Sausio 18d. Antradienis

Moksleivių mityba: saldainis vietoj kotleto

Peržiūrų skaičius: 42408
Moksleivių mityba: saldainis vietoj kotleto

Kas atsitiko, kad šiandien vis mažiau vaikų mokyklos valgykloje renkasi karštą patiekalą? Neskanu? Brangu?

Pagundos pasiekiamos ranka

Ne vienam suaugusiajam burnoje likęs mokyklinių pietų – žuvų kotleto ar pieniškos grikių sriubos skonis. Anuomet moksleiviai valgydavo karštą maistą. Dabar pietums populiaresni saldumynai, jų apstu šiandieninėse mokyklų valgyklose.

Pirmokėliui Lukui tėvai, tikėdamiesi, kad vaikas suvalgys karštos sriubos ir kokį blyną ar dešrelę, įdavė 4 litus – tiek vidutiniškai kainuoja pietūs mokyklų valgyklose. Per pertrauką septynmetis su keliais draugais nubėgo į valgyklą. Į klasę visi grįžo kaip niekad laimingi – pasipuošę apyrankėmis iš saldainių.

"Mokyklos valgykloje parduodami patys pigiausi abejotinos kokybės sintetiniai turkiški saldumynai, kurių užvalgiusi mano dukra eidavo į mokyklą kas antrą dieną – saldainiai sukeldavo alerginę reakciją", – prisiminė trečiokės Saulės mama Giedrė.

Vaikui sunkiausia atsispirti saldžioms pagundoms. Mama pasakojo ne kartą ėjusi pas virėjas ir prašiusi nepardavinėti saldainių pradinukams. Virėjos rado išetį: vos išvydusios pasipiktinusius tėvus puldavo slėpti saldumynus.

Brangu ir nemaistinga

Šiandien Kauno M.Mažvydo vidurinės mokyklos Valdorfo klasių pirmokėliai valgykloje nevalgo, pasak tėvų, vien todėl, kad nepirktų už pietums skirtus pinigus saldumynų. Virėjos aiškina, kad saldumynai sveikatai nekenkia. Vadinamasis saldumynų baras su keliolikos rūšių abejotinos kokybės produkcija stovi prie pat įėjimo į valgyklą.

"Prašėme, kad bent patrauktų tą vaikiškų pagundų stalą kiek tolėliau arba pradėtų saldumynais prekiauti tik tada, kai vaikai pavalgo karštus pietus. Ėjome ir pas direktorę, ir į Švietimo skyrių, Visuomenės sveikatos centrą, bet visi žygiai perniek. Jau ketveri metai kovojame su vėjo malūnais", – guodėsi mama Virgilija, neleidžianti nė vienam iš trijų savo vaikų pietauti mokyklos valgykloje.

Moteris įsitikinusi, kad mokyklų valgyklose maistas prastas, nes šaldyti koldūnai ar mikrobangų krosnelėje šildyti dešrainiai neturi jokios maistinės vertės. Be to, tokie patiekalai dar ir pernelyg brangūs.

"Geriau sumuštiniai, bent žinau, su kuo juos sutepu. Už pietums skirtą sumą galiu jų pritepti visą kalną", – tvirtino pirmoko Ernesto mama Nomeda.

Ji įsitikinusi, kad daug naudingiau nei saldainiai būtų obuoliai ir morkos.

Ko ieškojo tarnybos?

Po nepatenkintų tėvų skundų mokykloje buvo atliktas patikrinimas. Buvo atvykę maisto ir veterinarijos tarnybų specialistai. Jie tikrino ne valgykloje parduodamų prekių kokybę, bet klasių šiukšlių dėžes, pasuoles, netgi vaikų kuprines, norėdami išsiaiškinti, kokius sumuštinius vaikai nešasi. Tėvai girdėję, kad kliuvo mokytojams, leidžiantiems vaikams valgyti iš namų atsineštą maistą.

M.Mažvydo vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Zita Juchnelienė valgyklos darbą vertina neblogai.

"Ir pati valgykloje valgau, paprastai sriubą. Vakar valgiau daržovių, visai skanu", – sakė Z.Juchnelienė.

Ji didžiavosi, kad mokykloje nebeparduodami traškučiai, gėrimai, kurių sudėtyje yra saldiklių, nebėra saldumynų aparatų.

"Pas mus ir mokytojai, ir vaikai renkasi ekologišką mitybą. Net ir sriubos čia verdamos be mėsos. Saldumynai nėra gerai, bet jei vaikai čia jų negautų, bėgtų į greta esančius kioskus", – įsitikinusi direktoriaus pavaduotoja.

Be saldumynų – bankrotas

"Be saldumynų pražūtume", – sakė mokyklos virėja Vasilisa Smolskienė, kepdama blynelius su varške.

Ši specialistė mokyklos valgykloje dirba jau ketveri metai ir tik už minimalų atlyginimą. Tikino, kad parduoda tai, kas leidžiama, bet leidimų neturėjo.

"Gal pas mokyklos valdžią palikau", –.gūžčiojo pečiais virėja.

Šokoladas, jos nuomone, sveika. Tikino, kad pietų nevalgiusiam vaikui saldumynų neparduoda.

Prieš trejus metus mokyklos valgykla penkeriems metams išnuomota Vytauto Četrausko įmonei. Mokykla iš įmonės gauna nuomos mokestį, kurio nuo šio rudens jau nebeleidžiama naudoti mokyklos reikmėms, – jis keliauja į bendrą švietimo sistemos kasą.

Beveik dvigubai išaugo ir pietų kainos: prieš trejus metus pietūs mokykloje kainavo 2–2,5 lito, o dabar – 4–4,5 lito.

Valgo, kai skanu

Kauno Vydūno vidurinės mokyklos valgykloje pietūs puse lito brangesni, bet čia pasirinkimas didesnis: būna dviejų rūšių sriubos, šešių rūšių antrųjų patiekalų: bulvių plokštainio, varškėtukų, cepelinų, blynų, dešrelių, kotletų.

Plokštainio porcija su grietine ir spirgais čia kainuoja 2,4 lito, tiek pat blyneliai su uogiene ar varškėtukų porcija. Virtų bulvių cepelinai – 2,2 lito.

"Kai skaniai išverdi – valgo", – džiaugėsi virėja Rima Čerenkovienė ir sakė, kad obuolių kompoto vaikai nebegeria.

Kodėl? Mieliau renkasi limonadą ar kokakolą, šių gėrimų buteliai sustatyti pačioje garbingiausioje vietoje. Greta snikerių, tviksų ir kitų abejotinos kokybės saldumynų.

Prie medicinos kabineto

Prekybininkai puikiai išmano rinkos dėsnius: saldumynų aparatas Vydūno vidurinėje mokykloje stovi pačių mažiausių – pradinukų korpuse, šalia medicinos kabineto. Mokyklos vadovų nuomone, aparatas nebus žalingas, jei tėvai nuolat aiškins vaikams, kas sveika, o kas ne. Jei aparato nebus, vaikai bėgs į greta esančią parduotuvę pirkti bulvių traškučių.

Be to, tai vieninteliai pinigai, kuriuos šiandien gauna mokykla – 100 litų per mėnesį. Mokyklos vadovai virkavo, kad neišgali net vinių nusipirkti, kankina skolos už naujai įdėtus langus.

"Gal tėvai galėtų susimesti po kokį litą ar du, jei mokyklai taip labai reikia tų pinigų už aparato nuomą, kad tik akių nebadytų tie turkiški saldumynai", – sakė ketvirtoko mama Aušra.

Liutauras Labanauskas, Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinikos profesorius


Kasmet sulaukiame vis jaunesnių pacientų, turinčių virškinimo problemų. Daugėja vaikų, besiskundžiančių pilvo skausmu, pykinimu. Vis daugiau vaikų yra alergiški, serga astma, gastritu, net virškinamojo trakto opas diagnozuojame. Turiu pacientų, kurių amžius – 8–9 metai. Šias ligas sukelia netinkama, nereguliari mityba, cheminiai papildai. Tėvai turi būti atidūs savo vaikų sveikatai, o per tėvų susirinkimus – domėtis ne tik vaikų pažymiais, bet ir meniu mokyklos valgykloje.

Romutė Smolskienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugumo skyriaus vedėja

Mes negalime uždrausti prekiauti mokyklose bulvių traškučiais, gazuotais gėrimais su saldikliais ar menkaverčiais saldumynais. Galime tik rekomenduoti valgyklų savininkams neprekiauti produktais, kurie žalingi moksleivių sveikatai. Mes patvirtiname prekių asortimentą tik tada, jei su juo sutinka mokykla ir mokyklos bendruomenė. Be to, mokyklose dirba visuomenės sveikatos specialistai, kurių pareiga skatinti moksleivius sveikai maitintis.

Vida Bliumbergienė, Švietimo ir ugdymo skyriaus vyr. specialistė

Mes negalime daryti įtakos mokykliniams valgiaraščiams ir parduodamų prekių asortimentui, nes valgyklos išnuomotos pelno siekiančioms įmonėms. Mokinių tėvai turi galimybę neleisti prekiauti mokyklose bulvių traškučiais, kokakola ar saldumynais. Mokykloje veikia savivalda ir mokyklos bendruomenė, vienijanti mokinius, mokytojus ir mokinių tėvus, sprendžia, statyti ar ne mokyklose saldumynų aparatus, pardavinėti ar ne vaikams bulvių traškučius, menkaverčius saldumynus ir gazuotus gėrimus su saldikliais.


M.Mažvydo mokyklos Valdorfo klasių valgyklos meniu

Rūgštynių sriuba – 1 Lt.

Lietiniai blynai su varške – 3 Lt.

"Baro" meniu – 12 rūšių neaiškios kokybės saldumynai.

Tik vienos rūšies lietuviški sausainiai "Gaidelis".


Pakeiskite tai, kaip jūs valgote

Pakeiskite tai, kaip jūs valgote

Teisinga dieta – gražus kūnas…Ko gero jūs jau žinote, kad tinkamų maistinių medžiagų trūkumas gali įtakoti kūno atliekamų funkcijų kokybę. Todėl sveika mityba yra labai svarbi. Dabar tai žino visi, tačiau vis dar atsiranda mitų, kurie...


Kas antras lietuvis greitą maistą valgo bent kartą per savaitę

Kas antras lietuvis greitą maistą valgo bent kartą per savaitę

Nors 70 proc. šalies gyventojų norėtų maitintis sveikiau, tačiau kas antras sumuštinius, traškučius ir picą valgo bent kartą per savaitę ar dažniau. Apklausos duomenys rodo, kad greito maisto kategorijai priklausančius produktus - traškučius,...


Televizoriaus dieta

Televizoriaus dieta

Jei norite sudeginti daugiau kalorijų nekeisdami mitybos įpročių, mokslininkai siūlo labai paprastą dietą: išjunkite televizorių. Naujo tyrimo metu mokslininkai pastebėjo, kad jei suaugusieji sutrumpina televizoriaus žiūrėjimo laiką (net jei ir...


Kopūstas sutrikusiai nervų sistemai gydyti

Kopūstas sutrikusiai nervų sistemai gydyti

Jau graikai ir romėnai žinojo 3-10 kopūstų rūšių. Dabar jų yra šimtai. Kopūstuose gana daug ląstelienos, kuri teigiamai veikia motorines žarnyno funkcijas ir mikroflorą. Juose praktiškai yra visų vitaminų, tarp jų ir vitamino U (metilmetionino),...


Jonizuotas vanduo – paprasta pasigaminti, sveika gerti

Jonizuotas vanduo – paprasta pasigaminti, sveika gerti

Gyventi ilgai, sveikai ir laimingai – kiekvieno iš mūsų svajonė ir siekiamybė. Ar tai įmanoma įvairių lėtinių ligų varginamoje mūsų visuomenėje? Atrodo, sudėtinga. Tačiau sprendimo raktas dažniausiai glūdi paprastuose kasdieniuose dalykuose,...


Ekologiškos daržovės per metus prekybos centruose atpigo labiausiai

Ekologiškos daržovės per metus prekybos centruose atpigo labiausiai

Kvietiniai miltai tarp ekologiškų maisto produktų sausio mėnesį, palyginti su pernai sausiu, Lietuvos mažmeninės prekybos centruose pabrango labiausiai - 26,4 proc., o daugiausiai atpigo daržovės. Juodos ir baltos duonos kilogramo kaina per metus...


Migdomųjų pakaitalas – gabalėlis sūrio

Migdomųjų pakaitalas – gabalėlis sūrio

Anglijos ir Italijos mokslininkų komanda teigia suradusi išeitį nemigos kamuojamiems žmonėms. Vietoj migdomųjų piliulių jie siūlo vakarienei suvalgyti gabalėlį sūrio. Savaitę stebėję 200 žmonių, mokslininkai pastebėjo, kad 72 proc. nemigos...


Dėl antsvorio gali būti kaltas ir kalcio trūkumas

Dėl antsvorio gali būti kaltas ir kalcio trūkumas

Kalcio trūkumas kelia ne tik osteoporozės, bet ir nutukimo pavojų. Lavalio universiteto (Kanada) mokslininkai iškėlė hipotezę, kad smegenys, nustatę, kad organizmui trūksta kalcio, tai siekia kompensuoti duodamos signalą suvartoti daugiau maisto....


Tradicijos ir papročiai visame pasaulyje: Velykų valgiai

Tradicijos ir papročiai visame pasaulyje: Velykų valgiai

Didįjį penktadienį (paskutiniąją Gavėnios savaitę prieš Velykas) laikytasi vadinamojo sauso pasninko (nevalgyta mėsiškų ir pieniškų valgių). Didįjį šeštadienį šventinta Velykų ugnimi virdavo ir kepdavo Velykoms valgius, dažydavo ir margindavo...


Vienas produktas, kuris atstoja dešimtys grožio priemonių. Kas tai?

Vienas produktas, kuris atstoja dešimtys grožio priemonių. Kas tai?

Moterims labai svarbu graži oda, sveiki plaukai bei kerinti šypsena. Visa tai atspindi moters gyvenimo pobūdį ir vidinę harmoniją. Ir visai nebūtina kasdien naudoti gausaus kiekio makiažo, norint atrodyti tvarkingai bei patraukliai, tam užtenka...


Gydytoja Jelena Tulčina: „Žvyneline serga net vaikai, tačiau nesutinku, kad tai – nuosprendis visam gyvenimui“

Gydytoja Jelena Tulčina: „Žvyneline serga net vaikai, tačiau nesutinku, kad tai – nuosprendis visam gyvenimui“

Pasaulyje yra daugiau, nei 170 milijonų žmonių, kenčiančių nuo žvynelinės. Net apie 120 tūkstančių gyvena Lietuvoje. Gydytoja Jelena Tulčina sako, kad liga jaunėja. „Jauniausiam mano pacientui buvo vos metukai. Tėvams dermatologai liepia...


Dažniausiai Pasitaikanti Dietos Klaida

Dažniausiai Pasitaikanti Dietos Klaida

Galbūt jūs ir valgėte pusryčius, tačiau vakare jūs būsite išbadėję jei dienos metu nevalgėte reguliariai. Jūs griebsite arčiausiai po ranka esantį maistą ir tiesiog kimšite į save. Įsivaizduokite, kad grįžę vakare po sunkios darbo dienos jūs...


Kokie grybai yra patys vertingiausi?

Kokie grybai yra patys vertingiausi?

Gamtininkams prognozuojant dar vieną baravykų dygimo bangą, sveikatos specialistai teigia, kad šie grybai – vieni maistingiausių. Lietuvos radijo "Ryto garsų" laidai kalbėjęs Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos mokslo...


Vokietijoje įspėta nevartoti prancūziškos alyvuogių

Vokietijoje įspėta nevartoti prancūziškos alyvuogių

Vokietijos vartotojų apsaugos ir maisto produktų saugumo tarnyba (BVL) įspėja gyventojus nevartoti prancūziškos alyvuogių ir pomidorų pastos, praneša agentūra AFP. Tam tikri produktai esą gali būti užkrėsti bakterijomis ir tai gali turėti rimtų...


Kare dėl pirkėjo laimi konservantai

Kare dėl pirkėjo laimi konservantai

Šiauliečiai Antanas ir Liucija įsitikinę, kad dėl konservantų blogėja jų sveikata. Nepriklausomas mitybos ir kulinarijos Vincentas Sakas ekspertas pritaria: "Visose maisto prekių parduotuvėse maistas prilygsta išmatoms". Karas vyksta dėl...


Apsauga nuo gripo – daržovėse ir vaisiuose

Apsauga nuo gripo – daržovėse ir vaisiuose

Kvercetinas (medžiaga, esanti daugelyje vaisių ir daržovių) mažina riziką susirgti gripu, rašo sciencedaily.com. Kvercetino yra įvairiuose vaisiuose ir daržovėse. Pavyzdžiui, raudonuosiuose svogūnuose, vynuogėse, šilauogėse ar brokoliuose....


Vaisiai ar daržovės?

Vaisiai ar daržovės?

Dietologai pataria: valgykite daugiau vaisių ir daržovių. Tačiau Jungtinių Amerikos Valstijų mitybos specialistai nustatė, kad tai praktiškai neįmanoma, nes tie, kurie mėgsta daržoves, dažniausiai negali pakęsti vaisių, o pastarųjų mėgėjai...


Ką ir kaip valgyti, kad gera nuotaika nedingtų?

Ką ir kaip valgyti, kad gera nuotaika nedingtų?

Liūdesį ir tingulį gali pašalinti sveiki pusryčiai ir griežtas biologinio ritmo laikymasis. Ekspertai pateikia kelis patarimus, kaip praskaidrinti nuotaiką. 1. Jei valgysite vadovaudamiesi paros biologiniu ritmu, visą dieną būsite geros...


Tarp nesaugų maisto produktų – ir košelė vaikams

Tarp nesaugų maisto produktų – ir košelė vaikams

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba per šių metų pirmąjį pusmetį nustatė 15 nesaugių importuojamų ir rinkoje esančių maisto produktų bei vieną nesaugių pašarų atvejus. Apie visus 16 atvejų buvo informuota Europos Komisija Skubiųjų pranešimų...


Maistas iš parduotuvių pavojingas

Maistas iš parduotuvių pavojingas

Vokietijoje didelį rezonansą sukėlė reprezentatyvaus maisto produktų, kuriuos ekspertai įsigijo įvairiuose šalies prekybos tinkluose, tyrimo rezultatai. Jie atskleidė, kad didelė dalis parduotuvėse įsigytų daržovių ir vaisių kelia rimtą pavojų...


Saikingai vartojami lašiniai – naudingi

Saikingai vartojami lašiniai – naudingi

Nemažai žmonių mano, kad lašiniai kenkia sveikatai. Esą jų mėgėjai rizikuoja susirgti ateroskleroze – lėtine liga, kai arterijose susidaro aterosklerozinių plokštelių. Be to, lašiniai neva didina cholesterolio kiekį kraujyje, nuo jų tunkama....


Ką valgyti, kad lavėtų atmintis?

Ką valgyti, kad lavėtų atmintis?

Tinkama mityba padeda ne tik nepriaugti svorio, apsisaugoti nuo širdies ar kraujagyslių ligų, tačiau ir lavinti atmintį. Tereikia žinoti 9 maisto produktus ir gėrimus. Kaip praneša portalas CookingLight.com, nėra jokio gydymo, kuris įveiktų...


Gyvenimas be maisto: naujos galimybės ar pavojingi eksperimentai?

Gyvenimas be maisto: naujos galimybės ar pavojingi eksperimentai?

Lietuvoje plinta naujas "virusas" - žmonės meta iššūkį tradiciniam supratimui apie mitybos svarbą. Jie nusprendžia gyventi be fizinio maisto, o energijos kūnui paimti iš... saulės. Kas tai - naujos epochos ženklai ar pavojingi...


Sultys laikomos maistu

Sultys laikomos maistu

Ar žinote, kodėl sultys laikomos maistu? Todėl, kad jų sudėtyje yra tokių medžiagų, kurių randama ir kituose mums žinomuose maisto produktuose - ryžiuose, mėsoje, varškėje, duonoje ir t.t. Atlikti tyrimai rodo, kad ananasų sultyse yra keturis...


Vegetarinė dieta silpnina kaulus

Vegetarinė dieta silpnina kaulus

Nors neseniai nustatyta, kad mėsos nevalgantys žmonės kur kas rečiau serga vėžiu, kito Australijos ir Vietnamo mokslininkų tyrimo išvados vargu ar pradžiugins vegetarus. Ištyrę daugiau nei 2 700 žmonių, mokslininkai nustatė, kad vegetarų kaulų...


Garšva - nuostabus vitaminų šaltinis

Garšva - nuostabus vitaminų šaltinis

Lotyniškas paprastosios garšvos pavadinimas - Aegopodium podagraria - susietas su šio augalo gydomosiomis savybėmis. Garšvos lapuose yra vitaminų A ir C, obuolių rūgščių, geležies, kalio, magnio, vario mineralinių druskų; šaknyse — eterinių...


Maisto papildai gali kompensuoti mitybos trūkumus

Maisto papildai gali kompensuoti mitybos trūkumus

Daugiau kaip 80 procentų JAV registruotų dietologų mano, kad daugelio amerikiečių maitinimasis turi trūkumų, kurie gali būti kompensuoti vartojant vitaminus arba kitus maisto papildus. Patvirtindami savo nuostatas apie maisto papildų naudą, 96...


Moliūgas - įvairių ligų gydytojas

Moliūgas - įvairių ligų gydytojas

Vienos didžiausių daržovių titulas tikriausiai priklauso moliūgui. Amerikoje ši daržovė – būtinas Padėkos dienos atributas, italai ypač mėgsta rizotus su moliūgais, prancūzai gardžiuojasi šių daržovių sriuba. Moliūgo minkštimas turi cukraus,...


10 patarimų, kaip sveikai maitintis

10 patarimų, kaip sveikai maitintis

Nėra gero arba blogo maisto. Valgykite saikingai, tačiau reguliariai – tada mažiau augs nereikalingi kilogramai. 1. Jei norite būti sveiki, turite valgyti tokį maistą, kuriame būtų daugiau kaip 40 skirtingų maisto medžiagų. 2. Dauguma mūsų...


Nuodai maiste: jūs nemirsite. Bent jau ne staigiai

Nuodai maiste: jūs nemirsite. Bent jau ne staigiai

Tvarka yra tokia: likus keliolikai dienų iki javų derliaus nuėmimo jie yra nupurškiami herbicidu glifosatu, kuris numarina visa, kas žalia. Po to derlius nuimamas ir parduodamas žmonių maistui. Naujausiais duomenimis, glifosatas sukelia žmogaus...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9