Sausio 23d. Sekmadienis

Būsima mamytė – vegetarė

(1) 2013 Kovo 14d.
Peržiūrų skaičius: 67412
Būsima mamytė – vegetarė

Pastojusi moteris vegetarė sprendžia dilemą – ar jai toliau likti vegetare, ar vėl valgyti mėsą. Juk dabar ji atsakinga ir už vaikelio sveikatą. Ar verta rizikuoti?

Valgyti gyvulinės kilmės maistą atsisakoma dėl įvairių priežasčių: ekonominių, sveikatos, religinių ir dėl mados. Dauguma vegetarų nevartoja alkoholio ir nerūko. Vegetarai, atsisakę mėsos dėl sveikatos, teigia, kad ją valgant organizmas kartu gauna toksinių medžiagų (antibiotikų, pesticidų, augimo hormonų ir t.t.), kurios nuodija ląsteles, trumpina gyvenimą, daro žmogų dirglesnį ir piktesnį. Dėl religinių įsitikinimų mėsos atsisakantys žmonės teigia, kad jie tai daro nenorėdami žudyti gyvūnų.

Vegetarizmas turi nemažai rūšių. Griežčiausi vegetarai, vadinami veganais, nevartoja jokių gyvulinės kilmės maisto produktų (kartais net atsisako dėvėti gaminius iš odos, vilnos). Ovolaktovegetarai nevalgo žuvies, mėsos, bet valgo kiaušinius, pieną ir jo produktus. Ovovegetarai pieno produktų, tačiau neatsisako kiaušinių.

Stipriosios vegetarizmo pusės

Valgant augalinį maistą, žmogaus organizmas gauna daug skaidulinių medžiagų, kurios reguliuoja žarnyno veiklą, todėl apsaugo nuo vidurių užkietėjimo, neleidžia vystytis aterosklerozei, mat augaliniame maiste ne tik nėra cholesterolio, bet ir yra medžiagų, kurios mažina jo kiekį organizme. Nuo vėžio saugo karotinas, vitaminai – ypač C ir E, flavanoidai, selenas (jo gausu grūdinėse kultūrose), ditioltionas (daug įvairiose kopūstų rūšyse). O augaliniame maiste esantys fitoncidai, kurie užkerta kelią pavojingiems mikroorganizmams daugintis organizme, stabdo ir puvimo bakterijų dauginimąsi žarnyne. Augalinis maistas stiprina imunitetą bei pasižymi itin geru sočiųjų ir nesočiųjų riebalinių rūgščių santykiu.

Didžiausi pavojai

Trūksta vitaminų. Jei vartojamas tik augalinis maistas, pradeda trūkti vitamino D, taip pat ir vitamino B12, kuris būtinas kraujui gaminti ir nervų sistemai dirbti. Užsienyje vegetarams skirtas maistas praturtinamas vitaminą B12 sintezuojančiais mikroorganizmais. Veganai (nevartojantys jokio gyvulinės kilmės maisto – nei pieno, nei kiaušinių) turi vartoti vitaminu B12 praturtintą sojų pieną, košes. Ilgainiui pradeda trūkti ir vitamino B2, būtino normaliai akių, odos, nervų sistemos, kraujo gamybos bei kepenų būklei palaikyti.

Trūksta geležies. Iš mėsos pasisavinama 30 proc. viso joje esančio geležies kiekio, o iš augalinio maisto tik 10 proc. Nei piene, nei kiaušiniuose nėra pakankamai jonizuotos geležies. Geležies trūkumas atsiranda po 4 mėnesių nuo vegetarizmo pradžios, kai išeikvojamos organizme (kepenyse, kaulų čiulpuose) esančios geležies atsargos. Jei motina nėštumo metu dėl geležies trūkumo suserga mažakraujyste, vaikelis kiek galima daugiau "išsiurbs" geležies iš mamos, todėl ji dar labiau nukentės, o vaikutis gims silpnesnis.

Kalcio trūkumas. Kalcio trūksta tiems, kurie nevartoja pieno ir jo produktų. Augaliniuose maisto produktuose yra tik dešimtadalis žmogui reikalingo kalcio. O valgant daug skaidulų turintį maistą sumažėja kalcio įsisavinimas, dėl to būtina nuolat vartoti kalciu praturtintą sojų pieną ir sojų varškę.

Baltymų stoka. Nėštumo metu tai pasireiškia susilpnėjusiu būsimos mamos imunitetu ir sumažėjusia kūno mase, kaulai tampa trapesni, daugiau sergama peršalimo ligomis. Atsilieka ir vaikelio augimas, sutrinka jo kepenų, kasos, kraujodaros organų veikla, sulėtėja skeleto formavimasis. Trūkstant baltymų nėščioji jaus padidėjusį silpnumą, atrodys nesveikai išblyškusi, išsausės oda, be to ji pastebės, kad niekaip nepriauga svorio. Netgi atvirkščiai – gali jo ir netekti, nes sutrinka žarnyno darbas.

Aminorūgščių trūkumas. Kad nėščiosios organizme būtų skaidomi baltymai, turi būti pakankamai aminorūgščių. Jos skirstomos į pakeičiamasias, t.y. sintetinamas žmogaus organizme, ir nepakeičiamasias – gaunamas tik su maistu, dažniausiai gyvūninės kilmės (žolėdžių gyvūnų mėsa, pienu, varške, kefyru, sūriu, kiaušiniais, ikrais ir žuvimi). Augaliniame maiste taip pat yra kai kurių nepakeičiamųjų amino rūgščių, bet gauti jų visų valgant vieną produktą sudėtinga. Ilgalaikis šių aminorūgščių nepriteklius labiausiai kenkia augančiam pilve mažyliui – jis gali gimti su ydomis, pvz., inkstų veiklos sutrikimu, tarpskilvelinės širdies pertvaros defektu ir t.t.

Ar gali nėščioji būti vegetare?

Jeigu moteris iki nėštumo buvo vegetare, ji gali likti ja ir pastojusi, tik reikėtų pasirinkti švelnesnę vegetarizmo formą, t.y. tokią, kad būtų galima valgyti paukštieną, žuvį, kiaušinius. Šios vegetarizmo rūšys nėra pavojingos, nes moteris gauna visų būtinų aminorūgščių, vitaminų ir mineralinių medžiagų. Vienintelis pavojus – būsimai motinai gali pradėti trūkti geležies. Tai nėra didelė bėda, ją galima išspręsti vartojant gydytojo paskirtus geležies turinčius preparatus.

Jeigu nėščioji valgo varškę, pieną, rūgščius pieno produktus, kiaušinius, žuvį, tai ji nesunkiai apsirūpins ir reikalingu kiekiu baltymų, kurių pirmuosius mėnesius reikia gauti 110–130 g (1,5–2g vienam kilogramui moters svorio).

Norint per parą gauti 100 g baltymų reikia suvalgyti:

526 g virtos liesos žuvies (542kcal),

556 g neriebios varškės (488 kcal),

3,6 l natūralaus pieno (2071 kcal),

793 g grikių kruopų (2659 kcal),

5 kg virtų bulvių (4000 kcal).

! Matant, kiek kalorijų reikia suvartoti nėščiajai, norinčiai gauti reikiamą baltymų kiekį, tampa aišku, kad ji neišvengs antsvorio.

Griežtas vegetarizmas draudžiamas

Apie griežtą vegetarizmą nėščiosios turi pamiršti. Pastojusi moteris veganė tam, kad išnešiotų sveiką vaikelį, turi peržiūrėti savo mitybą. Greičiausiai jos organizme jau yra dar nejaučiamas vitaminų, mineralinių medžiagų ir aminorūgščių trūkumas. Jeigu tokia nėščioji negali visai atsisakyti vegetarizmo, ji turėtų pasirinkti švelnesnę jo rūšį ir vartoti pieną, kiaušinius bei žuvį. Be to, nėščioms vegetarėms reikia ne tik dietologijos žinių, bet ir papildomų išlaidų, nes nėštumo metu reikalavimai maistui labai padidėja.

Dėmesio besilaukiančioms!

● Apie apsisprendimą būti vegetare nėštumo metu būtina informuoti gydytoją.

● Būtina reguliariai atlikti tyrimus, norint laiku nustatyti geležies ir mineralų ar vitaminų trūkumą.

● Nėščioms vegetarėms būtina gerti vitaminų ir mineralų kompleksus.

Patarimai prieš sėdant prie stalo:

 1. Reguliariai valgykite baltyminį maistą: riešutus, lęšius, neskaldytus grūdus, sūrį.

 2. Kasdien valgykite šviežių daržovių arba salotų: dalį daržovių supjaustykite salotoms, dalį – valgykite nepjaustytas.

 3. Vartokite daug žalumynų ir lapinių daržovių.

 4. Jei daržoves verdate ar kepate, tai darykite kuo trumpiau. Geriausia – garinkite arba trumpai paskrudinkite maišydamos.

 5. Kasdien valgykite šviežių vaisių. Jeigu vaisius verdate, virkite kuo trumpiau.

 6. Maistas turi būti šviežias – apvytę žalumynai, pernokę, pūvantys vaisiai, pasenę riešutai praranda savo vertę.

 7. Venkite apdirbto maisto: baltos duonos ir pyragų, konservuotų vaisių, daržovių, gėrimų ir pan.

 8. Gaminkite tik tiek, kiek suvalgysite. Šildomas maistas netenka daug vertingų medžiagų.

 9. Būkite išradinga, valgykite įvairų maistą.

 10. Kiaušinius keiskite sojų varške (tofu), cukrų – medumi, juodąją arbatą – žolelių.

Jolanta Kristanaitytė, konsultavo gydytoja dietologė Edita Gavelienė

Žymės: nėštumas , vegetaras

Kaip susigrąžinti buvusią figūrą po gimdymo

Kaip susigrąžinti buvusią figūrą po gimdymo

Ne paslaptis, kad po gimdymo moters kūnas pasikeičia ir tikėtis, kad gimus vaikučiui, idealios formos sugrįš per kelias savaites – tiesiog nerealu. Dauguma moterų vis dėlto rūpinasi savo sveikata ir grožiu, ieško informacijos kaip galėtų...


T. Bružaitė ir Z. Tomilinienė. Akcija „Renkuosi gyvybę“ kviečia „uždegti“ visą Lietuvą

T. Bružaitė ir Z. Tomilinienė. Akcija „Renkuosi gyvybę“ kviečia „uždegti“ visą Lietuvą

Šiemet, kaip ir pernai, spalio 30-ąją, 19 val., Vilniuje, Kaune bei kitose Lietuvos vietose vyks socialinė akcija „Renkuosi gyvybę“. Bus įžiebtos žvakutės už tuos, kuriems nebuvo leista gimti. Plačiau apie būsimą renginį bei apskritai...


Per nėštumą nepasakysi: „kūne, nustok keistis, aš nebenoriu būti nėščia, persigalvojau“

Per nėštumą nepasakysi: „kūne, nustok keistis, aš nebenoriu būti nėščia, persigalvojau“

Antrąjį nėštumo trimestrą kūnas tarsi išprotėja, įjungia savieigos režimą ir moteriai belieka tik stebėti, teigia psichoterapeutė Agnė Matulaitė. Pasak jos, nors kūno ima klausyti kaip mokytojo, būsima mama sutrinka – nebežino, kur baigiasi...


Kokie vaistai pavojingi nėščiosioms

Kokie vaistai pavojingi nėščiosioms

Prieš vartodama bet kurį vaistą nėščioji turi pasitarti su gydytoju, nes kai kurie medikamentai gali neigiamai paveikti ne tik būsimos mamytės, bet mažylio organizmą. Kai kurie vaistai gali paveikti nėštumo eigą, sukelti persileidimą, priešlaikinį...


Naujiena!!! Genesis Serenity NIPT prenatalinis tyrimas Lietuvoje

Naujiena!!! Genesis Serenity NIPT prenatalinis tyrimas Lietuvoje

Genesis Serenity nėščiųjų testas naudoja verifi® tyrimų technologiją, sukurtą Illumina laboratorijos ( JAV), didžiausios pasaulyje DNR tyrimų bendrovės. Genesis prenatalinio tyrimo cfDNA (verifi®) metodu iš nėščiosiso veninio kraujo tiria...


Dirbtinis apvaisinimas: ką mano užaugę vaikai?

Dirbtinis apvaisinimas: ką mano užaugę vaikai?

Nors dirbtinis apvaisinimas, pasinaudojant donoro lytinėmis ląstelėmis, Lietuvoje dar gana nesenas reiškinys, o JAV jau užaugo tokiu būdu gimusių jaunų žmonių karta. Kaip jie patys priima faktą, kad gimė pradėti dirbtiniu būdu? Amerikiečių...


JAV: moteris, kuriai persodinti penki organai, pagimdė sveiką kūdikį

JAV: moteris, kuriai persodinti penki organai, pagimdė sveiką kūdikį

Kai Fatimai buvo 19 metų, jai buvo diagnozuotas krešulys žarnyno arterijoje. 2007 metais vienoje iš Majamio ligoninių jai buvo atlikta operacija, per kurią jai buvo persodintos donorų kepenys, kasa, skrandis, plonoji ir storoji žarnos.


Nėščiųjų mankšta: stipriname raumenis

Nėščiųjų mankšta: stipriname raumenis

Nėščiųjų mankšta skatina teigiamas emocijas, stiprina raumenų jėgą, be to, turi teigiamos įtakos taisyklingai mažylio padėčiai gimdoje. Pradėti mokytis specialios nėščiųjų mankštos reikėtų jau penktąjį, vėliausiai – septintąjį nėštumo...


Regimantas Tamošaitis. Keletas minčių apie gimdymą namie

Regimantas Tamošaitis. Keletas minčių apie gimdymą namie

Dėl gimdymo namie tikintis teisėtos kvalifikuotos medicininės pagalbos atsakysiu taip, visų pirmiausia – mąstantiems senoviškai, nes kadaise pats buvau toks (du mano vaikai gimė ligoninėje, prisiminimai – slogūs; du – namie,...


Gimimo akimirką galime pasirūpinti rytdienos sveikata

Gimimo akimirką galime pasirūpinti rytdienos sveikata

Nėra didesnio džiaugsmo ir didesnio stebuklo, kaip naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį. Tą jautrią akimirką vienintelis tėvų troškimas – apsaugoti savo mažylį ir užauginti jį sveiką. Todėl vis dažniau ieškoma naujo požiūrio į sveikatą bei...


Saldžiausių sapnų, mamytės!

Saldžiausių sapnų, mamytės!

Miegas yra labai svarbus žmogui, nes tuomet organizmas labiausiai atsipalaiduoja, miegant gaminasi tam tikros medžiagos, turinčios įtakos senėjimo ir augimo procesams. Bet koks miego trūkumas iškart pastebimas veide, atsiliepia emocinei ir...


"Nepatogi" mamyčių liga

"Nepatogi" mamyčių liga

Būsimąsias mamas dažnai kamuoja hemorojus, bet apie tai jos drovisi kalbėti. Nepaisant temos subtilumo, mamytėms reikia specialisto patarimo, kaip šiuos negalavimus įveikti. Žodis "hemorojus" yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia...


Nėščiosios atmintinė

Nėščiosios atmintinė

Sveika ir pilnavertė mityba yra labai svarbi Jūsų ir Jūsų vaikelio sveikatai, todėl mitybos pagrindą turėtų sudaryti duona, grūdų produktai, vaisiai ir daržovės. Jų sudėtyje gausu skaidulinių medžiagų, vitaminų bei mineralų. Taip pat labai svarbu...


NVO: pasirinkimo darytis abortą negalima vadinti nei laisve, nei apsisprendimu

NVO: pasirinkimo darytis abortą negalima vadinti nei laisve, nei apsisprendimu

Visuomenę suskaldė pirmadienį Sveikatos ministerijos surengta diskusija apie naujas nuostatas „Nėštumo nutraukimo tvarkos aprašo“ projekte. Didžiausius nesutarimus sukėlė privalomas 72 valandų laukimo iki nėštumo nutraukimo laikotarpis...


Negimusių kūdikių diena – lapkričio 23-oji

Negimusių kūdikių diena – lapkričio 23-oji

Prieš 60 metų, lapkričio 23 dieną, LTSR Sveikatos ministro įsakymu buvo įteisinti abortai, leidžiantys moteriai iki 12 nėštumo savaitės spręsti, ar leisti vaikui gimti. Katalikišką požiūrį atstovaujančių organizacijų teigimu, tiek abortai, tiek su...


Kaip nėštumo metu tapti "lengvesne"

Kaip nėštumo metu tapti "lengvesne"

Nėštumas – įvairių emocijų ir potyrių metas. Didėjant pilvukui ir augant svoriui, organizmas turi prisitaikyti prie staigių pokyčių. Būsimoji mamytė priauga nuo 10 iki 20 papildomų kilogramų. Šis svoris – didžiulis krūvis nugarai ir...


Nėštumas vasarą – malonumas

Nėštumas vasarą – malonumas

Visos moterys vasarą džiaugiasi saule ir ilgomis šiltomis dienomis. O jeigu tuo metu dar laukiasi kūdikio, jis tampa puikiausiu ne tik metų, bet ir gyvenimo laikotarpiu. Laikykitės paprastų taisyklių, ir jūsų vasarinis nėštumas bus lengvas bei...


Nėštumas – ne liga, bet ir ne sveikatėlė…

Nėštumas – ne liga, bet ir ne sveikatėlė…

Sužinojusios, kad laukiamės, imame skrajoti ant sparnų. Bet paskui tie sparnai šiek tiek susiskliaudžia, nes apima daug neįprastų pojūčių – ir ne visad pačių maloniausių. Ar tai normalu ir kada jau nešti pilvelį pas gydytoją? Deja, gana...


Vaistai pavojingi nėščiosioms

Vaistai pavojingi nėščiosioms

Kai kurie vaistai gali paveikti nėštumo eigą, sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, pakenkti vaisiaus vystymuisi, todėl gali atsirasti įgimtų anomalijų, cerebrinis paralyžius arba kūdikis gali gimti negyvas. Manoma, kad dėl netinkamų vaistų...


Mažieji lingvistai

Mažieji lingvistai

Pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius kūdikiai gal ir nežiba oratoriniais sugebėjimais, tačiau mokslininkams vis geriau sekasi aiškintis, ką mažyliai išties sugeba. Rezultatai - stulbinantys, praneša LiveScience. Žodis infant (liet. kūdikis) į anglų...


Vidurių užkietėjimas nėštumo metu

Vidurių užkietėjimas nėštumo metu

Vidurių užkietėjimas yra dažna nėščių moterų problema. Neretai jis pasireiškia ir toms moterims, kurios prieš nėštumą niekada nesiskundė vidurių užkietėjimu. Statistikos duomenimis, vidurių užkietėjimas vargina 11-38% nėščių moterų.


NAUJIENA !!! Inovatyvūs neinvaziniai vaisiaus apsigimimo tyrimai iš nėščiosios veninio kraujo nuo 10 nėštumo savaitės

NAUJIENA !!! Inovatyvūs neinvaziniai vaisiaus apsigimimo tyrimai iš nėščiosios veninio kraujo nuo 10 nėštumo savaitės

VISIBILIT neinvazinis tyrimas, įvertinantis vaisiaus chromosomų trisomijų riziką: • Trisomy 21 (Dauno sindromą);• Trisomy 18 (Edwardso sindromą). Vaisiaus lyties nustatymas Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo nuo 10 nėštumo savaitės.


Nėštumas – pats tinkamiausias metas pasirūpinti savimi

Nėštumas – pats tinkamiausias metas pasirūpinti savimi

"Sveikinu, jūs turėsite kūdikį", - tai bene laukiamiausia "diagnozė" kiekvienoje pagausėjimą planuojančioje šeimoje. Tačiau jau po pirmosios džiaugsmo bangos būsimiems tėvams iškyla daugybė klausimų: kaip sveikai išnešioti...


Saldžių sapnų, mamytės!

Saldžių sapnų, mamytės!

Viena iš nėštumo laikotarpio nemaloniųjų pusių yra kamuojanti nemiga arba atvirkščiai - mieguistumas. Kaip šias bėdas įveikti? Miegas yra labai svarbus žmogui, nes tuomet organizmas labiausiai atsipalaiduoja, miegant gaminasi tam tikros...


Kūdikiui - gamtos dovanos

Kūdikiui - gamtos dovanos

Prie šviežių vaisių, daržovių ir uogų kūdikį reikia pratinti pamažu, pradedant nuo tų, kuriuose yra mažiau rupios ląstelienos: nedidelių šviežių agurkėlių, braškių, aviečių. Jeigu vaiko organizmas gerai toleruoja braškes, tegu privalgo iki soties....


Kada skambinti pavojaus varpais

Kada skambinti pavojaus varpais

Nėštumo metu pasitaiko daug situacijų, kuomet būsimoji mamytė išsigandusi pagalvoja, ar nereiktų išsikviesti greitosios pagalbos. Kokiais atvejais tai reiktų daryti? Iš pradžių gali pasirodyti kraujingos išskyros, kurios būna įvairaus intensyvumo...


Atnaujintas CHELINO FASHION LOVE asortimentas

Atnaujintas CHELINO FASHION LOVE asortimentas

Jau ir Lietuvoje artimiausiu metu bus galima įsigyti “Chelino fashion & love” produktų. Mokslinių tyrimų ir technologijų pažangos dėka naujos “Chelino” sauskelnės yra pastarųjų metų laimėjimas. Cada vez, ofrecen una...


Šiuolaikinės daugkartinės sauskelnės

Šiuolaikinės daugkartinės sauskelnės (1)

Popolini daugkartinės sauskelnės - tai šiuolaikiniai vystyklai, kuriais kūdikį vystyti taip pat paprasta kaip ir vienkartinėmis sauskelnėmis. Vystyklų popierius (Popolini ir Popli), įklotai, natūralūs malonūs audiniai užtikrina, kad kūdikiui būtų...


Laima Švedaitė. Neplanuotas nėštumas: kaip priimti gyvybę?

Laima Švedaitė. Neplanuotas nėštumas: kaip priimti gyvybę?

„Jei gimtų tik suplanuoti vaikai, tai žemė būtų pustuštė“, – įsitikinusi rudenį įkurto Vilniuje Krizinio nėštumo centro konsultantė Laima Švedaitė. Vis dėlto priimti netikėtai užsimezgusią gyvybę yra didelis iššūkis, dažnai...


Apie ką byloja skausmai pilve

Apie ką byloja skausmai pilve

Dažniau ar rečiau nemalonių pojūčių pilve patiria kiekvienas žmogus. Besilaukiančios mamytės taip pat dažnai skundžiasi skausmais pilve, bet nėštumo metu, kai pilvas yra pagrindinis dėmesio objektas, bet koks su juo susijęs negalavimas kelia...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9