Gudručio vaistinė

Apsisukusi virkštelė: pirmasis mažylio kaklaraištis

Mažylis po gimimo dar ilgai jaučiasi prie mamos prisirišęs nematomais saitais. O kažkada juos siejo labai materialus ryšys – virkštelė, kuri yra gyvybiškai svarbus reikalingų medžiagų ir deguonies tiekimo kanalas kūdikiui. Tačiau kartais virkštelė ima ir susinarplioja arba apsisuka aplink kūdikį. Ar tai labai pavojinga?

Tamprų mamos ir mažylio ryšį po gimimo primena tik bambutė, kuri byloja apie paslaptingą juostą, jungusią vaiką su mama visus devynis mėnesius. Ši juosta – tai virkštelė, organas, kuris funkcionuoja tik nėštumo metu ir atlieka svarbią funkciją tarp mamos ir vaikelio.Virkštele eina dvi arterijos (dešinioji ir kairioji) bei vena. Vena iš mamos organizmo į vaikelio teka arterinis kraujas, kuris aprūpina kūdikį gyvybiškai reikalingomis medžiagomis ir deguonimi. Arterijomis iš mažylio organizmo į mamos atiteka veninis kraujas, kuriame gausu medžiagų apykaitos produktų ir anglies dioksido. Kraujagyslės yra ilgesnės už virkštelę, o vena ilgesnė už arterijas, todėl jos sukasi spirale. Virkštelės pagrinde yra drebutinis arba gleivinis jungiamasis audinys, dar vadinamas Vartono drebučiais. Dėl jų virkštelė yra stangri ir gimdymo metu mažiau užspaudžiamos virkštelės kraujagyslės.

Per ilga ir per trumpa

Vidutinis virkštelės ilgis – 50–60 cm, o storis – 1,5–2 cm. Ilgesnė nei 70 cm laikoma ilga, o trumpesnė nei 40 cm – trumpa virkštelė. Ir viena, ir kita jų gali sukelti mamytei problemų.

▪ Ilga virkštelė gali apsisukti apie vaisiaus kaklą, kūnelį, kojytes, rankytes, iškristi plyšus vaisiaus vandenmaišio plėvėms arba susimegzti į mazgą. Tie apsisukimai sutrikdo virkštelės kraujotaką ir sukelia vaisiaus deguonies badą (kitaip hipoksiją), t.y., vaisius ima dusti.

▪ Virkštelės mazgai, kurie susidaro esant ilgai virkštelei (dažniausiai virkštelės ilgis paveldimas genetiškai), skirstomi į netikruosius ir tikruosius. Netikras virkštelės mazgas susidaro, kai viena kraujagyslė labai smarkiai susisuka aplink kitą, sudaro kilpą arba išsiplečia užspausdama šalia esančią. Netikrasis virkštelės mazgas vaisiaus hipoksijos nesukelia.

Kai neišnešiotas vaisius pralenda pro ilgos virkštelės kilpą, susimezga tikrasis virkštelės mazgas. Jis dažniausia užsimezga nėštumo pradžioje, kai vaikelis dar yra mažas ir pralenda pro virkštelę. Tai pavojinga, nes jei tikrasis mazgas per stipriai užsiveržia, vaisius dėl deguonies bado gali net žūti. Jei mazgas užsiveržia nestipriai, vaisius vystosi lėtinės hipoksijos sąlygomis ir gali gimti mažesnio svorio. Kadangi tikrasis mazgas pastebimas tik po mažylio gimimo, todėl tik po gimdymo apžiūrint virkštelę ir placentą paaiškėja vaikelio hipoksijos priežastys.

Trumpa virkštelė gali trukdyti vaisiui judėti, dėl to jo padėtis gali būti netaisyklinga. Gimdymo metu per trumpa virkštelė tempia placentą, todėl ji gali per anksti atsidalinti, plyšti virkštelės kraujagyslės ar pati virkštelė.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE