REXSAN

Musmirės, panašios į žaliuokes, – pačios nuodingiausios

Vis daugiau žmonių apsinuodija grybais. Šiemet dėl to trys jų mėgėjai pateko į ligoninę. Kartais apsinuodijimai būna neišgydomi: per trejus pastaruosius metus nuo grybų mirė šeši žmonės.

Kenkia ir nenuodingi

„Dauguma iš mūsų galvoja, kad apsinuodijama suvalgius nuodingų grybų. Sveikatai pakenkia ir nenuodingi, kai jie netinkamai paruošti vartoti”, – perspėja Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Valaikienė.

Ji sako, kad suvalgius netinkamai paruoštų grybų galima susirgti botulizmu. Tai liga, kurią sukelia botulizmo bakterijos – toksinai. Jie pakenkia centrinę ir vegetacinę nervų sistemas.

Nuo nuodingų grybų žmonės gali susirgti inkstų, kepenų nepakankamumu. Apsinuodijimo požymiai anksčiausiai išryškėja po pusės valandos, o kartais po paros ar net vėliau.

„Pajutus apsinuodijimo grybais simptomus klaidinga manyti, kad jie išnyks savaime. Būtina nedelsiant kreiptis į medikus. Kol gydytojas atvyks, ligoniui galima sukelti vėmimą duodant gerti daug skysčių”, – ragina visuomenės sveikatos specialistė A.Valaikienė.

Negalima gerti alkoholio

Požymiai, apsinuodijus grybais, iš pradžių yra tokie, kaip ir apsinuodijus bet kokiu kitu maistu: apima bendras silpnumas, nukentėjusįjį pykina, jis vemia, viduriuoja, skauda galvą ir pilvą.

Gali pasireikšti ir pavojingesni simptomai, kai išsiplečia akių vyzdžiai, prasideda traukuliai, haliucinacijos arba suretėja pulsas, kvėpavimas, keičiasi odos ir gleivinės spalva. Apsinuodijęs grybais žmogus gali prarasti sąmonę.

Apsinuodijusiuosius grybais gydo ne infektologai, o toksikologai. Klaidingai elgiasi tie, kurie nukentėjusiuosius nuo tokio maisto veža į Kauno klinikinę ligoninę, nes ten yra Infekcinių ligų skyrius. Tokius ligonius reikia vežti į Kauno klinikas.

Teiginius, kad apsinuodijusiam žmogui nevalia duoti gerti, nes nuodai pateks į žarnyną, Klinikų gydytojas toksikologas Algirdas Stonys griauna argumentuodamas: toksinai vis tiek pasklis, jei vos apsinuodiję skrandžio neišplausime.

„Skrandį reikia plauti pirmomis valandomis, vos apsinuodijus. Vėliau ši procedūra nieko neduos. Bėda yra ta, kad apsinuodijus itin kenksmingomis žalsvosiomis musmirėmis ligos simptomai atsiranda tik po šešių valandų”, – paradoksalią situaciją pakomentavo gydytojas A.Stonys.

Siekiant patiems išprovokuoti vėmimą reikia gerti daug vandens ir kišti pirštus į burną.

„Išplovus skrandį nusilpusiam žmogui galima duoti gerti arbatos, tačiau kategoriškai rekomenduojama vengti alkoholinių gėrimų. Klaidinga manyti, kad alkoholiu galima dezinfekuoti organizmą”, – liaudies medicinos patarimus kritikuoja vaistininkė Danutė Bubnienė.

Žinoti, kuo apsinuodyta

Mirtinai nuodingų grybų nuodingosios medžiagos pažeidžia inkstus ir kepenis. Apsinuodijimo požymiai iš pradžių būna tokie patys, kaip ir apsinuodijus mažiau nuodingais grybais, tačiau vėliau prasideda gelta, sutrinka kepenų veikla ir kraujo krešėjimo sistema, nustoja funkcionuoti inkstai. Apsinuodijus musmirėmis labai greitai gali pasireikšti traukuliai, žmogus netenka sąmonės.

„Jei taip nutinka, apie skrandžio valymą namuose negali būti nė kalbos. Nukentėjusiajam reikalinga skubi medikų pagalba. Visais atvejais, vežant nukentėjusįjį į gydymo įstaigą, būtina vežtis ir grybų, kuriais žmogus galėjo apsinuodyti”, – pridūrė D.Bubnienė, į kurios vaistinę žmonės dažnai atskuba pagalbos.

Ji priduria, kad grybus mėgstantys žmonės dažniausiai apsinuodija smailiažvynėmis žvynabudėmis ir žalsvosiomis musmirėmis. Grybautojams nevalia eksperimentuoti, reikia rinkti tik gerai pažįstamus grybus.

Naudingųjų savybių daug

Grybų yra daug daugiau, nei mes jų pažįstame. Baravykus, raudonviršius, lepšius, kazlėkus pažįsta bene visi mūsų šalies gyventojai. Šie grybai ir skanūs, ir maistingi.

Grybai mėgstami ir laikomi skanėstu dėl puikaus kvapo ir skonio, kurį lemia lakūs aromatiniai junginiai. Grybuose yra vandens, baltymų, nors įsisavinama tik jų dalis, taip pat angliavandenių, nors dauguma jų iš viso neįsisavinami. Yra netgi riebalų. Iš mineralinių medžiagų grybuose yra fosfatų ir kalio, šiek tiek mikroelementų – cinko, vario, aliuminio, geležies. Yra vitaminų.

Daugelio grybų viename kilograme yra nuo 100 iki 800 kilokalorijų. Daugiausia – tikriniuose baravykuose. Taigi grybai pagal baltymų ir mineralinių druskų kiekį lenkia įprastas daržoves, turi mažai riebalų, o mineralinių druskų – truputį daugiau arba tiek pat kiek mėsa. Kai kuriuose grybuose yra vaistinių medžiagų.

Vadinasi, grybus valgyti sveika.

Ką reikia žinoti grybaujant

Valgomieji ir nuodingieji grybai kartais būna tokie panašūs, kad net patyrę grybautojai ar specialistai sunkiai juos atskiria. Iš visų grybų pavojingiausios yra musmirės, kurios būna panašios į pievagrybius, raukšlėtuosius gudukus, ūmėdes ar žaliuokes.

Maistui netinkami sukirmiję ir pasenę grybai, juose gali būti organizmui kenksmingų medžiagų.

Pavojinga rinkti ir vartoti maistui šalnų pakąstus grybus, nes baltymai juose gali būti pradėję irti ir šiam procesui vykstant pasigamina nuodingų medžiagų – aminų, amidų.

Grybauti reikėtų miškuose, kurie nutolę nuo kelių, geležinkelio bent 200–500 m, nes grybai linkę kaupti teršalus. Juos labiau kaupia raukšlėtieji gudukai (kalpokai), rudakepuriai aksombaravykiai (kai kur vadinami šilbaravykiai), paprastieji kelmučiai, gelsvarudžiai baltikai (kai kur vadinamis guotėmis).

Renkant grybus reikia gerai nuvalyti žemėtus kotus, nes humusingoje žemėje gali būti pavojingų botulizmą sukeliančių bakterijų.

Grįžus iš miško patartina apžiūrėti visą kūną, ar nėra įsisiurbusių erkių. Drabužius, su kuriais grybavote, reikėtų išpurtyti ir išdžiovinti atokiau nuo kitų drabužių ar avalynės.

Mirtinai nuodingi

Žalsvosios ir smailiakepurės musmirės (žalsvosios panašios į žaliuokes)

Nuodingieji ir rausvieji nuosėdžiai

Rudeninės ir eglinės kūgiabudės (panašios į kelmučius)

Rausvėjančiosios plaušabudės.

Labai nuodingi

Aršiosios ir nuodingosios tauriabudės (gali būti panašios į baltos spalvos pievagrybius)

Margosios, gelsvosios musmirės

Stambiosios gijabudės

Paturajo plaušabudės.

Mažiau nuodingi

Paprastosios musmirės,

Samaniniai piengrybiai

Baltarudžiai baltikai

Pilkosios meškutės.

Sergamumo ir mirtingumo nuo grybų statistika Lietuvoje

Metai Susirgo Mirė

2007 m. Lietuvoje grybais apsinuodijo 64 žmonės.

2008 m. – 95, iš jų 2 žmonės mirė.

2009 m. – 89, iš jų 2 žmonės mirė.

2010 m. – 113, iš jų 2 žmonės mirė.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE