Rugsėjo 24d. Ketvirtadienis

Būsima mamytė – vegetarė

(1) 2013 Kovo 14d.
Peržiūrų skaičius: 67412
Būsima mamytė – vegetarė

Pastojusi moteris vegetarė sprendžia dilemą – ar jai toliau likti vegetare, ar vėl valgyti mėsą. Juk dabar ji atsakinga ir už vaikelio sveikatą. Ar verta rizikuoti?

Valgyti gyvulinės kilmės maistą atsisakoma dėl įvairių priežasčių: ekonominių, sveikatos, religinių ir dėl mados. Dauguma vegetarų nevartoja alkoholio ir nerūko. Vegetarai, atsisakę mėsos dėl sveikatos, teigia, kad ją valgant organizmas kartu gauna toksinių medžiagų (antibiotikų, pesticidų, augimo hormonų ir t.t.), kurios nuodija ląsteles, trumpina gyvenimą, daro žmogų dirglesnį ir piktesnį. Dėl religinių įsitikinimų mėsos atsisakantys žmonės teigia, kad jie tai daro nenorėdami žudyti gyvūnų.

Vegetarizmas turi nemažai rūšių. Griežčiausi vegetarai, vadinami veganais, nevartoja jokių gyvulinės kilmės maisto produktų (kartais net atsisako dėvėti gaminius iš odos, vilnos). Ovolaktovegetarai nevalgo žuvies, mėsos, bet valgo kiaušinius, pieną ir jo produktus. Ovovegetarai pieno produktų, tačiau neatsisako kiaušinių.

Stipriosios vegetarizmo pusės

Valgant augalinį maistą, žmogaus organizmas gauna daug skaidulinių medžiagų, kurios reguliuoja žarnyno veiklą, todėl apsaugo nuo vidurių užkietėjimo, neleidžia vystytis aterosklerozei, mat augaliniame maiste ne tik nėra cholesterolio, bet ir yra medžiagų, kurios mažina jo kiekį organizme. Nuo vėžio saugo karotinas, vitaminai – ypač C ir E, flavanoidai, selenas (jo gausu grūdinėse kultūrose), ditioltionas (daug įvairiose kopūstų rūšyse). O augaliniame maiste esantys fitoncidai, kurie užkerta kelią pavojingiems mikroorganizmams daugintis organizme, stabdo ir puvimo bakterijų dauginimąsi žarnyne. Augalinis maistas stiprina imunitetą bei pasižymi itin geru sočiųjų ir nesočiųjų riebalinių rūgščių santykiu.

Didžiausi pavojai

Trūksta vitaminų. Jei vartojamas tik augalinis maistas, pradeda trūkti vitamino D, taip pat ir vitamino B12, kuris būtinas kraujui gaminti ir nervų sistemai dirbti. Užsienyje vegetarams skirtas maistas praturtinamas vitaminą B12 sintezuojančiais mikroorganizmais. Veganai (nevartojantys jokio gyvulinės kilmės maisto – nei pieno, nei kiaušinių) turi vartoti vitaminu B12 praturtintą sojų pieną, košes. Ilgainiui pradeda trūkti ir vitamino B2, būtino normaliai akių, odos, nervų sistemos, kraujo gamybos bei kepenų būklei palaikyti.

Trūksta geležies. Iš mėsos pasisavinama 30 proc. viso joje esančio geležies kiekio, o iš augalinio maisto tik 10 proc. Nei piene, nei kiaušiniuose nėra pakankamai jonizuotos geležies. Geležies trūkumas atsiranda po 4 mėnesių nuo vegetarizmo pradžios, kai išeikvojamos organizme (kepenyse, kaulų čiulpuose) esančios geležies atsargos. Jei motina nėštumo metu dėl geležies trūkumo suserga mažakraujyste, vaikelis kiek galima daugiau "išsiurbs" geležies iš mamos, todėl ji dar labiau nukentės, o vaikutis gims silpnesnis.

Kalcio trūkumas. Kalcio trūksta tiems, kurie nevartoja pieno ir jo produktų. Augaliniuose maisto produktuose yra tik dešimtadalis žmogui reikalingo kalcio. O valgant daug skaidulų turintį maistą sumažėja kalcio įsisavinimas, dėl to būtina nuolat vartoti kalciu praturtintą sojų pieną ir sojų varškę.

Baltymų stoka. Nėštumo metu tai pasireiškia susilpnėjusiu būsimos mamos imunitetu ir sumažėjusia kūno mase, kaulai tampa trapesni, daugiau sergama peršalimo ligomis. Atsilieka ir vaikelio augimas, sutrinka jo kepenų, kasos, kraujodaros organų veikla, sulėtėja skeleto formavimasis. Trūkstant baltymų nėščioji jaus padidėjusį silpnumą, atrodys nesveikai išblyškusi, išsausės oda, be to ji pastebės, kad niekaip nepriauga svorio. Netgi atvirkščiai – gali jo ir netekti, nes sutrinka žarnyno darbas.

Aminorūgščių trūkumas. Kad nėščiosios organizme būtų skaidomi baltymai, turi būti pakankamai aminorūgščių. Jos skirstomos į pakeičiamasias, t.y. sintetinamas žmogaus organizme, ir nepakeičiamasias – gaunamas tik su maistu, dažniausiai gyvūninės kilmės (žolėdžių gyvūnų mėsa, pienu, varške, kefyru, sūriu, kiaušiniais, ikrais ir žuvimi). Augaliniame maiste taip pat yra kai kurių nepakeičiamųjų amino rūgščių, bet gauti jų visų valgant vieną produktą sudėtinga. Ilgalaikis šių aminorūgščių nepriteklius labiausiai kenkia augančiam pilve mažyliui – jis gali gimti su ydomis, pvz., inkstų veiklos sutrikimu, tarpskilvelinės širdies pertvaros defektu ir t.t.

Ar gali nėščioji būti vegetare?

Jeigu moteris iki nėštumo buvo vegetare, ji gali likti ja ir pastojusi, tik reikėtų pasirinkti švelnesnę vegetarizmo formą, t.y. tokią, kad būtų galima valgyti paukštieną, žuvį, kiaušinius. Šios vegetarizmo rūšys nėra pavojingos, nes moteris gauna visų būtinų aminorūgščių, vitaminų ir mineralinių medžiagų. Vienintelis pavojus – būsimai motinai gali pradėti trūkti geležies. Tai nėra didelė bėda, ją galima išspręsti vartojant gydytojo paskirtus geležies turinčius preparatus.

Jeigu nėščioji valgo varškę, pieną, rūgščius pieno produktus, kiaušinius, žuvį, tai ji nesunkiai apsirūpins ir reikalingu kiekiu baltymų, kurių pirmuosius mėnesius reikia gauti 110–130 g (1,5–2g vienam kilogramui moters svorio).

Norint per parą gauti 100 g baltymų reikia suvalgyti:

526 g virtos liesos žuvies (542kcal),

556 g neriebios varškės (488 kcal),

3,6 l natūralaus pieno (2071 kcal),

793 g grikių kruopų (2659 kcal),

5 kg virtų bulvių (4000 kcal).

! Matant, kiek kalorijų reikia suvartoti nėščiajai, norinčiai gauti reikiamą baltymų kiekį, tampa aišku, kad ji neišvengs antsvorio.

Griežtas vegetarizmas draudžiamas

Apie griežtą vegetarizmą nėščiosios turi pamiršti. Pastojusi moteris veganė tam, kad išnešiotų sveiką vaikelį, turi peržiūrėti savo mitybą. Greičiausiai jos organizme jau yra dar nejaučiamas vitaminų, mineralinių medžiagų ir aminorūgščių trūkumas. Jeigu tokia nėščioji negali visai atsisakyti vegetarizmo, ji turėtų pasirinkti švelnesnę jo rūšį ir vartoti pieną, kiaušinius bei žuvį. Be to, nėščioms vegetarėms reikia ne tik dietologijos žinių, bet ir papildomų išlaidų, nes nėštumo metu reikalavimai maistui labai padidėja.

Dėmesio besilaukiančioms!

● Apie apsisprendimą būti vegetare nėštumo metu būtina informuoti gydytoją.

● Būtina reguliariai atlikti tyrimus, norint laiku nustatyti geležies ir mineralų ar vitaminų trūkumą.

● Nėščioms vegetarėms būtina gerti vitaminų ir mineralų kompleksus.

Patarimai prieš sėdant prie stalo:

 1. Reguliariai valgykite baltyminį maistą: riešutus, lęšius, neskaldytus grūdus, sūrį.

 2. Kasdien valgykite šviežių daržovių arba salotų: dalį daržovių supjaustykite salotoms, dalį – valgykite nepjaustytas.

 3. Vartokite daug žalumynų ir lapinių daržovių.

 4. Jei daržoves verdate ar kepate, tai darykite kuo trumpiau. Geriausia – garinkite arba trumpai paskrudinkite maišydamos.

 5. Kasdien valgykite šviežių vaisių. Jeigu vaisius verdate, virkite kuo trumpiau.

 6. Maistas turi būti šviežias – apvytę žalumynai, pernokę, pūvantys vaisiai, pasenę riešutai praranda savo vertę.

 7. Venkite apdirbto maisto: baltos duonos ir pyragų, konservuotų vaisių, daržovių, gėrimų ir pan.

 8. Gaminkite tik tiek, kiek suvalgysite. Šildomas maistas netenka daug vertingų medžiagų.

 9. Būkite išradinga, valgykite įvairų maistą.

 10. Kiaušinius keiskite sojų varške (tofu), cukrų – medumi, juodąją arbatą – žolelių.

Jolanta Kristanaitytė, konsultavo gydytoja dietologė Edita Gavelienė

Žymės: nėštumas , vegetaras

Kaip susigrąžinti buvusią figūrą po gimdymo

Kaip susigrąžinti buvusią figūrą po gimdymo

Ne paslaptis, kad po gimdymo moters kūnas pasikeičia ir tikėtis, kad gimus vaikučiui, idealios formos sugrįš per kelias savaites – tiesiog nerealu. Dauguma moterų vis dėlto rūpinasi savo sveikata ir grožiu, ieško informacijos kaip galėtų...


Miegmaišiukas kūdikiui – kuo jis ypatingas?

Miegmaišiukas kūdikiui – kuo jis ypatingas?

Artėjant vaikelio gimimui būsimos mamos vis dažniau pradeda galvoti apie vaikelio kraitelį. Dauguma jaunų mamyčių renkasi kuo praktiškesnius ir ilgai tarnauti galėsiančius daiktus. Juk galbūt pavyks išlaikyti šiuos daiktus ir antrajai atžalai....


Jei neatskrenda gandrai, suklusti turėtų ir vyrai

Jei neatskrenda gandrai, suklusti turėtų ir vyrai

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, įsikūręs V. Grybo gatvėje, Vilniuje, kviečia poras, negalinčias susilaukti vaikų, būti atidesnes savo sveikatai! Juk 2013-ieji paskelbti Sveikatingumo metais. 2013 m. balandžio 15–26 d. Y chromosomos...


Ką mums kalba vaikų sapnai

Ką mums kalba vaikų sapnai

Dešimtmetė Viktorija atsibusdavo rytais skaudamom kojom ir pavargusi. Ji visą naktį sapne bėgdavo, tačiau, prislėgta baimės, negalėjo atsiminti, nuo ko. Psichoterapijos metu išaiškėjo, kad ji bijo vaiduoklių, pabaisų ir ateivių iš kosmoso,...


Kokie vaistai pavojingi nėščiosioms

Kokie vaistai pavojingi nėščiosioms

Prieš vartodama bet kurį vaistą nėščioji turi pasitarti su gydytoju, nes kai kurie medikamentai gali neigiamai paveikti ne tik būsimos mamytės, bet mažylio organizmą. Kai kurie vaistai gali paveikti nėštumo eigą, sukelti persileidimą, priešlaikinį...


NAUJIENA! Liemenėlė būsimoms ir maitinančioms mamytėms bei tos pačios linijos diržas po nėštumo

NAUJIENA! Liemenėlė būsimoms ir maitinančioms mamytėms bei tos pačios linijos diržas po nėštumo

ELADY.lt pristato naujieną – liemenelę iš 100% medvilnės nėščioms ir jau maitinančioms mamytėms. Ši liemenėlė labai lengva, nevaržo judesių, nespaudžia krūties, todėl nesutrikdoma kraujo apytaka, o natūralus liemenėlės audinys garantuoja...


Vaikas pavydi naujagimiui

Vaikas pavydi naujagimiui

Kai pavydas kankina vyrą ar moterį, aplinkiniai juos užjaučia. Kai pavydi vaikas, suaugusieji susierzina - jie laiko tai kaprizu, išlepimu ar net yda. O juk tai kančia. Pati didžiausia ir pati tikriausia, tikresnė nei suaugusiųjų. Juk iki tam...


Aborto metu gimę gyvi kūdikiai nesusilaukia jokios pagalbos iš Europos Tarybos

Aborto metu gimę gyvi kūdikiai nesusilaukia jokios pagalbos iš Europos Tarybos

Europos tarybos ministrų komitetas nesiima svarstyti klausimo, ką daryti, kai vėlyvo aborto metu gimsta gyvi kūdikiai ir jie paliekami mirti arba nužudomi. Medicinos darbuotojų pranešimai rodo, kad daug aborto metu gyvų gimusių vaikų yra...


Nėštumas vasarą – malonumas

Nėštumas vasarą – malonumas

Visos moterys vasarą džiaugiasi saule ir ilgomis šiltomis dienomis. O jeigu tuo metu dar laukiasi kūdikio, jis tampa puikiausiu ne tik metų, bet ir gyvenimo laikotarpiu. Laikykitės paprastų taisyklių, ir jūsų vasarinis nėštumas bus lengvas bei...


Ką valgyti mamai, kad vaikas būtų sveikas?

Ką valgyti mamai, kad vaikas būtų sveikas?

Svarbiausios vaiko organizmo sistemos pradeda vystytis mamos įsčiose. Gimęs vaikas iki dviejų metų- dėl imuniteto sąvybių- turi kraujyje mamos antikūnų. Šiuo laikotarpiu mama yra ypač atsakinga už mažylio sveikatą ir savijautą. Bet kaip nepadaryti...


"Nepatogi" mamyčių liga

"Nepatogi" mamyčių liga

Būsimąsias mamas dažnai kamuoja hemorojus, bet apie tai jos drovisi kalbėti. Nepaisant temos subtilumo, mamytėms reikia specialisto patarimo, kaip šiuos negalavimus įveikti. Žodis "hemorojus" yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia...


Kas yra "Prefold" vystyklas, trumpai tariant - Prefoldas?

Kas yra "Prefold" vystyklas, trumpai tariant - Prefoldas?

Prefoldas - tai vystyklas, kurio viduryje įsiūta papildomai medžiagos. 2-4-2 tai Prefoldo sluoksnių žymėjimas. Pirmasis ir paskutinis skaičiai nurodo Prefoldo išorės sluoksnius, vidurinysis skaičius - Prefoldo centre esančius sluoksnius.


Naujiena!!! Genesis Serenity NIPT prenatalinis tyrimas Lietuvoje

Naujiena!!! Genesis Serenity NIPT prenatalinis tyrimas Lietuvoje

Genesis Serenity nėščiųjų testas naudoja verifi® tyrimų technologiją, sukurtą Illumina laboratorijos ( JAV), didžiausios pasaulyje DNR tyrimų bendrovės. Genesis prenatalinio tyrimo cfDNA (verifi®) metodu iš nėščiosiso veninio kraujo tiria...


Gimimo akimirką galime pasirūpinti rytdienos sveikata

Gimimo akimirką galime pasirūpinti rytdienos sveikata

Nėra didesnio džiaugsmo ir didesnio stebuklo, kaip naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį. Tą jautrią akimirką vienintelis tėvų troškimas – apsaugoti savo mažylį ir užauginti jį sveiką. Todėl vis dažniau ieškoma naujo požiūrio į sveikatą bei...


Vaistai pavojingi nėščiosioms

Vaistai pavojingi nėščiosioms

Kai kurie vaistai gali paveikti nėštumo eigą, sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, pakenkti vaisiaus vystymuisi, todėl gali atsirasti įgimtų anomalijų, cerebrinis paralyžius arba kūdikis gali gimti negyvas. Manoma, kad dėl netinkamų vaistų...


Regimantas Tamošaitis. Keletas minčių apie gimdymą namie

Regimantas Tamošaitis. Keletas minčių apie gimdymą namie

Dėl gimdymo namie tikintis teisėtos kvalifikuotos medicininės pagalbos atsakysiu taip, visų pirmiausia – mąstantiems senoviškai, nes kadaise pats buvau toks (du mano vaikai gimė ligoninėje, prisiminimai – slogūs; du – namie,...


Ar užtenka pienelio?

Ar užtenka pienelio?

Šis klausimas kamuoja dažną žindančią mamytę. Kur kas retesni atvejai, kai moteris gali išmaitinti du ar net tris kūdikėlius. Tačiau iš karto skubėti mažylį primaitinti pieno mišinėliu nereikėtų – galbūt tik jums atrodo, kad pienelio...


Moterys gimdo vidutiniškai 27-erių

Moterys gimdo vidutiniškai 27-erių

Pastaraisiais metais moterys Lietuvoje gimdo vis vėliau, pernai vidutinis pirmą kartą pagimdžiusių moterų amžiaus vidurkis buvo 27 metai, nurodo Statistikos departamentas.


Pagalba gimdyvėms

Pagalba gimdyvėms

„Rūpinsiuosi tavimi, kad tu galėtum pasirūpinti savo mažyliu“, – taip galėtų apibūdinti savo veiklą moteris, prisistatanti kaip dula, pagalbininkė, gimties sesuo. Gimdyvių padėjėjos, arba dulos, nors šis vardas mūsų šalyje mažai...


Deguonies badas, arba gimė pridusęs

Deguonies badas, arba gimė pridusęs

Tėveliai, pamatę pamėlynavusį naujagimį, sako, kad jis gimė pridusęs, o medikai tam turi savus terminus. Šiai būklei nusakyti dažniausiai vartojamas terminas hipoksija, kuris reiškia, kad į vaikelio kraują patenka mažai deguonies arba jo visai...


Mažieji lingvistai

Mažieji lingvistai

Pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius kūdikiai gal ir nežiba oratoriniais sugebėjimais, tačiau mokslininkams vis geriau sekasi aiškintis, ką mažyliai išties sugeba. Rezultatai - stulbinantys, praneša LiveScience. Žodis infant (liet. kūdikis) į anglų...


Dėl ko skauda pilvuką?

Dėl ko skauda pilvuką?

Pilvelio skausmai – vieni pirmųjų gyvenime, apie juos kūdikis praneša raitydamasis ir keldamas riaušes. Vėliau jau jis išmoksta parodyti bambą… Ir tik ūgtelėjusių vaikų tėveliai gali išklausti, kur ir kaip skauda. O ši informacija...


Tyrimas: ir tėčiai kenčia nuo pogimdyminės depresijos

Tyrimas: ir tėčiai kenčia nuo pogimdyminės depresijos

Ne tik mamos kenčia nuo depresijos po gimdymo - prislėgti prieš vaiko gimimą ar po jo jaučiasi ir nemažai tėčių, rodo naujas tyrimas. Maždaug 10 proc. tėčių kenčia nuo priešgimdyminės ar pogimdyminės depresijos, o amerikiečiai dažniau jaučiasi...


Kūdikio vaistinėlė

Kūdikio vaistinėlė

Kūdikio namų vaistinėlę suskirstėme į 8 lentynėles, į kurias sudėliojome skirtingus vaistus ir priemones kūdikiui. Higienos priemonės, vaistai nuo temperatūros, pučia pilvuką, sloga, vtaminas D, vaistažolių mišiniai, multivitaminai ir žuvų taukai,...


Kaip lieknėti po gimdymo

Kaip lieknėti po gimdymo

Iš karto po gimdymo norisi vėl prisiminti jau ne vieną mėnesį pamirštą lengvumo jausmą. Vienos žadame mažiau valgyti nuo rytdienos, kitos ieškome efektyvios dietos. Nėra taip paprasta. Bet įmanoma. Normaliai nėštumo metu priaugama maždaug...


Kada skambinti pavojaus varpais

Kada skambinti pavojaus varpais

Nėštumo metu pasitaiko daug situacijų, kuomet būsimoji mamytė išsigandusi pagalvoja, ar nereiktų išsikviesti greitosios pagalbos. Kokiais atvejais tai reiktų daryti? Iš pradžių gali pasirodyti kraujingos išskyros, kurios būna įvairaus intensyvumo...


Apie nešioklę "Manduca"

Apie nešioklę "Manduca"

„Nešioklės - tai pagalbinės priemonės, padedančios tėvams geriau pasirūpinti savo vaikais - užtikrinti jiems reikalingą artumo ir saugumo jausmą - ir tuo pačiu metu leidžiančios tėvams turėti laisvas rankas kitiems darbams nudirbti arba...


Į lėktuvą – tik gydytojui leidus

Į lėktuvą – tik gydytojui leidus

Atostogaudama nėščia moteris turi rūpintis ne tik savo, bet ir būsimo kūdikio sveikata. Klaipėdietė Rasa Rutkauskienė vadina save ekstremale. Prieš metus besilaukdama antro vaiko moteris išskrido ilsėtis į Filipinus, ten mėgavosi saulės voniomis...


Fizinis aktyvumas nėštumo metu

Fizinis aktyvumas nėštumo metu

Mankštos metu reiktų atlikti apšilimo, kvėpavimo, tempimo, pilvo, dubens, kojų, pečių ir rankų raumenis stiprinantčius bei atsipalaidavimo pratimus. Pasirinkite tokią fizine veiklą kuri teiktų Jums malonumą. Mankštintis geriausia skambant...


Nėštumo vargai ir džiaugsmai

Nėštumo vargai ir džiaugsmai

Nuo pat tos akimirkos, kai sužinai apie būsimą mažylį, Tavo mintys sukasi apie jį. Jo sveikatą, jo gerovę. Kruopščiai seki jo augimo stadijas, skaitai, kaip jis keičiasi kiekvieną dieną, valgai šlykščiausio įmanomo skonio keistos spalvos daržoves,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9