Liepos 11d. Šeštadienis

Alergija

2013 Gegužės 9d.
Peržiūrų skaičius: 45276
Alergija

Daugybė vaikų ir suaugusiųjų kenčia nuo alergijos sukeliamų nemalonių pojūčių - užgulusi nosis, pasunkėjęs kvėpavimas, bėrimai. Kai tokia būsena skundžiamasi nuolat, tai vadinama nuolatine alergija, ji dažniausiai pasitaiko namų dulkų erkutėms. Sezoninė alergija pasireiškia tik tam tikru metu, dažniausiai pavasarį, kuomet pradeda žydėti augalai.

Alergija yra padidėjęs žmogaus apsauginės sistemos atsakas į aplinkos medžiagas, kurios įprastomis sąlygomis žmogui turėtų būti nekenksmingos. Alergija iššaukia organizmo atsaką susidūrus su žmogui įprastoje aplinkoje esančiomis dalelėmis, pvz., namų dulkių erkutėmis, žiedadulkėmis, gyvūnų pleiskanomis. Šios dalelės vadinamos alergenais, organizmo imuninė sistema juos atpažįsta kaip pavojingus įsibrovėlius ir, esant kontaktui su jomis, pradeda gaminti specialius baltymus – imunoglobulinus E (IgE) – antikūnus, kurie, sąveikaudami su alergenais sukelia alerginį uždegimą.

Ypač svarbu identifikuoti alergeną. Žinant, kokiam alergenui žmogus sensibilizuotas, būtina jį perspėti apie pakartotinio poveikio padarinius.

Alergenai klasifikuojami į dvi grupes: egzogeninius, patenkančius į organizmą iš išorės, ir endogeninius, kurie tam tikromis sąlygomis susidaro pačiame organizme (pvz. autoimuninės ligos).

Egzogeniniai alergenai skirstomi į infekcinius (bakterinius, virusinius, grybelinius) ir neinfekcinius (maisto alergenus, žiedadulkių, cheminius, medikamentinius).

Infekciniai alergenai gali sukelti greito arba lėto tipo alerginę reakciją. Jų poveikis svarbus bronchinės astmos eigai. Esant virusinei infekcijai, organizmas tampa jautrus ne tik pačiam virusui, bet ir viruso pažeistiems audiniams. Tokia alerginė reakcija atsiranda sergant tymais, gripu, Adeno virusine infekcija, raudonuke, parotitu, erkiniu encefalitu ir kt. ligomis. Dauguma ūminių infekcinių ligų gali pasireikšti alerginėmis reakcijomis. Lėtinių ligų atveju (pvz. tuberkuliozė, grybelinės infekcijos) susiformavęs infekcijos židinys gali  tapti nuolatiniu infekcinių alergenų šaltiniu, kuris ilgainiui padidina jautrumą kitiems faktoriams (vaistams, maisto alergenams).

Neinfekcinių alergenų didžiąją dalį sudaro augalinės kilmės alergenai, pvz. žiedadulkės. Alergenų savybės būdingos tik tų augalų žiedadulkėms, kurios yra gana mažos ir lengvai skraido ore. Žmogus gali būti jautrus ir kitoms augalų dalims, pvz. lapams. Iš gyvulinės kilmės alergenų žmogų dažniausiai sensibilizuoja plaukai, plunksnos, epidermio ląstelės. Namų dulkėse dažnai būna mažų erkučių, kurios gali sukelti bronchinę astmą.

Didžioji dalis vaistų ir cheminių medžiagų gali būti alergijos priežastis. Dažnai žmonės įsijautrina keliems preparatams, taip pat pasitaiko, kad pats vienas preparatas ir neturi alergenams būdingų savybių, bet organizme susijungęs su kraujo serumo ir audinių baltymais jau gali sukelti alerginę reakciją. Iš cheminių alergenų dažniausiai pasitaiko terpentinas, tirpikliai, chromas, nikelis, amoniakas, degutas smala ir kt. Alergenų savybėmis gali pasižymėti kosmetiniai dažai, losjonai, muilas, dezodorantai, sintetiniai skalbikliai ir minkštikliai ir kt.

Pagal alergijos sukėlėjo ir organizmo santykį, alergijos gali būti  skirstytos į:

  1. Anafilaksinis šokas - tai ūmi, gyvybei pavojinga sisteminė organizmo reakcija į pakartotinai patekusį alergeną; būtina skubi medicinos pagalba.
  2. Odos alerginė reakcija
  3. Kvėpavimo takų alerginė reakcija
  4. Alerginė reakcija maistui
  5. Alerginė reakcija gumai, lateksui
  6. Alerginė reakcija vaistams
  7. Alerginė reakcija vabzdžių įkandimui

Alergija sutrikdo normalų gyvenimo ritmą, sukelia daugybę nepatogumų tiek vaikams, tiek suaugusiems. Prasidėjusi alerginė reakcija sukelia visą eilę rimtų sveikatos sutrikimų ar negalavimų, tokių kaip, pavyzdžiui, varvanti nosis, dusulys, čiaudulys, ašarojimas, bėrimai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad alergijos simptomai neigiamai veikia ligonio gyvenimo kokybę: sutrikdo miegą, aktyvią veiklą, žmogus tampa nedarbingas, sutrinka gebėjimas įsiminti.

Ar įmanoma išvengti alerginės reakcijos?

Jei galima identifikuoti ir eliminuoti iš aplinkos alerginę reakciją sukeliantį alergeną, galima ženkliai sumažinti alerginės reakcijos riziką. Dažniausiai galima išvengti alergijos maistui, vaistams, jei žinoma, kuriems produktams ar cheminėms medžiagoms organizmas jautrus, taip pat naminiams gyvūnams, jei šeima sutinka jų atsisakyti, pelėsiams. Alergiškiems žmonėms būtina prižiūrėti save ir kontroliuoti, kiek tai įmanoma, savo aplinką. Tačiau nereiktų „perlenkti lazdos“, ypač sveikiems vaikams. Kad ir kaip paradoksaliai skambėtų, alergijas skatina per didelis mamų uolumas valant, skalbiant, virinant, lyginant. Gimus kūdikiui visi siekia sterilumo, todėl mažylių imuninė sistema nesusiduria su patogenais ir alergenais, nėra treniruojama. Mamoms patariama neauginti kūdikių steriliai, leisti jam susipažinti su aplinka.

Žmonėms turintiems sezoninę alergiją jos išvengti yra pakankamai sunku, nes dažniausiai alergiją sukeliančios žiedadulkės yra labai mažos ir prasiskverbia į patalpas.

Kaip kontroliuoti alerginę reakciją?

Alergijai kontroliuoti galima taikyti imunoterapiją, kai gydymo metu pacientui duodamas vis didėjančios koncentracijos alergenas, siekiant pripratinti paciento organizmą prie to alergeno, imunoterapija atliekama tik gydytojo priežiūroje. Skirtingai nuo vaistų, kurie gydo alergijos simptomus, imunoterapijos taikinys – specifinis alergenas, sukeliantis alergines reakcijas ir paciento imuninė sistema, per stipriai reaguojanti į alergeną. Šio gydymo metu veikiamos imuninės ląstelės, esančios visame organizme, todėl palengvinami alergijos simptomai, pasireiškiantys per kvėpavimo sistemą, odą ir gleivines.

Tačiau dažniausiai yra slopinami alerginės reakcijos simptomai. Tam naudojami antialerginiai vaistai slopinantys alerginę reakciją, kartais priešuždegiminiai vaistai, hormonai. Dažnai gydytojai rekomenduoja ir kitas pagalbines priemones – nosies lašus, odos tepalus.

Šienligė

Dažniausiai šiuo metų laiku pasitaikanti alerginė reakcija – kvėpavimo takų alerginė reakcija – šienligė. Šienligė yra viena iš dažniausių alerginių ligų apskritai, ji nėra išgydoma, tačiau tinkamas gydymas gali labai pagerinti ja sergančio asmens savijautą.

Jei sergate šienlige, esate jautrus vienam ar keliems įkvepiamiems alergenams. Nepriklausomai nuo to, kokia medžiaga išprovokuoja alerginę reakciją, jos esmė visada ta pati: imuninė sistema klaidingai priskiria alergeną organizmui kenksmingoms medžiagoms ir ima gaminti prieš jį nukreiptus antikūnus (imunoglobulinus E). Kitą kartą susidūrus su šiuo alergenu prasideda alerginė reakcija: imunoglobulinai E lemia uždegiminių medžiagų (tarp jų ir histamino) išsiskyrimą, kurios sukelia nosies, sinusų ir akių gleivinių patinimą, o tai lemia nosies tekėjimą, ašarojimą ir čiaudulį.

Dažnas veiksnys, lemiantis alergijų (tarp jų ir šienligės) atsiradimą yra paveldėjimas. Tikimybė susirgti šienlige yra žymiai didesnė, jei jūsų šeimos nariams būdingos alergijos ar astma. Šienlige gali susirgti įvairaus amžiaus asmenys, tačiau dažniausiai jos simptomai pasireiškia vaikystėje, o senstant jie palengva silpnėja ir gali net visiškai išnykti.

Šienligė gali prasidėti akių uždegimu – konjunktyvitu (niežti akių vokai, akys parausta, peršti, ašaroja, skauda, bijo šviesos). Vėliau atsiranda stipri sloga – rinitas: netikėtai, staiga atsiranda priepuolinis, daugkartinis čiaudulys, gausios, vandeningos išskyros iš nosies. Alergijai tęsiantis, nosis užgula, tampa sunku kvėpuoti per nosį.

Be vaistinėj įsigytų antialerginių vaistų, jūs galite sau padėti ir kitomis priemonėmis:

  • Būtinai išplaukite nosyje esančius alergenus jūros vandeniu, jei nosis yra užgulusi, galite plauti hipertoniniu jūros vandeniu – jis ne tik išplauna nosies landas, bet ir mažina nosies gleivinės paburkimą.
  • Jei nosis stipriai užgulusi, naudokite dekongestantus (pvz. Xylometazolinas), tačiau nepamirškite, kad juos galima naudoti ribotą laiką, kitaip jie gali sukelti atvirkštinę reakciją – medikamentinę slogą.
  • Būtinai gerkite daug skysčių ir drėkinkite nosies gleivinę (taip pat akis, jei jos sausos). Esant šienligei, nosies gleivinė ypatingai sausėja ir todėl nosies gaureliai praranda galimybę sugauti dulkes ir alergenus. Ypatingai efektyviai nosį ir panosę drėkina Tonimer drėkinantis nosies gelis su hialurono r., pantenoliu ir vitaminu E.

Jei žinote, kuriems augalams esate alergiškas, jų žydėjimo sezoniškumą galite patikrinti čia: http://www.manosveikata.lt/lt/ligos/alergines-ligos/sienlige-polinoze

Fermentai, ląstelių energija ir „Regulat“

Fermentai, ląstelių energija ir „Regulat“

„Fermentai, dar vadinami enzimais, yra specialios paskirties baltymai, kurie gaminasi mūsų organizme. Jie katalizuoja įvairius cheminius procesus,– aiškina gydytoja Živilė Mikalauskienė.– Kaip žinome, gyvybė yra visuma cheminių...


Apie ką nori pasakyti tavo liga? Simptomų kalba – II dalis

Apie ką nori pasakyti tavo liga? Simptomų kalba – II dalis

Likimas – puikiausias gydytojas, išgydantis visus iki vieno. Kiekvienam mūsų jis leidžia pačiam laisvai pasirinkti mokymosi būdą: karališkąjį pažinimo kelią arba įprastinį ligos ir kentėjimų kelią. Atsiųsdamas problemą (ligą), gyvenimas...


Ką daryti, kad slogą išgydytume greit ir be komplikacijų?

Ką daryti, kad slogą išgydytume greit ir be komplikacijų?

Ruduo permainingas – šiltas ir šaltas, saulėtas ir ūkanotas, sausas ir darganotas. Kartu tai ir peršalimo ligų sezono metas, nes vėsūs ir drėgni rudens orai – pats palankiausias klimatas virusams. Tokiu oru jie lengvai dauginasi ir...


Vėžio gydymas česnaku, žuvų taukais ir pipiru

Vėžio gydymas česnaku, žuvų taukais ir pipiru

Ankstesniuose straipsniuose rašiau apie du paprastus vėžio gydymo metodus: soda ir jodu. Šį kartą dar apie vieną paprastą metodą naudojant virtuvėje randamus ingredientus. Šis metodas buvo atrastas Dr. Revici, kuris išsigydė ketvirtos stadijos...


Petražolės šaknys gydo

Petražolės šaknys gydo

"Auganti ant akmens" - taip išvertus iš lotynų kalbos vadinasi daržo petražolė. Dar net nežinodamas cheminės augalo sudėties, įžymusis Avicena per savo paties gydymo praktiką įsitikino, kad "petražolė varo šlapimą ir mėnesines, taip...


Kas yra gerosios bakterijos?

Kas yra gerosios bakterijos?

Gerosios bakterijos arba probiotikai yra naudingi mikroorganizmai, gyvenantys žarnyno mikrofloroje. Pagrindinis jų tikslas ir darbas – apsaugoti organizmą nuo išorinių veiksnių ir išlaikyti jį sveiką. Nustatyta, kad virškinamajame trakte...


Kodėl neretai vaistai ar gydymo metodai nepadeda ir liga užsitęsia?

Kodėl neretai vaistai ar gydymo metodai nepadeda ir liga užsitęsia?

Gyvename šalyje, kurioje galime džiaugtis visais keturiais metų laikais. Tačiau staigios orų permainos, šaltis, drėgmė gali sukelti ir nemalonumų: pažeisti organizmo apsauginę sistemą, ir tada tampame atvirais vartais infekcijoms.


Rudens receptas: vaikiškas "antigripinas"

Rudens receptas: vaikiškas "antigripinas"

Tradiciniame Kauno jungtinio sveikuolių klubo ir Žolinčių akademijos iniciatyva neseniai surengtame konkurse "Lietuvaitė šeimininkė" patiekalų ir stalo originalumu visas dalyves nurungė kaunietė Aldona Širmulienė. Lietuvaitės šeimininkės...


Vaistažolių vonios veikia kaip priešnuodis

Vaistažolių vonios veikia kaip priešnuodis

Nesunkiai paruošiama, maloniai kvepianti vonia sumažina skausmą, greitai pašalina nuovargį, ramina nervų sistemą, valo odą, suteikia žvalumo, pagerina apykaitos procesus ir miegą, o svarbiausia – sumažina sąnarių skausmus, raumenų įtampą....


Regulat: natūrali energija ir sveikata! Ir jaunam, ir senam

Regulat: natūrali energija ir sveikata! Ir jaunam, ir senam

Jau retai beišgirsi, kad kurio iš mūsų nevargina vienokie ar kitokie negalavimai. Vis didėjantis gyvenimo tempas, lydimas nuolatinio streso, netinkama mityba, poilsio stoka išsekina mūsų organizmą, ir mums tenka susidurti su sveikatos sutrikimais...


Organizmo valymas padės atsigauti po švenčių maratono

Organizmo valymas padės atsigauti po švenčių maratono

Kas suskaičiuos, kiek mūsų po švenčių graužia nagus, kad į mėgstamą suknelę ar džinsus nebetelpame? Valgymo ir gėrimo maratonas per šventes ne vienam baigėsi sunkiais sveikatos sutrikimais. Papilkėjusi, išberta oda, patinę, pajuodę paakiai,...


Žemaičių šviesuolio patarimas - „Nesinervoti“

Žemaičių šviesuolio patarimas - „Nesinervoti“

Enciklopedijose parašyta, kad viena seniausių Lietuvos vaistinių, įkurta 1860 m., yra Viekšniuose (Mažeikių r.). Šią vaistinę per keletą kartų į dabartinius laikus vedė visoje Lietuvoje (ir ne tik) žinomi šviesuoliai ir mokslo vyrai...


Ką man sako veido oda?

Ką man sako veido oda?

TRADICINĖ KINŲ MEDICINA – JŪSŲ SVEIKATAI IR GEROVEI! “KOKIOS LIGOS ATSISPINDI MŪSŲ VEIDE?”


Žiema – netikėtų traumų sezonas. Ką turėtume žinoti?

Žiema – netikėtų traumų sezonas. Ką turėtume žinoti?

Kasmet Europoje traumas, po kurių tenka gydytis ligoninėje, patiria apie 300 tūkst. kalnų sporto entuziastų: apie 170 tūkst. slidininkų ir 90 tūkst. snieglentininkų. Tiesa, šaltuoju metų laiku traumų pavojus didėja ne tik žiemos sporto...


Kava ilgai atminčiai

Kava ilgai atminčiai

Mokslininkai nustatė, kad kofeinas atstato smegenų ląsteles. Ekspreso kavos mėgėjai, kapučino gerbėjai, geriantys filtruotą ir stiprią kavą rytais-vėl švenčia pergalę: neprilygstamo kartumo, aromatingas gėrimas mokslininkų pripažintas ne tik...


Raskite laiko sau, atvykite maloniam pašnekesiui su žolininku - vaistininku Mariumi Lasinsku

Raskite laiko sau, atvykite maloniam pašnekesiui su žolininku - vaistininku Mariumi Lasinsku

Malonios gyvos muzikos aplinkoje paragausime iš lietuviškų augalų pagamintų arbatų, susipažinsime su Lietuvoje augančiais, lengvai savo gyvenamoje aplinkoje, sode, kaime, miške randamais vaistiniais augalais. Išmoksime teisingai atpažinti, rinkti,...


Kas trukdo ramiai miegoti?

Kas trukdo ramiai miegoti?

Miegas yra labais svarbus visų žmonių savijautai ir sveikatai. Sutrikus normaliam naktiniam miegui, pasirodo ir ligos simptomai dieną: nuovargis, dėmesio stoka, nuotaikos pokyčiai, sumažėjęs darbingumas. Prastai miegantys žmonės dažniau serga,...


Žvynelinė – pavasarį ir rudenį paūmėjanti liga

Žvynelinė – pavasarį ir rudenį paūmėjanti liga

Šia liga visame pasaulyje serga daugiau nei 120 milijonų žmonių. Nors susirgimo priežastis – autoimuninė ir ji neužkrečiama, aplinkiniai sergančiųjų neretai privengia. Daugelį gąsdina ligonių oda, nusėta raudonomis, įvairaus dydžio...


Fitne pastilės – skani imuniteto apsauga

Fitne pastilės – skani imuniteto apsauga

Kartais ir sveikatos priežiūra gali būti maloni, ypač, kai ji kvepia bananais ir karamele, o galiausiai viską persmelkia gaivi erškėtrožių rūgštelė. Jūs nesuklydote, tokie dalykai iš tiesų yra suderinami. Natūralių vaistažolių preparatų gamintojas...


Tirpsta rankos

Tirpsta rankos

Vakarais ir naktimis pradėjo tirpti rankos. Būna, atsibundu naktį ir jų nebejaučiu. Man - 77 metai. Dėl ko taip atsitinka? Rankų tirpimas vakarais, o ypač naktimis, jaunesniems dažniausiai pasitaiko dėl patologinio kaklo pakrypimo į vieną pusę,...


Kokias ligas galima gydyti klasikinės homeopatijos būdu?

Kokias ligas galima gydyti klasikinės homeopatijos būdu?

Pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi maloniai sutiko gydytoja klasikinė homeopatė Jurgita Pinikienė. Pasak jos, profesionaliai taikoma klasikinė homeopatija gali žmogui labai daug padėti. Klasikinė homeopatija - vokiečių gydytojo Samuel...


Šilauogių ir aviečių sodinukai

Šilauogių ir aviečių sodinukai

Šilauogių ir aviečių sodinukai nereikalauja įpatingos priežiūros ir apdovanoja vertingomis uogomis. Sodinukai sodinami pavasarį arba rudenį. Avietes geriausiai sodinti saulėtose, nuo vėjų apsaugotose vietose - patartina prie tvorų, tvorelių ar...


Kodėl po žiemos jaučiamės tokie "sunkūs"? Gydytojo homeopato požiūris

Kodėl po žiemos jaučiamės tokie "sunkūs"? Gydytojo homeopato požiūris

Žmogus yra gamtos kūdikis, ir kiekvieną pavasarį jis kartu su gamta pabunda iš žiemos miego. Tiesa, šiuolaikinis žmogus nuo gamtos yra gana smarkiai atitrūkęs, todėl ir jo prabudimas pavasarį dažnai nebūna lengvas. Daugumą kamuoja pojūtis, tarsi...


KAIP PADĖTI EGZEMOS IR ŽVYNELINĖS IŠVARGINTAI ODAI

KAIP PADĖTI EGZEMOS IR ŽVYNELINĖS IŠVARGINTAI ODAI

Odos problemos dažnai sukelia diskomfortą. Labai svarbu teisingai identifikuoti tokias problemas kaip atopinė egzema ar žvynelinė (psoriazė), tam, kad būtų galima imtis tinkamo gydymo.


Patarimai, kaip kovoti su blogu burnos kvapu

Patarimai, kaip kovoti su blogu burnos kvapu

Dažniausiai prastas kvapas užuodžiamas tuomet, kai pašnekovas kalba ar kvėpuoja. Dar nemaloniau, jei blogas burnos kvapas lydi jus, tačiau to nejaučiate. Kodėl patys nejaučiame savo burnos kvapo ir kaip sužinoti, ar jis neatstumia aplinkinių?


Ką keliaujantieji lėktuvu turėtų žinoti apie galvos svaigimą

Ką keliaujantieji lėktuvu turėtų žinoti apie galvos svaigimą

Situacija, kai galva svaigsta ne iš laimės, jaudina žmogų. „Karuselės“ efektas galvoje ne supantis karuselėje, o lipant iš lovos, svirduliavimas, banguojanti žemė – tai tik dalis simptomų, kuriuos patiria žmonės, besiskundžiantys...


Alyvuogių aliejus

Alyvuogių aliejus

Dažnas esame girdėje, koks mūsų organizmui yra naudingas alyvuogių aliejus. Jo sudėtyje yra maždaug 60 - 80 proc. mononesočiųjų riebalų, kurie padeda organizme sumažinti “blogojo” cholesterolio kiekį ir išsaugoti “gerąjį”...


Kai maistas yra nuodas

Kai maistas yra nuodas

Valgymo ir gėrimo maratonas per šventes ne vienam baigėsi sveikatos sutrikimais, pridėjo keletą kilogramų. Pokylių nualintas organizmas šaukiasi pagalbos. Deje, daugelis žmonių susirūpina savo sveikata tik tuomet, kai juos apninka ligos....


Inkstų ligų gydymas liaudies medicina

Inkstų ligų gydymas liaudies medicina

VARŪNA MARMA - priklauso Svadhisthanai. Vartai - dešinysis inkstas (kairiarankiams - kairysis). Švyti sidabriškai balta spalva. Su šia marma susijusi metabolinė, antitoksinė, hormoninė inkstų veikla. Susijusi su kūrybiniu intelektu, gebėjimu...


Kuo gydyti nuospaudas

Kuo gydyti nuospaudas

Dažniausiai nuospaudų atsiranda pavasarį ir vasaros pradžioje, kai organizmui ypač trūksta vitamino A. Nuo ilgo trynimo odos raginis sluoksnis sustorėja ir sutrūkinėja. Savarankiškai pašalinti nuospaudos brnaduolį pavojinga — galima sukelti...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9