Gudručio vaistinė

Vis blogėjantys mūsų mitybos įpročiai

Dažniausiai valgome apie 2-3 kartus per dieną. Taigi šis ritualas užima maždaug porą valandų mūsų paros laiko. Tačiau kaip dažnai savęs paklausiame, ar tai, ką valgome kasdien, nežaloja mūsų sveikatos?   Nors nesveikas maistas kelia didžiulį susirūpinimą medikams, tačiau paprastiems žmonėms tai nėra kankinantis klausimas. Juk tai, kas nesveika, dažniausiai yra ir skanu.

Dėl to žmonių, turinčių antsvorio problemų, vis daugėja. Tik 3-jose Europos Sąjungos valstybėse (Latvijoje, Estijoje ir Rumunijoje) per didelis suaugusiųjų svoris nėra daugumą piliečių varginantis reiškinys.   Prancūzijoje, Lietuvoje, Graikijoje, Italijoje ir Latvijoje nutukimo lygis per pastarąjį dešimtmetį žymiai padidėjo. Kol kas šiose valstybėse gana mažai yra kovojama su šia nauja sveikatos grėsme, kurios dažni padariniai yra širdies, kraujagyslių ligos, dažnai pasitaiko ir psichinių susirgimų dėl nepilnavertiškumo komplekso įtakos.

Mūsų šalyje taip pat nuolat auga viršsvorį turinčių žmonių skaičius, todėl jau dabar Lietuvoje yra aktyvistų, kurie buriasi, norėdami atkreipti dėmesį į sveikos mitybos įpročius ir nutukimo grėsmes. Viena iš tokių iniciatyvų priklauso ir neseniai startavusiam interneto dienoraščiui skanuirsveika.lt. Pati sveiko maisto dienoraščio iniciatorė savo misiją apibūdino kaip žaismingą būdą kovoti su nesveikais maitinimosi įpročiais. „Šiame tinklaraštyje dalinuosi sveiko maisto idėjomis. Mano filosofija – gaminti įprastus patiekalus, kūrybingai pakeičiant „nesveikuosius” jų komponentus. Juk taip ne tik sveikiau, bet ir įdomiau!”, – pradiniame puslapyje teigia autorė.

Tinklalapyje pateikiama didelis patiekalų, kuriuose naudojami tik sveiki produktai, asortimentas.   Panašių sveikus maitinimosi įpročius skatinančių svetainių galima surasti tikrai daugiau negu keletą. Tačiau tai yra neformalios kovos su nutukimu priemonės. Kelis papildomus kilogramus galima numesti tik šiek tiek sureguliavus savo maisto racioną ir bėgiojant parke. Tuo tarpu nutukimas jau yra liga, kurią be specialaus gydytojo parengto plano sunku išgydyti. Vienas populiariausių būdų išspręsti rimtą nutukimo problema yra dieta. Tačiau mitybos specialistai siūlo būti atsargiems – siūlomų dietų yra daug, jų populiarumas dažnai priklauso nuo mados, reklamos, bet neretai neduoda ilgalaikio efekto.

Tokiu atveju, kai nepaisant visų pastangų svoris vis tiek nekrinta, galima kreiptis į dietologą, kuris sudarytų individualią dietą, atitinkančią jūsų išeikvojamos energijos kiekį. Liesėti patariama lėtai, kad dieta netrukdytų gyvenimui, o sumažėjęs kūno svoris išliktų ilgam (tai padaryti yra sunkiausia).   Tuo tarpu Europos Sąjunga taip pat siekia mažinti jau „XX amžiaus maru” krikštijamų antsvorio problemų kiekį.

Diegiamos įvairios priemonės, kurios taikomos visai maisto tiekimo grandinei: apibrėžiami reikalavimai, stebima gyvulių sveikata ir gerovė, augalai bei pasėliai, taip pat maisto importas. Valstybės taip pat raginamos imtis aktyvesnės kovos su nutukimu, pirmiausia nepamirštant jauniausiųjų gyventojų. Tėvai skatinami labiau informuoti savo vaikus apie nesveiko maisto daromą žalą, nepratinti jų prie greitos, tačiau labai žalingos pasisotinimo kultūros.   Ar žinote, kad:

  • Daugiausiai nutukusių arba per didelį svorį turinčių vyrų Europoje yra Kipre (72% visos populiacijos), o moterų – Škotijoje (60%).
  • Lietuvoje nutukusių žmonių yra apie 15%.
  • Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kasdien pasivaikščioti bent 30 minučių.
Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE