Gudručio vaistinė

Džemai

Pagal rūšis džemai skirstomi į aukščiausios rūšies džemą ir džemą. Aukščiausios rūšies džemas – želė konsistencijos mišinys, pagamintas iš cukraus, vaisių ar vaisių minkštimo ar tyrės, vandens. 1000 g produkto pagaminti vaisių turi būti panaudota ne mažiau kaip 450 g (45 %). Aukščiausios rūšies džemų gamybai skirtų žaliavų neleidžiama konservuoti sieros dioksidu, neleidžiami dažikliai, aromato ir skonio stiprikliai.

Džemas – tai produktas, kurio 1000 g pagaminti vaisių turi būti panaudota ne mažiau kaip 350 g (35 %). Džeme tirpių sausų medžiagų turi būti ne mažiau kaip 60 %. Mažiau sausųjų medžiagų leidžiama džemams, kuriuose cukrus pakeistas saldikliais, taip pat sumažintos energinės vertės produktams.

Džemų gamybai gali būti naudojami papildomi ingredientai – medus, citrusinių vaisių gabaliukai ir žievelės, spiritas, vynas, riešutai, prieskoniai, vanilė.

Pagrindiniai teisės aktai:

•  Džemų ir panašių produktų techninis reglamentas, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. vasario 29 d. įsakymu Nr. 60 (Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. spalio 24 d. įsakymo 3D-455 redakcija (Žin., 2003, Nr. 101-4564)

Nacionalinio teisės akto, reglamentuojančio uogienes, nėra. Įmonės uogienes gamina pagal LST 1988:2006 „Uogienės. Bendrieji reikalavimai“.

Įdomu / svarbu žinoti

Aukščiausios rūšies uogienės gaminamos iš vienos ar kelių rūšių uogų ar vaisių ar jų gabalėlių ir cukraus, pridedant arba nepridedant vandens, tirštiklių, rūgštingumą reguliuojančių medžiagų. Aukščiausios rūšies uogienėje neturi būti naudojami dažikliai, saldikliai ar konservantai. Uogų ar vaisių kiekis 1000 g produkto pagaminti neturi būti mažesnis kaip 500 g (50 %), kitoms uogienėms 40 %. Tirpių sausų medžiagų turi būti 40-64 %. Aukščiausios rūšies uogienės tirpių sausų medžiagų kiekis neturi būti mažesnis kaip 50 %. Tirpios sausos medžiagos yra vienas svarbiausių džemo, uogienių vertinimo rodiklių, kuris priklauso nuo produkto sudėtinių dalių: kuo tirpių sausų medžiagų produkte yra daugiau, tuo produktas yra patvaresnis, kokybiškesnis.

Uogienės, džemai gaminami sterilizuoti, pasterizuoti, tuomet jų tinkamumo vartoti terminas – 2 metai. Jeigu gaminami konservuojant konservantais termoplastinėje polimerinėje taroje, tuomet tinkamumo vartoti terminas – 6 arba 9 mėnesiai.

Vartotojas turėtų įdėmiai skaityti ženklinimo etiketes, tuomet geriausiai galėtų pasirinkti džemą ar uogienę pagal skonį, gamybos būdą ar dominuojančių ingredientų rūšį. Pravartu priminti, kad plastikiniuose kibirėliuose konservantais konservuotos uogienės yra skirtingo skonio, nei pagamintos kitais gamybos būdais.

Dažniausiai užduodami klausimai:

1. Ką reikia žinoti apie konservantus, dedamus į uogienes ir džemus?

Konservantų sorbatų, benzoatų suma negali viršyti 1000 mg/kg, sieros dioksidų – 50-100 mg/kg.

2. Ar reglamentuojamas cukraus kiekis uogienėse ir džemuose?

Koks turi būti cukraus kiekis uogienėse ar džemuose, nereglamentuojama, tačiau ženklinimo etiketėje privaloma nurodyti įdėto cukraus kiekį gramais 100 g produkto. Cukraus kiekio neprivaloma nurodyti, jei etiketėje nurodoma maistingumo informacija arba yra mitybinis teiginys apie cukrų.

Leidžiama prekiauti produktais, kurių sudėtyje mažesnis cukraus kiekis arba dalis cukraus pakeista saldikliais.

3. Kada naudojami saldikliai?

Saldikliai gali būti naudojami gaminant sumažinto kaloringumo gaminius arba specialios medicininės paskirties gaminius (diabetikams) arba gaminius be cukraus. Saldikliai naudojami laikantis Lietuvos higienos normos HN 53:2010 „Leidžiami naudoti maisto priedai“ reikalavimų.

4. Kiek maistingi džemai ar uogienės?

Uogienės, džemai yra pakankamai kaloringi produktai, jų 100 g gali būti vidutiniškai 200-250 kcal., todėl šių produktų reikėtų vartoti saikingai.

5. Ką reiškia užrašai: rūgštingumą reguliuojančios medžiagos?

Džemuose ir uogienėse kaip  rūgštingumą reguliuojanti medžiaga dažniausiai naudojama citrinų rūgštis.

6. Ar reikia atkreipti dėmesį į uogienių ir džemų spalvą ir konsistenciją? Kokią informaciją šie požymiai gali suteikti vartotojui?

Spalva džemuose, uogienėse yra natūrali, nes neleidžiama dėti dažiklių. Kad spalva ilgai išliktų stabili, džemus, uogienes reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių bei laikyti 0+25 ºC. Be to, yra ir ribotas džemų, uogienių tinkamumo vartoti terminas, kuris yra pakankamas spalvai išlaikyti gamintojo nurodytomis sąlygomis.

Uogienių, džemų tirštumui užtikrinti dedamas cukrus, taip pat tirštikliai: pektinas (natūralus (augalinis) ar pektinas E 440, ksantano derva E 415, kurių kiekiai neturi viršyti nustatytų Lietuvos higienos normoje HN 53:2010 „Leidžiami naudoti maisto priedai“.

www.vmvt.lt

TAIP PAT SKAITYKITE