Biorythm

Nimbamedis – medis „stebuklas” jūsų sveikatai

Kartą teko svečiuotis Indijoje. Keliavau nepopuliariais maršrutais, kurie siaurais keliukais driekėsi per Indijos pietus. Kiekvieną ankstų rytą, kai aplink dar tvyrodavo nedidelis rūkas, o kelias vesdavo per mažas gyvenvietes, mane tarsi lankydavo deja vu, nes vaizdai nuolat lydėdavo tie patys. Kas iš vietinių jau nemiegodavo, o tokių būdavo dauguma, į savo ryto rutiną būtinai įtraukdavo savotišką ritualą – nimbamedžio šakele kurį laiką brūžindavo dantis.

Kaip retas europietis įsivaizduoja savo rytą be dantų pastos ir šepetėlio, taip ir dažnas Indijos gyventojas naudojasi nimbamedžiu – kiekviename kieme augančiu visžaliu augalu, kurio antibakterinės ir antigrybelinės savybės žinomos jau šimtmečius. Ir tai neturi nieko bendra su turimais turtais ar socialine padėtimi – nimbamedis yra Indijos tradicijos dalis, vertinama ir pripažįstama daugelio. Kam tas dantų šepetėlis, kai prie pat durų auga toks stiprus antiseptikas?

Kiekviena šeimininkė iš Indijos priemiesčio nimbamedį pasitelkia kaip pirmosios pagalbos priemonę įvairiems negalavimams palengvinti ir bendrai organizmo būklei gerinti. Namų vaistinėlėse visos šio augalo dalys yra vertinamos ir plačiai naudojamos kosmetikos ir medicinos pramonėje. Nimbamedis kartais net vadinamas natūraliu antibiotiku, mat jo poveikis, priklausomai nuo problemos ir augalo panaudojimo, gali būti labai stiprus, tik, kitaip nei antibiotikai, nimbamedis neturi neigiamo poveikio žarnynui – priešingai, nimbamedis gali net labai pagerinti žarnyno veiklą!

Nimbamedžio lapai, vaisiai, žievė ir šakos yra plačiai naudojami išorinio grožio ir sveikatos priežiūros tikslais. Antibakterinės ir antigrybelinės nimbamedžio savybės yra pasitelkiamos kovojant su odos problemomis, tokiomis kaip aknė, psoriazė, egzema, odos grybelis („atleto pėda”) ir pleiskanos. Medicinoje nimbamedžio milteliai naudojami mažinant blogąjį cholesterolį ir kraujo spaudimą, taip pat sveiko širdies ritmo palaikymui. Nimbamedžio ekstraktai mažina karštį, uždegimą, padeda organizmui pašalinti toksinus, sukėlusius odos uždegimą, įvairias infekcijas ir gleivinės opas. Indijoje nimbamedžio ekstraktai populiariai naudojami skrandžio ir žarnyno negalavimams gydyti. Nimbamedyje esančios aktyviosios medžiagos padeda numalšinti nervinės įtampos sukeltus skrandžio spazmus. Topiškai naudojami nimbamedžio ekstraktai sutraukia poras ir mažina odos uždegimus.

Teigiama, jog nimbamedžio lapų ekstraktai mažina kraujo krešėjimą, plečia kraujagysles ir gerina kraujo praeinamumą. Taigi nimbamedis pasižymi dar ir švelniu raminamuoju poveikiu, kadangi padeda sumažinti kraujo spaudimą ir jo sukeltą nervinę ir fiziologinę įtampą organizme.

Remiantis ajurvedos mokymu, nimbamedžio lapų ekstraktai puikiai kovoja su vata došos sutrikimais (nervine įtampa ir raumenų skausmais). Teigiama, jog nimbamedžio lapai valo kraują, padeda pašalinti toksinus ir apsisaugoti nuo laisvųjų radikalų sukeliamos žalos – nimbamedis neutralizuoja laisvuosius radikalus.

Literatūroje galima rasti nuomonių, jog nimbamedžio lapų ekstraktas gali turėti teigiamą poveikį diabetikams. Teigiama, jog reguliarus nimbamedžio preparatų vartojimas gali ženkliai sumažinti diabetu sergančio žmogaus poreikį insulinui. Manoma, jog nimbamedis didina insulino receptorių jautrumą ir gali būti gerai toleruojamas sergančių II tipo diabetu.

Kaip naudoti nimbamedžio lapus?

  • Jei turite „atleto pėdas” ar kitų pėdų problemų, pasidarykite stiprios nimbamedžio lapų arbatos, supilkite ją į vonelę ir gerai pamirkykite pėdas.
  • Skaudančią gerklę skalaukite nimbamedžio lapų arbata: 1 a. š. nimbamedžio lapų užpilkite 350 ml karšto vandens, palaukite, kol pritrauks ir atvėsinkite.
  • Tokią arbatą galite pasaldinti medumi ir gerti kaip įprastą arbatą. Nesaldinta nimbamedžio užpiltinė turi kartų skonį. Šis gėrimas, vartojamas reguliariai, be kita ko, gali pagerinti skrandžio ir žarnyno veiklą.
  • Nimbamedžio lapų nuoviru galima valyti akis ir taip išvengti konjungtivito ir akių niežulio.
  • Nimbamedžio lapai gali būti naudojami kaip tepalas, karštas kompresas arba nuoviras. Tepalas, paruoštas iš šių lapų yra labai efektyvus gydant opas ir žaizdas: 50 g nimbamedžio lapų virkite 50 g valyto sviesto (ghee) ir gerai išplakite, kol gausite pageidaujamą tepalo konsistenciją.
  • Jei skundžiatės plaukų slinkimu ar norite paspartinti plaukų augimą, reguliariai galvos odą tepkite nimbamedžio lapų nuoviru – šis ne tik kad stabdo plaukų slinkimą, bet ir skatina sveikų plaukų augimą.

Vartojimo saugumas: kai kurios nimbamedžiuose esančios veikliosios medžiagos veikia panašiai kaip aspirinas, tad nerekomenduojama nimbamedžio preparatų vartoti mažiems vaikams (iki 12 metų amžiaus) siekiant sumažinti karščiavimą.

Nuo dantų šepetėlio iki preparatų nuo peršalimo – naudingųjų nimbamedžio savybių sąrašas yra tarsi neišsenkantis šaltinis. Akimirkos iš spalvingosios Indijos vis dar nuolat blyksi mano atmintyje. Užbaigusi nimbamedžio atsargas, kurias kaip didžiausią auksą vežiau į Lietuvą savo šeimai, skubėsiu į „Bioteka” krautuvėlę – čia galima įsigyti ekologiškai užaugintų indiškų nimbamedžių lapų miltelių. 100 g pakuočių įsigysiu ir šventėms – tai bus puikiausia dovana artimiesiems, besirūpinantiems savo sveikata.

Daugiau informacijos:

www.bioteka.lt

TAIP PAT SKAITYKITE