Gegužės 29d. Penktadienis

Kas yra peršalimas ir kokie pagrindiniai jo požymiai?

2020 Kovo 3d.
Kas yra peršalimas ir kokie pagrindiniai jo požymiai?

Atsako Vytautas Vasiliauskas, gyvensenos medicinos specialistas, vaistininkas:

Kas yra peršalimas ir kokie pagrindiniai jo požymiai?

Peršalimas yra užkrečiamoji virusinė arba kitokių mikroorganizmų (bakterijų, mikoplazmų ir kt.) sukelta kvėpavimo takų (nosies ir gerklės) infekcinė liga, tačiau dažniausiai ją sukelia virusas. Peršalimą gali sukelti daugiau kaip 100 rūšių virusų. Į organizmą jie dažniausiai patenka per nosį ar akis ir nosiaryklėje pradeda sparčiai daugintis. Kiekvienas žmogus šia liga serga vidutiniškai 2—4 kartus per metus.

Pagrindiniai peršalimo požymiai pasireiškia praėjus 1—2 dienoms po apkrėtimo. Tai sloga, kosulys, gerklės, galvos skausmas ir bendrasis silpnumas. Gali atsirast ir karščiavimas. Taigi peršalimo metu pasireiškia apsauginės organizmo reakcijos: čiaudint, sloguojant ir kosint organizmas atsikrato dalimi virusų, kilęs uždegimas suaktyvina imunines ląsteles, pakilusi temperatūra suaktyvina imunitetą ir slopina virusų dauginimąsi, o bendrasis silpnumas ir apetito nebuvimas padeda visus organizmo rezervus (būtent energijos ir maistinių medžiagų) mobilizuoti imuninių ląstelių gamybai ir kovai su priešu – peršalimo sukėlėju.

Kodėl peršalus dažniausiai netinka antibiotikų grupės vaistai?

Tai vienas iš dažnų netinkamo peršalimo gydymo būdų.

Antibiotikai jokių virusų neveikia ir esant virusinės kilmės peršalimui jie dažniausiai netinka. Dar daugiau – jie dažnai pažeidžia žarnyno mikroflorą, t.y. užmuša gerąsias žarnyno bakterijas, kurios  yra žarnyno barjerinės funkcijos sudedamoji dalis. Tuomet atveriami dar vieni „vartai“ svetimoms medžiagoms (mikrobams, toksinams, nevisiškai suvirškintoms maisto medžiagoms) patekti į organizmą ir organizmo imuninė sistema priverčiama kovoti dviem frontais. Taigi toks netinkamas antibiotikų vartojimas yra priešiška organizmui veikla.

Kodėl ne visuomet peršalimą reikėtų gydyti kitokiais cheminiais vaistais?

Turbūt dauguma iš mūsų atkreipė dėmesį į per televiziją reklamuojamus sudėtinius cheminius vaistus. Reklamoje akcentuojama, kad jie slopina įvairius peršalimo simptomus (tačiau reklamoje neteigiama, kad gydo peršalimą!). Pasvarstykime, kaip šių vaistų vartojimas gali paveikti peršalusį organizmą ir patį gijimą.

-       Organizmo sukelto čiaudėjimo, kosulio ir slogos slopinimas – tai žinia, kad organizmas iš savęs pašalina mažiau virusų ir toksinų. Taigi pačiame organizme lieka daugiau priešų, pvz., virusų, ir tai reiškia, kad teks išnaudoti daugiau resursų, gaminti daugiau „ginklų“ (imuninių ląstelių, kitokių imuninės sistemos medžiagų) ir kova su priešu (ligos sukėlėju) bus sunkesnė bei ilgesnė.

-       Saikingai pakilusios temperatūros mažinimas panašus į kariaujančios pusės nusiginklavimą karinio mūšio metu. Svarbu žinoti, kad pakilusi temperatūra naikina virusus ir skatina imuninės sistemos „ginklų“ gamybą organizme. Be abejo, toks temperatūros sumažinimas vaistais labai naudingas priešiškai pusei, tačiau ne pačiam sergančiajam.

-       Peršalęs žmogus, „atsikratęs“ saikingai pakilusios temperatūros ir bendrojo silpnumo, tampa aktyvesnis, keliasi iš lovos, pradeda daugiau judėti, daugiau valgyti, daugiau stresuoti. Tuomet daugiau organizmo energijos resursų skiriama ne kovai su „įsibrovėliais“, o maisto virškinimui, raumenų veiklai ir pan. Čia vėlgi tinka dviejų frontų pavyzdys ir vėlgi tai nėra naudinga mūsų imunitetui. Beje, streso ir fizinio aktyvumo metu imuninės sistemos „ginklų“ gamyba organizme slopinama: imunitetas tarsi „išjungiamas“, kai žmogui reikia pabėgti nuo jį persekiojančio žvėries – organizmui tuo metu svarbiausias tikslas yra išsaugoti gyvybę, o ne „gydytis žaizdas“.

-       Daugelio peršalimui skirtų kompleksinių vaistų sudėtyje esama didelės paracetamolio dozės. Be temperatūrą mažinančio poveikio, šis vaistas pasižymi ir neigiamu poveikiu kepenims. O būtent kepenys yra žmogaus organizmo „laboratorija ir gamykla“, kurioje gaminami imuninės sistemos „ginklai“. Taigi paracetamolio vartojimas šiuo atveju gali būti prilygintas ginklų gamybos mažinimui karo metu. Beje, pro organizmo „vartus“ į vidų prasibrovę virusai (kaip ir kitokie mikrobai) organizme išskiria toksines medžiagas, kurios nuodija visą organizmą. Tai viena iš galimų prastesnės bendrosios savijautos priežasčių. O kepenys yra ta organizmo „laboratorija“, kuri padaro nekenksmingas daugumą toksinių medžiagų, prieš jas pašalindama iš organizmo. Taigi tinkamai veikiančios kepenys ypač svarbios, kad ligonis greičiau pasveiktų.

Kodėl peršalimą geriau gydytis natūraliais būdais? Kaip peršalimą veikia natūralios priemonės?

Nuo seniausių laikų pirmoji gydymo priemonė buvo įvairi šilta arbata ir gulimas režimas. Arbata aprūpina organizmą vandeniu, kuris yra svarbus daugeliui procesų. Tai viena iš pagrindinių nosies išskyrų, ašarų ir skreplių dalis, su kuria iš organizmo šalinami virusai. Vanduo palaiko drėgną gleivinę, taigi sutvirtina organizmo „apsaugines sienas“ nuo papildomų „priešų“ įsiveržimo, skystina kraują, gerina kraujotaką ir kartu imuninės sistemos „ginklų“ pristatymą į „kovos lauką“, padeda neutralizuoti ir pašalinti iš organizmo toksinus. Šilto skysčio šiluma padeda organizmui palaikyti reikiamą kūno temperatūrą. Jeigu temperatūra pernelyg aukšta, dėl šilto gėrimo stipriau išsiplečia kraujagyslės ir organizmas natūraliai vėsta, vadinasi, praranda daugiau šilumos.

Įrodyta, kad vaistiniuose augaluose esančios biologiškai aktyvios medžiagos pasižymi įvairiapusiu teigiamu poveikiu sveikatai. Šis poveikis dažnai būna švelnus, tačiau padeda organizmo imunitetui susitvarkyti su infekcijos sukėlėju. Be to, svarbu žinoti, kad viename augale dažniausiai būna kelios skirtingos aktyviosios medžiagos, todėl įprastai vaistinių augalų poveikis būna kompleksinis ir nukreiptas iš karto į kelis organizmo reguliacinius savigydos mechanizmus.

Eteriniai aliejai, esantys kai kurių vaistingųjų augalų (pvz., anyžių vaisių, česnako, čiobrelių žolės, melisų lapų, pušų pumpurų, pankolių vaisių, pipirinių mėtų lapų, raudonėlių žolės, šalavijų lapų, šeivamedžių žiedų ir kt.) sudėtyje, yra gamtoje stipriausiu priešmikrobiniu poveikiu pasižymintys junginiai, veikiantys ir virusus, ir kitokius peršalimo sukėlėjus. Be to, kai kurie eteriniai aliejai skatina ir sekreto išsiskyrimą, taigi saugo gleivinę ir padeda pašalinti dalį virusų iš organizmo.

Flavonoidus, t.y. augalų pigmentus, savyje kaupia dauguma vaistingųjų augalų. Šie junginiai yra natūralūs antioksidantai (padeda neutralizuoti „karo lauke“ susidariusių organizmui žalingų laisvųjų radikalų perteklių), pasižymintys priešvirusiniu, uždegimą mažinančiu, kraujagysles bei kapiliarus stiprinančiu ir kitokiu naudingu poveikiu, įskaitant imuninės sistemos stiprinimą. Šiuos junginius kaupia čiobrelių žolė, aviečių, gysločių ir melisų lapai, liepų, raktažolių ir šeivamedžių žiedai, kt. augalai.

Gleives kaupiantys vaistingieji augalai (pvz., gysločių lapai, liepų ir tūbių žiedai) saugo gleivinę ir skatina sekreto išsiskyrimą, taigi padeda pašalinti iš organizmo dalį virusų.

Saponinus kaupiantys vaistingieji augalai (pvz., raktažolių šaknys) mažina uždegimą, mikrobus (įskaitant virusus), skystina gleives ir pasižymi kitokiu poveikiu.

Dažnai vaistinėse galima įsigyti ir vaistinių augalų sudėtinių mišinių. Jų sudėtis parenkama siekiant išplėsti biologiškai aktyvių medžiagų sudėtį arbatoje ir taip sustiprinti pageidaujamą jos poveikį.

Žvynelinė – pavasarį ir rudenį paūmėjanti liga

Žvynelinė – pavasarį ir rudenį paūmėjanti liga

Šia liga visame pasaulyje serga daugiau nei 120 milijonų žmonių. Nors susirgimo priežastis – autoimuninė ir ji neužkrečiama, aplinkiniai sergančiųjų neretai privengia. Daugelį gąsdina ligonių oda, nusėta raudonomis, įvairaus dydžio...


Vaistažolių vonios veikia kaip priešnuodis

Vaistažolių vonios veikia kaip priešnuodis

Nesunkiai paruošiama, maloniai kvepianti vonia sumažina skausmą, greitai pašalina nuovargį, ramina nervų sistemą, valo odą, suteikia žvalumo, pagerina apykaitos procesus ir miegą, o svarbiausia – sumažina sąnarių skausmus, raumenų įtampą....


Natūralioji medicina suteikia galimybę užbėgti ligoms už akių

Natūralioji medicina suteikia galimybę užbėgti ligoms už akių

Natūralioji medicina itin populiari Rytų šalyse – Japonijoje, Indijoje, Kinijoje, Tibete ir kt., kuriose ji pirmiausia tarnauja ligų profilaktikai. Lietuvoje, deja, į natūraliosios medicinos specialistus dažnai kreipiamasi ne profilaktikos...


Rudens receptas: vaikiškas "antigripinas"

Rudens receptas: vaikiškas "antigripinas"

Tradiciniame Kauno jungtinio sveikuolių klubo ir Žolinčių akademijos iniciatyva neseniai surengtame konkurse "Lietuvaitė šeimininkė" patiekalų ir stalo originalumu visas dalyves nurungė kaunietė Aldona Širmulienė. Lietuvaitės šeimininkės...


Peršalome. Kada ir kiek ilgai galima gydytis pačiam?

Peršalome. Kada ir kiek ilgai galima gydytis pačiam?

Peršalome. Kada ir kiek ilgai galima gydytis pačiam? Keičiantis metų laikams, ypač rudens – žiemos sezono metu, nedaugeliui pavyksta išvengti tokių nemalonių simptomų, kaip gerklės skausmas, kosulys ar sloga. Ypač peršalimo virusams imlūs...


Apie tradicinę ir oficialiąją mediciną

Apie tradicinę ir oficialiąją mediciną

Pastaruoju metu vyksta daug diskusijų apie tradicinę ir netradicinę mediciną. Prieš pradėdami kažką svarstyti , susitarkime dėl terminų. Tradicinė medicina, turi filosofinę bazę, daugiaamžį patyrimą, susiklosčiusį holistinį požiūrį į žmogų, kuris...


Huashen produktai – ilgalaikė investicija į sveikata

Huashen produktai – ilgalaikė investicija į sveikata

Ne kartą esame girdėję ir patys sakę, kad didžiausias žmogaus turtas – sveikata. Deja, šio turto neįmanoma nusipirkti, net už pačius didžiausius pinigus. Žmogaus mąstymas sunkiai suvokiamas - sveikata susirūpinama tik tuomet, kai pajaučiamas...


10 klausimų ir atsakymų apie žarnyno valymą

10 klausimų ir atsakymų apie žarnyno valymą

10 klausimų ir atsakymų apie žarnyno valymą Žarnyno valymo procedūra, arba hidrokolonterapija pastaruoju metu sulaukia prieštaringų vertinimų. Skelbiama, kad ši procedūra gali sunaikinti gerąsias žarnyno bakterijas ar net sukelti itin rimtų...


10 mitų apie meditaciją

10 mitų apie meditaciją

Turbūt nėra tokio dalyko, apie kurį nebūtų susiformavęgalybė nuomonių. Meditacija taip pat nėra išimtis ir vos tik išgirdus šį žodį,kyla įvairiausios mintys: ar meditacija man tinka? Ar aš galėsiu išsėdėti valandų valandas? Galų gale, kas iš viso...


Kokias ligas galima gydyti klasikinės homeopatijos būdu?

Kokias ligas galima gydyti klasikinės homeopatijos būdu?

Pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi maloniai sutiko gydytoja klasikinė homeopatė Jurgita Pinikienė. Pasak jos, profesionaliai taikoma klasikinė homeopatija gali žmogui labai daug padėti. Klasikinė homeopatija - vokiečių gydytojo Samuel...


Gintaro gydomosios savybės

Gintaro gydomosios savybės

Gintaras žinomas nuo neatmenamų laikų. Ilgai buvo manoma, kad pirmasis gintarą, kaip degią sukietėjusią medžių dervą, aprašė Homeras "Odisėjoje"(VII a. prieš Kristų). Tačiau atrastas dar ankstesnis gintaro paminėjimas ant asiriško...


Kas trukdo ramiai miegoti?

Kas trukdo ramiai miegoti?

Miegas yra labais svarbus visų žmonių savijautai ir sveikatai. Sutrikus normaliam naktiniam miegui, pasirodo ir ligos simptomai dieną: nuovargis, dėmesio stoka, nuotaikos pokyčiai, sumažėjęs darbingumas. Prastai miegantys žmonės dažniau serga,...


Fitne pastilės – skani imuniteto apsauga

Fitne pastilės – skani imuniteto apsauga

Kartais ir sveikatos priežiūra gali būti maloni, ypač, kai ji kvepia bananais ir karamele, o galiausiai viską persmelkia gaivi erškėtrožių rūgštelė. Jūs nesuklydote, tokie dalykai iš tiesų yra suderinami. Natūralių vaistažolių preparatų gamintojas...


Kava ilgai atminčiai

Kava ilgai atminčiai

Mokslininkai nustatė, kad kofeinas atstato smegenų ląsteles. Ekspreso kavos mėgėjai, kapučino gerbėjai, geriantys filtruotą ir stiprią kavą rytais-vėl švenčia pergalę: neprilygstamo kartumo, aromatingas gėrimas mokslininkų pripažintas ne tik...


Gamta ir technologijos - moters sveikatai

Gamta ir technologijos - moters sveikatai

Moters organizmas mėnesinių metu ypač pažeidžiamas ne tik streso ir kai kurių funkcinių sutrikimų, bet ir infekcijų. Tinkama higiena šiomis dienomis padeda išvengti lytinių organų infekcijų bei suteikia malonų komforto jausmą. Šiuolaikinis...


Ar tikrai homeopatiniai vaistai praskiesti taip, kad neveikia? Mitai ir tiesa.

Ar tikrai homeopatiniai vaistai praskiesti taip, kad neveikia? Mitai ir tiesa.

Ką žinome apie homeopatiją? Daugelis pasakys, kad tai natūralus gydymo metodas. Tiesa, ne ką mažesnė dalis teigs, jog homeopatija yra gydymas vaistažolėmis. Kiti papildys, kad tai gydymas labai mažomis vaisto dozėmis. Skeptikai pridurs, kad jeigu...


Žiema – netikėtų traumų sezonas. Ką turėtume žinoti?

Žiema – netikėtų traumų sezonas. Ką turėtume žinoti?

Kasmet Europoje traumas, po kurių tenka gydytis ligoninėje, patiria apie 300 tūkst. kalnų sporto entuziastų: apie 170 tūkst. slidininkų ir 90 tūkst. snieglentininkų. Tiesa, šaltuoju metų laiku traumų pavojus didėja ne tik žiemos sporto...


APIE KĄ NORI PASAKYTI TAVO LIGA ? SIMPTOMŲ KALBA – I DALIS

APIE KĄ NORI PASAKYTI TAVO LIGA ? SIMPTOMŲ KALBA – I DALIS

Remiantis kvantinės fizikos teorija gyvas organizmas vaizduojamas kaip energetinis laukas, kuris pulsuodamas valdo visus 
biocheminius ir bioelektrinius procesus mūsų kūne. Jeigu mes norime suprasti „ paslėptą nuo mūsų akių tikrovę“,...


Ką daryti, kad slogą išgydytume greit ir be komplikacijų?

Ką daryti, kad slogą išgydytume greit ir be komplikacijų?

Ruduo permainingas – šiltas ir šaltas, saulėtas ir ūkanotas, sausas ir darganotas. Kartu tai ir peršalimo ligų sezono metas, nes vėsūs ir drėgni rudens orai – pats palankiausias klimatas virusams. Tokiu oru jie lengvai dauginasi ir...


Kaip galutinai pasveikti po užsitęsusių šaltojo sezono ligų?

Kaip galutinai pasveikti po užsitęsusių šaltojo sezono ligų?

Paprastai žiemą sergame daugiau, tačiau vargina ne vien ligos, bet ir tai, kad sunkiai sekasi pasveikti. Nemažai žmonių skundžiasi, kad jokie vaistai ar gydymo metodai nepadeda, o ligos užsitęsia. Kodėl dažnai taip sunku išbristi iš ligų? Kur...


Fermentai, ląstelių energija ir „Regulat“

Fermentai, ląstelių energija ir „Regulat“

„Fermentai, dar vadinami enzimais, yra specialios paskirties baltymai, kurie gaminasi mūsų organizme. Jie katalizuoja įvairius cheminius procesus,– aiškina gydytoja Živilė Mikalauskienė.– Kaip žinome, gyvybė yra visuma cheminių...


Nimbamedis - medis "stebuklas" jūsų sveikatai

Nimbamedis - medis "stebuklas" jūsų sveikatai

Kartą teko svečiuotis Indijoje. Keliavau nepopuliariais maršrutais, kurie siaurais keliukais driekėsi per Indijos pietus. Kiekvieną ankstų rytą, kai aplink dar tvyrodavo nedidelis rūkas, o kelias vesdavo per mažas gyvenvietes, mane tarsi lankydavo...


TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI!

TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI!

“KOKIOS LIGOS ATSISPINDI MŪSŲ VEIDE?” KĄ MAN NORI PASAKYTI VEIDO ODA? VEIDAS – JŪSŲ SVEIKATOS VEIDRODIS


Alergija

Alergija

Daugybė vaikų ir suaugusiųjų kenčia nuo alergijos sukeliamų nemalonių pojūčių - užgulusi nosis, pasunkėjęs kvėpavimas, bėrimai. Kai tokia būsena skundžiamasi nuolat, tai vadinama nuolatine alergija, ji dažniausiai pasitaiko namų dulkų erkutėms....


Vėžio gydymas česnaku, žuvų taukais ir pipiru

Vėžio gydymas česnaku, žuvų taukais ir pipiru

Ankstesniuose straipsniuose rašiau apie du paprastus vėžio gydymo metodus: soda ir jodu. Šį kartą dar apie vieną paprastą metodą naudojant virtuvėje randamus ingredientus. Šis metodas buvo atrastas Dr. Revici, kuris išsigydė ketvirtos stadijos...


Žalioji arbata

Žalioji arbata

Ilgesniais, vėsesniais rudens vakarais pradedame galvoti kaip namuose susikurti šiltą ir jaukią atmosferą. Pradedame parduotuvėse dairytis į arbatas, eterinius aliejus ir kvapniąsias žvakes.


ŠALTALANKIS – VAISTAS NUO 99 LIGŲ

ŠALTALANKIS – VAISTAS NUO 99 LIGŲ

Istoriniai šaltiniai nurodo, kad Kinijos žmonės buvo pirmieji, kurie pradėjo naudoti šaltalankį kaip vaistą. Nuo daugiau nei prieš tūkstantį metų, kai senovės tibetiečiai pradėjo naudoti šaltalankius, buvo sukurta šimtai Azijos tradicinių receptų...


Ką man sako veido oda?

Ką man sako veido oda?

TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI! “KOKIOS LIGOS ATSISPINDI MŪSŲ VEIDE?”


Petražolės šaknys gydo

Petražolės šaknys gydo

"Auganti ant akmens" - taip išvertus iš lotynų kalbos vadinasi daržo petražolė. Dar net nežinodamas cheminės augalo sudėties, įžymusis Avicena per savo paties gydymo praktiką įsitikino, kad "petražolė varo šlapimą ir mėnesines, taip...


Kuo gydyti nuospaudas

Kuo gydyti nuospaudas

Dažniausiai nuospaudų atsiranda pavasarį ir vasaros pradžioje, kai organizmui ypač trūksta vitamino A. Nuo ilgo trynimo odos raginis sluoksnis sustorėja ir sutrūkinėja. Savarankiškai pašalinti nuospaudos brnaduolį pavojinga — galima sukelti...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9