Nobel biocare

Tinkamai paruoštos rudens gėrybės – stipriam imunitetui

rudens gėrybės mityba

Permainingi ir vis labiau vėstantys orai neretai lemia įvairius susirgimus. Tam, kad jų būtų kuo mažiau, verta pasirūpinti stipriu imunitetu. Bene vienas paprasčiausių būdų tai padaryti – rudens gėrybės iš daržo. Kuo jos tokios naudingos mūsų organizmui ir kokias priemones naudoti ruošimui, kad daržovės neprarastų vertingų medžiagų ir išlaikytų puikų skonį?

Kiekviena daržovė – vitaminų šaltinis

Dar prieš pasirenkant virtuvės reikmenis, nesvarbu, tai būtų keptuvės, garų puodai ar kepimo formos, patariama susipažinti su populiariausiomis rudens sezono gėrybėmis. O jų tikrai gausu: nuo kasdien daugumos naudojamų iki mažiau įprastų.

Moliūgai – ne tik sriuboms

Daržovė, kurią būtų galima vadinti rudens simboliu, yra moliūgas. Jame pilna įvairiausių vertingų medžiagų: vitaminų (C, B1, B2, D) ir mikroelementų (kalio, kalcio, magnio, fosforo, geležies, cinko ir seleno). Oranžinė daržovės spalva išduoda ir tai, kad joje yra karoteno, iš kurio gaminamas vitaminas A.

Pastarasis padeda išsaugoti normalų regėjimą, padeda palaikyti gerą odos būklę, stiprina imuninę sistemą. Tam, kad ši maisto medžiaga būtų pasisavinama lengviau, gaminant moliūgus rekomenduojama panaudoti šiek tiek riebalų. Terminiam daržovės apdorojimui tinka tiek keptuvės, tiek kiti virtuvės reikmenys (kepimo formos, įvairūs puodai). Dėl švelnaus skonio ir tekstūros iš moliūgų galima ruošti ne tik troškinius, sriubas ar salotas, bet ir desertus.

Kopūstai pasižymi detoksikuojančiomis savybėmis

Dar viena vertingų medžiagų bomba, kuria galima mėgautis būtent rudens sezonu – kopūstas. Jame gausu vitaminų (C, K, E, taip pat B grupės), mikroelementų (kalcio, magnio, kalio), omega-3 rūgščių ir chlorofilo. Ši daržovė dažniausiai naudojama troškiniams, sriuboms ir salotoms gaminti. Ne visi žino, tačiau jos sultys pasižymi ir detoksikuojančiomis savybėmis, todėl gali pašalinti iš organizmo toksinus bei šlakus, teigiamai veikia skrandžio ir žarnyno veiklą.

Bulvės populiarios ne tik rudenį

Daržovės, kurios pelnytai galėtų būti vadinamos lietuvių mėgstamiausiomis, yra bulvės. Priklausomai nuo gaminamo patiekalo, jų paruošimui dažniausiai naudojamos keptuvės, garų ir įprastiniai puodai, taip pat – kepimo formos. Nors kai kurie bulves vertina neigiamai ir jų vengia, šios daržovės turi daug naudingų medžiagų. Tai puikus kalio, kalcio, magnio ir fosforo šaltinis.  Be to, šiose daržo gėrybėse nemažai ir imuninei sistemai svarbių vitaminų: B grupės ir C.

Burokėliai padeda įsisavinti baltymus

Ši daržovė išsiskiria ne tik ryškia spalva, bet ir puikiomis skonio savybėmis. Burokėlius ypač rekomenduojama valgyti turintiems žarnyno problemų, besiskundžiantiems suprastėjusiais kraujo rodikliais, susilpnėjusiu imunitetu. Juose gausu ne tik vitamino C, natrio, fosforo, kalio, magnio, bet ir geležies. Verta paminėti ir tai, kad burokėliai yra tinkamas garnyras prie mėsos ir žuvies, nes padeda lengviau įsisavinti baltymus.

Kaip neprarasti daržovių naudos jas gaminant?

Visi prieš tai išvardinti produktai pasižymi ganėtinai tvirta tekstūra, todėl jų ruošimui tinka skirtingi virtuvės reikmenys: keptuvės, garų puodai, kepimo formos. Kad ir kokį gaminimo būdą pasirinktumėte, rekomenduojama naudoti saugias ir patvarias priemones. Visas jas patogiai galima užsisakyti internetu.

Tiems, kurie nori daržo gėrybes praturtinti gerai žarnyno veiklai ir stipriam imunitetui reikalingais probiotikais, patariama išmėginti ir rauginimą. Renkantis receptą verta atkreipti dėmesį, kad jame nebūtų naudojamas didelis cukraus, druskos ir acto kiekis. Būtent taip paruošti kopūstai, burokėliai ar kitos daržovės yra vertingiausios.

Sustiprinkite savo imunitetą natūraliais būdais – ruduo tam tinkamas metas. Pasirinkus tinkamas priemones, daržovių paruošimas turėtų būti tikras malonumas. Juk patogios ir ilgaamžės keptuvės, kiti maisto ruošimo reikmenys – vieni iš geriausių virtuvės kompanionių.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE