Liepos 12d. Sekmadienis

Ką turime žinoti įsigiję augintinį

(1) 2013 Gegužės 27d.
Peržiūrų skaičius: 69040
Ką turime žinoti įsigiję augintinį

Kalbiname „Žvėryno veterinarijos gydykla“ vadovą veterinarijos gydytoją Dalių Liutkų.

-Ar įsigydami gyvūnėlį su kilmės dokumentais galime būti tikri, kad jis namo atneš tik džiaugsmą, o ne bėdas ir ligą?

-Geriausia būtų įsigijus augintinį atvežti jį pirminei apžiūrai. Juk net įsigydami automobilį jį apžiūrime su specialistais, dažnas pirkėjas ir autoservise jį patikrina.

Gyvūno kilmės dokumentai, neįrodo, kad jis yra sveikas. Taigi įsigijus šuniuką ar kačiuką iš veislyno, pažįstamų ar tiesiog priglaudus iš gatvės, reikėtų jį atnešti  ar atvesti veterinarijos gydytojui.

Teko per  televiziją matyti, kad kilmės dokumentus gaunantys gyvūnai yra laikomi antisanitarinėmis sąlygomis, dokumentai galimai klastojami.Dažniausiai veisėjas neleidžia pirkėjų į aptvarą ar vietą, kur tie gyvūnai laikomi, jauniklai atnešami ar atvežami  ir duodama rinktis, tikrųjų veislyno sąlygų gyvūno pirkėjas nepamato. Nuo senų senovės sakoma, jog  į gardą ar tvartą turi eiti tik šeimininkas, svetimų leisti negalima - gyvulius nužiūrės. Nežinia, kiek tame yra teisybės - juokauja vet. gyd. Dalius, bet nenustebkite, jei pirkdami gyvūną pamatysite tik atneštą pasirinkti jauniklį, o tikrųjų auginimo sąlygų ir nepamatysite.

Naujajam šeimininkui prieš nešant gyvūną namo, ypač jei šeimoje yra vaikų, vertėtų pasidomėti gyvūnėlio būkle:  reikia atkreipti dėmesį į tai ar gyvūnas yra judrus, guvus, kaip jis vaikšto, ar nėra pastebimų defektų. Iš defektų lengvai pastebimas penktas pirštas ant galinių šunų kojų, jei jis yra – tai jau genetinis defektas, kurio veisliniui šuniukui neturėtų būti.

Kilmės dokumentai negali garantuoti, kad šuniukas ar kačiukas yra sveikas. Lietuvos kinologų draugijos patvirtinti  gyvūno dokumentai byloja, kad jie neturi genetinių ligų, prieš veisiant šunis reikalaujama atlikti tyrimus. Bet nežinome, kokia tvarka yra kitose šalyse, o dabar labai daug gyvūnų atkeliauja iš Rusijos, Lenkijos, Baltarusijos ir kitų šalių, pastebi Dalius Liutkus.-Kokios dažniausiai pasitaikančios ligos priglaudus gyvūną iš gatvės?

-Priglaudus benamę katę, dažniausiai pasitaikanti bėda -  grybelis. Katė gali būti užsikrėtusi grybeliu arba būti grybelio nešiotoja. Jei ji neturi grybelio židinių, tačiau, prieš priglaudžiant, kelių valandų ar poros dienų bėgyje turėjo kontaktą su užsikrėtusiu katinu, grybelis gali pasirodyti ir vėliau -  po 2-3 savaičių. Plika akimi nemtomus grybelio pažeidimus vet. gydytojai gali nustatyti gana anksti vudo lempos pagalba, bet, kaip ir minėjau, jei kontaktas su užsikrėtusiu gyvūnu buvo, per kelias valandas to nepamatysime.  Gyvūnų grybelis – pavojingas ir žmogui.  Dar gana dažnai pasitaikanti bėda katėms, rečiau šunims, ausų erkės - vadinama  otodektozė.  Reikėtų atkreipti dėmesį, jei gyvūnas purto galvą, gali kasytis ausis, dažnai ausys būna nudraskytos. Otodektozė  žmogui nėra užkrečiama, bet sukelia didelį diskomfortą augintiniui, taip pat jis gali užkrėsti kitus gyvūnus.

-Kas turėtų būti atlikta jaunikliui veislyne prieš atiduodant jį naujiesiems šeimininkams?

-Paėmus gyvūną, būtina žinoti, ar jam duoti vaistai nuo kirminų, ar jis paskiepytas nuo pasiutligės ir virusinių ligų. Jeigu gyvūnas yra paskiepytas, jis turi turėti tai įrodantį skiepų pasą.Net jei gyvūnas auginamas namie ir į lauką neina, jam periodiškai turi būti duodami vaistai nuo kirmėlių, kadangi augintinis ateina pasitikti šeimininko, apuosto batus, o kur su tais batais buvo eita...

Reiktų paminėti ir  pirmuonis - chlamidioze, toksoplazmoze, čia gal daugiau moterims svarbu, katės gali būti užkrato nešiotojai.

„Žvėryno veterinarijos gydykloje“  galima  nustatyti, ar katė neužsikrėtusi  chlamidioze paėmus tepinuką iš akių, o toksoplazmosės tyrimą galima atlikti paėmus ir ištyrus katės kraują laboratorijoje. Tai reikėtų atlikti, jei laukiatės ar ruošiatės nėštumui. Ištyrus, ar katė neužsikrėtusi, galima paskiepyti ją  nuo chlamidiozės, tai ypač aktualu, jei katė išleidžiama į lauką ir turi kontaktą  su kitomis katėmis.

Taigi įsigydami gyvūną , veislinį su dokumentais ar prieglaudinuką, parodykite jį veterinarijos gydytojui, kad augintinis suteiktų tik malonias emocijas.

Visiems, auginantiems gyvūnus, vasarą reikėtų apsaugoti augintinį nuo erkių, perspėja „Žvėryno veterinarijos gydyklos“ vadovas.  Pirmiausia, augintinis, palakstęs pievoje, miške ar parke, erkių gali parnešti namo.  Parneštos erkės gali įsisiurbti ir žmogui.Šunims pavojingos trys erkių rūšys : miškinė (šuninė) erkė (Ixodes ricinus) platina Laimo ligą, erlichiozę ir erkinį encefalitą. Rudoji šuninė erkė (Rhipicephalus sanguineus) - jos platina erlichiozę ir babeziozę. Pievinė erkė (Dermacentor reticulatus) platina babeziozę.

Katėms erkės nėra tokios pavojingos kaip šunims. Joms tik keletą kartų buvome nustatę erkių pernešamas ligas, pastebi  vet. gydytojas.

Nuo erkių įkandimo  katės gali užsikrėsti  anaplazmoze (erlichioze) , kurios negydant, liga gali komplikuotis ir pakenkti vidaus organams.  Ligą galima nustatyti atlikus katės kraujo tyrimą. Taip pat katėms erkės gali sukelti alerginę reakciją, jei ji pasireiškia ypač stipriai, reiktų atvykti pas veterinarą. Daug daugiau žalos erkės pridaro šunims.

Kas nespėjo užlašinti ar pražiopsojo preparato veikimo pabaigą šunims (preparatas galioja mėnesį), atveda erkių sukandžiotus gyvūnus ir kas penktas jau su klinikiniais ligos požymiais. Neretai pasitaiko ir žaibiškos ligos formos, kada mums nepavyksta gyvūno išgelbėti. Dažniausiai pasitaikanti erkių perduodama liga šunims – babeziozė. Ji gali pasibaigti mirtimi.

Įkandus užkrėstai erkei, babezijos patenka į kraują ir parazituoja raudonuosiuose kraujo kūneliuose – eritrocituose, suardydamos kepenis, pakenkdamos inkstams. Parazitai sunaikina raudonuosius kraujo kūnelius, kurie aprūpina organizmą deguonimi. Gyvūno organizmas jaučia deguonies stygių, dėl to gyvūnas stengiasi mažiau judėti,  dėl deguonies trūkumo padažnėja kvėpavimas.

Jei augintiniui buvo įsisiurbusi erkė, ir pastebėjote, jog jis tapo nejudrus, apatiškas, gleivinės pabąla, pakyla temperatūra, pakinta šlapimo spalva, gali būti kraujo šlapime,  nedelsdami kreipkitės į vet. gydytoją, įspėja vet. gydytojas, nes žaibinės formos atveju gyvūnas gali nusibaigti per parą. Kuo greičiau pradėsite gydymą, tuo tas gydymas bus efektyvesnis.

Šuniui persirgus babezioze, imunitetas nesusidaro,  taigi  pakartotinai įsisiurbus užkrėstai erkei, šuo vėl gali ja susirgti.

Nuo erkių šunys dar gali užsikrėsti erlichioze - erkiniu encefalitu. Ligos simptomai pasireiškia po mėnesio: karščiavimas, raumenų traukuliai, viso kūno skausmai, dingsta apetitas, gali kraujuoti gleivinė. Padidėja blužnis ir limfmazgiai. Lietuvoje šunys endemine forma dar neserga, bet iš kelionių, ypač iš Lenkijos, šią ligą atsiveža.

Taip pat erkių pernešama liga boreliozė (Laimo liga). Pagrindinis simptomas, nors nebūtinai visada pasireiškiantis, raudonis įkandimo vietoje. Raudonis paprastai atsiranda praėjus savaitei po užsikrėtimo, išlieka iki 30 dienų. Liga gali pasireikšti įvairiai: šunys dažnai šlubuoja, ištinsta jų sąnariai, būna apatiški, praranda apetitą. Bakterijos sukelia uždegimus, kvėpavimo sutrikimus bei inkstų ar kraujotakos nepakankamumą. Liga gydoma antibiotikais. Lietuvoje nustatoma retai.

D.Liutkus pastebi, kad kasmet stipriai daugėja erkių platinamomis ligomis užsikrėtusių gyvūnų. Tam įtakos turi neprižiūrimos, nešienaujamos pievos, pamiškės, kur yra tinkamos sąlygos erkėms gyventi ir plisti.

Vet.gyd D. Liutkus pabrėžia, kad gyvūną daug lengviau apsaugoti nei po to gydyti.

Naminių augintinių sveikata yra jų šeimininkų rankose.

Įdomu

-Šuo persirgęs babezioze imuniteto neįgyja. Nenaudojant priemonių nuo erkių, jis gali užsikrėsti  ir susirgti pakartotinai.

-Užsikrėtęs gyvūnas negali užkrėsti žmogaus, ligą perneša tik  erkės.

-Lietuvoje 10 proc. erkių nešioja šios anaplazmozės sukelėjus. Anaplazmoze gali užsikrėsti ir žmogus.  Vakcina nuo šios ligos dar nėra išrasta. Liga gydoma antibiotikais. Persirgus anaplazmoze, susidaro imunitetas šiai ligai.

-Lietuvoje, Klaipėdoje, 2002 m. pirmą kartą nustatyta ir patvirtinta, kad žmogus buvo užsikrėtęs babezioze. Žmonių babeziozė nėra dažna. Užsikrečiama infekuotos erkės įkandimo metu.


Dėkojame vet. gydytojui D.Liutkui už suteiktą informaciją.

www.veterinaras.com

Šuo - šeimos santykių indikatorius

Šuo - šeimos santykių indikatorius

Šuo negali prisitaikyti prie žmogaus mąstymo, taigi prisitaikyti tenka žmogui. Kodėl mūsų augintiniai patiria insultus, serga psichozėmis ir depresija? Ar reikia šunis vesti į dresūros mokyklą? Apie tai kalbamės su veterinarijos gydytoja,...


Gyvūnų terapija: atgaiva vaistų ir stresų nualintam žmogui

Gyvūnų terapija: atgaiva vaistų ir stresų nualintam žmogui

Praėjo 34 metai po jojimo trenerės Zitos Žalensienės (55 m.) avarijos. Atviras kojos lūžis, nukraujavimas, du kartus sustojusi širdis ir gydytojų konsiliumas, sprendęs, ar amputuoti sunkiai sužeistą galūnę – tuomet jaunai merginai tai buvo...


Maistas Hill's šunims ir katėms

Maistas Hill's šunims ir katėms

Hills pašaras yra sukurtas glaudžiai bendradarbiaujant su veterinarijos gydytojais ir mokslininkais, kurie specializuojasi mitybos produktuose. Taigi, kompanija teikia aukščiausios kokybės maisto medžiagų balansą, esantį produktuose.Klientai...


Dalintis lova su augintiniu gali būti pražūtinga

Dalintis lova su augintiniu gali būti pražūtinga

Miegojimas kartu, bučiavimasis su augintiniu ar gyvūnėlio lyžtelėjimas gali tapti rimtos ligos priežastimi. Nors tai nėra itin paplitęs atvejis, Kalifornijos mokslininkai įspėja, kad per daug suartėdami su naminiais gyvūnais žmonės gali susirgti...


Šunys užuodžia ir plaučių vėžį

Šunys užuodžia ir plaučių vėžį

Vokiečių mokslininkai teigia, kad policijos šunys gali diagnozuoti plaučių vėžį. Kaip praneša BBC, šie šunys aptiko 71 proc. žmonių, kurie turėjo naviką. Ankstesni tyrimai parodė, kad šie augintiniai gali aptikti odos, pūslės, žarnų ir krūtinės...


Veterinarijos klinika Vilniuje: rūpinkitės savo augintiniu atsakingai

Veterinarijos klinika Vilniuje: rūpinkitės savo augintiniu atsakingai

Jeigu nusprendėte įsigyti augintinį arba jau turite jį, be veterinarijos klinikos neišsiversite. Daugelis mano, jog jiems tokių paslaugų tikrai neprireiks. Tačiau realybė kitokia. Gyvūnai, kaip ir žmonės, serga ir jiems prireika medikų pagalbos....


Maži šunyčiai šeimininkus saugo nuo depresijos

Maži šunyčiai šeimininkus saugo nuo depresijos

Mažas šunytis - ne tik madingas aksesuaras. Jis gali būti puikiu draugu ir gydytoju, kuris apgins nuo ligų. Ir visai nesvarbu, ar šunytis - veislinis išpuoselėtas gražuolis, ar mielas mišrūnas. Turbūt pastebėjote, kad mažų šuniukų šeimininkai su...


Katės sustiprina alergijos simptomus vaikams

Katės sustiprina alergijos simptomus vaikams

Naminiai gyvūnai turi įtakos vaikų alergijai. Anot mokslininkų, šunys padeda kovoti su šia liga, o katės – dar labiau sustiprina jos simptomus. Kaip praneša telegraph.co.uk, auginti šunis naudinga, mat vaikams alergijos tikimybė sumažėja...


Švelnusis namų daktaras

Švelnusis namų daktaras

Ant šeimininko kelių patogiai įsitaisiusi ir glostoma katė sukelia nenusakomą malonumą. Tai – tikro švelnumo, atsipalaidavimo ir jaukumo akimirka. Be to, moksliškai įrodyta, kad katės palengvina sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis,...


Veterinarijos klinika Kaune

Veterinarijos klinika Kaune

Neprižiūrint augintinių, jie gali susirgti todėl pravartu jiems skirti pakankamai priežiūros. Kartais pasitaiko nelaimingų atsitikimų, kai augintiniui lūžta kaulai. Šiais ir kitais atvejais pasiruošusi padėti patikima veterinarijos klinika UAB...


Mokslininkai: vedžioti šunį gali būti naudingiau nei lankytis sporto salėje

Mokslininkai: vedžioti šunį gali būti naudingiau nei lankytis sporto salėje

Tiems, kurie nori išlikti puikios fizinės formos, bet stokoja motyvacijos, dažniausiai geriausia išeitis yra asmeninis treneris. Vis dėlto, pasak mokslininkų, yra geresnis būdas išlaikyti puikią fizinę formą, praneša dailymail.co.uk. Mokslininkai...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9