Nobel biocare

Kūdikio vaistinėlė

Kūdikio namų vaistinėlę suskirstėme į 8 lentynėles, į kurias sudėliojome skirtingus vaistus ir priemones kūdikiui.

1 Higienos priemonės:

  • vatos tamponėliai (paprasčiausiai susukite juos iš vatos. Jeigu esate nepatyrusi mama, nevalykite nosytės, ausų ir bambutės higieniniais pagaliukais, nes galite sužeisti mažulėlį)
  • Žirklutės bukais galais
  • Šukos ir šepetys
  • Vaikiškas muilas (juo kūdikį prauskite ne kasdien, pakaks 2-3 kartų per savaitę)
  • Aliejukas
  • 5 proc. kalio permanganatas ir spiritas neužgijusios bambutės priežiūrai
  • Gydytojos pastaba: pašutusiam ar paraudusiam užpakaliukui tinka Bepanthen tepalas. Jei užpakaliukas švarus, profilaktiškai pakanka jį patepti aliejuku. Paskutiniu metu nelabai rekomenduojama pudra, nes patekusi į raukšlytes, joje prilipusi ir gerai nenuplauta, ji gali erzinti odą. Be to, pavojinga, kai barstant pudrą, vaikas jos įkvepia.

2 Vaistai nuo temperatūros

Ko jau ko, bet paracetamolio mažinti kūdikiui temperatūrą, vaistinėlėje turėti būtina. Gydytoja Daina prisimena atvejį, kai nuėjus pas karščiuojantį kūdikį, mama pasitiko žodžiais: „Laukėm jūsų ir iki ateinant nieko nedavėm vaikui”. Kūdikio temperatūra beveik 40, tuoj tuoj jam gali prasidėti traukuliai dėl aukštos temperatūros, tad delsti negalima! 38,5 laipsniai yra toji riba, kai patariama kūdikiui duoti temperatūrą mažinančių vaistų. Jie būna kelių rūšių: žvakutės, dedamos į išeinamąją angą ir girdomas sirupas. Jei vaikiukas vemia, jis greičiausiai išvems išgertus vaistus, todėl naudokite žvakutes. Tačiau žvakutės netinka, jei kūdikis viduriuoja arba kai įdėjus žvakutę, jis netrukus pasituština. Gydytojos manymu, greičiau „suveikia” žvakutė, mat išeinamojoje angoje yra daug kraujagyslių ir vaistas greičiau įsisavinamas. Išgėrus vaistų nuo temperatūros, jie suveikia po 20 -30 min. Vienkartinė dozė yra 20 mg paracetamolio kilogramui kūdikio kūno svorio.

3 Pučia pilvuką

Jeigu nežinote, ką tai reiškia, jūsų vaikas yra laimės kūdikis, o jūs – laimės mama. Pilvo pūtimas – labai dažna mažulėlių bėda, todėl vaistinėlėje turėkite vaistukų nuo pilvo pūtimo. Aišku, pirmiau išbandykite „natūralius” būdus: pamasažuokite pilvuką pagal laikrodžio rodyklę, dažniau guldykite nenuoramą ant pilvuko, padeda ir šiltas vystykliukas, uždėtas ant pilvuko. Vaistų nuo pilvuko pūtimo yra įvairių – Espumisan, Sab Simplex, Simicol, Carminativum Babynos ir kiti. Jie vaistinėse parduodami be recepto.

4 Sloga

„Tai jau liga, todėl be gydytojo slogos negydykite ir vaistų nepirkite”- pataria vaikų ligų gydytoja Daina Tarutienė. Namų vaistinėlėje reiktų turėti pompytę nosiai, su kuria galėsite ištraukti vaikučio snargliukus, kai jie jam trukdo, pavyzdžiui, žįsti ar kvėpuoti. Tačiau yra manoma, kad kuo dažniau siurbsite nosytę, tuo labiau dirginsite gleivinę ir sekreto tik daugės. Šiuo metu vaistinėse galite rasti „patobulintą” (ir, beje, brangesnę) priemonę vaikučio snargliukams traukti – kūdikių nosies gleivių aspiratorių. Kai nosytė labai užsikimšusi, vaikutis neprakvėpuoja, galima papurkšti ją jūros vandeniu. Tačiau tada turite iš karto kruopščiai išvalyti nosytę, antraip vanduo nutekės ir kūdikis jį nuris.

5 Vitaminas D

Išnešiotiems naujagimiams vitaminas D duodamas nuo mėnesio. Profilaktinė dienos dozė – iki 1000 veikimo vienetų, tačiau ar būtent tokios reikia jūsų mažyliui, paskirs gydytoja. Neišnešiotiems naujagimiams vitaminas D duodamas dar ankstėliau – maždaug nuo 2 savaičių. Dabar medikai rekomenduoja vandeninį, o ne aliejinį vitamino D tirpalą, mat jis geriau įsisavinamas. Vienos mamos užlašina vitamino D ant šaukštelio (mačiau, kitos net ant čiulptuko) ir duoda nulaižyti kūdikiui, tačiau daug paprasčiau pražiodyti vaikutį ir reikiamus lašiukus užlašinti su pipete ant liežuvio.

6 Vaistažolių mišiniai

Kai vaikutis sveikas, jo oda graži, maudant į vandenuką pediatrė pataria nieko nepilti. Kai mažiukas pabertas, tinka lakišių nuoviras. Jei įtariamas rachitas, vaikų ligų gydytoja gali rekomenduoti į vonelę kliustelėti pušų ekstrakto. Maudydami neramų kūdikį, galite įpilti šiek tiek valerijono vaistažolių nuoviro. Tačiau stebėkite, ar šios vaistažolės nealergizuoja mažylio, be to, jos sausina odelę. Arbata iš vaistažolių mišinių kūdikiams nerekomenduojama.

7 Multivitaminai ir žuvų taukai

Ar būtini jie jūsų angelėliui, nuspręs prižiūrintis gydytojas. Jei kūdikis gerai auga, valgo visavertį maistą, gal jų ir neprireiks. Kai vaikas dažnai serga, yra linkęs į anemiją, gydytoja gali skirti vitaminų.

8. Apsauga nuo saulės ir uodų bei mašalų

Apsaugą nuo saulės gydytoja Daina Tarutienė rekomenduoja ne tik susiruošus prie jūros, bet ir saulėtą dieną einant su mažulėliu į lauką. Kiek įmanoma, nebūkite su atžalėle tiesioginiuose saulės spinduliuose. Pasirūpinkite vaikiška kepure su snapeliu ar plačiais bryliais. Kūdikiams netinka suaugusiųjų apsauginės priemonės nuo saulės – ieškokite tokių kremų ar losjonų, kurie skirti kūdikiams ir mažiems vaikams. Paprastai jie būna skirti jautriai odai, be cheminių filtrų, konservantų ir kvapų.
Sunkiau su apsauga nuo uodų ir musių – gydytoja Daina nežino tokių priemonių, kuriomis būtų galima išpurkšti ar ištepti kūdikio odelę. Vaistinėse teiraukitės purškalo, kuriuo galėtumėte išpurkšti kūdikio vežimą. Miegantį vežimėlyje mažutį nuo uodų bei kitų skraidančių „siaubūnų” apsaugo ir ant vežimėlio uždėtas tankus tinklelis.

Svarbu:

  • Negydykite savo atžalėlių pačios, dėl kiekvieno vaisto pasitarkite su gydytoju

  • Duokite kūdikiui tokią dozę vaistų, kurią nustatė gydytojas

  • Reguliariai peržvelkite vaistinėlę ir išmeskite nebegaliojančius vaistus

  • Laikykite vaistus vaikams nepasiekiamoje vietoje

  • Jeigu paliekate kūdikėlį močiutės ar auklės globai, parodykite joms, kur stovi vaistukai.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE