REXSAN

Atsainumas ir baimė – tai, kas daro mus bedančių tauta

Kaip bebūtų apmaudu, tačiau beveik pusė Lietuvos gyventojų į odontologus kreipiasi tik ištikus bėdai. Tik nedidelis šalies gyventojų procentas neturi problemų su dantimis. Per 80 proc. 12 metų vaikų jau turi ėduonies pažeistus dantis, o suaugusiųjų ir pagyvenusių žmonių dantys yra pažeisti beveik 100 proc. Vienos iš dažniausių pacientų pateikiamų priežasčių dėl uždelsto gydymo – baimė ir įtampa. Be to, esant sisteminio požiūrio į burnos higieną trūkumui, dantų problemos, deja, bet pastebimos jau tik gilioje ligos stadijoje.

Atsainumas, gresiantis bedantyste

Kaip bebūtų gaila, visuomenėje vis dar labai trūksta tinkamo dėmesio burnos higienai ir dantų ligų gydymui. Tinkamai nesirūpinama dantų profilaktika, pamirštama, kad su dantų netektimi gali būti susiję ne tik blogai sugydyti dantys ir jų šaknys, įvairios traumos, bet ir polinkis sirgti periodonto ligomis, perduodamomis iš karto į kartą. Jei pacientas turi periodontologinių problemų, dažniausiai tai reiškia, kad jos bus perduotos ir vaikams.

Vis dar dažnai pasitaikantis atvejis, kai žmonės, netekę vieno danties, tam neteikia didelės reikšmės, ypač jei šypsantis ar kalbant atsivėrusi ertmė nekrenta akivaizdžiai į akis. Tačiau kas vyksta, kai netenkame danties? Į jo vietą pamažu ima svirti greta esantys dantys. Jie iškrypsta ir tuomet susidaro nišos, kurias būna sunku išvalyti. Jose lengviau kaupiasi apnašos ir bakterijos, dantys greičiau genda.  Laiku neatkūrus trūkstamą dantį, vėliau gali tekti tiesinti pasvirusius gretimus dantis. Be abejonės, tokia procedūra užtrunka ilgiau, būna brangesnė. Taip pat per ilgai laukiant pamažu ima tirpti ar retėti apkrovos netekusi žandikaulio vieta.

CLINIC|DPC vyriausiasis gydytojas Simonas Bankauskas pastebi, kad „nors rimtesnės problemos, susijusios su danties netekimu, neatsiranda pernakt, tačiau netrukus gali prasidėti radikali žandikaulio atrofija, dėl kurios vėliau ir pati implantacijos procedūra tampa sudėtingesnė“.

Būtent dėl šios priežasties odontologai ragina nedelsti ir po danties ištraukimo kuo greičiau kreiptis į specialistą dėl protezavimo ar implantavimo. Tuo labiau, kad dabar situaciją gerokai palengvina momentinė implantacija, kuri ypač svarbi netekus priekinių dantų ir gali būti atlikta itin greitai.

Akmens amžius odontologijoje seniai pasibaigęs

Iš tiesų dabar dantų netekusiems asmenims nebereikia vargti kaip anksčiau. Pažangi technika bei inovatyvūs gydymo metodai sukuriami būtent tam, kad žmonės be baimės galėtų kreiptis į gydytoją odontologą. „Mes naudojame pažangiausią techniką, kurios dėka mūsų, gydytojų, darbas tampa lengvesnis ir užtikrinamas gydymo tikslumas. Pavyzdžiui, diagnostikai ypač padeda klinikoje naudojama kompiuterinės tomografijos sistema, leidžianti matyti burnos ir aplinkinių audinių trimatį vaizdą. Šiuo aparatu atlikta nuotrauka yra pati informatyviausia ir tiksliausia diagnostinė priemonė, naudojama planuojant dantų implantaciją, chirurgines procedūras, ortodontinį gydymą. Ji padeda įvertinti kaulo tankį ir iš anksto numatyti sritis, kuriose geriausia sriegti implantus. O ir gydymo metodų bei sistemų yra didesnis ir geresnis pasirinkimas. Netekusiems daugelio ar net visų dantų, pacientams taikome kol kas pasaulyje patį efektyviausią dantų atkūrimo metodą, vadinamąjį All-on-4 (liet. „visi ant keturių“). Jo dėka visi žandikaulio dantys atkuriami ant keturių implantų net ir labai sudėtingoje klinikinėje situacijoje vos per vieną dieną. Procedūros metu iškart uždedami laikini dantys, funkcionalumu nenusileidžiantys tikriems dantims, iškart po procedūrų pacientams leidžiama kramtyti. Paprastai po pusės metų laikini dantys pakeičiami tvirtais, gražiais, nuolatiniais dantukais”, – pasakoja implantuojantis gydytojas S. Bankauskas.

„Atkūrus dantis, žmogaus gyvenimas tampa pilnavertis: jis vėl gali valgyti norimą maistą, drąsiai juokiasi, nevengia bendravimo, atgauna pasitikėjimą savimi, vizualiai atjaunėja. Tikrai malonu žinoti, kad tavo rankų darbo dėka, kažkas tampa laimingesnis”, – džiaugėsi gydytojas.

Vis dėlto, dažnas pacientas, netekęs dantų, svarsto ir apie kitą galimybę – išimamą dantų plokštelę. „Dažnai pacientai mūsų klausia, kuo vis dėlto implantai yra geresni bei patogesni už plokštelę. Prieš dedant išimamus protezus, reikia paruošti gretimus dantis – juos reikia šlifuoti. Implantai savo ruožtu ne tik apsaugo nuo šios procedūros, bet ir tarnauja visą likusį gyvenimą. Ne veltui patikimi, sertifikuoti gamintojai jiems suteikia viso gyvenimo garantiją“, – apie išimamų plokštelių ir implantų skirtumus dėsto gydytojas. „Tenka išskirti, kad daugeliui dantų plokštelė pirmiausia sukuria nesaugumo jausmą. Žmogus baiminasi, kad kalbant, juokiantis ar valgant ji gali iškristi. Kai kurie skundžiasi, kad po plokštele patekę maisto likučiai erzina, sukelia nemalonų burnos kvapą. Valgant plokštelė gali pradėti klibėti, dirginti gleivinę. Tuo tarpu ant implantų tvirtinami dantys beveik niekuo nenusileidžia natūraliems, todėl net kietą maistą galima kramtyti be baimės. Be to, vienintelis dantų atstatymo metodas – implantacija – leidžia išvengti kaulo sunykimo ir kitų su tuo susijusių reiškinių. Deja, bet dantų plokštelė šio proceso nepadeda išvengti“.

Gydymo sprendimas, kai baimė ir jautrumas sukausto mažuosius

Norint ateityje išvengti su dantimis susijusių problemų, jais reikia pradėti rūpintis nuo pat vaikystės. Deja, tėveliai ne visada skiria pakankamai dėmesio pieninių dantukų priežiūrai. Vieni laukia, kol sudygs visi dantukai, kiti – kol vaikas pats išmoks juos išsivalyti. Pasitaiko atvejų, kai vaikas pas odontologą pirmą kartą atvedamas, kai dantys būna pajuodę ir sugedę, o kartais jau spėję tapti ir bendraamžių užgauliojimų objektu.

Klaidingas žmonių požiūris į odontologiją ir dar vaikystėje susiformavusios baimės sukelia labai daug problemų ateityje. Be to, nors odontologijos klinikose visas gydymas atliekamas naudojant nuskausminamuosius vaistus, mažieji pacientai apskritai nenoriai sėda į odontologo kėdę.

CLINIC | DPC odontologijos specialistai itin jautriems mažiesiems pacientams turi galimybę pasiūlyti gydyti dantis naudojant bendrąją nejautrą – anesteziją. Bendrosios anestezijos gali reikti ir vaikams, kurie yra baikštūs, nesileidžia ir priešinasi ne tik gydymui, bet ir apžiūrai. Pasitaiko ir suaugusių, kurie vengia odontologų vien dėl nerimo ar skausmo baimės. Taigi nieko keisto, jog vaikai į gydytoją odontologą reaguoja dar jautriau. Žinoma, baimė nėra vienintelis dalykas, darantis vaikų dantukų gydymą sudėtingu. Ne visi vaikai gali ramiai išsėdėti odontologo kėdėje ilgesnį laiko tarpą, tai gali nutikti dėl jautrių dantų, kitus greitai supykina, todėl gali prasidėti žiaukčiojimas, springimas, dar kiti sunkiai iškenčia net ir menkiausią skausmą.

Vaistų veikiamas pacientas nurimsta, nebejaučia įtampos ir baimės, nes yra užmigdomas ir procedūros jam atliekamos tol, kol vaikas miega. Dantukų gydymo, taikant bendrąją anesteziją, metu gydytojas anesteziologas – reanimatologas nuolat stebi paciento sąmonės būklę, širdies darbą, kraujospūdį, kvėpavimą ir deguonies įsotinimą. Saugumui užtikrinti Kauno odontologijos klinikoje yra parengtos visos reanimacijai ir gyvybinėms funkcijoms palaikyti reikiamos priemonės.

Bendrosios anestezijos būdą, stiprumą ir trukmę bendru sutarimu pasirenka gydytojas odontologas su anesteziologu – reanimatologu ir tėvais, kurie lydi mažąjį pacientą. Taip pat yra įvertinama jo sveikatos būklė ir tik tada atliekama paskirta procedūra.

Naudojant bendrąją nejautrą (visišką narkozę) – medikamentais pasiekiamas gilus miegas, raumenų atpalaidavimas ir nuskausminimas, kartu atliekama dirbtinė plaučių ventiliacija. Bendroji nejautra yra saugi ir gerai kontroliuojama. Pacientas nepatiria jokio diskomforto, o gydytojas odontologas gali ramiai ir kokybiškai dirbti.

Odontologija yra itin pažangi sfera, kuri nuolatos tobulėja ir vystosi tam, kad pacientai patirtų kuo mažiau diskomforto, gydymas neužtruktų ir jo rezultatas būtų ilgalaikis. O taip pat šiuo metu CLINIC|DPC kartu su „GF Medlizingu“ pacientams suteikia galimybę atsiskaityti už suteikiamas odontologines paslaugas išsimokėtinai sudarant sutartį net iki 84 mėn. bei pirmus 12 mėn. gydytis be jokio pabrangimo*.

*Nuo 13 mėn. taikomos standartinės pirkimo išsimokėtinai sąlygos.

Devintoji CLINIC|DPC klinika jau ir Utenoje!

www.clinicdpc.lt

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE