio. Tyrimai parodė, kad kartais jis sudaro net 26 proc. produkto. Alkoholis reikalingas tam, kad kiti ingredientai, tokie kaip: timolis, eukaliptolis ir mentolis, galėtų prasiskverbti pro akmenis ir juos tirpdyti. Tačiau alkoholis sunaikina apsauginį sluoksnį, palaikantį drėgmę, ir išsausina burną. Dėl to gali pradėti sklisti blogas kvapas, atsirasti nemalonus gėlimas.

Tai gal reikėtų išmesti visus burnos skalavimo skysčius?

Pasak Britanijos odontologų asociacijos mokslinio patarėjo profesoriaus Damien Walmsley, geriausia būtų pasitarti su savo odontologu.

Jam pritaria ir Londone dirbantis odontologas Ogo Eze: “Jei žmogus serga dantenų uždegimu (gingivitu), labai svarbu, kad ant dantų būtų kuo mažiau akmenų, nes jie gali dar labiau padidinti uždegimą“.

Odontologas gali pasiūlyti 2 savaites naudoti daug fluorido turintį burnos skalavimo skystį, kuris padeda sumažinti ėduonies plitimo riziką.

Jei jūsų nekamuoja dantų problemos, patariama naudoti burnos skalavimo skystį be alkoholio.

4 burnos skalavimo skysčio privalumai

  • Gali užkirsti kelią dantų skylių atsiradimui. Tai, kad skalavimas su fluorido turinčiu burnos skysčiu gali padėti sumažinti skylučių dantyse atsiradimą, yra tiesa. Daugybė atliktų tyrimų įrodo, kad fluoridas mažina demineralizaciją ir skylių dantyse atsiradimą.
  • Ramina gangreninio stomatito opas. Burnos skalavimo skystis lengvina gangreninio stomatito opas mažinant bakterijų, dirginančių tas vietas, kiekį. Daugeliu atvejų, tą patį efektą turi ir sūrus vanduo.
  • Kovoja su dantenų ligomis. Dėl bakterijų ir maisto likučių, esančių ant dantų, dantenos ir dantų „kišenės“ gali užsikrėsti ir prasidėti infekcija, kuri gali pereiti iki periodontinių ligų (kaip gingivitas ir kita). Antibakterinis burnos skalavimo skystis, kaip pavyzdžiui su alkoholiu ar chlorheksidinu, gali iš dalies padėti apsisaugoti nuo ligų.
  • Apsaugo nėštumo metu. Periodontinės ligos iš tikrųjų yra rizikos faktorius, kad gims neišnešiotas, nedidelio svorio kūdikis. Bakterijos iš dantenų uždegimo gali persikelti į nėščios moters kraują ir padidinti uždegimo galimybes. Amerikoje atliktas tyrimas parodė, kad būsimos mamos, kurios nėštumo metu naudoja burnos skalavimo skystį, rečiau patiria ankstyvąjį gimdymą. Tačiau tai tik vienas tyrimas ir galutinai šios hipotezės jis nepatvirtina.


3 burnos skalavimo skysčio trūkumai

Burnos skalavimo skystis ne visada naudingas. Ši priemonė gauna neigiamų taškų, nes:

  • Dirgina gangreninio stomatito opas. Jeigu naudojamame burnos skystyje yra per didelis kiekis alkoholio, jis gali labiau pakenkti, dirgindamas opas, nei padėti.
  • Maskuoja blogą burnos kvapą. Burnos skalavimo skystis gali suteikti gaivų burnos kvapą, bet jis gali būti trumpalaikis. Jeigu žmogus nevalo dantų, o jo burnos higiena yra prasta, nėra tokio kiekio skalavimo skysčio, kad jis galėtų užmaskuoti blogą burnos kvapą.
  • Gali būti siejamas su burnos vėžiu. Diskusijos, kad alkoholio turintis burnos skalavimo skystis gali sukelti burnos vėžį vis dar tęsiasi. Tai viena iš problemų, apie kurią kalbama jau nuo 1970 metų be jokio konkretaus atsakymo.
  • Burnos skalavimo skystis neturėtų pakeisti dantų valymo šepetėliu ir siūlu. Netgi tada, kai jis gali būti naudingas sumažinant periodonto ligų ir skylių atsiradimo riziką. Jis visuomet turėtų būti naudojamas šalia kitų tinkamų burnos higienos įpročių.
  • Iš tikrųjų kas tinka draugui, nebūtinai turi tikti ir jums, tad apgalvokite savo asmeninius poreikius ir situacijas.

Kokie ingredientai įeina į skalavimo skysčius ir kokią naudą teikia?

  • Peroksidas – antiseptikas, kuris padeda gydyti burnos gleivinės opeles ir gingivitą (skysčius su šia medžiaga vartoti tik ribotą laikotarpį).
  • Chlorheksidinas – antibakterinė ir antivirusinė medžiaga, padedanti gingivitui ir kitiems burnos uždegimams gydyti, apsaugai nuo karieso (skysčius su šia medžiaga vartoti tik ribotą laikotarpį –  apie 2 sav.).
  • Kalio chloridas sumažina dantų jautrumą.
  • Triklosanas – antibakterinė medžiaga.
  • Fluoras apsaugo nuo dantų karieso ir dantenų ligų.
  • Įvairios žolelės padeda nuo uždegimų.

Burnos skalavimo skystis kasdienei priežiūrai

Burnos skalavimo skystis skirtas dantims prižiūrėti tarp valymų ir po jų. Skystis saugo nuo dantų akmenų susidarymo ir ėduonies, skatina dantų emalio mineralizaciją, stiprina dantenas, apsaugo jas nuo kraujavimo. Viena svarbiausių priežasčių, kodėl būtina skalauti burnos ertmę, ta, kad skystis neleidžia kauptis bakterijoms bei šalina bakterines dantų apnašas, kurios skatina karieso ir dantenų uždegimo atsiradimą. Burnos skalavimo skystis – efektyvi priemonė burnos gleivinės uždegimų, dantenų ligų bei uždegimų profilaktikai.

Kiekvienąkart po valgio burnos ertmę išskalauti skysčiu yra kur kas patogiau negu sukti galvą, kur ir kaip išsivalyti dantis. Tereikia įsipilti jo į skysčio pakuotės kamštelį ir 10 sekundžių intensyviai skalauti burną. Ypač ilgas ir malonus gaivumo jausmas – garantuotas. Burnos skalavimo skysčio teikiamam ir maksimaliai efektyviam poveikiui pasiekti rekomenduojama nevalgyti ir negerti 30 minučių po procedūros.

augiau informacijos:

Odontologijos klinika „Papadent”
www.dantugydytojas.lt

Tel. +370 699 99911

Odontologijos klinika PAPADENT

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE