Balandžio 16d. Penktadienis

Žemaičių šviesuolio patarimas - „Nesinervoti“

2013 Kovo 26d.
Peržiūrų skaičius: 41376
Žemaičių šviesuolio patarimas - „Nesinervoti“

Enciklopedijose parašyta, kad viena seniausių Lietuvos vaistinių, įkurta 1860 m., yra Viekšniuose (Mažeikių r.). Šią vaistinę per keletą kartų į dabartinius laikus vedė visoje Lietuvoje (ir ne tik) žinomi šviesuoliai ir mokslo vyrai Aleksandravičiai. Jau vien tai, kad Vincentas Aleksandravičius chemijos mokslo paslapčių mokėsi pas patį Mendelejevą, rodo, jog tų žemaičių tikrai ne iš kelmo spirtų būta.

Vincento sūnus Juozas atkakliai ieškojo vaistų nuo vėžio. Ir, matyt, gana sėkmingai, nes pas jį žmonės plūste plūsdavo net iš labai toli. Žmonės ir šiandien tikina, jog Juozo Balandėlio vaistai labai padėdavę: jei jie mirtinos ligos ir neįveikdavę, tai gyvenimą tikrai palengvindavę. Šiandien, kai vėl atsigręžiame į gamtą ir grįžtame prie liaudies medicinos šaknų, kai mirtinos ligos prispausti it šiaudo griebdamiesi prisimename viską, ką būdami jauni ir paiki buvome paniekinę, visai pravartu užsukti ir į senąją Viekšnių vaistinę. Ten daug įdomių dalykų, kuriuos apžiūrėjus norėsis skubėti į mišką, pelkę ar į pievą – kuo toliau nuo civilizacijos ir ten ieškoti išsigelbėjimo.

Kam vilko mėsos?

Senoji Viekšnių vaistinė yra pačiame miestelio gatvės žiede. Ir jeigu jos vienądien dėl kokių nors priežasčių neliktų, tai ir patys Viekšniai, rodos, išnyktų. Tai nėra vien sena žemaitiška troba, kurios viename gale kadaise buvo įkurta vaistinė. Tai savotiškas šios vietovės simbolis, dalis praeitų šimtmečių liaudies išminties, kultūros, mokslo, švietimo, sveikatos sistemos ir daugelio kitų dalykų.

Be abejo, antrą šimtmetį jau baigiančiame skaičiuoti pastate svarbiausia yra vaistinė. Tikriausiai ji jau nebe tokia, kokia buvo XIX a. viduryje, tačiau tikrai stengiasi išlaikyti anų laikų dvasią ir išmintį.

Šioje vaistinėje galima susipažinti ir su senųjų laikų vaistų gamybos, jų fasavimo ir kt. prietaisais, netgi pamėginti jų pasigaminti. Čia išsaugoti anų laikų receptai, vaistų fasavimo pavyzdžiai ir jų vartojimo nuorodos. Bet bene užvis įdomiausia yra pačių vaistų ekspozicija, tarp kurių gana pagarbioje vietoje yra džiovinta vilko mėsa, vėžio girnelės, bekojis driežas, gyvatė, rupūžė, Sibiro bebro šlapimo organai ir… žmogaus odos diržai. Istorija žino tokį laikmetį, kai nuteistiesiems už kai kuriuos nusikaltimus būdavo nugarose išpjaunami odos diržai. Pasirodo, tuos odos diržus iš budelių supirkdavo vaistininkai ir, sako, tai buvę ypatingi vaistai šunvotėms ir kitokiems pūliniams gydyti, kurie anais laikais ypač kamuodavę žmones.

Vyresniosios kartos žmonės dar nepamiršo tokių receptų

Ši vaistinė, kaip minėta, priklausė Aleksandravičių, didžiai protingų vyrų, giminei. Paskutinis tos šeimos vaistininkas Juozas, šiame krašte tik Balandėliu vadintas, visą savo gyvenimą ieškojo vaistų nuo vėžio. Savo ieškojimus jis tęsė iki pat mirties (Balandėlis mirė 1978 m.), o pačiu svarbiausiu dalyku kovoje su šia liga užrašė: „NESINERVOTI“. Viekšnių žmonės ir šiandien tikina, kad Balandėlis vaistus nuo vėžio buvo kaip ir suradęs, bet paiki žmonės gamtą paniekino, į cheminį gydymą pasinešė... Bet, sakė, kai kojūgalyje atsistoja giltinė, nepaisydama medicinos brukamos chemijos bei spindulinio gydymo, žmonės kartais prisimena, jog Viekšniuose Juozas Balandėlis šią ligą gydęs Gamtos Motinėlės išaugintais vaistais.

Muziejaus prižiūrėtoja Vilma Skiparienė pasakojo, jog žmonės ir dabar dar užsuka į Balandėlio vaistinę paprašyti mirtiną ligą nubaidančio recepto.

J. Balandėlis buvo vienintelis vaistininkas visoje šalyje, kuriam sovietmečiu buvo leista dirbti savoje, nors ir nacionalizuotoje, vaistinėje vedėju. Balandėliu Juozą žmonės praminė dėl jo švelnumo, atidumo žmonėms. Sako, sutikto nors kiek pažįstamo žmogaus jis visada teiraudavęsis: „Sakyk, balandėli, kaip tau sekasi?“
Vaistas – ne maistas

Prie vaistinės kalbinami viekšniškiai didžiavosi, jog jų Balandėlio vaistinė dar nevirto vaistų valgykla. Juk pagal tai, kiek šiandien žmonės perka vaistų, vartojimu jau nebepavadinsi. O ir pačioje vaistinėje darbuotojos liūdnai lingavo, jog žmonės jau dėl savęs, dėl savo sveikatos nebesistengia net piršto pajudinti. Sakė, vaistus, maisto papildus žmonės dabar perka tiesiog glėbiais, o blogiausia, jog jie tiki perką sveikatą. „Jau darosi šiurpoka, nes vis daugiau žmonių užsiima savigyda. Prie Balandėlio taip nebūdavo. Ateina ant popierėlio užsirašę vaisto pavadinimą ir sako, jog tas vaistas kaimynui padėjo, todėl ir jam jo reikia“, – pasakojo vaistinės darbuotojos. Jos neslepia, jog šiandienos žmogų vis sunkiau prikalbinti kreiptis į gydytoją, nes daugelis, prisižiūrėję reklamų, mano ir be gydytojo, be tyrimų galį pasveikti. Sako, vis daugėja žmonių, kurie perka labai daug papildų ir vartoja juos vienu metu: nuo tulžies ir nuo širdies, nuo vidurių ir nuo sąnarių...

Vaistų gamybos prietaisai

Anot viekšniškių, a. a. Balandėlis sakydavęs, jog agresyvi farmacijos pramonė vienądien galės pribaigti žmonių sveikatą, todėl vienas jo uždavinių buvęs mokyti žmones tam atsparumo. Jis pirmiausiai aiškindavęs žmonėms ne tai, kaip išgyti susirgus, o kaip nesusirgti. Bet jei jau pristojo koks rimtesnis negalavimas, tai kaip jo atsikratyti padedant Dievo vaistinei. Tęsiant šį jo mokymą prie vaistinės buvo įkurtas vaistažolių sodas. Pasak garsios žolininkės Jadvygos Balvočiūtės, nepaisant chemijos pramonės agresyvumo, norinčiųjų gydytis žolelėmis vis daugėja, tik blogai, kad vaistažoles renkančių ir jas atpažįstančių žmonių yra gana mažai. Todėl vaistinės kieme atsiradęs vaistažolių sodas pirmiausia ir skirtas tiems, kurie tikrai nori sau padėti. Šiame vaistažolių sode jau yra per 1 300 augalų, o vaistinės darbuotojų užduotis – padėti žmonėms sužinoti, kokie augalėliai, kokios jų dalys (lapai, žiedai, šaknys, žievė) ir nuo ko vartojami, kaip jie paruošiami, kaip tarpusavyje dera ir kur jų ieškoti natūralioje aplinkoje.

Senieji vaistinės lankytojai dar nepamiršo tų laikų, kai patiems vaistininkams buvo leidžiama gaminti įvairias mikstūras, lašiukus akims, tepaliukus. „Tai – ne putrą išvirti. Darbas buvo atsakingas ir daug laiko tam reikėjo, bet gaminami vaistai tikrai buvo veiksmingi, ypač odos ligoms gydyti. Net šiandien dermatologai savo pacientams skiria kelių rūšių tepalėlių ir pamoko, kokiu santykiu juos sumaišius naudoti. Tai, ką mes atlikdavome vaistinių „virtuvėse“, šiandien žmonės kartais daro patys namuose. Ir tai yra gerai“, – mokė Balandėlio vaistinės darbuotojos.

Rūsio paslaptys

Prie vaistažolių sodo prisišliejusi slėptuvė – rūsys. Čia garsioji vaistininkų giminė buvo įkurdinusi vaistų slėptuvę. Karų siaubą pažinę žmonės žinojo, ką reiškia vaistas tokiu metu, todėl, užuodę Antrojo pasaulinio karo dūmus, Aleksandravičiai į slėptuvę sunešė daugybę vaistų, tvarsliavos.

Taikos metą slėptuvėje buvo saugomi ypatingų sąlygų reikalaujantys vaistai. Čia pastovi drėgmė ir temperatūra, visada vienodai tamsu, o ir žemės motinėlės glėbys esąs svetingas. Slėptuvė kuo puikiausiai galėtų tarnauti ir šiuo metu, tik vaistų joje saugoti nebereikia, nes jau yra tokie žmonijos „pramanai“ kaip šaldytuvai.

Vaistinėje ir vilko mėsos buvo galima įsigyti

Gana įdomus ir vaistinėje įkurtas inteligento buities muziejus. Čia išlikę viskas taip, kaip buvo tais laikais, kai kunigas, daktaras ir vaistininkas buvo patys svarbiausi miestelio žmonės. Pasirodo, jau anais laikais, prieš karus ir visus sunkmečius, inteligentų buityje buvo ir vonia, ir kanalizacija, ir tualetas pastato viduje. Krosnis buvo pastatyta taip, kad šildytų prie šono priglaustą vandens talpyklą, savotišką boilerį, ir taip niekada netrūktų karšto vandens. Rankas plaudavo tik tekančiu vandeniu, iš čiaupo. Tiesa, vandenį į talpyklą pildavo kibirais, bet keletą kartų per dieną, kad jis visada būtų šviežias.

Dažna šeimininkė nepraeina pro duonkepę krosnį, kurioje jau ano šimtmečio pradžioje buvo kepami net šakočiai. Jei manome, kad plakikliai, kavamalės ir kt. yra XX a. buities gudrybės, klystame, nes tokių daiktų jau buvo Vincento Aleksandravičiaus namuose. Čia buvo ir prietaisai skalbiniams gręžti, ir jiems lyginti, nė kiek ne prastesni už mūsiškius lygintuvus.

Į kampą sustatytos kriketo lazdos tarsi laukia grįžtančių žaidėjų. Teberymo ir lazda-kėdutė, jei kam į kelionę leistis reikėtų...

Ir nuotraukos ant sienų saugo, kad namų dvasia niekur neišeitų.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kava ilgai atminčiai

Kava ilgai atminčiai

Mokslininkai nustatė, kad kofeinas atstato smegenų ląsteles. Ekspreso kavos mėgėjai, kapučino gerbėjai, geriantys filtruotą ir stiprią kavą rytais-vėl švenčia pergalę: neprilygstamo kartumo, aromatingas gėrimas mokslininkų pripažintas ne tik...


Ką man sako veido oda?

Ką man sako veido oda?

TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI! “KOKIOS LIGOS ATSISPINDI MŪSŲ VEIDE?”


10 klausimų ir atsakymų apie žarnyno valymą

10 klausimų ir atsakymų apie žarnyno valymą

10 klausimų ir atsakymų apie žarnyno valymą Žarnyno valymo procedūra, arba hidrokolonterapija pastaruoju metu sulaukia prieštaringų vertinimų. Skelbiama, kad ši procedūra gali sunaikinti gerąsias žarnyno bakterijas ar net sukelti itin rimtų...


Kokias ligas galima gydyti klasikinės homeopatijos būdu?

Kokias ligas galima gydyti klasikinės homeopatijos būdu?

Pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi maloniai sutiko gydytoja klasikinė homeopatė Jurgita Pinikienė. Pasak jos, profesionaliai taikoma klasikinė homeopatija gali žmogui labai daug padėti. Klasikinė homeopatija - vokiečių gydytojo Samuel...


Organizmo valymas padės atsigauti po švenčių maratono

Organizmo valymas padės atsigauti po švenčių maratono

Kas suskaičiuos, kiek mūsų po švenčių graužia nagus, kad į mėgstamą suknelę ar džinsus nebetelpame? Valgymo ir gėrimo maratonas per šventes ne vienam baigėsi sunkiais sveikatos sutrikimais. Papilkėjusi, išberta oda, patinę, pajuodę paakiai,...


Vėžio gydymas česnaku, žuvų taukais ir pipiru

Vėžio gydymas česnaku, žuvų taukais ir pipiru

Ankstesniuose straipsniuose rašiau apie du paprastus vėžio gydymo metodus: soda ir jodu. Šį kartą dar apie vieną paprastą metodą naudojant virtuvėje randamus ingredientus. Šis metodas buvo atrastas Dr. Revici, kuris išsigydė ketvirtos stadijos...


Prieš virusų atakas - savais būdais

Prieš virusų atakas - savais būdais

Artinantis gripo epidemijai, paklausinėjome uostamiesčio medikų, kaip jie ginasi nuo virusų atakų, kuo stiprina organizmą ir ką daro, pajutę pirmuosius peršalimo simptomus. Žiemą, kad nesusirgčiau, apsirengiu šiltai. Kasmet skiepijuosi nuo gripo...


Natūralioji medicina suteikia galimybę užbėgti ligoms už akių

Natūralioji medicina suteikia galimybę užbėgti ligoms už akių

Natūralioji medicina itin populiari Rytų šalyse – Japonijoje, Indijoje, Kinijoje, Tibete ir kt., kuriose ji pirmiausia tarnauja ligų profilaktikai. Lietuvoje, deja, į natūraliosios medicinos specialistus dažnai kreipiamasi ne profilaktikos...


ŠALTALANKIS – VAISTAS NUO 99 LIGŲ

ŠALTALANKIS – VAISTAS NUO 99 LIGŲ

Istoriniai šaltiniai nurodo, kad Kinijos žmonės buvo pirmieji, kurie pradėjo naudoti šaltalankį kaip vaistą. Nuo daugiau nei prieš tūkstantį metų, kai senovės tibetiečiai pradėjo naudoti šaltalankius, buvo sukurta šimtai Azijos tradicinių receptų...


TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI!

TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI!

“KOKIOS LIGOS ATSISPINDI MŪSŲ VEIDE?” KĄ MAN NORI PASAKYTI VEIDO ODA? VEIDAS – JŪSŲ SVEIKATOS VEIDRODIS


Šilauogių ir aviečių sodinukai

Šilauogių ir aviečių sodinukai

Šilauogių ir aviečių sodinukai nereikalauja įpatingos priežiūros ir apdovanoja vertingomis uogomis. Sodinukai sodinami pavasarį arba rudenį. Avietes geriausiai sodinti saulėtose, nuo vėjų apsaugotose vietose - patartina prie tvorų, tvorelių ar...


Antioksidantais turtingas maistas

Antioksidantais turtingas maistas

Antioksidantai – tai medžiagos, kurios sumažina arba panaikina laisvųjų radikalų sukeltą ląstelių pažeidimą. Laisvieji radikalai – tai organizme natūraliai vykstančių reakcijų metu susidarančios molekulės, turinčios nesuporuotą...


Vaistažolių vonios veikia kaip priešnuodis

Vaistažolių vonios veikia kaip priešnuodis

Nesunkiai paruošiama, maloniai kvepianti vonia sumažina skausmą, greitai pašalina nuovargį, ramina nervų sistemą, valo odą, suteikia žvalumo, pagerina apykaitos procesus ir miegą, o svarbiausia – sumažina sąnarių skausmus, raumenų įtampą....


Kas yra gerosios bakterijos?

Kas yra gerosios bakterijos?

Gerosios bakterijos arba probiotikai yra naudingi mikroorganizmai, gyvenantys žarnyno mikrofloroje. Pagrindinis jų tikslas ir darbas – apsaugoti organizmą nuo išorinių veiksnių ir išlaikyti jį sveiką. Nustatyta, kad virškinamajame trakte...


Regulat: natūrali energija ir sveikata! Ir jaunam, ir senam

Regulat: natūrali energija ir sveikata! Ir jaunam, ir senam

Jau retai beišgirsi, kad kurio iš mūsų nevargina vienokie ar kitokie negalavimai. Vis didėjantis gyvenimo tempas, lydimas nuolatinio streso, netinkama mityba, poilsio stoka išsekina mūsų organizmą, ir mums tenka susidurti su sveikatos sutrikimais...


Fitne pastilės – skani imuniteto apsauga

Fitne pastilės – skani imuniteto apsauga

Kartais ir sveikatos priežiūra gali būti maloni, ypač, kai ji kvepia bananais ir karamele, o galiausiai viską persmelkia gaivi erškėtrožių rūgštelė. Jūs nesuklydote, tokie dalykai iš tiesų yra suderinami. Natūralių vaistažolių preparatų gamintojas...


Rudens receptas: vaikiškas "antigripinas"

Rudens receptas: vaikiškas "antigripinas"

Tradiciniame Kauno jungtinio sveikuolių klubo ir Žolinčių akademijos iniciatyva neseniai surengtame konkurse "Lietuvaitė šeimininkė" patiekalų ir stalo originalumu visas dalyves nurungė kaunietė Aldona Širmulienė. Lietuvaitės šeimininkės...


Žalioji arbata

Žalioji arbata

Ilgesniais, vėsesniais rudens vakarais pradedame galvoti kaip namuose susikurti šiltą ir jaukią atmosferą. Pradedame parduotuvėse dairytis į arbatas, eterinius aliejus ir kvapniąsias žvakes.


Huashen produktai – ilgalaikė investicija į sveikata

Huashen produktai – ilgalaikė investicija į sveikata

Ne kartą esame girdėję ir patys sakę, kad didžiausias žmogaus turtas – sveikata. Deja, šio turto neįmanoma nusipirkti, net už pačius didžiausius pinigus. Žmogaus mąstymas sunkiai suvokiamas - sveikata susirūpinama tik tuomet, kai pajaučiamas...


Roza Džamaldaeva, šeimos daktarė, netradicinės medicinos specialistė

Roza Džamaldaeva, šeimos daktarė, netradicinės medicinos specialistė

Susipažinau su Citrosept jau seniai, kai tik ši priemonė atsirado Lietuvos rinkoje. Dirbu su juo jau 10 metų. Šį ekstraktą dažniausiai skiriu imuniteto stiprinimui rudens ir žiemos sezonais. Citrosept rekomenduoju ne tik savo pacientams. Mūsų...


Ar tikrai homeopatiniai vaistai praskiesti taip, kad neveikia? Mitai ir tiesa.

Ar tikrai homeopatiniai vaistai praskiesti taip, kad neveikia? Mitai ir tiesa.

Ką žinome apie homeopatiją? Daugelis pasakys, kad tai natūralus gydymo metodas. Tiesa, ne ką mažesnė dalis teigs, jog homeopatija yra gydymas vaistažolėmis. Kiti papildys, kad tai gydymas labai mažomis vaisto dozėmis. Skeptikai pridurs, kad jeigu...


Gintaro gydomosios savybės

Gintaro gydomosios savybės

Gintaras žinomas nuo neatmenamų laikų. Ilgai buvo manoma, kad pirmasis gintarą, kaip degią sukietėjusią medžių dervą, aprašė Homeras "Odisėjoje"(VII a. prieš Kristų). Tačiau atrastas dar ankstesnis gintaro paminėjimas ant asiriško...


APIE KĄ NORI PASAKYTI TAVO LIGA ? SIMPTOMŲ KALBA – I DALIS

APIE KĄ NORI PASAKYTI TAVO LIGA ? SIMPTOMŲ KALBA – I DALIS

Remiantis kvantinės fizikos teorija gyvas organizmas vaizduojamas kaip energetinis laukas, kuris pulsuodamas valdo visus 
biocheminius ir bioelektrinius procesus mūsų kūne. Jeigu mes norime suprasti „ paslėptą nuo mūsų akių tikrovę“,...


Ką daryti, kad slogą išgydytume greit ir be komplikacijų?

Ką daryti, kad slogą išgydytume greit ir be komplikacijų?

Ruduo permainingas – šiltas ir šaltas, saulėtas ir ūkanotas, sausas ir darganotas. Kartu tai ir peršalimo ligų sezono metas, nes vėsūs ir drėgni rudens orai – pats palankiausias klimatas virusams. Tokiu oru jie lengvai dauginasi ir...


Tirpsta rankos

Tirpsta rankos

Vakarais ir naktimis pradėjo tirpti rankos. Būna, atsibundu naktį ir jų nebejaučiu. Man - 77 metai. Dėl ko taip atsitinka? Rankų tirpimas vakarais, o ypač naktimis, jaunesniems dažniausiai pasitaiko dėl patologinio kaklo pakrypimo į vieną pusę,...


Žiema – netikėtų traumų sezonas. Ką turėtume žinoti?

Žiema – netikėtų traumų sezonas. Ką turėtume žinoti?

Kasmet Europoje traumas, po kurių tenka gydytis ligoninėje, patiria apie 300 tūkst. kalnų sporto entuziastų: apie 170 tūkst. slidininkų ir 90 tūkst. snieglentininkų. Tiesa, šaltuoju metų laiku traumų pavojus didėja ne tik žiemos sporto...


Peršalome. Kada ir kiek ilgai galima gydytis pačiam?

Peršalome. Kada ir kiek ilgai galima gydytis pačiam?

Peršalome. Kada ir kiek ilgai galima gydytis pačiam? Keičiantis metų laikams, ypač rudens – žiemos sezono metu, nedaugeliui pavyksta išvengti tokių nemalonių simptomų, kaip gerklės skausmas, kosulys ar sloga. Ypač peršalimo virusams imlūs...


Raskite laiko sau, atvykite maloniam pašnekesiui su žolininku - vaistininku Mariumi Lasinsku

Raskite laiko sau, atvykite maloniam pašnekesiui su žolininku - vaistininku Mariumi Lasinsku

Malonios gyvos muzikos aplinkoje paragausime iš lietuviškų augalų pagamintų arbatų, susipažinsime su Lietuvoje augančiais, lengvai savo gyvenamoje aplinkoje, sode, kaime, miške randamais vaistiniais augalais. Išmoksime teisingai atpažinti, rinkti,...


Gamta ir technologijos - moters sveikatai

Gamta ir technologijos - moters sveikatai

Moters organizmas mėnesinių metu ypač pažeidžiamas ne tik streso ir kai kurių funkcinių sutrikimų, bet ir infekcijų. Tinkama higiena šiomis dienomis padeda išvengti lytinių organų infekcijų bei suteikia malonų komforto jausmą. Šiuolaikinis...


Petražolės šaknys gydo

Petražolės šaknys gydo

"Auganti ant akmens" - taip išvertus iš lotynų kalbos vadinasi daržo petražolė. Dar net nežinodamas cheminės augalo sudėties, įžymusis Avicena per savo paties gydymo praktiką įsitikino, kad "petražolė varo šlapimą ir mėnesines, taip...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9