Balandžio 8d. Trečiadienis

Kas yra peršalimas ir kokie pagrindiniai jo požymiai?

2020 Kovo 3d.
Kas yra peršalimas ir kokie pagrindiniai jo požymiai?

Atsako Vytautas Vasiliauskas, gyvensenos medicinos specialistas, vaistininkas:

Kas yra peršalimas ir kokie pagrindiniai jo požymiai?

Peršalimas yra užkrečiamoji virusinė arba kitokių mikroorganizmų (bakterijų, mikoplazmų ir kt.) sukelta kvėpavimo takų (nosies ir gerklės) infekcinė liga, tačiau dažniausiai ją sukelia virusas. Peršalimą gali sukelti daugiau kaip 100 rūšių virusų. Į organizmą jie dažniausiai patenka per nosį ar akis ir nosiaryklėje pradeda sparčiai daugintis. Kiekvienas žmogus šia liga serga vidutiniškai 2—4 kartus per metus.

Pagrindiniai peršalimo požymiai pasireiškia praėjus 1—2 dienoms po apkrėtimo. Tai sloga, kosulys, gerklės, galvos skausmas ir bendrasis silpnumas. Gali atsirast ir karščiavimas. Taigi peršalimo metu pasireiškia apsauginės organizmo reakcijos: čiaudint, sloguojant ir kosint organizmas atsikrato dalimi virusų, kilęs uždegimas suaktyvina imunines ląsteles, pakilusi temperatūra suaktyvina imunitetą ir slopina virusų dauginimąsi, o bendrasis silpnumas ir apetito nebuvimas padeda visus organizmo rezervus (būtent energijos ir maistinių medžiagų) mobilizuoti imuninių ląstelių gamybai ir kovai su priešu – peršalimo sukėlėju.

Kodėl peršalus dažniausiai netinka antibiotikų grupės vaistai?

Tai vienas iš dažnų netinkamo peršalimo gydymo būdų.

Antibiotikai jokių virusų neveikia ir esant virusinės kilmės peršalimui jie dažniausiai netinka. Dar daugiau – jie dažnai pažeidžia žarnyno mikroflorą, t.y. užmuša gerąsias žarnyno bakterijas, kurios  yra žarnyno barjerinės funkcijos sudedamoji dalis. Tuomet atveriami dar vieni „vartai“ svetimoms medžiagoms (mikrobams, toksinams, nevisiškai suvirškintoms maisto medžiagoms) patekti į organizmą ir organizmo imuninė sistema priverčiama kovoti dviem frontais. Taigi toks netinkamas antibiotikų vartojimas yra priešiška organizmui veikla.

Kodėl ne visuomet peršalimą reikėtų gydyti kitokiais cheminiais vaistais?

Turbūt dauguma iš mūsų atkreipė dėmesį į per televiziją reklamuojamus sudėtinius cheminius vaistus. Reklamoje akcentuojama, kad jie slopina įvairius peršalimo simptomus (tačiau reklamoje neteigiama, kad gydo peršalimą!). Pasvarstykime, kaip šių vaistų vartojimas gali paveikti peršalusį organizmą ir patį gijimą.

-       Organizmo sukelto čiaudėjimo, kosulio ir slogos slopinimas – tai žinia, kad organizmas iš savęs pašalina mažiau virusų ir toksinų. Taigi pačiame organizme lieka daugiau priešų, pvz., virusų, ir tai reiškia, kad teks išnaudoti daugiau resursų, gaminti daugiau „ginklų“ (imuninių ląstelių, kitokių imuninės sistemos medžiagų) ir kova su priešu (ligos sukėlėju) bus sunkesnė bei ilgesnė.

-       Saikingai pakilusios temperatūros mažinimas panašus į kariaujančios pusės nusiginklavimą karinio mūšio metu. Svarbu žinoti, kad pakilusi temperatūra naikina virusus ir skatina imuninės sistemos „ginklų“ gamybą organizme. Be abejo, toks temperatūros sumažinimas vaistais labai naudingas priešiškai pusei, tačiau ne pačiam sergančiajam.

-       Peršalęs žmogus, „atsikratęs“ saikingai pakilusios temperatūros ir bendrojo silpnumo, tampa aktyvesnis, keliasi iš lovos, pradeda daugiau judėti, daugiau valgyti, daugiau stresuoti. Tuomet daugiau organizmo energijos resursų skiriama ne kovai su „įsibrovėliais“, o maisto virškinimui, raumenų veiklai ir pan. Čia vėlgi tinka dviejų frontų pavyzdys ir vėlgi tai nėra naudinga mūsų imunitetui. Beje, streso ir fizinio aktyvumo metu imuninės sistemos „ginklų“ gamyba organizme slopinama: imunitetas tarsi „išjungiamas“, kai žmogui reikia pabėgti nuo jį persekiojančio žvėries – organizmui tuo metu svarbiausias tikslas yra išsaugoti gyvybę, o ne „gydytis žaizdas“.

-       Daugelio peršalimui skirtų kompleksinių vaistų sudėtyje esama didelės paracetamolio dozės. Be temperatūrą mažinančio poveikio, šis vaistas pasižymi ir neigiamu poveikiu kepenims. O būtent kepenys yra žmogaus organizmo „laboratorija ir gamykla“, kurioje gaminami imuninės sistemos „ginklai“. Taigi paracetamolio vartojimas šiuo atveju gali būti prilygintas ginklų gamybos mažinimui karo metu. Beje, pro organizmo „vartus“ į vidų prasibrovę virusai (kaip ir kitokie mikrobai) organizme išskiria toksines medžiagas, kurios nuodija visą organizmą. Tai viena iš galimų prastesnės bendrosios savijautos priežasčių. O kepenys yra ta organizmo „laboratorija“, kuri padaro nekenksmingas daugumą toksinių medžiagų, prieš jas pašalindama iš organizmo. Taigi tinkamai veikiančios kepenys ypač svarbios, kad ligonis greičiau pasveiktų.

Kodėl peršalimą geriau gydytis natūraliais būdais? Kaip peršalimą veikia natūralios priemonės?

Nuo seniausių laikų pirmoji gydymo priemonė buvo įvairi šilta arbata ir gulimas režimas. Arbata aprūpina organizmą vandeniu, kuris yra svarbus daugeliui procesų. Tai viena iš pagrindinių nosies išskyrų, ašarų ir skreplių dalis, su kuria iš organizmo šalinami virusai. Vanduo palaiko drėgną gleivinę, taigi sutvirtina organizmo „apsaugines sienas“ nuo papildomų „priešų“ įsiveržimo, skystina kraują, gerina kraujotaką ir kartu imuninės sistemos „ginklų“ pristatymą į „kovos lauką“, padeda neutralizuoti ir pašalinti iš organizmo toksinus. Šilto skysčio šiluma padeda organizmui palaikyti reikiamą kūno temperatūrą. Jeigu temperatūra pernelyg aukšta, dėl šilto gėrimo stipriau išsiplečia kraujagyslės ir organizmas natūraliai vėsta, vadinasi, praranda daugiau šilumos.

Įrodyta, kad vaistiniuose augaluose esančios biologiškai aktyvios medžiagos pasižymi įvairiapusiu teigiamu poveikiu sveikatai. Šis poveikis dažnai būna švelnus, tačiau padeda organizmo imunitetui susitvarkyti su infekcijos sukėlėju. Be to, svarbu žinoti, kad viename augale dažniausiai būna kelios skirtingos aktyviosios medžiagos, todėl įprastai vaistinių augalų poveikis būna kompleksinis ir nukreiptas iš karto į kelis organizmo reguliacinius savigydos mechanizmus.

Eteriniai aliejai, esantys kai kurių vaistingųjų augalų (pvz., anyžių vaisių, česnako, čiobrelių žolės, melisų lapų, pušų pumpurų, pankolių vaisių, pipirinių mėtų lapų, raudonėlių žolės, šalavijų lapų, šeivamedžių žiedų ir kt.) sudėtyje, yra gamtoje stipriausiu priešmikrobiniu poveikiu pasižymintys junginiai, veikiantys ir virusus, ir kitokius peršalimo sukėlėjus. Be to, kai kurie eteriniai aliejai skatina ir sekreto išsiskyrimą, taigi saugo gleivinę ir padeda pašalinti dalį virusų iš organizmo.

Flavonoidus, t.y. augalų pigmentus, savyje kaupia dauguma vaistingųjų augalų. Šie junginiai yra natūralūs antioksidantai (padeda neutralizuoti „karo lauke“ susidariusių organizmui žalingų laisvųjų radikalų perteklių), pasižymintys priešvirusiniu, uždegimą mažinančiu, kraujagysles bei kapiliarus stiprinančiu ir kitokiu naudingu poveikiu, įskaitant imuninės sistemos stiprinimą. Šiuos junginius kaupia čiobrelių žolė, aviečių, gysločių ir melisų lapai, liepų, raktažolių ir šeivamedžių žiedai, kt. augalai.

Gleives kaupiantys vaistingieji augalai (pvz., gysločių lapai, liepų ir tūbių žiedai) saugo gleivinę ir skatina sekreto išsiskyrimą, taigi padeda pašalinti iš organizmo dalį virusų.

Saponinus kaupiantys vaistingieji augalai (pvz., raktažolių šaknys) mažina uždegimą, mikrobus (įskaitant virusus), skystina gleives ir pasižymi kitokiu poveikiu.

Dažnai vaistinėse galima įsigyti ir vaistinių augalų sudėtinių mišinių. Jų sudėtis parenkama siekiant išplėsti biologiškai aktyvių medžiagų sudėtį arbatoje ir taip sustiprinti pageidaujamą jos poveikį.

Vaisiai ir daržovės: vaikai seka tėvų pavyzdžiu

Vaisiai ir daržovės: vaikai seka tėvų pavyzdžiu

Tėvai, kurie nori, kad jų ikimokyklinio amžiaus vaikai valgytų daugiau vaisių ir daržovių, turėtų pasistengti patys parodyti pavyzdį. Jungtinėse Amerikos Valstijose ištyrus 1300 šeimų, nustatyta, kad kai tėvai patys ėmė daugiau vartoti vaisių ir...


Žvynelinė – pavasarį ir rudenį paūmėjanti liga

Žvynelinė – pavasarį ir rudenį paūmėjanti liga

Šia liga visame pasaulyje serga daugiau nei 120 milijonų žmonių. Nors susirgimo priežastis – autoimuninė ir ji neužkrečiama, aplinkiniai sergančiųjų neretai privengia. Daugelį gąsdina ligonių oda, nusėta raudonomis, įvairaus dydžio...


Gintaro gydomosios savybės

Gintaro gydomosios savybės

Gintaras žinomas nuo neatmenamų laikų. Ilgai buvo manoma, kad pirmasis gintarą, kaip degią sukietėjusią medžių dervą, aprašė Homeras "Odisėjoje"(VII a. prieš Kristų). Tačiau atrastas dar ankstesnis gintaro paminėjimas ant asiriško...


Huashen produktai – ilgalaikė investicija į sveikata

Huashen produktai – ilgalaikė investicija į sveikata

Ne kartą esame girdėję ir patys sakę, kad didžiausias žmogaus turtas – sveikata. Deja, šio turto neįmanoma nusipirkti, net už pačius didžiausius pinigus. Žmogaus mąstymas sunkiai suvokiamas - sveikata susirūpinama tik tuomet, kai pajaučiamas...


Šilauogių ir aviečių sodinukai

Šilauogių ir aviečių sodinukai

Šilauogių ir aviečių sodinukai nereikalauja įpatingos priežiūros ir apdovanoja vertingomis uogomis. Sodinukai sodinami pavasarį arba rudenį. Avietes geriausiai sodinti saulėtose, nuo vėjų apsaugotose vietose - patartina prie tvorų, tvorelių ar...


Fermentai, ląstelių energija ir „Regulat“

Fermentai, ląstelių energija ir „Regulat“

„Fermentai, dar vadinami enzimais, yra specialios paskirties baltymai, kurie gaminasi mūsų organizme. Jie katalizuoja įvairius cheminius procesus,– aiškina gydytoja Živilė Mikalauskienė.– Kaip žinome, gyvybė yra visuma cheminių...


Ką man sako veido oda?

Ką man sako veido oda?

TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI! “KOKIOS LIGOS ATSISPINDI MŪSŲ VEIDE?”


Vaistažolių vonios veikia kaip priešnuodis

Vaistažolių vonios veikia kaip priešnuodis

Nesunkiai paruošiama, maloniai kvepianti vonia sumažina skausmą, greitai pašalina nuovargį, ramina nervų sistemą, valo odą, suteikia žvalumo, pagerina apykaitos procesus ir miegą, o svarbiausia – sumažina sąnarių skausmus, raumenų įtampą....


Kas trukdo ramiai miegoti?

Kas trukdo ramiai miegoti?

Miegas yra labais svarbus visų žmonių savijautai ir sveikatai. Sutrikus normaliam naktiniam miegui, pasirodo ir ligos simptomai dieną: nuovargis, dėmesio stoka, nuotaikos pokyčiai, sumažėjęs darbingumas. Prastai miegantys žmonės dažniau serga,...


Kas yra gerosios bakterijos?

Kas yra gerosios bakterijos?

Gerosios bakterijos arba probiotikai yra naudingi mikroorganizmai, gyvenantys žarnyno mikrofloroje. Pagrindinis jų tikslas ir darbas – apsaugoti organizmą nuo išorinių veiksnių ir išlaikyti jį sveiką. Nustatyta, kad virškinamajame trakte...


Ką daryti, kad slogą išgydytume greit ir be komplikacijų?

Ką daryti, kad slogą išgydytume greit ir be komplikacijų?

Ruduo permainingas – šiltas ir šaltas, saulėtas ir ūkanotas, sausas ir darganotas. Kartu tai ir peršalimo ligų sezono metas, nes vėsūs ir drėgni rudens orai – pats palankiausias klimatas virusams. Tokiu oru jie lengvai dauginasi ir...


TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI!

TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI!

“KOKIOS LIGOS ATSISPINDI MŪSŲ VEIDE?” KĄ MAN NORI PASAKYTI VEIDO ODA? VEIDAS – JŪSŲ SVEIKATOS VEIDRODIS


KAIP PADĖTI EGZEMOS IR ŽVYNELINĖS IŠVARGINTAI ODAI

KAIP PADĖTI EGZEMOS IR ŽVYNELINĖS IŠVARGINTAI ODAI

Odos problemos dažnai sukelia diskomfortą. Labai svarbu teisingai identifikuoti tokias problemas kaip atopinė egzema ar žvynelinė (psoriazė), tam, kad būtų galima imtis tinkamo gydymo.


Vėžio gydymas česnaku, žuvų taukais ir pipiru

Vėžio gydymas česnaku, žuvų taukais ir pipiru

Ankstesniuose straipsniuose rašiau apie du paprastus vėžio gydymo metodus: soda ir jodu. Šį kartą dar apie vieną paprastą metodą naudojant virtuvėje randamus ingredientus. Šis metodas buvo atrastas Dr. Revici, kuris išsigydė ketvirtos stadijos...


10 klausimų ir atsakymų apie žarnyno valymą

10 klausimų ir atsakymų apie žarnyno valymą

10 klausimų ir atsakymų apie žarnyno valymą Žarnyno valymo procedūra, arba hidrokolonterapija pastaruoju metu sulaukia prieštaringų vertinimų. Skelbiama, kad ši procedūra gali sunaikinti gerąsias žarnyno bakterijas ar net sukelti itin rimtų...


Žiema – netikėtų traumų sezonas. Ką turėtume žinoti?

Žiema – netikėtų traumų sezonas. Ką turėtume žinoti?

Kasmet Europoje traumas, po kurių tenka gydytis ligoninėje, patiria apie 300 tūkst. kalnų sporto entuziastų: apie 170 tūkst. slidininkų ir 90 tūkst. snieglentininkų. Tiesa, šaltuoju metų laiku traumų pavojus didėja ne tik žiemos sporto...


Peršalome. Kada ir kiek ilgai galima gydytis pačiam?

Peršalome. Kada ir kiek ilgai galima gydytis pačiam?

Peršalome. Kada ir kiek ilgai galima gydytis pačiam? Keičiantis metų laikams, ypač rudens – žiemos sezono metu, nedaugeliui pavyksta išvengti tokių nemalonių simptomų, kaip gerklės skausmas, kosulys ar sloga. Ypač peršalimo virusams imlūs...


Kodėl neretai vaistai ar gydymo metodai nepadeda ir liga užsitęsia?

Kodėl neretai vaistai ar gydymo metodai nepadeda ir liga užsitęsia?

Gyvename šalyje, kurioje galime džiaugtis visais keturiais metų laikais. Tačiau staigios orų permainos, šaltis, drėgmė gali sukelti ir nemalonumų: pažeisti organizmo apsauginę sistemą, ir tada tampame atvirais vartais infekcijoms.


Antioksidantais turtingas maistas

Antioksidantais turtingas maistas

Antioksidantai – tai medžiagos, kurios sumažina arba panaikina laisvųjų radikalų sukeltą ląstelių pažeidimą. Laisvieji radikalai – tai organizme natūraliai vykstančių reakcijų metu susidarančios molekulės, turinčios nesuporuotą...


Kuo gydyti nuospaudas

Kuo gydyti nuospaudas

Dažniausiai nuospaudų atsiranda pavasarį ir vasaros pradžioje, kai organizmui ypač trūksta vitamino A. Nuo ilgo trynimo odos raginis sluoksnis sustorėja ir sutrūkinėja. Savarankiškai pašalinti nuospaudos brnaduolį pavojinga — galima sukelti...


Kokias ligas galima gydyti klasikinės homeopatijos būdu?

Kokias ligas galima gydyti klasikinės homeopatijos būdu?

Pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi maloniai sutiko gydytoja klasikinė homeopatė Jurgita Pinikienė. Pasak jos, profesionaliai taikoma klasikinė homeopatija gali žmogui labai daug padėti. Klasikinė homeopatija - vokiečių gydytojo Samuel...


10 mitų apie meditaciją

10 mitų apie meditaciją

Turbūt nėra tokio dalyko, apie kurį nebūtų susiformavęgalybė nuomonių. Meditacija taip pat nėra išimtis ir vos tik išgirdus šį žodį,kyla įvairiausios mintys: ar meditacija man tinka? Ar aš galėsiu išsėdėti valandų valandas? Galų gale, kas iš viso...


Kodėl po žiemos jaučiamės tokie "sunkūs"? Gydytojo homeopato požiūris

Kodėl po žiemos jaučiamės tokie "sunkūs"? Gydytojo homeopato požiūris

Žmogus yra gamtos kūdikis, ir kiekvieną pavasarį jis kartu su gamta pabunda iš žiemos miego. Tiesa, šiuolaikinis žmogus nuo gamtos yra gana smarkiai atitrūkęs, todėl ir jo prabudimas pavasarį dažnai nebūna lengvas. Daugumą kamuoja pojūtis, tarsi...


Organizmo valymas padės atsigauti po švenčių maratono

Organizmo valymas padės atsigauti po švenčių maratono

Kas suskaičiuos, kiek mūsų po švenčių graužia nagus, kad į mėgstamą suknelę ar džinsus nebetelpame? Valgymo ir gėrimo maratonas per šventes ne vienam baigėsi sunkiais sveikatos sutrikimais. Papilkėjusi, išberta oda, patinę, pajuodę paakiai,...


Kava ilgai atminčiai

Kava ilgai atminčiai

Mokslininkai nustatė, kad kofeinas atstato smegenų ląsteles. Ekspreso kavos mėgėjai, kapučino gerbėjai, geriantys filtruotą ir stiprią kavą rytais-vėl švenčia pergalę: neprilygstamo kartumo, aromatingas gėrimas mokslininkų pripažintas ne tik...


Alyvuogių aliejus

Alyvuogių aliejus

Dažnas esame girdėje, koks mūsų organizmui yra naudingas alyvuogių aliejus. Jo sudėtyje yra maždaug 60 - 80 proc. mononesočiųjų riebalų, kurie padeda organizme sumažinti “blogojo” cholesterolio kiekį ir išsaugoti “gerąjį”...


Fitne pastilės – skani imuniteto apsauga

Fitne pastilės – skani imuniteto apsauga

Kartais ir sveikatos priežiūra gali būti maloni, ypač, kai ji kvepia bananais ir karamele, o galiausiai viską persmelkia gaivi erškėtrožių rūgštelė. Jūs nesuklydote, tokie dalykai iš tiesų yra suderinami. Natūralių vaistažolių preparatų gamintojas...


Rudens receptas: vaikiškas "antigripinas"

Rudens receptas: vaikiškas "antigripinas"

Tradiciniame Kauno jungtinio sveikuolių klubo ir Žolinčių akademijos iniciatyva neseniai surengtame konkurse "Lietuvaitė šeimininkė" patiekalų ir stalo originalumu visas dalyves nurungė kaunietė Aldona Širmulienė. Lietuvaitės šeimininkės...


Kai maistas yra nuodas

Kai maistas yra nuodas

Valgymo ir gėrimo maratonas per šventes ne vienam baigėsi sveikatos sutrikimais, pridėjo keletą kilogramų. Pokylių nualintas organizmas šaukiasi pagalbos. Deje, daugelis žmonių susirūpina savo sveikata tik tuomet, kai juos apninka ligos....


Gamta ir technologijos - moters sveikatai

Gamta ir technologijos - moters sveikatai

Moters organizmas mėnesinių metu ypač pažeidžiamas ne tik streso ir kai kurių funkcinių sutrikimų, bet ir infekcijų. Tinkama higiena šiomis dienomis padeda išvengti lytinių organų infekcijų bei suteikia malonų komforto jausmą. Šiuolaikinis...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9