Gudručio vaistinė

Nuodus – į šiukšlių kibirą

Šeimininkės, žinodamos, kad nitratai pavojingi mūsų sveikatai, perka daržoves parduotuvėje arba turguje ir kremtasi: ar ne per daug nuodo nusipirktose gėrybėse, ar patekusios ant šeimos stalo jos nepakenks vaikams.

O juk kol kas niekas negali garantuoti, kad iš turgaus ar parduotuvės parsineštose bulvėse, ridikėliuose ar agurkuose tų nuodų tėra tiek, kiek leidžia normos.

Tačiau sumani šeimininkė didumos tų daržovių nitratų gali atsikratyti dar prieš gamindama valgį. Štai gražiai nuskuta bulvę – ir kartu su luobele šiukšlių kibire atsiduria nemaža dalis kenksmingos chemijos.

Storiau nupjauna svogūnų viršų ir apačią – apie pusė nitratų taip pat atsidurs ten pat, nes šiose dalyse jie kaip tik labiausiai kaupiasi.

Nuskutusi perpjaus morką, išims ir išmes šerdį – likusioje dalyje nitratų bus mažai: jie daugiausia kaupiasi šerdyje ir luobelėje. Agurkas vėl tampa daug švaresnis, kai nupjauni abu galus ir nulupi.

Tai pasakytina ir apie ridikėlius. Na, o salotos mažiausiai nitratų kaupia savo viršutiniuose lapuose (jie – patys žaliausi). Jei salotas bent pusvalandį pamirkysime sūriame vandenyje, o paskui nuplausime – nitratų liks trečdaliu mažiau. Iš kitų lapinių daržovių taip pat išsiplauna 10-30 procentų šių medžiagų.

Išvengti didelės dalies šių cheminių medžiagų pavyksta ir gaminant valgį. Jei nuskustas bulves virsime pasūdytame vandenyje, nitratų sumažės 60-65 procentais, o jei dar smulkiai supjaustysime, jų gali likti dar mažiau.

Vandenį, kuriame virė bulvės, – į kriauklę, nes jame daug nitratų. Daug nitratų lieka išvirus morkas, burokėlius, kopūstus.

Jei valgome raugintus agurkus, žinokime, kad juose taip pat bent trečdaliu nitratų yra mažiau negu šviežiuose, marinuotuose – ketvirtadaliu.



TAIP PAT SKAITYKITE