Mollers

Atsibodo jautrūs dantys…

„Norėčiau jūsų pagalbos, nes tiesiog atsibodo tie jautrūs dantys. Apie ledus ir obuolius jau nekalbu, nes jų iš viso negaliu valgyti, bet dabar, kai prasidėjo uogos, net ir jų pavalgius dantis gelia. Ką daryti man daryti ir ar galiu sau kokiu nors būdu padėti? Įdomu, ar tai tik vienetiniai atvejai ir padėti neįmanoma, ar yra kokia išeitis?

Vilniaus Europos odontologijos klinikos gydytoja odontologė – ortopedė Lyra Žemrietienė:

– Tyrimų duomenimis, net per 90 proc. žmonių skundžiasi, kad jų dantys per daug jautrūs. Kadangi metams bėgant keičiasi danties struktūra, vyresniuosius ši problema kamuoja kur kas rečiau nei jaunus ar vidutinio amžiaus žmones.

Jautresni paprastai būna priekiniai – ir viršutiniai, ir apatiniai – dantys. Jų jautrumas, kaip daugelis klaidingai mano, nėra liga. Tai daugiau tam tikrų požymių kompleksas, galintis atsirasti dėl nusidėvėjusio emalio, apnuogintų dantų kaklelių, po periodontito operacijos ar dėl kitokių priežasčių. Jautresni dantys gali tapti ir dėl netaisyklingo dantų valymo, per kieto dantų šepetėlio ar sergant įvairiomis virškinimo trakto ligomis. Besilaukiančios vaikelio moterys pirmaisiais nėštumo mėnesiais taip pat gali skųstis atsiradusiu dantų jautrumu. Kai kurių žmonių dantys gali jautriau reaguoti suvalgius ką nors saldžiai ar rūgščiai, į šilumos ar šalčio dirgiklį – tada jaučiamas dilgčiojimas įkvepiant oro.

Kadangi jautrių dantų skausmas aštrus, staigus ir paprastai trumpalaikis, tik gydytojas gali nustatyti, ar tai liga, ar paprasčiausias jautrumas.

Dantys jautrūs gali tapti:

* dėl nusidėvėjusio emalio,

* apnuogintų dantų kaklelių,

* po įvairių burnos ertmėje atliktų operacijų,

* netaisyklingai valant dantis,

* sergant virškinimo trakto ligomis,

* dantis valant netinkamu šepetėliu.

Prižiūrint jautrius dantis svarbiausia įsigyti minkštą patogų šepetėlį ir specialios jautriems dantims skirtos dantų pastos, kurios sudėtyje yra kalio citrato ar fluoro. Valant dantis tokia pasta ne tik sumažėja dantų jautrumas, bet ir skausmas. Taip pat ši pasta saugo dantis nuo ėduonies bei dantenų uždegimo, yra malonaus skonio. Be dantų pastos, pasikonsultavus su gydytoju odontologu, galima vartoti ir kitokių gydomųjų priemonių, kurios veiksmingai mažina dantų jautrumą ir kurių gydomasis poveikis išlieka net kelis mėnesius.

Besiskundžiantiesiems dantų jautrumu, svarbiausia juos taisyklingai valyti.

Ar žinote, kad:

* jautrius dantis reikia valyti švelniai, nespaudžiant, lengvais šluojamaisiais judesiais, ypač kruopščiai – dantų kaklelius, kurie ir yra jautriausi.

* gydytojas odontologas, apsilankius odontologijos kabinete, gali atlikti specialias dantų jautrumą mažinančias procedūras, aplikacijas su dentiną nujautrinančiomis medžiagomis, naudodamas fluoro laką ir medžiagas, kurios uždaro dentino kanalėlius ir sumažina dantų jautrumą.

* dantų jautrumą galima gydyti ir lazeriu, o nustačius struktūrinius danties pakitimus, dantys paprasčiausiai plombuojami.

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE