Ditel

Vanduo – gyvybės šaltinis

Vanduo, tai gyvybės pagrindas. Suaugusio žmogaus organizme yra net 70 proc. vandens. Vanduo yra ir pagrindinė kraujo (92 proc.) ir smegenų (91 proc.) sudedamoji dalis. Be vandens neapsieitų mūsų ląstelės ir be jo nevyktų normali medžiagų apykaita. Jis padeda pasisavinti vitaminus ir mineralines medžiagas iš maisto. Akivaizdu, jog vanduo būtinas, kad galėtume išgyventi. Būtent vanduo yra geriausia mūsų organizmo valymo priemonė. Tik vanduo pašalina toksinus ir kitus nuodingus organizmo teršalus, kurie linkę kauptis. Todėl nuolat gerdami vandenį, apsisaugome nuo žalingo aplinkos poveikio. Apie vandenį galima kalbėti daug, tačiau šiame straipsnyje bandysime išsiaiškinti, kas yra kokybiškas vanduo ir kuo jis naudingas mūsų organizmui. Apie vandens naudą ir vartojimo problemas išsamiau papasakos Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno Klinikų gydytoja – Natalija Rudnikevič.

Gerkite vandenį kasdien!

Daugelis galvoja, kad užtenka gerti arbatą, kavą, įvairias sultis ar valgyti sriubas, kad savo organizmą aprūpintume būtinu vandens kiekiu. Iš tikrųjų taip nėra, nes kai kurie produktai šalina vandenį iš organizmo. Todėl norint gauti reikiamą skysčių kiekį, vandenį gerti būtina. Gydytoja Natalija Rudnikevič teigia, kad vandens reikia gerti kasdien: „Apskaičiuota, kad vidutiniškai žmogus kvėpuodamas netenka apie 0,3 litro vandens, o apskritai suaugęs žmogus per dieną praranda maždaug 3,4 litro skysčių. Šis kiekis dar labiau padidėja karštu metu arba aktyviai sportuojant. Todėl dieną būtinai pradėkite nuo stiklinės vandens. Per parą rekomenduojama suvartoti apie 2 litrus kokybiško vandens (ne limonado ar kitų gaiviųjų gėrimų)“. Gydytoja pastebi, kad vis daugiau žmonių, ypač jaunimas, troškuliui numalšinti renkasi ne vandenį, o kitus gaiviuosius gėrimus. Todėl medikė tikina, kad reikia kuo daugiau kalbėti apie vandenį ir jo naudą mūsų sveikatai.

Sveikatos apsaugos ministerija naujai sukurtoje sveikos mitybos piramidėje, kuri skirta gyventojų, ypač vaikų, teisingos mitybos įpročių ugdymui, taip pat pabrėžė vandens reikšmę. Naujosios mitybos piramidės apačioje atsirado 8 stiklinės vandens (tai vidutinis privalomas skysčių per parą suvartojimo kiekis).

Vandens užterštumo problemos

Gydytoja Natalija Rudnikevič sako, kad geros kokybės vanduo yra gaunamas iš požeminių gręžinių. Gautas geriamas vanduo yra švarus ir naudingas mūsų organizmui. Toks vanduo yra tiekiamas vandentiekiais ir pilstomas į butelius. Vandens tyrimai vandenvietėse daromi reguliariai. Kaip rodo skelbiama informacija, vanduo yra kokybiškas ir atitinka visus keliamus reikalavimus. Teigiama, kad vanduo į mūsų namus patenka kokybiškas ir švarus, tačiau daugelis žmonių nėra patenkinti vandeniu iš čiaupo. Dažniausiai skundžiamasi dėl vandens kvapo, skonio ar spalvos. Kalbama, jog didžiausia problema yra vamzdynų būklė, ypač namų bendrijų valdose. Dar visai neseniai GRYNAS.LT portale pasirodė video reportažas apie Vilniaus Architektų g. 67 daugiabučio pakeistą vamzdyną. Gyventojai skundėsi bloga vandens kokybe bei dažnomis vamzdynų avarijomis. Nusprendus daugiabutyje pakeisti vamzdžius, gyventojus pribloškė vamzdynų būklė: kai kurie vamzdžiai nuo rūdžių sankaupų buvo beveik užakę, o kai kur matėsi skylės. Apie šią problemą „Dzūkijos vandenų“  interneto svetainėje buvo rašoma, kad „didžioji vandentiekio tinklų dalis pastatyta tarybiniais laikais, vamzdynų vidus nepadengtas specialia medžiaga, neleidžiančia vamzdynams rūdyti ir kauptis rūdims“. Todėl geležies perteklius vandenyje neturi sveikatai teigiamo poveikio.

Gydytoja N. Rudnikevič tikina, kad neatlikus tyrimų, atpažinti kokybišką vandenį sunku, nes skaidrumas nėra pagrindinis geros kokybės geriamojo vandens rodiklis: „Geros kokybės vandenyje pirmiausiai negali būti nieko kenksmingo. Jame turi būti organizmui naudingų mineralinių medžiagų: kalcio, magnio, natrio, kalio, jodo ir t.t. Šios mineralinės medžiagos organizme atlieka tam tikras funkcijas. Pavyzdžiui, kalis ir natris yra atsakingi už ritmingą širdies plakimą, magnis saugo nuo žalingo streso poveikio, padeda susikoncentruoti, lengviau įveikti kasdienes užduotis“.

O ar pagalvojame kokį vandenį geria mūsų vaikai darželiuose ir mokyklose? Ten taip pat vanduo gali tekėti senais vamzdynais. Anot gydytojos Natalijos Rudnikevič, kiekvienai vietai reikėtų atlikti individualų tyrimą. Tačiau daugelis tėvelių nenorėdami rizikuoti, kūdikiams maistelį ruošia naudodami vandenį iš butelių. Gydytoja teigia, kad tokio vandens gavyba ir pilstymas yra griežtai kontroliuojami: „Kaip maisto produktui, vandeniui yra keliami aukšti higienos ir saugumo reikalavimai. Tiek gamybos procesai, tiek pagamintas produktas yra reguliariai tiriami valstybinėse ir privačiose laboratorijose. Taigi vanduo buteliuose yra saugus ir patikimas“.

Geriamojo vandens alternatyvos

Kalbant  apie patikimumą ir patogumą, vienas iš būdų aprūpinti vaikus švariu geriamu vandeniu yra  vandens „TYRUMA“ pristatymas. Jau 15 metų išgaunamas ir pilstomas šis geriamasis vanduo yra išties tyras, nes pasižymi maža ištirpusių druskų koncentracija. Minėtame geriamajame vandenyje yra įvairių naudingų mineralinių medžiagų – kalcio, magnio, natrio, kalio ir kitų druskų. Šis vanduo skirtas vartoti kasdien ir kiekvienam. Nedideli mineralų kiekiai yra vertingi žmogaus organizmo gyvybinėms funkcijoms. Reguliariam vartojimui rekomenduojamas mažai mineralinių medžiagų turintis geriamasis vanduo, nes didelio mineralinių medžiagų kiekio žmogaus organizmas neįsisavina. Šis kokybiškas vanduo yra išgaunamas iš 180 m. gręžinio, esančio Kurtuvėnų regioniniame parke (Šiaulių ir Kelmės raj.). Tai ekologiškai švari vietovė, saugomas gamtos kampelis, kuriame ribojama ūkinė ir pramoninė veikla. Kurtuvėnų regioninis parkas – daugiausiai šaltinių turinti vietovė. Ypač žinomi ir vertinami yra Svilės šaltiniai. 1985 m. Svilės šaltiniai paskelbti hidrogeologiniu gamtos paminklu. Įkūrus Kurtuvėnų regioninį parką, šaltiniams ir aplinkiniams miškams suteiktas kraštovaizdžio draustinio statusas. 2005 m. Svilės šaltiniai įrašyti į Europos Sąjungos buveinių apsaugai svarbių teritorijų sąrašą. Vandens „TYRUMA“ gamybos cechas yra Kurtuvėnų miestelyje, kur yra ir regioninio parko centras. Daugiau informacijos apie šį parką galima rasti šioje internetinėje svetainėje –  www.kurtuva.lt.

1997 m. Šiauliuose įsikūrusi UAB „SILEKA“ viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo pilstyti geriamą vandenį į 19 litrų talpas ir tiekti jį į namus, mokyklas, vaikų darželius, viešąsias įstaigas ar įmones. Šiuo metu vanduo „TYRUMA“ pristatomas visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Ilgametė patirtis garantuoja kokybišką produktą ir operatyvų aptarnavimą. Vandens „TYRUMA“ kokybė atitinka LR ir ES norminiais aktais nustatytus standartus ir higienos reikalavimus. Vandens programinę priežiūrą atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.

Siūlomame asortimente ne tik Geriamasis, bet ir Sidabrinis stalo vanduo bei Šarminis jonizuotas stalo vanduo.

 

Šaltinis www.tyruma.lt


Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE