Gruodžio 7d. Antradienis

Laima Švedaitė. Neplanuotas nėštumas: kaip priimti gyvybę?

2014 Birželio 30d.
Peržiūrų skaičius: 27426
Laima Švedaitė. Neplanuotas nėštumas: kaip priimti gyvybę?

„Jei gimtų tik suplanuoti vaikai, tai žemė būtų pustuštė“, – įsitikinusi rudenį įkurto Vilniuje Krizinio nėštumo centro konsultantė Laima Švedaitė. Vis dėlto priimti netikėtai užsimezgusią gyvybę yra didelis iššūkis, dažnai neįveikiamas be kitų žmonių pagalbos. Tad apie tai, ką išgyvena ir su kokiais sunkumais susiduria netikėtai pastojusios moterys bei kokios pagalbos joms dažniausiai reikia, ir kalbamės su mūsų pašnekove.

Kaip subūrėte tokią specifinę pagalbą teikiantį centrą? Kas jame dirba, kokios pagalbos gali tikėtis moterys ir vyrai, neplanuotai pradėję lauktis vaikelio?

Viskas prasidėjo nuo projekto, kurio iniciatorė buvo socialinė darbuotoja Zita Tomilinienė. Ji kartu su „Sveikatos inovacijų centro“ vadove, biomed. dr. Marija Veniūte, pateikė projektą Vilniaus m. savivaldybei. Vėliau, prisijungus kitoms bendramintėms, subūrus specialistų, komandą projektas išaugo į organizaciją – Krizininio nėštumo centrą. Tokio centro Vilniuje nebuvo (Lietuvoje turime tik Kauno arkivyskupijos Šeimos centrui priklausantį Krizinio nėštumo centrą), nors daugelyje pasaulio šalių tokie centrai veikia ir yra valstybės finansuojami.

Kurdamos šį centrą, norėjome prisidėti prie gyvybės kultūros skleidimo, požiūrio į gyvybės besąlyginę vertę formavimo ne tik žodžiais, bet per konkrečią pagalbą konkrečiai moteriai. Nes motina tampama ne tada, kai vaikelis gimsta, bet tada, kai jis užsimezga įsčiose. Nuo to momento joje gyvena ne kažkoks darinys, kuris yra jos „kūno dalis“ (kaip dažnai girdime teigiant), bet kitas žmogutis, atskiras organizmas, atskira biologinė sistema, kuri turi skirtingą nuo tėvų, unikalią genetinę informaciją. Trečią savaitę nuo užsimezgimo jau pulsuoja jo širdutė, o aštuntą savaitę susiformuoja visos pagrindinės organų sistemos. Devynis mėnesius šis žmogutis visiškai priklauso tik nuo motinos, ji jam yra viskas, visas jo pasaulis, visa dabartis. Bet nevisada – ateitis... Todėl norime padėti moteriai sąmoningai žvelgti į šį faktą, kad ji – jau mama, nors netikėtas, neplanuotas nėštumas visada yra iššūkis. Vienai moteriai dažnai tai yra per sunku, ypač kai nepalaiko artimiausieji.

Norėtume padėti priimti tą iššūkį, suteikdamos visą informaciją, parodydamos galimas aborto alternatyvas, palaikydamos, padėdamos suprasti, kad šis netikėtas posūkis taip pat yra jos gyvenimo dalis. Gyvenimo faktas, kurį galima bandyti ignoruoti, bet galima ir įprasminti. Visiems mums nors kartą gyvenime tenka patirti situaciją, kai reikia rinktis: ar priimti aplinkybes ir tuo būdu pakilti virš jų, ar susitapatinti su jomis ir pasiduoti. Dažnai kartoju sau ir kitiems – jei nori pataikyti į centrą, reikia taikyti vos vos aukščiau...

Moterys, patyrusios abortą ir kenčiančios jo pasekmes, neretai sako: kodėl anksčiau man niekas to nepasakė, kodėl niekas nepadėjo susivokti situacijoje ir ieškoti kitų išeičių?!

Todėl mūsų centre teikiama socialinė, psichologinė, medicininė, teisinė, dvasinė pagalba:

• Individuali socialinė-psichologinė konsultacija;
• Palaikymas ir palydėjimas nėštumo periodu ir pirmaisiais vaiko gyvenimo metais;
• Ginekologo konsultacija ir echoskopija;
• Teisininko konsultacija;
• Laikinos saugios gyvenamosios vietos suradimas;
• Kūdikio kraitelio suruošimas;
• Materialinė, finansinė parama;
• Motinystės įgūdžių ugdymas;
• Vaiko priežiūros organizavimas;
• Pagalba namuose pogimdyviniu laikotarpiu;
• Globėjų suradimas naujagimiui;

Visa ši pagalba NEMOKAMA. Ją teikia profesionalai, talkina savanoriai. Glaudžiai bendradarbiaujame su kitomis organizacijomis.

Kaip suprantu,  jūsų tikslas yra sumažinti abortų skaičių, padėti apsispręsti už gyvybę. Neretai iš aborto kritikų galima sulaukti teisiančio ar smerkiančio žvilgsnio į tuos, kurie nori pasidaryti abortą ar yra sumaištyje? Ar moterys ir vyrai gali tikėtis būti išklausyti jūsų specialistų atvirai, be smerkimo ar išankstinio vertinimo? Su kokia nuostata ir nusiteikimu juos priimate?

Svarbiausias mūsų tikslas padėti ir moteriai, ir vaikui, nes jų gyvenimai glaudžiai susiję. Per pagalbą moteriai  padėti abiems. Nes aborto atveju bus pakenkta taip pat abiems. Mūsų tikslas nėra mažinti tik statistinį abortų skaičių. Kiekvienas žmogus yra unikalus ir jo atsiradimo laikas šiame pasaulyje yra unikalus, todėl vieno vaiko negalima pakeisti kitu, nes kitas niekada nebus šitas. Stengiamės padėti moteriai tai suprasti, įprasminti naujos gyvybės atėjimą. Įprasminimas geriausiai padeda nugalėti baimes, motyvuoja nepasiduoti. Taip, mūsų tikslas padėti apsispręsti už gyvybę. Apsispręsti sąmoningai, suvokiant jos vertę.

Tačiau tai nereiškia išankstinės nuostatos. Teko girdėti nuomonę, kad konsultuojamos moterys „apdorojamos vertybiškai“, verčiamos nesidaryti aborto. Norime pasakyti, kad pasirinkimo laisvės niekas negali atimti. Ne mes tą laisvę suteikėme. Jei pats Dievas neatima žmogui laisvės, nes pats ją ir dovanojo, tai ir mes to nedarome. Moteris turi teisę žinoti apie aborto psichines ir fizines pasekmes, apie tai, kad joje auga ne kažkas, o žmogus, kurio likimas priklauso nuo jos apsisprendimo, bet paskutinis žodis priklauso jai. Neįmanoma gyventi kito žmogaus gyvenimo, kaip neįmanoma pavalgyti ar pamiegoti už kitą. Krizę dėl neplanuoto nėštumo išgyvenančiai moteriai siūlome šiltą, pagarbų santykį, visos informacijos suteikimą, taip pat reikiamą pagalbą nėštumo metu ir pagimdžius.

Jei moteris ar pora smerkiama iš anksto, tai rodo, kad tas, kas smerkia, nesupranta viso situacijos gylio, visų priežasčių, visų aplinkybių. Todėl ir smerkiantieji, ir smerkiamieji dažniausiai yra  nors ir skirtingos (kartais net priešiškos), bet abi per mažai informuotos žmonių grupės. Mūsų tikslas padėti sąžiningai įsivardinti dalykus, bet jokiais būdais nepažeisti asmens orumo.

Centre teikiame pagalbą ir jau patyrusioms abortą moterims. Ir jos nėra smerkiamos ar teisiamos. Nemoralizuojame, bet priimame su meile ir užuojauta, nes abortas yra skaudi netekties, klaidos, kaltės, sielvarto, negalėjimo atleisti sau patirtis. Svarbu, kad jos atranda stiprybės pirmiausia pačios sau įsivardinti problemą, o tada kreipiasi pagalbos.

Mūsų centras yra saugi vieta, ir kiekviena moteris ar pora turi teisę būti išklausyta, nesvarbu, kokia yra jos gyvenimo patirtis ir kokios vertybės. Mūsų užduotis ją suprasti ir padėti konkrečių jos gyvenimo aplinkybių kontekste.

Konsultuojame ir anonimiškai.

Su kokiais dažniausiais jausmais, iššūkiais susiduria poros, sužinojusios netikėtą naujieną? Kas jas labiausiai gąsdina, baimina, kas kelia pasimetimą ir veda link sprendimo nutraukti gyvybę? Kokios pagrindinės priežastys ir išgyvenimai sukelia chaosą jų mintyse ir širdyse ir kokios yra kitos sprendimo galimybės nei abortas?

Pirmiausias  jausmas, kuris ištinka moteris, būna sumaištis, pasimetimas, suskilusio į dvi dalis – iki žinios ir po žinios – gyvenimo pojūtis, negalėjimas patikėti. Jei moters niekas nepalaiko arba ji patiria spaudimą darytis abortą, nesaugumo jausmas taip sustiprėja, jog ji jaučiasi patekusi į spąstus, jai atrodo, kad kitos išeities ir nėra, kad teks daryti tai, ko giliai širdyje nenori. Konsultuojant poras, rezultatai būna geresni, nes tada abu  gali prisiimti atsakomybę. Gaila, bet dažniausiai kreipiasi ne poros, o tik moterys, nes pagrindinė minčių apie abortą priežastis būna vyro ar draugo atsakomybės trūkumas – nuo visiško abejingumo („Čia tavo reikalas, pati susitvarkyk“) iki psichologinio ar net fizinio smurto („Arba vaikas – arba aš“, „Jei gimdysi, pati ir išlaikysi“). Todėl dažniausiai krizinis nėštumas reiškia santykių krizę. Statistika rodo, kad moterys net 7,4 karto dažniau įvardija nėštumą kaip nepageidaujamą, kai jo nepageidauja vyras ar draugas. Moterys labiausiai bijo nuvilti, prarasti vyrą ar draugą, bijo, kad neturės jėgų vienos užauginti vaiką. Didžioji dalis moterų nurodo būtent šią priežastį. Jaunoms merginoms dar labai svarbi tėvų reakcija. Neretai patys tėvai verčia dukras darytis abortą.

Kitos dažnesnės priežastys: mokslai, karjera, nutrūkę santykiai, materialinės, finansinės sąlygos. Taip pat po truputį jau ryškėja nauja moterų kategorija, kuri tiesiog nenori turėti vaikų, nes tai reikalauja tam tikros aukos. Tai yra ta vadinamoji „gyventi sau“, „gyventi dėl savęs“ filosofija.

Apie 90% procentų patyrusių abortą moterų gailisi taip pasielgusios. Abortas nėra eilinė procedūra, jis palieka gilią žaizdą. Jei pradžioje tą patirtį ir galima  išstumti į pasąmonę, tai vėliau ji gali grįžti su dar didesne griaunančia jėga. Pasekmės – didesnio ar mažesnio laipsnio psichikos sutrikimas, vadinamasis potrauminio streso sindromas, nors moteris pradžioje gali ir nesieti pokyčių su patirtu abortu. Pirmiausia pasikeičia santykis su savimi, todėl keičiasi ir santykis su vyru. Dažniausiai jis pablogėja arba visai nutrūksta. Keičiasi santykis su esamais vaikais ir požiūris į galimus būsimus vaikus.

Svarbiausias sprendimas – neskubėti, ieškoti pagalbos. Dažnai atsiranda nors vienas žmogus iš artimųjų, giminių ar draugų rato, kuris nelieka abejingas.

Jei moterys (dažniausiai tai būna jaunos netekėjusios merginos) tikrai nemato galimybės auginti savo vaikelį, tai noriu joms pasakyti: dėl to nereikia žudyti nekaltos gyvybės, yra daug šeimų, kurios, išklausiusios specialius kursus,  jau laukia naujagimių. Jos nori įsivaikinti, nes negali turėti savo vaikų. Kreipkitės į mūsų centrą.

Turbūt neretai poroms labai sunku priimti tai, kad staiga planai netikėto nėštumo atveju ima verstis aukštyn kojom. Planai, kuriuos turėjai, svajonės, tikslai – viskas atrodo griūna, slysta. Ką galėtumėte patarti tokius jausmus išgyvenantiems asmenims, kurie planavo karjerą, darbą, mokslus, keliones ir pan. ir nenori viso to atsisakyti vardan netikėtos gyvybės?

Šiais hiperaktyvumo laikais, kai visuomenėje dominuoja nuostata, kad gyvenimo ir tavo paties vertė priklauso tik nuo tavo visuomeninio statuso, nuo karjeros laiptelių skaičiaus, nuo veiklų ir aplankytų šalių kiekio, o ne nuo to, kas esi, – ypač jauniems žmonėms tai yra iššūkis, prieš kurį tikrai nelengva atsilaikyti. Kai nuolat „lašinama“ lyg per lašinę, kad viską reikia planuoti ir kontroliuoti, nes gyvenimo prasmė yra gyventi patogiai ir atitikti tam tikrą standartą. Kuo labiau kontroliuoju, tuo kokybiškiau gyvenu. Viską, kas stoja skersai kelio, išmetu. Jauni žmonės net nepajunta, kaip perima tą  primestą gyvenimo būdą, priima tarsi savo, susitapatina su juo, nori būti „kaip visi“. Tačiau žmogaus kūrybingumas reiškiasi ne tik per valingą kontrolę, bet ir per sugebėjimą įsileisti į savo gyvenimą ir integruoti netikėtumus, net iššūkius. Tiek daug apie tai kalbu, nes manau, kad tai labai svarbu. Kai į gyvenimą žvelgiam kaip į verslo planą ar šachmatų partiją, kai norisi žinoti dešimt ėjimų į priekį ir niekad nepralošti, niekad nieko neprarasti, kai matom tik savo planą, tik savo ėjimus, lyg žaistume patys su savimi, tada vis sunkiau atskirti svarbius dalykus nuo svarbiausio.

Idealių aplinkybių lauktis vaikelio niekada nebūna, visada atsiras nors viena priežastis, kuri neatitiks norimo plano. Visada reikės kažko atsisakyti, paaukoti. Daugelio porų patirtis rodo, kad net kruopščiai suplanuotas gyvenimo scenarijus neįvyksta, o priėmę neplanuotą įvykį, pamato, kad tai dar geresnis variantas už planuotą. Gal tai ir buvo tas pats planas, tik išsipildęs kitaip, kitu būdu, kitu laiku... Ar adekvatu dėl veiklos ir kelionių, kurias galima atidėti, dėl laikino, šios dienos gėrio, neleisti gimti unikaliam žmogui, kurio „kopijų“ niekada negalėsite pakartoti?

Jei gimtų tik suplanuoti vaikai, tai žemė būtų pustuštė. Ir nejauki, kieta, be jokios kūrybinės dvasios. Be laisvės dovanoti ir be laisvės priimti. Jei žmonės galėtų visada viską kontroliuoti, jie daug ko neišmoktų. Todėl patarčiau nebijoti priimti to, kas dabar nepatogu, nes tai augina. Geresnė mokykla augti dar neišrasta. Tai liudija ir mums rašiusios moterys, šeimos. Teisingi sprendimai nebūna lengvi, bet jie atneša džiaugsmo vėliau, jų vaisiai geri. O greiti, patogūs, vienadieniai – atvirkščiai.

Perfrazuodama feministinio judėjimo klasikės Simone de Beauvoir žodžius: „Net vieno vaiko užtenka visiškai paralyžiuoti moters veiklą“, sakyčiau, gyvenimas rodo ir kitą pusę - net vieno aborto užtenka ne tik veiklai, bet ir visam moters gyvenimui paralyžiuoti. Šiuo metu konsultuojame turinčią tokią patirtį moterį.

Kaip apsisprendus gimdyti vis tik padėti sau priimti šį staigų gyvenimo posūkį, kad netikėtos gyvybės laukimas būtų nors kiek šviesesnis, džiaugsmingesnis? Ką daryti, jei vis tik nėštumo metu kankina depresija, nenoras priimti gyvybės, nors ir aborto apsispręsta nedaryti?

Tam tikras nesaugumo, nežinios, nerimo būsenas gali patirti ir planuotai besilaukianti moteris. O krizinio nėštumo atveju tokio svarbaus ir nelengvo apsisprendimo neįmanoma visai lengvai išgyventi, bet suvokimas, kad apsispręsta teisingai, palaipsniui atneša vis didesnę ramybę ir pasitikėjimą. Pradžioje labai svarbu išlikti valios apsisprendime, tik vėliau ateina ir jausmai, atsiranda sąmoningas, asmeninis santykis su vaikeliu, savotiškas dialogas. Mintyse pradedama bendrauti su juo. Jis juntamas vis arčiau, vis labiau savas. Dažnai tas lūžis įvyksta pamačius vaikelį echoskopo ekrane. Plakanti širdutė, kojytės, rankytės, miniatiūrinis žmogutis, visiškai priklausantis nuo tavęs, - moters sąmonėje jis įgauna realumą. Taip pat tai gali įvykti ir tada, kai moteris pajunta savyje pirmuosius vaikelio judesius.

Labai svarbu suvokti, kad šis mažas žmogus jau turi savo psichinę patirtį. Ketvirto mėnesio pradžioje jis jau girdi, atpažįsta savo mamos balsą, reaguoja į muziką, prisilietimus, šviesą.

Dar vienas naujas priėmimo etapas ar net lūžis įvyksta gimus vaikeliui.

Jei moteriai vis dar sunku priimti naują gyvybę, nors ji ir apsisprendė, labai svarbu nelikti vienai su savo baimėmis. Būtina ieškoti palaikančių artimųjų, psichologinės, dvasinės pagalbos. Nėštumas yra didelis sukrėtimas moters organizmui ir psichikai. Pavyzdžiui, pogimdyvinė depresija gali ištikti net moteris, niekada negalvojusias apie abortą.

Daugelis mums rašiusių moterų liudija, kad džiaugiasi nepasidariusios aborto, tos lemtingos klaidos, kaip jos įvardija, nors lauktis nebuvo lengva. Dabar net nenori prisiminti, kad svarstė kitaip. Sunkūs jausmai ar nuotaikos dar nereiškia neteisingo apsisprendimo, greičiau rodo artimųjų palaikymo, dėmesio, saugumo stoką.

Viena iš paslaugų mūsų centre kaip tik ir yra palaikymas ir palydėjimas nėštumo periodu ir pirmaisiais vaiko gyvenimo metais, kad moteris nesijaustų viena.

Vienas sunkiausių atvejų turbūt yra, kai nėra paramos iš aplinkinių. Galbūt vyras nenori priimti gyvybės, galbūt moteris nesusituokusi ir bijo aplinkinių teisimo ir pan. Kur rasti jėgų tokiose situacijose, kai ir išorinė aplinka naujai gyvybei atrodo yra priešiškai nusiteikusi vis tik vaikelį pagimdyti ir gal net jį auginti? Ar įmanoma rasti materialinę, psichologinę pagalbą Lietuvoje?

Labai sunku, kai nėra paramos iš aplinkinių, draugų, tėvų, tačiau didžiausią smūgį moteris patiria tuomet, kai pats artimiausias žmogus, vaiko tėvas sako: „Tai yra tik tavo reikalas, man tai nesvarbu“ arba „Man jo nereikia“, lyg neturėtų nieko bendra. Nors labai skaudu, bet ši situacija turi vieną gerą aspektą. Ji yra tikras santykių testas. Nenorėjimas prisiimti atsakomybės už naują gyvybę rodo vyro kaip asmens nebrandumą, taip pat tai, kad jis iš tikrųjų nemyli moters ir savo patogumą iškelia virš moters ir vaiko interesų. Geriau savo ateities su tokiu žmogumi nesieti, nes ir vėliau į tokį žmogų ji negalės remtis.

Jaunai netekėjusiai merginai dažnai labai sunku apie savo nėštumą pranešti tėvams. Tuomet svarbu, kad nors vienas žmogus – draugė, giminaitė, sesuo, brolis – būtų šalia ir palaikytų, padėtų išlikti tame apsisprendime konkrečia pagalba. Svarbiausia, kad pati mergina ar moteris norėtų vaikelio, o pagalba visada anksčiau ar vėliau atsiranda. Kuo sąmoningiau moteris suvokia, kad ji jau yra mama, tuo daugiau randa jėgų kautis dėl savo vaikelio.

Mūsų Krizinio nėštumo centras tam ir įkurtas, kad suteiktų moterims psichologinę, socialinę, materialinę, dvasinę pagalbą, kad jas palaikytų, kai aplinka yra abejinga ar net priešiška naujos gyvybės atėjimui.

Glaudžiai bendradarbiaujame su kitomis įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, teikiančioms pagalbą moterims ir jų šeimoms. Todėl galime padėti nėščiai moteriai pamatyti daugiau galimybių jos situacijoje.

Kviečiame  nelikti abejingiems nėščiai moteriai, nesvarbu, planuotai ar neplanuotai ji laukiasi. Jai reikalingas supratimas, priėmimas, padrąsinimas ir palaikymas.

Jei neturite galimybių palaikyti tiesiogiai, tai galite padaryti paremdami Krizinio nėštumo centro veiklą  (http://www.neplanuotasnestumas.lt/finansine-parama) ar prisidėdami savanoriška veikla.

Plačiau  - centro internetinėje svetainėje www.neplanuotasnestumas.lt

Kalbino Gintarė Minkevičienė

Bernardinai.lt


Nėštumas – ne liga, bet ir ne sveikatėlė…

Nėštumas – ne liga, bet ir ne sveikatėlė…

Sužinojusios, kad laukiamės, imame skrajoti ant sparnų. Bet paskui tie sparnai šiek tiek susiskliaudžia, nes apima daug neįprastų pojūčių – ir ne visad pačių maloniausių. Ar tai normalu ir kada jau nešti pilvelį pas gydytoją? Deja, gana...


Toksikozė: ne visada taip paprasta

Toksikozė: ne visada taip paprasta

Netgi visiškai sveika moteris, pasirinkusi sveiką gyvenimo būdą, negali būti tikra, kad nėštumo metu jai neišsivystys toksikozė. Kartais būsimoji mama spėja, kad laukiasi, pagal pykinimą rytais. Pykinimas ir vėmimas yra dažniausi toksikozės...


Moters higiena po gimdymo – ypatinga

Moters higiena po gimdymo – ypatinga

Intymi higiena – tokia sritis, apie kurią nepatogu kalbėti. Ypač ši tema paaštrėja, kai moteris susilaukia kūdinio. Šiuo periodu prireikia ir daugiau žinių apie imtymią higieną. Apie tai kalbamės su gydytoja akušere Jūrate Žmuidzinaite.


Į lėktuvą – tik gydytojui leidus

Į lėktuvą – tik gydytojui leidus

Atostogaudama nėščia moteris turi rūpintis ne tik savo, bet ir būsimo kūdikio sveikata. Klaipėdietė Rasa Rutkauskienė vadina save ekstremale. Prieš metus besilaukdama antro vaiko moteris išskrido ilsėtis į Filipinus, ten mėgavosi saulės voniomis...


Vidurių užkietėjimas nėštumo metu

Vidurių užkietėjimas nėštumo metu

Vidurių užkietėjimas yra dažna nėščių moterų problema. Neretai jis pasireiškia ir toms moterims, kurios prieš nėštumą niekada nesiskundė vidurių užkietėjimu. Statistikos duomenimis, vidurių užkietėjimas vargina 11-38% nėščių moterų.


Gesiname degančius spenelius

Gesiname degančius spenelius

"Sveika įstojusi į klubą!" – galėtų nelinksmai pajuokauti viena mama kitai, trokštančiai žindyti, bet darančiai tai sukąstais dantimis. Norint, kad neaplankytų "juodas" skausmas, po gimdymo ypač svarbu rūpintis krūtine....


Kaip išsirinkti tobulą vežimėlį?

Kaip išsirinkti tobulą vežimėlį?

Ne vienas tėtis ir mama guodžiasi, kad len-gviau nusipirkti automobilį, negu vežimėlį. Juokas juokais, bet beieškant geriausio varianto internete ar važinėjant po parduotuves, vežimėlių gausybėje lengva pasiklysti. Būtent todėl norime sudėlioti...


Jei neatskrenda gandrai, suklusti turėtų ir vyrai

Jei neatskrenda gandrai, suklusti turėtų ir vyrai

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, įsikūręs V. Grybo gatvėje, Vilniuje, kviečia poras, negalinčias susilaukti vaikų, būti atidesnes savo sveikatai! Juk 2013-ieji paskelbti Sveikatingumo metais. 2013 m. balandžio 15–26 d. Y chromosomos...


Nėštumas – pats tinkamiausias metas pasirūpinti savimi

Nėštumas – pats tinkamiausias metas pasirūpinti savimi

"Sveikinu, jūs turėsite kūdikį", - tai bene laukiamiausia "diagnozė" kiekvienoje pagausėjimą planuojančioje šeimoje. Tačiau jau po pirmosios džiaugsmo bangos būsimiems tėvams iškyla daugybė klausimų: kaip sveikai išnešioti...


Kad mažylio užpakaliukas neraustų

Kad mažylio užpakaliukas neraustų

Mažylių, kurie dėvi medžiagines sauskelnes, užpakaliukų odelė išskirtinai būna švari, graži, neparaudusi. Vaikučio užpakaliuko odelė visą laiką kvėpuoja, jos nedirgina jokios sintetinės medžiagos. Tačiau kartais, pradedant naudoti medžiagines sa


Vaikas pavydi naujagimiui

Vaikas pavydi naujagimiui

Kai pavydas kankina vyrą ar moterį, aplinkiniai juos užjaučia. Kai pavydi vaikas, suaugusieji susierzina - jie laiko tai kaprizu, išlepimu ar net yda. O juk tai kančia. Pati didžiausia ir pati tikriausia, tikresnė nei suaugusiųjų. Juk iki tam...


NAUJAUSIOS EMBRIOLOGIJOS TECHNOLOGIJOS NEVAISINGUMO GYDYMUI

NAUJAUSIOS EMBRIOLOGIJOS TECHNOLOGIJOS NEVAISINGUMO GYDYMUI

Statistika nesikeičia jau keletą metų - Europoje maždaug kas penkta pora negali susilaukti vaikų. Ši problema dažnai sprendžiama taikant pagalbinio apvaisinimo metodus. Vienas iš būdų yra apvaisinimas mėgintuvėlyje: embrionai auginami...


Kūdikių masažas: mažyliui nieko taip nereikia kaip mylinčių rankų prisilietimo

Kūdikių masažas: mažyliui nieko taip nereikia kaip mylinčių rankų prisilietimo

Asmenys, nepajutę tėvystės džiaugsmo, neretai įsivaizduoja, jog kūdikių priežiūra apsiriboja sauskelnių keitimu bei maitinimu. Jie tikriausiai nustebtų, jog švarus ir sotus kūdikis drįsta reikalauti dar kažko...artimo žmogaus rankų prisilietimo!...


Dirbtinis apvaisinimas: ką mano užaugę vaikai?

Dirbtinis apvaisinimas: ką mano užaugę vaikai?

Nors dirbtinis apvaisinimas, pasinaudojant donoro lytinėmis ląstelėmis, Lietuvoje dar gana nesenas reiškinys, o JAV jau užaugo tokiu būdu gimusių jaunų žmonių karta. Kaip jie patys priima faktą, kad gimė pradėti dirbtiniu būdu? Amerikiečių...


Vaistai pavojingi nėščiosioms

Vaistai pavojingi nėščiosioms

Kai kurie vaistai gali paveikti nėštumo eigą, sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, pakenkti vaisiaus vystymuisi, todėl gali atsirasti įgimtų anomalijų, cerebrinis paralyžius arba kūdikis gali gimti negyvas. Manoma, kad dėl netinkamų vaistų...


Būsimosios mamos kraujo spaudimas

Būsimosios mamos kraujo spaudimas

Dažnai kartojama, kad nėštumas nėra liga. Tai tiesa, tačiau krūvis moters organizmui nėštumo metu tenka išties nemenkas. Reta nėščioji nežino, kas yra rėmens graužimas, įvairūs skausmeliai, dusulys, nemiga ir t.t. Kita vertus, net, jei negalavimai...


Mamyčių liga

Mamyčių liga

Žodis „hemorojus“ yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „kraujagysles, pripildytas kraujo“. Anksčiau buvo manoma, kad tai yra išsiplėtusios kraujagyslės apie išangę. Šiuo metu formuluojamas apibrėžimas, kad hemorojus yra...


NAUJIENA!  Liemenėlė būsimoms ir maitinančioms mamytėms bei tos pačios linijos diržas po nėštumo

NAUJIENA! Liemenėlė būsimoms ir maitinančioms mamytėms bei tos pačios linijos diržas po nėštumo

ELADY.lt pristato naujieną – liemenelę iš 100% medvilnės nėščioms ir jau maitinančioms mamytėms. Ši liemenėlė labai lengva, nevaržo judesių, nespaudžia krūties, todėl nesutrikdoma kraujo apytaka, o natūralus liemenėlės audinys garantuoja...


Apsisukusi virkštelė: pirmasis mažylio kaklaraištis

Apsisukusi virkštelė: pirmasis mažylio kaklaraištis

Mažylis po gimimo dar ilgai jaučiasi prie mamos prisirišęs nematomais saitais. O kažkada juos siejo labai materialus ryšys – virkštelė, kuri yra gyvybiškai svarbus reikalingų medžiagų ir deguonies tiekimo kanalas kūdikiui. Tačiau kartais...


Dviese – pieno gijomis švelniai surišti

Dviese – pieno gijomis švelniai surišti

Kartais mums atrodo, kad viską apie žindymą jau esame parašę… Tačiau kaip keičiasi metų laikai, taip mūsų seserijoje vienos baigia žindyti, kitos pradeda – pirmą, antrą, trečią kartą. Ir klausimų ratas ima suktis iš naujo.


Sužinokite daugiau apie vienkartines sauskelnes

Sužinokite daugiau apie vienkartines sauskelnes

Ar žinojote, jog jeigu naudojate vienkartines sauskelnes (liaudiškai vadinamus - pampersiukus) bei drėgnas servetėles, jūsų vaiko odelė sugeria apie 50 įvairių cheminių medžiagų. Peržvelkime keletą iš jų. Natrio poliakrilatas. Ši pavojinga...


Kada skambinti pavojaus varpais

Kada skambinti pavojaus varpais

Nėštumo metu pasitaiko daug situacijų, kuomet būsimoji mamytė išsigandusi pagalvoja, ar nereiktų išsikviesti greitosios pagalbos. Kokiais atvejais tai reiktų daryti? Iš pradžių gali pasirodyti kraujingos išskyros, kurios būna įvairaus intensyvumo...


Per nėštumą nepasakysi: „kūne, nustok keistis, aš nebenoriu būti nėščia, persigalvojau“

Per nėštumą nepasakysi: „kūne, nustok keistis, aš nebenoriu būti nėščia, persigalvojau“

Antrąjį nėštumo trimestrą kūnas tarsi išprotėja, įjungia savieigos režimą ir moteriai belieka tik stebėti, teigia psichoterapeutė Agnė Matulaitė. Pasak jos, nors kūno ima klausyti kaip mokytojo, būsima mama sutrinka – nebežino, kur baigiasi...


Ką valgyti mamai, kad vaikas būtų sveikas?

Ką valgyti mamai, kad vaikas būtų sveikas?

Svarbiausios vaiko organizmo sistemos pradeda vystytis mamos įsčiose. Gimęs vaikas iki dviejų metų- dėl imuniteto sąvybių- turi kraujyje mamos antikūnų. Šiuo laikotarpiu mama yra ypač atsakinga už mažylio sveikatą ir savijautą. Bet kaip nepadaryti...


Gimimo akimirką galime pasirūpinti rytdienos sveikata

Gimimo akimirką galime pasirūpinti rytdienos sveikata

Nėra didesnio džiaugsmo ir didesnio stebuklo, kaip naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį. Tą jautrią akimirką vienintelis tėvų troškimas – apsaugoti savo mažylį ir užauginti jį sveiką. Todėl vis dažniau ieškoma naujo požiūrio į sveikatą bei...


Kokie vaistai pavojingi nėščiosioms

Kokie vaistai pavojingi nėščiosioms

Prieš vartodama bet kurį vaistą nėščioji turi pasitarti su gydytoju, nes kai kurie medikamentai gali neigiamai paveikti ne tik būsimos mamytės, bet mažylio organizmą. Kai kurie vaistai gali paveikti nėštumo eigą, sukelti persileidimą, priešlaikinį...


Tyrimas: ir tėčiai kenčia nuo pogimdyminės depresijos

Tyrimas: ir tėčiai kenčia nuo pogimdyminės depresijos

Ne tik mamos kenčia nuo depresijos po gimdymo - prislėgti prieš vaiko gimimą ar po jo jaučiasi ir nemažai tėčių, rodo naujas tyrimas. Maždaug 10 proc. tėčių kenčia nuo priešgimdyminės ar pogimdyminės depresijos, o amerikiečiai dažniau jaučiasi...


Kaip susigrąžinti buvusią figūrą po gimdymo

Kaip susigrąžinti buvusią figūrą po gimdymo

Ne paslaptis, kad po gimdymo moters kūnas pasikeičia ir tikėtis, kad gimus vaikučiui, idealios formos sugrįš per kelias savaites – tiesiog nerealu. Dauguma moterų vis dėlto rūpinasi savo sveikata ir grožiu, ieško informacijos kaip galėtų...


Kūdikių oda ir atopinis dermatitas

Kūdikių oda ir atopinis dermatitas

Įvairūs žalingi aplinkos faktoriai, užterštas oras, chloruotas vanduo ir stresas- tai tik dalis faktorių, neigiamai veikiančių visų mūsų gyvenimo kokybę. Deja, vaikai jautriausiai reaguoja į neigiamą išorinį aplinkos poveikį. Kiekvienais metais...


Apie pusė visų naujagimių miršta dėl neišnešiotumo

Apie pusė visų naujagimių miršta dėl neišnešiotumo

Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacija “Neišnešiotukas” kviečia žurnalistus atvykti lapkričio 16 d. (penktadienį) į Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos minėjimą.


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9