Sausio 15d. Penktadienis

Nitratai: ar tikrai nereikia bijoti paraudusio imbiero?

Peržiūrų skaičius: 26580
Nitratai: ar tikrai nereikia bijoti paraudusio imbiero?

Nitratai, dar neseniai buvę žmogaus sveiko gyvenimo priešais, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą netikėtai virto nekenksmingais. Taip nutiko todėl, kad senuosius sovietinius GOST standartus, kurie reglamentavo nitratų kiekius produktuose, pakeitė europiniai.

Juose nitratai pavojingais žmogaus sveikatai laikomi tik esantys vandenyje, o daržovėse ir vaisiuose nedraudžiami net ir didžiuliai jų kiekiai. Kiek nitratais užterštos daržovės, dabar tėra tik jas auginančio ūkininko ir pardavėjo sąžinės reikalas.

Imbieras paraudo

Šią savaitę į vieną iš Panevėžio prekybos centrų užsukusi panevėžietė pensininkė J.Jackevičienė, atšalus orams, ketino pastiprinti organizmą žiemai – nusipirkusi citrinų ir imbiero iš jų pasigaminti stiprų vitaminų užtaisą.

Ji imbierą sutarkavo ir sumaišė su citrinų sultimis. Tačiau moters entuziazmas greitai dingo, kai pamatė, kad jos pasigaminta tyrė įgijo ryškų oranžinį atspalvį. Vėliau spalva ėmė keistis.

"Sumaišėme medų ir citrinų sultis, o dedant imbierą tyrės spalva ėmė darytis rausva. Tai labai nustebino, nes daug kartų esame darę mišinį ir visuomet jis būna baltas. Pagalvojome, kad kažkas ne taip. Imbierą labai reklamavo praėjusiais metais visą žiemą kaip priemonę nuo gripo" pasakojo moteris.

Kitą dieną J.Jackevičienė kreipėsi į įvairias kontroliuojančias institucijas, tačiau teigė niekur nesulaukusi pagalbos.

Atsakymo negavo

"Paskambinau į Visuomenės sveikatos centrą, jo darbuotojai patarė kreiptis į Maisto ir veterinarijos tarnybą, o iš ten pasiuntė į laboratoriją Respublikos gatvėje. Tačiau ten pasakė, kad jie netikrina, reikėtų vežti į Vilnių ir už tyrimą mokėti 50 litų. Niekur pagalbos negavome, mums pasakė: jeigu įtartina, išmeskite. Tačiau juk kiti žmonės gali pirkti ir jiems taip pat atsitiks", – kalbėjo J.Jackevičienė. Ji stebėjosi, kad nė viena įstaiga nesiėmė išsiaiškinti, ar daržovės ir vaisiai nėra užteršti nitratais.

"Pasidarė įdomu, kokiu būdu tai galima padaryti. Juk spaudoje skaitome, kad tarnybos tiria ir suranda pažeidimus, o mums niekaip nepasiseka", – stebėjosi panevėžietė.

Po bendravimo su valstybinėmis tarnybomis moteris išeities pradėjo ieškoti pati: nuėjo į parduotuvę, nusipirko nitratų testą.

"Pasirodė, kad mūsų pagamintas produktas atitinka aukščiausias paskutines dvi testo padalas ir maistui vartoti nebetinkamas. Violetinė spalva rodė, kad nitratų skaičius yra tarp 250 ir 500 miligramų litre", – teigė  J.Jackevičienė.

Ta žinia moteris netrukus pasidalijo su kaimynais. "Parodėme kaimynams, jie patarė papasakoti kuo daugiau žmonių, kad taip gali atsitikti. Buvo ir tokių, kurie, dar nepabaigus aiškinti, atspėjo, kad testo padala buvo violetinė", – įspūdžius pasakojo J.Jackevičienė.

Nitratai nedraudžiami

Panevėžio apskrities valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Valdemaras Kontautas teigia, kad panevėžietės imbiero ir citrinų mišinio netyrė, nes moteris nenorėjusi registruoti oficialaus skundo. Esą tokiais atvejais už tyrimus turi susimokėti mėginį atnešęs žmogus.

"Mes galime ištirti nemokamai, jeigu žmogus užregistruoja skundą. O ji norėjo tyrimus atlikti dėl savęs, tokie  yra mokami. Kai skundas parašytas, paimame mėginius", – aiškino V.Kontautas.

Tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas žadėjo patikrinti parduotuvę, kurioje panevėžietė įsigijo citrinas ir imbierą. Tačiau net ir tai padarius prekybininkams už didelius nitratų kiekius maisto produktuose niekas negrėstų, nes jų normos jau kurį laiką nereglamentuojamos.

"Pagrindinis mūsų tiriamas rodiklis yra sunkieji metalai ir pesticidai, o ne nitratai. Pagal Europos Sąjungos reglamentą nitratai nėra išskirti. Nitratus tiriame tik geriamajame vandenyje. Pagal naują teoriją nitratai daržovėse greitai suyra ir didelio poveikio neturi. Žmogaus sveikatai pavojingiausi sunkieji metalai ir pesticidai", – tvirtino V.Kontautas

Tarnybos viršininkas teigė, kad daržovės ir vaisiai buvo tiriami anksčiau, kai dar galiojo sovietinis   standartas.

"GOST standartai yra labai seni, išlikę nuo 1950-ųjų. Nuo tų laikų, kai daržoves apsaugoti dar buvo naudojami DDT chemikalai vabzdžiams naikinti. Dabar jie uždrausti, todėl nebeaktualu", –  teigė  V.Kontautas.

Leidžiami kiekiai

Ar Europos Sąjungos reglamentai, neįpareigojantys tikrinti nitratų kiekio daržovėse, reiškia, kad jie iš pavojingų sveikatai staiga tapo nekenksmingi?

Bendrovės "Gerva", kuri atlieka vandens tyrimus ir nustato jame nitratų kiekį bei gamina nitratų testus, direktorius Vytautas Pelakauskas teigė, kad tos medžiagos netapo nekenksmingais maisto priedais. Tačiau tvirtino, kad nereikia pervertinti  jų pavojaus.

Anksčiau daržovėms ir vaisiams buvo nustatytos leistinos nitratų normos, o dabar visa tai palikta ūkininkų sąžinei. Europoje Sąjungoje reglamentuotas nitratų kiekis yra tik geriamajam vandeniui – jų leidžiama iki 50 miligramų litre.

Nitratų kiekis reglamentuojamas tik gūžinėse salotose ir špinatuose. Šiose daržovėse leidžiami dideli kiekiai – net iki 2000 miligramų, arba iki 2 gramų litre.

"Labai daug priklauso nuo tręšimo. Apskaičiuota, kad tinkamai tręšiant galima daržoves užauginti taip, kad jose nitratų bus tik pėdsakai. Reikia suprasti, kad nei špinatų, nei salotų nesuvartojami milžiniški kiekiai – kitas lapas nepadaro didelės žalos. Kitoms daržovėms nitratų kiekiai nereglamentuojami tikintis, kad visi ūkininkai dirba sąžiningai, tačiau realiai taip nėra. Dažnai net ekologinių ūkių daržovėse aptinkami dideli kiekiai nitratų", - pasakojo V.Pelakauskas.

Bendrovės vadovas teigė, kad nitratų žala priklauso nuo vartojamų daržovių populiarumo: kuo dažniau valgoma to produkto, tuo didesnis pavojus, kad organizmas gaus daugia nitratų, net jeigu jų  ir yra nedideli kiekiai.

"Imbiero su citrina bijoti nereikia, nes kilogramo šio produkto niekas nesuvalgys", – komentavo  V.Pelakauskas.

Bendrovės vadovas teigė girdėjęs, kad į žmogaus organizmą per dieną neturėtų patekti daugiau nei 3,5 miligramo nitratų kilogramui svorio. 100 kilogramų sveriantysis per dieną galėtų gauti 350 miligramų nitratų nesibaimindamas dėl savo sveikatos.

Būdas užsidirbti

V.Pelakauskas mano, kad GOST standartai Lietuvos daržovių augintojams dar praverstų. Nors daugelis įsitikinę, kad turguose daržovės ir vaisiai turi būti mažiausiai užteršti chemikalais, tačiau dažnai ta nuomonė būna klaidinga, nes kai kurie ūkininkai linkę apgaudinėti.

"Visi orientuojasi į kiekį, bet ne į kokybę. Reikėtų tikėti, ką sako pardavėjai, bet kartais praverstų ir pasitikrinti. Perkant didesnius kiekius daržovių patartina jas ištirti, bet įsigyjant keletą agurkų tai būtų sudėtinga", – sakė V.Pelakauskas.

Jam pritaria ir Panevėžio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyrius skyriaus vedėja Vida Vyčienė. Ji mano, kad Lietuvoje nereglamentuojami nitratų kiekiai daržovėse kai kuriems ūkininkams atvėrė kelia sukčiavimui.

"Jei žmogus neturi padorumo ir savigarbos, jis darys viską, kad užsidirbtų. Sakoma, kad pinigai nekvepia. Jeigu jam reikia daug pinigų, jis bulvę užaugins didelę ir greitai. Jeigu reikia svorio, naudos daug azotinių trąšų ir pasieks rezultatų. Tačiau lazda turi du galus, taip užauginta bulvė ilgai neišsilaikys, be to, trąšos dabar daug kainuoja, todėl kažin ar logiška pilti jas saujomis. Sovietiniais laikais trąšos buvo pigios, todėl niekas jų nenormuodavo", – argumentavo Visuomenės sveikatos centro specialistė.

Pavojingi sveikatai

Nitratai pavojingiausi kūdikių sveikatai. Patekę į organizmą jie virsta nitritais ir smarkiai apnuodija organizmą. Didelis kiekis jų gali tapti pavojingais gyvybei.

"Mūsų visas siaubas yra nitritai, nes patekę į organizmą kraujyje esantį hemoglobiną paveikia taip, kad jis virsta kita medžiaga – methemoglobinu. Hemoglobino pagrindinė funkcija – prisijungti deguonį ir jį pernešti į ląsteles. Dėl nitritų hemoglobinas pavirsta methemoglobinu, šis nebegali prisijungti deguonies ir nunešti į ląsteles. Tokiu atveju deguonis nebepatenka į organizmą. Tada atsiranda audinių deguonies badas. Smarkiai apsinuodijus pirmieji simptomai išryškėja per valandą. Pagrindinis požymis – žmogus pradeda mėlynuoti. Kūdikiams labai pavojingi ir nitratai, ir nitritai", – apie galimą poveikį sveikatai pasakojo V.Vyčienė.

Visuomenės sveikatos specialistė teigė, kad gerokai didesnė problema nei nitratų kiekiai daržovėse ir vaisiuose šiais laikais išlieka nitratais užterštas šulinių vanduo, nes jo daugelis gyventojų netiria. Išimtis – nėščios moterys, jos yra įpareigojamos privalomai patikrinti šulinių vandenį tam, kad būtų išvengta vaikų apsinuodijimo.

4 VALGOMI IDEALIOS BIKINI FIGŪROS DRAUGAI

4 VALGOMI IDEALIOS BIKINI FIGŪROS DRAUGAI

Tikriausiai pastebėjote, kad daugelio preparatų, skirtų lieknėjimui, sudėtyje yra mėlynių. Ir tai nė kiek nestebina, nes teigiamas mėlynių poveikis kovoje su antsvoriu yra patvirtintas moksliniais tyrimais, vieną tokių tyrimų 2011 metais skelbė ir...


Visos Lietuvos sulčių gėrimo eksperimente dalyvauja jau 5500 komandos

Visos Lietuvos sulčių gėrimo eksperimente dalyvauja jau 5500 komandos

Visos Lietuvos sulčių gėrimo eksperimente, kuris vyko edukacinės kampanijos "Tikros sultys kiekvieną rytą" metu, dalyvauja jau 5500 dalyvių – 3000 moksleivių ir 2500 organizacijų darbuotojų visoje Lietuvoje. Iki šiol pats...


Ar dydis visada svarbu?

Ar dydis visada svarbu?

Beveik kiekviena daržovė ar vaisius turi didesnį ar mažesnį brolį. Ir nors visi jau seniai žino, kad kuo daugiau daržovių suvalgys, tuo geriau, kartais svarbu atkreipti dėmesį ir į pačių daržovių ir vaisių dydį. Čia pateikiamos aštuonios produktų...


Norite būti sveiki? Maistą rinkitės atsakingai!

Norite būti sveiki? Maistą rinkitės atsakingai!

Mitybos specialistai parengė naują mitybos piramidę. Senoji buvo parengta daugiau kaip prieš 10 metų ir jau nebeatitiko šiuolaikinės mitybos reikalavimų. Keičiant vaizdinę priemonę – rekomenduojamo maisto pasirinkimo piramidę, remtasi kitų...


Kokie grybai yra patys vertingiausi?

Kokie grybai yra patys vertingiausi?

Gamtininkams prognozuojant dar vieną baravykų dygimo bangą, sveikatos specialistai teigia, kad šie grybai – vieni maistingiausių. Lietuvos radijo "Ryto garsų" laidai kalbėjęs Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos mokslo...


Ištirtuose daigintų pupelių mėginiuose EHEC sukėlėjų nerasta

Ištirtuose daigintų pupelių mėginiuose EHEC sukėlėjų nerasta

Pirmuosiuose 23 ištirtuose daigintų pupelių mėginiuose iš įtarimą sukėlusio ūkio Vokietijoje mirtinai pavojingos žarnyno infekcijos EHEC sukėjų nerasta, pranešė Žemutinės Saksonijos vartotojų teisių ministerija. Tačiau tai nereiškia, kad pupelių...


Tam tikras maisto racionas pagerina intelektą

Tam tikras maisto racionas pagerina intelektą

Nauji tyrimai dar kartą parodė, kad renkantis tam tikrus maisto produktus galima pagerinti intelektą. Anot mokslininkų, maistinės medžiagos randamos įvairiuose produktuose, stimuliuoja smegenų nervines jungtis (sinapses), didina jų skaičių ir...


Maistas iš parduotuvių pavojingas

Maistas iš parduotuvių pavojingas

Vokietijoje didelį rezonansą sukėlė reprezentatyvaus maisto produktų, kuriuos ekspertai įsigijo įvairiuose šalies prekybos tinkluose, tyrimo rezultatai. Jie atskleidė, kad didelė dalis parduotuvėse įsigytų daržovių ir vaisių kelia rimtą pavojų...


Bulvė - puiki priemonė galvos skausmui gydyti

Bulvė - puiki priemonė galvos skausmui gydyti

Sakydami, kad bulvės, mums, lietuviams yra antra duona, neapsirinkame. Statistiškai suvartojame apie 250 gr. bulvių per parą. Garbingą vietą bulvės užima ir tarp gydomųjų augalų. Žalių bulvių sultyse yra daug vitamino C, geležies, fosforo, magnio,...


Padės skaičiuoti kalorijas

Padės skaičiuoti kalorijas

Didžiosios Britanijos greito maisto užkandinių meniu šalia kainų bus nurodytas ir patiekalų kaloringumas. Septyniolika Britanijos maisto produktų gamintojų, tarp kurių tokie greito maisto restoranų tinklai kaip "Pizza Hut", KFC,...


Savo norams neverta priešintis

Savo norams neverta priešintis

Vegetarai tvirtina, kad mėsą valgyti ir žalinga, ir amoralu. O tie, kurie pasimėgaudami kerta kepsnį, sako, kad jie be mėsos negalėtų gyventi. Ar vegetarizmas lemia ilgaamžiškumą, dar nėra įrodyta. Dėl to ginčijasi ir dietologai. Viena aišku - jei...


Stebuklingas vaistas nuo astmos – gyva žuvis

Stebuklingas vaistas nuo astmos – gyva žuvis

Pietų Indijoje žmonės ligas gydo "stebuklingu vaistu" - gyva žuvimi, praneša Reuters. Sergantieji smulkią žuvį pagardina įdaru su vaistažolėmis ir praryja. Vietos gyventojai tiki, kad šis tradicinis gydymo būdas gali išgydyti astmą ir...


Apie gerą aliejų virtuvėje: alyvuogių aliejus

Apie gerą aliejų virtuvėje: alyvuogių aliejus

Virtuvėje jis yra labai reikalingas. Ypač vasarą, kada tiek daug žalumynų, o ir ne tik. Be gero aliejaus gera virtuvė vargiai išsiverčia. Juk pirmas dalykas, kurį pastebime nesėkmingai pavalgę, kokioje nors nelabai aiškioje maitinimo įstaigoje,...


Alyvuogių aliejus

Alyvuogių aliejus

Alyvuogių aliejus – tai iš alyvmedžių uogų (alyvuogių) išspaustos sultys. Visame pasaulyje šis aliejus vertinamas dėl ypatingo skonio, naudos sveikatai, ypač dėl jo sudėtyje esančių mono nesočiųjų riebalų rūgščių bei vitaminų. Viduržemio...


Batono kokybę rodo pelėsis

Batono kokybę rodo pelėsis

Batonų tyrimas laboratorijoje parodė, kad konservantų neįdėta nė į tą batoną, kurio sudėtyje skelbiama, kad toks priedas yra. Ką iš tikrųjų valgome, galime spėti pagal tai, kaip greitai produktas genda. Užsukus į prekybos centro duonos skyrių,...


Glikeminio indekso dieta

Glikeminio indekso dieta

Arbūzas turi didelį glikemijos indeksą. Jį valgant jo sultys iš karto įsiurbiamos į kraują ir iš karto išnešiojamas po organizmą. Tuo būdu kyla cukraus kiekis kraujyje, o tai reiškia didėja svoris ir neišnaudota energija kaupiasi riebalų pavidalu....


Dilgėlė – augalas, kuriame labai daug kalcio

Dilgėlė – augalas, kuriame labai daug kalcio

Dilgėlinių šeimos narį (lot. ‚“Acalypha Torta‘‘), liaudyje puikiai žinomą kaip didžiąją dilgėlę, yra aprašęs žymiausias antikinės Graikijos Tėvu krikštijamas Hipokratas. Anot jo, dilgėlė jau tada buvo labai vertinamas ir...


Burokėlių sultys mažina kraujo spaudimą

Burokėlių sultys mažina kraujo spaudimą

Vieni skundžiasi per žemu kraujospūdžiu, kiti per aukštu. Britų mokslininkai teigia, kad pastariesiems gali pagelbėti burokėlių sultys. Pagrindinis veiksmingas komponentas pasirodė esantis nitratas, kuris taip pat randamas žalialapėse daržovėse....


Apsinuodijimų grybais skaičius auga

Apsinuodijimų grybais skaičius auga

Šiais metais Kauno visuomenės sveikatos centras yra gavęs du pranešimus apie apsinuodijimą grybais. Balandį buvo gautas pranešimas apie apsinuodijimą šaldytais baravykais, o kovo mėnesį kauniečiai apsinuodijo suvalgę savo rinkimo ir ruošimo grybų.


Maistas Be E, Be priedų, Be koncervantų ir panašiai – mitas

Maistas Be E, Be priedų, Be koncervantų ir panašiai – mitas

2010 metų pabaigoje didžiulio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio sulaukė pirmieji Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vykdytų tikslinių patikrinimų, trumpai pavadintų akcija "Ar "Be E" tikrai yra be "E",...


Gaminiai be E – kieti ir neskanūs?

Gaminiai be E – kieti ir neskanūs?

Kodėl mūsų parduotuvėse vis dar tenka pavargti ieškant produktų be maisto priedų, žymimų E? Gamintojai tikina pristatantys vis daugiau sveikesnės produkcijos, nors pirkėjus esą tenka pratinti prie pasikeitusio gaminių skonio. Parduotuvių lentynose...


Pomidorų sultys - vienos naudingiausių sulčių

Pomidorų sultys - vienos naudingiausių sulčių

Pomidorus į Europą atvežė ispanai. Kadangi ispanai buvo užkariavę daug žemių, jie pomidorus išplatino visame pasaulyje. Tai maistinga daržovė, kurios sudėtyje yra obuolių ir citrinos rūgšties, baltymų, vitaminų B1, B2, B3, PP, pro vitamino A,...


Tyrimas: vaisių ir daržovių lietuviai valgo daugiau už estus ir latvius

Tyrimas: vaisių ir daržovių lietuviai valgo daugiau už estus ir latvius

Daugiau nei du trečdaliai lietuvių bent vieną kartą per dieną valgo vaisių ir daržovių. Tuo tarpu estai ir latviai gerokai atsilieka – vaisių ir daržovių jie valgo rečiau, o dauguma jų net nežino, kad šios rūšies maisto reikėtų suvartoti...


Sena tiesa apie šokoladą

Sena tiesa apie šokoladą

Visiškai atsisakyti mėgstamo deserto nereikia. Šokoladas yra labai kaloringas, todėl jei laikotės dietos ar šiaip labai rūpinatės savo kūno linijomis, jį vartoti reikia labai saikingai. Tačiau jį valgyti sveika – turi antioksidantų,...


Alus – vyrų priešas!

Alus – vyrų priešas!

Britai garsėja alaus barais ir tamsiuoju alumi, o lietuviai mielai kelia bokalą po sunkios darbo dienos ar per šventes. Tačiau nors daugelis ir laiko alų visiškai nekaltu gėrimu, jis gali stipriai pakirsti sveikatą. "Alus gerti sveika"?...


Siaubas: aliejų maistui kinai gamino iš atliekų

Siaubas: aliejų maistui kinai gamino iš atliekų

Kinijos valdžia sulaikė 32 žmones, kurie gamino ir pardavinėjo tonas maistinio aliejaus, išgauto iš atliekų. Apie tai pranešė šalies Viešojo saugumo ministerija. Policija konfiskavo daugiau negu 100 tonų aliejaus, kuriam pagaminti naudotas...


Kaip išsirinkti aukštos kokybės vandenį prekybos vietose?

Kaip išsirinkti aukštos kokybės vandenį prekybos vietose?

Atėjus karštajam metų laikotarpiui dažnas džiaugiasi šiltu, gražiu oru, saulės spinduliais ar atėjusiomis atostogomis. Vasarą patys net nepastebime, kaip dažnai tampame priklausomi nuo vandens. Vanduo vaidina labai svarbų vaidmenį mūsų gyvenime,...


Maisto papildai, turintys kofeino, bus paženklinti užrašu "Įdėta kofeino"

Maisto papildai, turintys kofeino, bus paženklinti užrašu "Įdėta kofeino"

Maisto papildus notifikuojanti Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVSPT) informuoja, kad nuo š. m. lapkričio 1 d. maisto papildų etiketėje turės būti žymima, kad papilde įdėta kofeino. Tame...


Berniukas, alergiškas beveik bet kokiam maistui

Berniukas, alergiškas beveik bet kokiam maistui

Didžiojoje Britanijoje gyvenantis dvylikametis Tylor Savage neturi galimybės pasiteirauti, kas bus pietums. Tai bus vištiena arba tunas su morkomis ir bulvėmis ir galbūt truputis vynuogių ar obuolys. Tai - vienintelės maisto rūšys, kurioms jis...


Kuo labiau sunokęs vaisius - tuo saldesnės bus jo sultys

Kuo labiau sunokęs vaisius - tuo saldesnės bus jo sultys

Kiekvieną dieną žmonės manęs teiraujasi apie parduotuvėje perkamas sultis pakeliuose. Nepaisant to, kad jas gamina vietiniai gamintojai, bei to, kad ant pakuotės nėra nurodyta, jog į sultis buvo papildomai dėta cukraus, saldus sulčių skonis žadina...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9