Gudručio vaistinė

Svarainis – lietuviškoji citrina

Svarainiais Avicena ne tik gydė įvairias ligas, bet ir moterims patarinėjo, kaip jais gaivinti veido odą.

Svarainio vaisiai turi daug vitamino C, organinių rūgščių, kalio, kalcio, magnio, fosforo, vario, geležies. Vaisių žievelėje yra eterinių aliejų, o sėklose – gleivių, riebiojo aliejaus, glikozidų, rauginių medžiagų ir krakmolo.

Svarainio vaisiai padeda gydyti skrandžio sutrikimus, viduriavimą.

Esant skrandžio uždegimui, senoliai gerdavo svarainio lapų antpilą:

5 g lapų reikia užpilti stikline karšto vandens ir uždengus 15 minučių palaikyti verdančio vandens inde, o po 45 minučių perkošti ir vartoti po 2 valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną, prieš valgį. Antpilą šaldytuve galima laikyti 3 paras.

Svarainio sėklų, kurių smulkinti nereikia, antpilu galima gydyti kosulį:

10 g sėklų užpilti stikline karšto vandens ir 20 minučių pakaitinti verdančio vandens inde. Po 10 minučių perkošti ir gerti po 70-100 g 3 kartus per dieną, prieš valgį.

Kadangi šviežiuose svarainiuose labai daug geležies, jie tinka sergant mažakraujyste. Švieži vaisiai dėl savo neįprasto skonio valgomi labai retai, bet iš jų pagamintas sirupas, labai vertingas: svarainio vaisiai užpilami vandeniu, pavirinami, išspaudžiamos jų sultys ir pavirinamos iki sirupo tirštumo.

Iš svarainių pagamintas antpilas puikiai tinka ir porėtai veido odai prižiūrėti: sutarkuotą vaisiaus minkštimą užpilti degtine (1:1) ir savaitę palaukus perkošti. Gautame antpile pamirkytą vatos tamponą uždėti ant veido ir palaikius 15-20 minučių nuplauti šiltu vandeniu.



TAIP PAT SKAITYKITE