Gudručio vaistinė

Gesiname degančius spenelius

„Sveika įstojusi į klubą!” – galėtų nelinksmai pajuokauti viena mama kitai, trokštančiai žindyti, bet darančiai tai sukąstais dantimis. Norint, kad neaplankytų „juodas” skausmas, po gimdymo ypač svarbu rūpintis krūtine. Ir ne tik todėl, kad ji būtų graži…

Nesvarbu, ar maitinsite kūdikėlį, ar ne, pagimdžius krūtys vis tiek pakeis savo formą. Taigi sprendimas atsisakyti žindyti čia tikrai nepadės.

Ruoškite krūtis darbui dar iki gimdymo

Kad krūtys nenukartų, dar nėštumo metu teks jomis pasirūpinti:

  • Kasdien atlikite specialius pratimus. Puikiai tiks pratimai, stiprinantys pečių juostą, švelnus lengvais sukamaisiais judesiais atliekamas odos masažas.
  • Nešiokite patogią liemenėlę – tvirtą, elastingą, jos kaušeliai turi būti gilūs, uždari ir be vielučių, o petnešėlės plačios.
  • Jei jūsų speneliai plokšti ar įdubę, ir dėl to naujagimiui bus sunku paimti krūtį ir išlaikyti spenelį burnoje, nėštumui persiritus į antrą pusę galite pradėti naudoti specialias spenelio formavimo pagalvėles. Tačiau turime pasakyti, kad jos nėra visagalės ir padeda anaiptol ne kiekvienai. Tikėtina, kad pradėjus maitinti spenelis susiformuos pats nuo intensyvaus žindimo.

Neapleiskite krūtų pagimdžiusi

Kad ir kokia svarbi yra naujagimio mamos higiena, ne mažiau svarbu ir nepersistengti. Tiek prieš kiekvieną maitinimą, tiek po jo plauti krūtų tikrai nereikia. Pakanka tik kartą – geriausia ryte. Tik venkite dažnai naudoti muilą – jis sausina odą ir nuplauna apsauginę plėvelę, dėl ko speneliai tampa labiau pažeidžiami.
Naudokite „kvėpuojančius” (natūralių medžiagų) įdėklus į liemenėlę, antraip speneliai nespės nudžiūti. Be to, įdėklai apsaugos spenelius nuo trynimosi su liemenėle.

Prieš žindymą krūtis galite pasitepti specialiai žindyvėms skirtu tepaliuku, kuris suminkština spenelį ir aplink jį esančią odą. Geriausia rinktis tokį, kurio prieš maitinimą nereikia nuplauti.

Bėdos nelaukiant

Jei jūsų speneliai plokšti ar įdubę, o nėštumo metu naudotos specialios spenelio formavimo pagalvėlės nepadėjo, prieš kiekvieną žindymą galite bandyti suformuoti spenelį patempdama jį pirštais ar specialiu švirkštu į išorę ir taip paruošdama žindymui, arba maitinti su specialiais silikoniniais antspeniais. Paprastai taisyklingai apžiojęs, mažylis pats susiformuoja tinkamo dydžio spenelį.

Pasirinkite tinkamą ir jums patogią žindymo padėtį. Taisyklingai paduokite kūdikiui krūtį, kad nepažeistų spenelių. Negrūskite krūties kaip buteliuko, o palaukite, kol mažylis truputį prasižios ir pats ją paims. Apžioti turi ne tik spenelį, bet ir dalį pigmentinio laukelio (areolės) ploto. Jei pastebėjote, kad netaisyklingai paėmė krūtį, netraukite jos per jėgą lauk. Rodomąjį ir mažąjį pirštus atsargiai įkiškite į kūdikio lūpų kampą, o kai vaikutis prasižios, spenelis pats iššoks. Nesijaudinkite, net jei tai teks pakartoti keletą kartų.

Taisyklingai laikykite vaikelį. Jis turi būti atsuktas visu kūnu į mamą, o jo kūnelis turi būti vienoje linijoje ir tinkamame aukštyje, prie krūties.

Neleiskite mažyliui žaisti su krūtimi – taip jis gali pažeisti prie to neįpratusius spenelius. Paprastai pavalgęs mažylis atsipalaiduoja ir pats paleidžia krūtį. Tačiau jei pajutote, kad jis jau nebevalgo, bet krūties vis tiek nepaleidžia, švelniai priverskite jį tą padaryti.

Daugeliui išvengti nepavyksta…

  • Skausmingi speneliai. Neišsigąskite – tas pojūtis persekioja dažną naujai iškeptą mamytę ir trunka labai trumpai, tik pradėjus kūdikėliui žįsti. Mat spenelių oda iki tol nebuvo šitaip intensyviai dirginama. Paprastai po 5–7 dienų maitinimo krūtimi spenelių skausmingumas praeina.
  • Jei spenelius skauda, jie paburko – atsigulkite, pridenkite krūtį švariu rankšluosčiu ar kitu storesniu medžiagos gabalėliu ir maždaug 5–7 minutes ant skaudamos vietos palaikykite uždėto ledo. Šaltis sumažins paburkimą ir skausmą.
  • Sutrūkinėję speneliai. Juos ne tik skauda, bet pro spenelius į pieno liaukas dar gali patekti ir infekcija, todėl numoti į tai ranka negalima. Kad nesusidarytų pieno sąstovos, iš skaudamos krūties nusitraukite pienuką rankomis ar pientraukiu. Specialiu tepaliuku pasitepkite spenelio įtrūkimus, o dar geriau – pieno lašeliu patepkite spenelį ir tada leiskite pienukui nudžiūti. Puikus pagalbininkas – oro vonios ir šlapi ramunėlių nuoviro kompresiukai. Ramunėlės veikia raminamai, turi antiseptinių savybių ir mažina uždegimą.

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE