Ditel

Deguonies badas, arba gimė pridusęs

Deguonies badas, arba gimė pridusęs

Mamos dažnai sako, kad jų vaikelis gimė sunkiai, pamėlynavęs ir pridusęs. Ką tai reiškia ir ar tai pakenks jo vystymuisi?

Tėveliai, pamatę pamėlynavusį naujagimį, sako, kad jis gimė pridusęs, o medikai tam turi savus terminus. Šiai būklei nusakyti dažniausiai vartojamas terminas hipoksija, kuris reiškia, kad į vaikelio kraują patenka mažai deguonies arba jo visai nepatenka. Esant deguonies stokai, formuojasi smegenų ir kitų gyvybiškai svarbių organų veiklos pažeidimai, gali likti negrįžtamų pažeidimo simptomų (pvz., psichomotorinės raidos sutrikimų, cerebrinis paralyžius ir kt.). Hipoksija – viena naujagimių mirtingumo priežasčių. Kaip vaikelis jausis, labai individualu – tai priklauso nuo hipoksijos sunkumo, trukmės, naujagimio raidos gimdoje ypatybių ir kt. Visko numatyti neįmanoma, todėl teigiama, kad gali likti pažeidimo simptomų. Kita vertus, kūdikio raida gali būti ir visiškai normali.

Badauja nuo pilvelio laikų

Hipoksija gali prasidėti iki gimimo, gimstant ar po gimimo. Tyrimai parodė, kad nemažai kūdikių, kurie gimė pridusę, jautė deguonies badą jau motinos įsčiose. Be to, tyrimai parodė, kad tokie vaikeliai gimsta daug sunkiau nei sveiki. Dėl hipoksijos pažeistos vaisiaus smegenų veiklos jis netaisyklingai deda galvutę į gimdymo takus, tuomet įvyksta komplikuotas gimdymas, o naujagimiui nustatomi pridusimo požymiai.

Nors vaikelis tiek mamos įsčiose, tiek ką tik gimęs atrodo bejėgis, su deguonies badu jis geba kovoti net geriau nei suaugusieji. Mažylio kraujotaka persitvarko taip, kad krauju būtų aprūpinti gyvybiškai svarbūs organai: daugiau kraujo priteka į smegenis, širdį ir antinksčius, mažiau – į inkstus, žarnyną, odą, kaulų bei raumenų sistemą. Kai deguonies stoka užsitęsia, retėja širdies veikla, mažėja arterinis kraujo spaudimas, blogėja smegenų kraujotaka. Tačiau visiškai nežinomos individualios mažylio galimybės, kaip ilgai jis gali ištverti šį deguonies badą.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE